11 Aylık Bebek Menüsü

11 Aylık Bebek Menüsü 11 Aylık Bebek Oyunları - Bu makaledeki notlar: 11 aylık bebek kilosu 11 aylık..

Bebeğinizin Kilosunu Takip Edin

Bebeğinizin ruhsal gelişimi kadar bedensel gelişimi de büyük önem taşır.

Bu yüzden onu yakından takip etmeli ve belirli aralıklarla tartıp sağlıklı gelişip gelişmediğini sürekli olarak kontrol altında tutmalısınız….

Bebeğinizin kilosu, özellikle ilk yıl sağlıklı gelişiminin göstergesidir. O yüzden her ay düzenli olarak tartılmalıdır. Kız bebekler erkek bebeklere göre daha düşük kiloludur. Eğer bebeğinizin kilosu normal değerlerden düşük ya da fazlaysa, mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bebeğiniz için ortalama değerler ise şöyle:

KIZ BEBEKLER…

8-9 ay arası: Bebeğiniz 9. ayına girdiğinde, 8.700 gr onun için normal değerlerdir. Bebeğinizin aylık kilo artışı yaşamın ilk aylarına göre daha düşüktür. İlk aylarda aylık 1 kilo bile artabilirken, bu aylarda 500 gr civarında bir artış gösterir. Bebeğinizin bu ayki en düşük normal ağırlığı 6.800 gr, en yüksek normal ağırlığı ise 10.500 gr’dır. 9-10 ay arası: Bu ay için ortalama değer 9.000 gr, en düşük normal değer 7.000 gr, en yüksek ağırlık ise 10.800 gr’dır. 10-11 ay arası: Bebek 11 aylıkken 9.3 kg onun için ortalama ağırlık olup, en düşük normal ağırlık 7.400 gr, en yüksek ise 11.200 gr’dır. 11-12 ay arası: Bebeğiniz yaşına girdiğinde ağırlığı ortalama olarak 9.700 gr olmalıdır. En düşük normal ağırlık 7.500 gr, en yüksek normal ağırlık ise 11.500 gr’dır.

ERKEK BEBEKLER…

7-8 ay arası: Bebek 8 aylıkken 8.800 gr ortalama ağırlıktır. En düşük normal ağırlık 7.000 gr, en yüksek ise 10.800 gr’dır. 8-9 ay arası: Bebek 9. ayına girdiğinde 9.300 gr onun için normal değerdir. Bebeğinizin aylık kilo artışı yaşamın ilk aylarına göre daha düşüktür. İlk aylarda aylık 1 kilo bile artabilirken, bu aylarda 500 gr civarında bir artış gösterir. Bebeğinizin bu ayki en düşük normal ağırlığı 7.400 gr, en yüksek normal ağırlığı ise 11.200 gr’dır. 9-10 ay arası: Bu ay için ortalama değer 9.600 gr, en düşük normal değer 7.800 gr, en yüksek ağırlık ise 11.700 gr’dır. 10-11 ay arası: Bebek 11 aylıkken 10 kg onun için ortalama ağırlık olup, en düşük normal ağırlık 8.000 gr, en yüksek ise 12.00 kg’dır. 11-12 ay arası: Bebeğiniz yaşına girdiğinde ağırlığı ortalama 10.200 gr olmalıdır. En düşük normal ağırlık 8.100 gr, en yüksek normal ağırlık ise 12.300 gr’dır.

Emme fonksiyonu yeni doğmuş çocuklarda çok kuvvetlidir. Ancak parmak emme ve dil emme alışkanlıkları, ilk 1.5 yıl normal olmakla birlikte 2 yaşın sonunda kaybolur. Ancak bu alışkanlık devam ederse henüz gelişmekte olan kas ve kemik yapıları üzerine basınç uygulayarak dişlerin yer değiştirmesine yol açar. Bu durumda üst ön dişler öne alt ön dişler geriye doğru eğilir ve alt ve üst ön dişler arasında açıklık meydana gelir. Alışkanlık 3.5 yaşına kadar bırakılırsa kalıcı hasar olmaz.

Örnek beslenme menüleri

10-11 aylık

Saat 08.00’de

Anne sütü (veya devam formulü) + bal veya pekmez + 1 tam yumurta (gün aşırı yerine beyaz peynir) + ince bir dilim ekmek + 1 çay kaşığı tereyağ

Saat 12.00’de

Sebze püresi + püreye karıştırılmış 2 tatlı kaşığı haşlanmış karaciğer rendesi, tavuk veya köfte (Sebze püresi yerine normal ev yemekleri ezilerek verilebilir. Sabah ekmek almadıysa bu öğünde yedirilir.)

Saat 16.00’da

150-200 gram kadar muhallebi veya yoğurt ile birlikte meyve püresi

Saat 20.00’de

Muhallebi veya yoğurt (1-2 kaşık hamur işi, örneğin makarna ile karıştırılabilir.) + 2-3 çorba kadar kaşığı sebze püresi (Yoğurt yemeyen bebeğe süt verilebilir.)

12 aylık

Sabah

150 ml süt + 30 gram beyaz peynir ya da yumurta + 1-2 bisküvi veya ince 1 dilim ekmek + 1 tatlı kaşığı reçel, bal ya da pekmez

Öğle

Evdeki etli sebze yemeği veya sebze püresi (Yoksa köfte) + makarna veya meyve püresi

İkindi

150 ml devam formülü ya da inek sütü veya yoğurt ya da sütlaç + 2 bisküvi

Akşam

2-3 çorba kaşığı sebze püresi + ezilmiş makarna veya pilav + yoğurt (ya da aile fertleri için hazırlanan diğer çorba ve sebze yemekleri)

Takvim

11 Aylık Bebeklerin Gelişimi

11 Aylık Bebeklerin Gelişimi
Bebek Gelişimi – 11 Aylık Bebek Neler Yapar – 11 Aylık Bebekler

Bu ay bağımsızlığın arttığı ve özgürlüğün kanıtlanmaya çalıştığı aydır. Anne hayır der, ama çocuk anladığı halde bildiğini yapmaya devam eder. Artık annesi ve diğer kişileri dinlemez. Gösterilen ilgi ve yardımları istemez, reddeder. Özellikle ayakta durma konusundaki yardımları istemez. Aksine kendi yapmaya çalışır, bir şeyleri kanıtlamaya çalışırcasına yapılan yardımlara şiddetle karşı çıkar. Ayakta bir nesneye tutunmadan kısa bir süre ayakta durabilir. Bebeklerde gelişim farklı olduğu için bu dönemde bazı bebekler yürüyebilir. Normalde 11. ayda çocuklar bir eşyaya tutunup yürüyebilir. Bebek zaman içinde eşyalara tutunmayı unutarak ellerini bırakacaktır. Bu şekilde bebek önce yavaş yavaş ve parmak ucunda daha sonra hızlı şekilde yürümeye başlayacaktır. Bu demektir ki yetişkinler gibi yürüyecek ve artık ayağına ayakkabı giyecektir. Bu dönemde bir özellik daha kazanmıştır. Yürümeye başlayana kadar bebek yumuşak ve elastik bir ayakkabı giymelidir. Kalın ve sert tabanlı ayakkabı çocuk için bu dönemde pek tavsiye edilmez. Bu ayakkabılar çocuğun zor yürümesine ve ayağının burkulmasına neden olabilir.

Çocukta bu ayda korkular oluşur. İlk olarak cesur olan çocuk daha sonra korkarak ağlamaya başlar. Örneğin merdivenleri hiç korkmadan çıkan çocuk, inme aşamasına gelince inemez ve korkarak ağlar. Ama her zaman merdivenlerin çocuk için bir çekiciliği vardır. Bu nedenle özellikle evinin içinde merdiven olan aileler daha dikkatli olmalıdır. Çocuklar hep bilindiği gibi düşe kalka yürümeyi öğrenir. Döke saça da yemek yemesini öğrenir. İşte bu düşe kalka dönemi bu aydır. Çünkü sürekli olarak çocuk düşer. Hemen hemen her çocuk yaptığı üç denemenin ikisinde düşer. Sonra sinirlenir, tekrar kalkıp yürümeyi dener. Bu şekilde bu olayı hırs haline getiren çocuk yürümeye başlar. Bebek düştüğünde siz panikli şekilde tepki vermezseniz, bebek de size sakin biçimde tepki verir. Belki de canı acımadığında hiç tepki vermez. Her düşmeden sonra ağlayan bebeğe sanki komik bir şey olmuş gibi gülün. Onunda gülmesini sağlayın. Aksi durumda sanki önemli bir kaza geçirmiş gibi ağlamaya başlar ve susması da bir hayli geç olur.

Bebek nesneleri artık daha iyi şekilde kavrar. Parmaklarını da bu dönemde daha iyi kullanır. Parmaklarını kullanarak çevresini keşfeder. Parmaklarıyla yerde bulduğu küçük bir eşyayı anlamak için eline alarak inceler. Keşfetmek istediği sadece eşyalar değildir. Giysiler, nesneler, oyuncaklar, mutfak araçları vb. şeyler de merak konusudur. Her nesneyi yavaşça inceler ve aralarında ki farkları bulmaya çalışır. Cam ile plastik eşyaları yan yana getirerek bakar, birbirine vurarak arasında ki farkı anlamaya çalışır. Kitapta gördüğü resimler ile gerçekte gördüğü resimleri kafasında karşılaştırıp, farkı bulabilir. Bu ayda çevresinde ki nesneleri daha iyi tanıması için resimler göstermek ve bebeğe kitap okumak da fayda vardır. Nesnelerin adını söylemek, ona tanıtmak ve buna yönelik oyunlar oynamak gelişimine katkı sağlar.

Uyku düzeni bebekte olumlu yönde değişir. Gündüz uykuları daha kısa, gece uykuları daha uzundur. Anne bu dönemi rahat geçirir. Bazen bebekler uykuya dalmakta güçlük çekerler. O zaman annenin yapacağı en iyi şey bebeğe ılık bir banyo yaptırmaktır. Bu gece boyunca uyumasına yardımcı olacaktır. Konuşma yeteneği pek gelişim göstermez. Sadece bir iki kelime öğrenir. Normal olarak bu ayda bebek konuşamaz. Sadece bir iki kelime söyler. Söylenenleri anlayabilir ama konuşamaz. Kendine özgü bir konuşma tarzı vardır. Kendince bir dil oluşturur ve konuşmaya çalışır. Bilinçli şekilde anne, baba ve mama diyebilir. Bazı kelimeleri ise rasgele heceleri birleştirerek söyler.

11. ayda bebekler neler yapabilir? 11 Aylık bebek neler yapar?

Sürekli değişen ruh halleri vardır. Şimdi mutlu gülüyorsa, biraz sonra sebebini bilmeden ağlamaya başlar.

Çevredeki kişilere karşı çıkar. Kendi bildiği gibi hareket eder.

Sevdiği oyuncaklarına karşı ilgi duyar. Aynı şekilde tanıdığı ve sürekli gördüğü kişilere karşı ilgi duyar.

Uykuya dalmakta güçlük çeker. Bazense uyumamak için direnir.

Ayakta kısa süreli durabilirler. Yardım alarak yürüyebilir.

Bazı bebekler bu dönemde yürüyebilir.

Kendi yemek yemeye çalışır. Bardaktan kendisi su içebilir.

Bu dönemde her konuda inatçılık gösterebilir.

Tepkilerini çoğu zaman ağlamadan gösterebilir.

Müzikli oyunlar oynamayı ve annesi ile beraber şarkı söylemeye bayılır.

Aile bireyleri ile beraber oynamayı, top atma oyunlarını çok sever.

Sesleri ve yüz ifadelerini taklit etmekten hoşlanır. Bu ayda da taklit yapmaya devam eder.

Anlamlı sesleri azdır, genelde anlamsız sesler çıkarır.

Düşmeden ayakta dururken oturabilir.

Kaşığı kullanabilir ve kaşığı ağzına götürebilir.

Bazı nesnelerin arasında ki ilişkiyi anlayabilir.
alıntı

11 Aylık Bebeklerin Beslenmesi

11 Aylık Bebeklerin Beslenmesi
bebeklerde beslenme – 11 aylık bebeklerin gıda alımı – bebek bakımı

11 AYLIK BEBEK BESLENMESİ

Bu dönemde bebeğinize özel besinler hazırlamanıza gerek yoktur. Artık bebek biraz daha büyümüştür ve yetişkinler için pişirilen ev yemeklerini yiyebilir. Pişirilen yemekleri püreler halinde bebeğinize verebilirsiz. Bebek bu ayda farklı tatları denemeye hazırdır. 11 aylık olmuştur ve yaşına girmesine 1 ay kalmıştır. Bu durumda bebek 1 yaşından sonra yiyeceği tüm besinleri yemeye hazırlanır.

Bebeğin yeterli ve dengeli beslenmesi için değişik tatları denemesi ve birçok besini yemesi gerekir. Ancak bunları uygularken besinleri karıştırarak değil teker teker verin. Bebeğin ne yediğini görmesi ve tatması lazımdır. Yoksa bebek karışık tatları yemeyebilir. Israrcı olmayın ve bu durumları sakinlikle karşılayın. 1 hafta sonra tekrar deneyin. Bebeğin bu ay içinde dişleri çıktığından dolayı hafif pütürlü ve taneli yemekleri yiyebilir. Dişleriyle besinleri ezmeyi bu dönemde daha iyi kavrar. Ancak yemeklerde halen tuz kullanmıyoruz.

11 aylık bebekler için beslenme menüsü

Anne sütü bebek aldığı sürece verilmelidir.

Sabah; anne sütü

Kahvaltı; 1 yumurta sarısı, 1 bardak evde hazırlanmış meyve suyu ya da 1 bardak sulandırılmış süt, 1 tatlı kaşığı pekmez, 1 çay kaşığı yağ, 4 tane bebe bisküvisi ve bir dilim ekmek

Öğle; sebze püresi, tarhana ya da yayla çorbası, bir dilim ekmek,

İkindi; bir kâse yoğurt, meyve püresi,

Akşam; muhallebi ve ya çorba

Gece; anne sütü verilir.

11 Aylık Bebeğin Beslenmesi

Bu ay bebeğe patlıcan, bakla ve pırasa tercih edilmez. Bebek çoğu besinleri ısırarak yiyebilir. Balık ve tavuk etini sade şekilde de yiyebilir. Ancak bebeğin yeme alışkanlığını kazanması için yemeğini kendinin yemesine izin verin. Bebeğe kaşık ile yemek yemesini öğretin. Kaşığı eline vererek yemeğini yemesini sağlayın. Bazen bebeğiniz yemeğini yemeyebilir. Bunun nedeni hazırlanış şekli, besleyici değeri, malzemelerin doğallığı, tazeliği, temizliği ve bebeğe sunuluş şeklinin bebeğe uygun olmamasıdır. Malzemelerin temiz, taze ve doğal olmasına dikkat edin.

Bebeğin doğumdan itibaren sağlıklı beslenmesi gelecekte sağlıklı bir birey olmasının temellerini atar. Aynı şekilde bu aylarda da bebeğin beslenmesi çok önemlidir. Çünkü gelişme çağında olduğu için gelişimi bu ayda çok hızlıdır. Besleyici değeri yüksek olan besinleri vermek daha faydalı olur. Bu ay su ihtiyacı da artar. Sürekli hareket eden bebek iki kat su ihtiyacına gereksinim duyar. Bebek için ilk 2 yıl oldukça önemlidir. İlk 6 ay anne sütü alarak bebek besin ihtiyacını alır. Daha sonra ek gıdalara başlanarak besleyici değeri yüksek olan besinler tüketilmeye başlar. Bu bebeğin yeterli ve dengeli beslenmesi açısından önemlidir. 11. ayda da zaten bebek aile ile beraber sofraya oturarak ev yemeklerini yemeye başlar.

Bebeğe bu dönemde sabırla iyi davranın. Güler yüzle bebeğe yaklaşmak her zaman olumlu sonuç verir. Bebeğe getirdiğiniz yemekleri ona güler yüzle verin. Sert davranışlar bebeği korkutur ve yemek yeme istediğini azaltır. Sunum şekli de ayrı önem taşır. Bebeğin dikkatini ve ilgisini çekecek şekilde hazırlamalısınız. Bebeğe haşlanmış sebzeler vererek ısırma ve çiğneme yeteneğini geliştirebilirsiniz. Bu ayın sonlarına doğru sebzeleri püre şeklinde değil de sadece ezerek vermeniz yeterli olacaktır.
ALINTI

Çocuklarda Beslenme Hataları

Bebeğin bir yaşına girmesiyle birlikte beslenmesine gösterilen özen azalıyor. Beslenme uzmanı Ayşegül Bahar 1-3 yaşlarında beslenmede dikkat edilecek noktaları ve yapılan hataları anlatıyor. Bir çocuğun sağlıklı beslenme alışkanlığını kazanabilmesi ve gelişimini sağlıklı sürdürebilmesi için 3 yaşına kadar azami özen gösterilmesi gerekiyor. Oysa bebekler 1 yaşından önce yetişkin sofralarıyla tanışmaya başlıyor ve bu yiyeceklerin içeriğindeki tuz ve yağ, bebeklerin böbrekleri için yük oluşturarak ileriki yaşlarda yüksek tansiyon , şeker ve obezite riskini artırıyor. Yiyecek seçimlerinin anne inisiyatifinde olduğu 0-12 ay arasında besin değeri yüksek çorba, yoğurt ve meyveler ön planda iken; bir yaş sonra lezzet faktörünü keşfeden bebeklerde makarna, çikolata, gofret, kızarmış patates tüketimi artıyor. Bebeklerin ortalama 1 yaşında fast food ile tanıştığını ortaya koyan araştırma sonuçlarına göre 10 bebekten iki tanesi bir yaşından önce hamburger, patates kızartması ve kola tüketmeye başlıyor. Bebeklerde kola tüketiminin de ileriki aylarda hızla arttığı görülüyor. 0-12 ay arasında yüzde 6 olan oran, 25-36 ay arasında yaklaşık 7 kat artarak yüzde 41’e yükseliyor. Durum gerçekten vahim. Peki ne yapmak gerekiyor? Biz sorduk, Slimcity kurucusu beslenme ve diyet uzmanı Ayşegül Bahar sorularımızı yanıtladı.

Bir yaşına kadar tuz ve şekerden uzak durması gereken bebeklere bu dönemden sonra şeker ve tuz verilebilir mi?
Bebekler, hepimiz gibi bir miktar tuza ihtiyaç duyarlar. Fakat yine hepimiz gibi çok fazla tuz onlar için de zararlıdır. Bebeklerin böbrekleri yüksek miktarlarda sodyumla başa çıkamaz ki! Zaten doğa da bu sebepten dolayı anne sütünü çok düşük bir sodyum oranıyla yaratmıştır. (İnek sütündeki bardak başına 120 miligrama kıyasla anne sütünde sadece 5 miligram sodyum bulunmaktadır.) Bebeklerinin besinlerini kendileri hazırlayan anneler de aynısını yapmalıdır. Bezelyelerin ya da pürelerin üzerlerine kendi damak tatlarına uymadığı için tuz serpmeleri çocuklarının da hoşuna gideceği anlamına gelmez. Annesi ve yol göstericisi olarak ona yiyecekleri tuzla karıştırmadan tatması için bir şans vermelisiniz. Böylece bütün hayatı boyunca sahip olacağı doğal yiyecek lezzetini geliştirmiş olacaktır. Bir yaşından sonra ise çocuğunuzu tuzlu ve şekerli gıdalarla ödüllendirmeye çalışmayın. Tatlıları 3 yaşına kadar özendirici hale getirmeyin, kendisi keşfetsin. Tuza gelince, sizin yemeklerinize koyduğunuz kadar tüketmeye başlayabilir. Ancak ekstra tuz dökmemesine dikkat edin. Çünkü bebeğiniz 1 yaşından itibaren sizinle beraber yemek yemeye başlayacaktır. Yemeklere tat vermek amaçlı eklediğiniz kadar tuz yeterlidir. 1 yaş için normali günde yaklaşık 1 gr. Tuz verilmesidir. Şeker için bir gramajdan bahsedemeyiz. Çünkü çocukların şeker yemesi gibi bir zorunluluk yoktur.

Bir yaşından itibaren çikolata, gofret gibi gıdalar veriliyor. Bu gıdaların verilmesinin sakıncaları nelerdir?
Çikolata, şeker, gofret ve gazlı içecekleri 3 yaşına kadar vermeyin. Dengeli beslenme konusunda ailelerin bilinçli davranması gerektiği için 1 yaşına kadar bebek beslenmesine gösterilen özenin ileriki yıllarda da devam etmesi gerektiğini, ‘abur cubur’ olarak nitelendirilen çikolata, şeker ve gazlı içeceklerin üç yaşına kadar çocukların hayatına sokulmaması taraftarıyım, çünkü sağlıklı beslenen nesiller yetişmesi konusunda bu gıdalar çok olumsuz rol oynuyor. Ayrıca da şişmanlamasına neden olur. Bu tür gıdalar çocuklarımızı tamamen esirleri haline getiriyorlar ve çocuklar bu gıdaları tüketmek için (veya tükettiklerinden dolayı tok oldukları için) normal sağlıklı yemeklerini yemiyorlar.

Katı gıdalara alışmakta güçlük çeken bebeklere yemekleri rondodan geçirilerek veriliyor. Bu şekilde beslemek doğru mudur? Gıdaların besin değeri açısından problem yaratır mı?
Evet, kesinlikle unutulmamalı ki besinler ne kadar çok işlemden geçerse o kadar besin değeri kayıpları olur. Çocuk 1 yaşından itibaren katı gıdalara alıştırılmalıdır. Belki rondodan geçirerek değil de, çatalla ezerek yemeklere değişik isimler vererek olabilir. Ör: Canavar ezmesi patates ve havuç (ezilmiş havuç ve patates haşlama) veya kütüğün üzerindeki uğur böceği yemekleri (zeytinyağlı kereviz üzerinde üzümler, bezelyeler ve havuçlar minik olarak) vb gibi. Özellikle altını çizmek isterim ki çocuklarımızı temiz tabak klübüne üye yapmaya çalışarak yemeklerini tabakta bırakmamaya zorlamayın veya yiyebileceği kadar yemek ekleyin.

Süt ne kadar içmelidir?
12-24 aylık çocuklar için az yağlı çeşitlerine nazaran normal süt tavsiye edilmektedir. Normal süt %1-2 oranında daha fazla yağ ve kalori içermektedir. Yağ konsantre bir enerji kaynağı olarak hızlı bir büyümenin gerçekleştiği bu dönem için önemli bir yakıttır. Ayrıca normal sütteki kollestrol özellikle çocuğun beyin gelişimine yardımcı olur. İkinci yaş gününden itibaren çocuğunuzun enerji ihtiyacını karşılayacak süt tipini değiştirebilirsiniz. Günlük olarak çocuğunuzun tüketimine göre sadece süt tüketiyorsa 1 kupa süt yeterlidir. Bebeğiniz süt içmiyorsa bu açığı kapatmak ve kalsiyumu yeterli tüketebilmesini sağlamak amacıyla günde sadece 50 gr peynir veya 1 kupa yoğurt ve 15 gr peynir gibi kombinasyonlarla süt grubu açığını kapatabilirsiniz.

Bir yaşından itibaren ideal bebek beslenmesi nasıl olmalıdır?
Bir yaşından itibaren ideal çocuk beslenmesinin ölçüleri:

1 yaş için:

Ekmek, tahıl, pirinç, makarna: 6 porsiyon (1/4-1/2 dilim ekmek, muffin ¼-1/2, sade kraker 2-3 tane, kuru tahıllar ¼ -1/3 kupa, pişmiş tahıl, pirinç, makarna ¼-1/3 kupa)

C vitamini açısından zengin meyveler ve sebzeler: Günde 1 porsiyon (meyve ve sebze suyu 1/3 kupa, pişmiş veya çiğ doğranmış 1/3 kupa)

A vitamini açısından zengin koyu yeşil ve turuncu meyve – sebzeler: Günde 1 porsiyon (1/ 3 kupa meyve sebze suyu, pişmiş veya çiğ doğranmış ¼ kupa)

Diğer meyve ve sebzeler (patates dahil) günde 3 porsiyon (pişmiş doğranmış ¼ kupa, bütün1/4 tane, meyve sebze suyu 1/ 4 kupa)

Süt, yoğurt veya peynir günde 3 porsiyon (süt-yoğurt ½ kupa, peynir 15 gr)

Et, kümes hayvanları, balık, kuru baklagiller, yumurta ve yağlı tohumlar günde 2 porsiyon: (yağsız et, balık, kümes hayvanları 1-3 yemek kaşığı, yumurta 1 tane, kuru baklagiller 1-3 yemek kaşığı, fıstık /fındık ezmesi 1 yemek kaşığı)

Katı ve sıvı yağlar: Günde 3-4 porsiyon (margarin, tereyağı, sıvı yağ 1 tatlı kaşığı)
1 yaşındaki “Oyun Çağı Çocukları” İçin Beslenme Mönüsü:

Kahvaltı: ½ kupa tam süt
½ muz
½ tatlı kaşığı tereyağı
½ dilim ekmek

Ara: 1/ 2 kupa karışık meyve suyu (taze)

Öğlen: ½ tam yoğurt
45 gr biftek
1/2 dilim ekmek
2 kaşık pişmiş havuç
¼ haşlamış patates
1 kaşık sıvı yağ

Ara: 15 gr peynir ve ½ dilim ekmek

Akşam: 1/2 kupa makarna ve üzerine 2 kaşık kıymalı sos
2 kaşık brokoli haşlama
1 kaşık sıvı yağ

Ara: 1/ 2 kupa süt ve ¼ elma

Bu yaş dönemindeki bir bebeğin yemesinde sakınca olan gıdalar nelerdir?
Bir yaşından itibaren çocuğunuz sizlerle birlikte sofraya oturmalı ve bir yetişkin gibi beslenmelidir. Yasaklanmış yemek anlayışını yerleştirmeyin. Kendimiz için bile yasak besinlerin daha çekici olduğunu hatırlatmak isterim. Ayrıca unutmayın ki çocuklarınız sizleri izleyerek öğrenir. O sebeple sizler ne kadar sağlıklı alışkanlıklara sahip olursanız bebekleriniz de sizleri taklit ederler. Onlara tatlıları bir ödül olara değil yemekten sonra yenilen bir ara öğün olarak verebilirsiniz. Çocuklarınız tatlılara odaklı olmasınlar. Abur cubur dediğimiz fast foodlar, hazır cipsler, hazır satılan gıdalar ve gazlı içecekler bebeğimiz için sakıncalı gıdalardır. Daha dengeli beslenmeye alışkanlık yapalım ki bu saydığımız gıdaların esiri olmasınlar ve obez bir nesil yetiştirmeyelim.

10 – 11 – 12 Aylık Aylık Bebeğin Beslenmesi

10 – 11 – 12 Aylık Aylık Bebeğin Beslenmesi
bebeklerde beslenme – bebek gelişimi – 1 yaşındaki bebeğin beslenmesi – bebek menüsü örneği

Gün geçtikçe kuvvet kazanan ve ayaklanan yavrunuzun bir yaşına girmesine pek az bir zaman kaldı. Bu ay içinde bebeğinize tavuk ve balık eti verebilirsiniz. Özellikle balık verirken tazeliğine çok dikkat etmeniz gerekir. Deniz kıyısında oturanlar bile bilmeden pekâlâ bayatlamış balık alabilirler. Eğer bu balık çocuğa yedirilirse, zehirlenme bölümünde sözünü ettiğimiz belirtiler ortaya çıkabilir. Tazeliğinin dışında balığın kılçıksız olmasına da dikkat etmelisiniz. Ayrıca, hem tavuk, hem de balık etini iyice haşlamadan çocuğunuza asla vermeyin. Yine bu aylarda çocuğa yağsız sığır ve kuzu etlerinden hazırlanmış köfte de verilebilir.

11 Aylık ve 12 Aylık Bebek Beslenmesi, Bebek Menüsü

Bu aylarda çocuklar pürtüklü yiyeceklere alıştırıImalıdır. Yaşını doldurmaya birkaç gün kalan çocuğunuza artık sebze pürelerini süzerek vermenize hiç gerek yok. Sebzelerin yalnızca ezilerek verilmesi daha uygundur.

Haşlanmış havuç, bisküvi, ekmek parçası gibi yiyecekleri çocuğun eline verip ona ısırarak yemesini bu aylarda daha ısrarlı bir şekilde öğretmelisiniz. Sabah kahvaltılarında çocuğa kızarmış ekmek bile verebilirsiniz. Ayrıca, sizin yediklerinizden de ona yavaş yavaş vermeye başlamalısınız.

Eğer bunları yapmakta gecikirseniz gelecek günlerde çocuğun sert şeyleri yemesi daha zorlaşır. Yapılan araştırmalar bu konuda ilginç bir gerçeği ortaya çıkarmıştır: Çocuk, annesine, mamaların sertliğinden çok, veriliş şeklinin sertliğinden dolayı zorluk çıkarmaktadır.

Çocuğunuza sabırla iyi davranır, ona güler yüz gösterirseniz sonuç kesinlikle daha başarılı olacaktır. Ayrıca, çocuğunuzun isteklerini de dikkate almalısınız. 6 aylıkken eline tutuşturduğunuz ekmek parçası ile ona kendi kendine yemek yeme konusunda ilk adımı artırmıştınız. Şu günlerde çocuğunuz bir yaşına yaklaştığına göre artık bu konuda epeyce deney sahibi sayılabilir.

Çocuğun önüne koyduğunuz yemekleri eliyle ağzına götürmek istemesi size garip gelmesin. Bu davranışında tümüyle haklıdır.

Kaşıkla mama yeme: Çocuklar kaşık kullanmayı yavaş yavaş öğrenebilirler. Kaşıkla mama yemeye başlayan çocuk ilk günlerde kuşkusuz mamanın bir kısmını ortalığa dökecektir. Bunu da hoş görmeniz gereklidir. Çocuğa yemek yedirirken kolay yıkanabilinir şeyler giydirmek, yemek sandalyesinin altına geniş muşamba sermek, büyük bir önlük takmak biraz olsun işinizi kolaylaştıracaktır. Mamasını sağa sola döktükçe ona kızmamak gerekir.

Genç anneler!

Belki de yadırgadığınız bu öğütleri sizlere gelişigüzel verdiğimizi hiçbir zaman düşünmeyin. Bütün bunlara dayanabilmenizin pek kolay olmadığını bizler de biliyoruz. Ama en doğru olanı yapmanız için bunları bizim sizlere anlatmamız, sizin de söylenenleri aynen uygulamanız gerekli. Hatta çevrenizdekiler bunlara karşı çıksalar bile…

Kendi kendine yemek yemeye başlayan ya da bu işe heveslenen çocuk sevdiği bazı mamaları görünce hemen eliyle alıp yemeye başlar. Oysa, başka bir mamaya karşı pek istekli değildir. Bu gibi durumlarda anne devreye girerek çocuğa mamasını yedi-rir. Aslında, yaptığınız bu yanlışı yenilerseniz ilerde çocuğunuz yemek seçmeye başlayacaktır. Şimdi zorla yedirdiğiniz mamayı sonraki yıllarda çocuk hiçbir şekilde ağzına koymayacaktır.

Bir yaşına yaklaşan çocuğunuzun yemek saatleri ve listesi şöyle düzenlenebilir:

Sabah Kahvaltısı

• Yumurta,
• Süt,
• Ekmek, kızarmış olabilir.
• Tereyağ,
• Reçel,
• Bal.

Öğle Yemeği

• Et, balık, beyin, ciğer -parça et ya da köfte şeklinde de olabilir-,
• Ekmek,
• Sebze,
• Pilav, makarna,
• Çorba,
• Süt, yoğurt.
• Meyve, komposto, puding, muhallebi.

İkindi Kahvaltısı

• Süt, meyve suyu,
• Bisküvi, kurabiye,
• Kızarmış ekmek, yağ, peynir, reçel.

Akşam Yemeği

Bebeğinize akşam yemeklerinde de öğle yemeğinde verdiğiniz her şeyi verebilirsiniz. Yalnız etli yemekleri daha sonraki aylara bırakırsanız, çocuğun gece daha rahat bir uyku uyumasına yardım etmiş olursunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

11 Aylık Bebek Menüsü İçin Yorum Yap