15 Yaş Kız Giysi Resimleri

15 Yaş Kız Giysi Resimleri - Bu makaledeki notlar: miss bimbo kiz oyunu 15 yaş..

Miss Bimbo Ailelerin Kabusu Oldu

Miss Bimbo adlı internet oyunu dünyada özellikle 9-16 yaş grubundaki kız çocukları arasında hızla yayılıyor. 700 bin üyeye ulaşan oyun Türkiye’deki ailelerin de kabusu oldu. Çünkü bu oyunda çocukların yarattığı sanal karakterler pahalı ve seksi elbiseler giyiyor, göğüs büyütme operasyonu yaptırıyor, erkek arkadaş bularak para kazanıyor

Biz küçükken kız çocuklarının en büyük eğlencesi oyuncak bebeklere annelik yapmak, saçlarını taramak ve onlara elbiseler giydirmekti. Tabii artık devir de şimdiki neslin oynadığı oyuncaklar da değişti. Yeni nesil çocuklar, oyuncakları ellerine almak, onlara dokunmak yerine bir ekranın başında oynamayı tercih ediyor. Sadece araba yarışları, kavgalı dövüşlü oyunlar değil, artık bebekler bile sanal dünyada büyütülüyor. Ama internetin çocuklar ve gençler için içerdiği tehlikeler de her geçen gün daha derinden hissediliyor.

OLUMSUZ ETKİLERİ VAR

Özellikle son aylarda bütün dünyada tartışma yaratan bir oyun var ki Türkiye’deki ebeveynleri bir hayli tedirgin ediyor. Miss Bimbo adlı bu oyun ailelerin uzman yardımı almasına bile yol açıyor. İşte çocukların kişilik gelişimini olumsuz etkilediği iddia edilen bu oyunun detayları…

Miss Bimbo, virtual fashion game! – MissBimbo.com internet sitesine girdiğinizde önce kayıt yaptırıyorsunuz. Kayıt için bir mail adresiniz olması yeterli. Herhangi bir yaş sınırlaması olmadan oyuna üye oluyorsunuz ve hemen bir genç kız yaratıyorsunuz. Başlangıçta size verilen dolarlarla yarattığınız kıza pahalı ve seksi elbiseler satın alıyorsunuz. Bundan sonrasında oyunda ilerleyebilmeniz için yapmanız gerekenler size görev olarak veriliyor.

Bir üst seviyeye ulaşmanız için istenenler arasında saçlarınızı kestirip boyatmak, bir erkek arkadaş bulmak, bir apartman dairesi kiralamak, karakteriniz şişmanladıysa diyet haplar satın almak hatta göğüs büyütme ameliyatı yaptırmak gibi görevler yer alıyor. Bunların yanı sıra karakterinizin karnını doyurmanız ve ihtiyaçlarını karşılamanız, daha pahalı elbiseler alabilmeniz için paraya ihtiyacınız var. Para kazanmanın yolları arasında ise bir bardaki erkekleri seri bir şekilde öpmekten erkek arkadaşınızdan sevginiz karşılığında para almaya birçok farklı yöntem sunuluyor.

GÜYA ÖĞRETİCİYMİŞ

En çok 9-16 yaş arasındakilerin rağbet ettiği oyun içerdiği mesajlar ve özendirdiği yanlış davranışlarla birkaç ay önce özellikle İngiltere’de büyük tartışmalara neden oldu. Sağlık örgütleri ile ebeveynler ‘ölümcül’ olarak niteledikleri siteyi etkilenebilir yaştaki çocuklara tehlikeli mesajlar göndermekle suçluyor. Çünkü site bu yolla çocukları zayıflığa, diyet haplarına, estetik operasyonlara özendiriyor, yaşına uygun olmayan bir çok davranış sanal dünyada serbestçe yapmalarını sağlıyor.

Oyunun yaratıcıları ise Miss Bimbo sayesinde çocukların ve gençlerin gerçek dünyayı tanıdıklarını iddia ederek, ebeveynleri çileden çıkarmaya devam ediyor. 700 binin üzerinde kayıtlı üyesi bulunan oyun için Türkiye ’deki uzmanlar da ‘Son derece tehlikeli’ yorumunu yapıyor.

Anneler bu oyundan çok şikayetçi

UZMAN Pedagog Gülay Öter de dünyadaki tehlikeli dayatmaların bu oyunda yer aldığını ve çocuklara oyun gibi masum bir yöntemle empoze edildiğini söylüyor. Entrika, çıkar ve rekabetin öne çıktığı, ahlaki değerlerin uzakta tutulduğu bu oyunun çocukları son derece olumsuz etkilediğini anlatan Öter ‘Çocukların değer yargılarının, dünyayı ve insanı algılamalarının oluştuğu kritik bir dönemde bu tür tehlikeli bilinçaltı göndermeler içeren oyunlar oynaması çok yanlış. Oyun çok akıllıca hazırlanmış ve özellikle o yaş gruplarındaki kızların ilgilerine göre şekillendirilmiş. Bu tür oyunlar çocukları estetik, moda ve kozmetik sektörlerinin yaratmak istediği kadın tipolojisine yönlendiriyor’ diyor.

SON DERECE TEHLİKELİ

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi’nde ergen psikologu olarak görev yapan Orhan Gümüşel son günlerde kendilerine bu oyundan şikayetçi birçok ebeveynin geldiğini söylüyor. Gümüşel oyuna en çok ilgi gösteren yaş grubunun bu kritik dönemde edindikleri bilgilerin çok önemli olduğunu vurguluyor: ‘9-16 yaş arası, çocukların kişilik gelişimlerinin oturmadığı çok kritik bir dönem. Bu oyun çocuklarda cinsel kimlikle ilgili sıkıntılar yaratmasının yanı sıra oyundaki davranışları kendisini ifade etme yöntemi olarak algılamasına da neden olabilir. Örneğin pahalı ve cinselliği öne çıkaran giysiler satın almak için erkek arkadaş bulmak, rakiplerle güzellik düellosu yapmak çocuğa beden imajının hayattaki en önemli şey olduğunu düşündürebilir. Hatta sanal ortamdaki bu davranışları günlük hayata geçirmek isteyebilir. Şimdiki genç kızların kadın gibi görünme arzusunu idealize eden bu oyunun son derece tehlikeli olduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz.’

Sponsorlu Bağlantılar

15 Yaş Kız Giysi Resimleri İçin Yorum Yap