2 5 Yaş Oyunları

2 5 Yaş Oyunları Üç Yaş Oyunları - Bu makaledeki notlar: 2 yaş oyunları 2 5 yaş..

2 Yaş Çoçuğunun Gelişimi

Ayben Ertem

Onlar büyüleyici, kurnaz, ilham verici ve coşkuludurlar. Fakat aynı zamanda da inatçı, bencil, sinir bozucu ve çileden çıkarıcıdırlar. Belki de, iki ve üç yaşlar arasının, en iyi ve en kötü zamanlar olarak düşünülmesinin nedeni budur. Fakat, iki yaş çocuğunuz huysuzluk kadar, dileğinin yerine getirilmesi konusunda da içtendir ve sonuç olarak, bu size üstünlük verir. Bu nedenle, net olun, sabırlı olun ve her şeyin üstünde mizah duygunuzu devam ettirin. Doğru bir yaklaşım tarzıyla, “belalı iki yaş” gerçekten çok güzel olabilir.

DİL YETENEKLERİ

2 yaşındaki çocuğunuzun yetişkin konuşmalarına müdahil olmasını istemiyorsanız onunla konuşmaya başlayın. İki yaşının başlarında yalnızca 50 ya da biraz daha fazla sözcük haznesine sahip olsa bile, yılın sonuna doğru ona söylediklerinizin çoğunu anlayacaktır. Aslında, bazı uzmanlara göre çocuklar, iki ve altı yaşları arasında tahminen günde sekiz yeni sözcüğün anlamını öğrenirler.

Şayet, henüz ilk iki sözcüklü cümlesini söylemediyse, yakında söyleyecektir ve bundan kısa bir süre sonra, üç sözcüklü cümleler söyleyecektir. Takiben, dört, beş ve hatta olabilir ki altı sözcüklü hikayeleri ifade edebilir.

Sadece dinleyerek ve tekrarlayarak, çocuğunuz dil bilgisinin temel kurallarını kapmaya başlayacaktır. Örneğin, kendisine isimle işaret etmek yerine, “ben” gibi şahıs zamirleri kullanmaya başlayacaktır. Fakat, gerekli uygun söz diziminde olmadan. “Biz”, “onlar” ve “o” gibi diğer zamirler de, olması gereken uygun bir artışla ortaya çıkacaktır.

Telaffuzları da gittikçe netleşir. Yabancılar için çocuğunuzun söylemek zorunda olduklarının hepsini yakalamak hala zor olabilir, fakat üçüncü yaş gününe ulaşana kadarki zamanda, konuşabilmeli ve konuştuklarının yarısından çoğu da anlaşılmalıdır.

Yaklaşık her 10-15 çocuktan birinin ya dili anlamada ya da konuşmada sıkıntı yaşadığı tahmin edilmektedir. Eğer çocuk doktorunuz bir problemden şüpheleniyorsa, sizi bir konuşma ve dil uzmanına yönlendirebilir. Şimdi başlayacak erken müdahale, öğrenmenin diğer alanlarındaki problemlerini durdurmaya yardım edebilir. Elbette ki, bazı çocukların diğerlerinden sadece daha konuşkan olduklarını ve daha az sözcükle konuşan bir çocuğun illa ki konuşma sorununa sahip olmayabileceğini aklınızda tutmanızda fayda vardır.

SOSYAL YETENEKLER

İki yaş çocuğunuzun dünyası hala temel olarak “ben” merkezlidir. Fakat, diğerlerinin düşüncelerine ve hislerine farkındalığı artar ve ara sıra fedakarlık ve empatinin pırıltılarını görürsünüz. 2,5-3 yaşları arasında, işbirliği içerisinde birlikte oyun oynamanın ilk adımlarını görebilirsiniz. Diğer çocuğun blok kulesini devirmek yerine, ona kuleyi daha yüksek yapması için yardım etmeye çalışabilir. Bir oyun istasyonunda, oyuncaklar için diğer çocuklarla kavga etmeye devam edebilir. Fakat sırayla almak için cesaretlendirilirse, ara sıra itaat edebilir.

Çocuğunuz hala kendisini evrenin merkezi gibi görmesine rağmen, şimdi diğer insanların tavır ve hareketlerini taklit etmeyle daha ilgilidir. Bu taklit oyunu, gelecekteki sosyal karşılaşmalarında nasıl hareket etmesi gerektiğini öğrenmesine yardım edecektir.

Yap-inan oynama yeteneği gelişmiştir. Araba kullanmayı canlandırmak için bir oyuncak arabaya artık ihtiyacı olmayacaktır. Şimdi sandalyeler, yastıklar veya kibrit kutuları gibi nesneleri spor arabalara, kamyonlara ya da otobüslere çevirebilir.

DUYGUSAL GELİŞİM

Bir neden yokken, gülmeyi takiben ağlama sıklıkla görünür. Bu, duygusal olarak kırılgan iki yaş çocuğunuzdan beklenir. Bu garip görünen duygusal iniş çıkışlar basitçe, çocuğunuzun hareketleri, dürtüleri ve hisleri üzerinde kontrolü ele alma mücadelesinin sonucudur.

Çocuğunuz her şeyin nasıl çalıştığını öğrenmek ister. Bununla birlikte, o hala kendisine ve diğerlerine zarar vermeden bu görevi tamamlamasını sağlayacak yeteneklerin çoğundan yoksundur. Sonuç olarak, keşfetme zamanının çoğu sınırları test etmekle harcanır; sizin, onun ve çevrenin.

Sıklıkla o yönde gözükmemesine rağmen, yavaşça fakat güvenle, iki yaş çocuğunuz kendi kendini kontrol etmeyi öğrenir. Fakat eğer en kötü patlamalarını sizin için saklarsa sakın şaşırmayın. Çocuk bakıcınız, çocuğunuzun nadiren kendisine karşı geldiğini söyleyebilir. Bu durum, onun sizden çocuğunuzla daha dostça ilişkiye sahip olduğu için değildir. Tam tersine çocuğunuz, diğer insanlara size güvendiği gibi güvenmemektedir; bundan dolayı sizin tepkinizi görünceye kadar bekleyecektir.

FİZİKSEL DEĞİŞİKLİKLER

Çocuğunuz kilo aldığı gibi boyu da uzamaya devam edecektir, yalnız öncekine göre biraz daha yavaş oranda. Bununla birlikte hızlanacak olan ise, bebekliğin çocukluğa olan mucizevi değişimi. En fark edilebilir değişiklik boyutlardaki olacaktır. Bir ve iki yaşları arasında başlamış olan bir oluşum devam ederken, çocuğunuzun kolları ve bacakları beden ve baş ölçüsüyle daha iyi uyuşacaktır.

Çocuğunuzun, bebeklik şişmanlığı da kaybolmaya devam edecektir. Kolları ve bacakları daha ince ve uzun, yüzü daha az yuvarlak olacaktır. Hatta ayaklarının altındaki yağ tabakaları kaybolmaya başlayacaktır.

Çocuğunuz devamlı hareket halindeymiş gibi gözükebilir ve çoğu zaman da öyledir. Bu yıl boyu süren enerji artışı, vücudun güçlenmesine ve koordinasyonun gelişmesine yardımcı olur.

Aylar geçtikçe, çocuğunuzun yürüyüşü daha esnek ve yetişkinlere benzer olacaktır. Ayrıca şunları da öğrenecektir: Ayağını kullanarak bir topun hareketini yönlendirme, yardım almadan merdivenleri inip çıkma ve hatta üç tekerlekli bisiklet kullanma.

El ve parmak yetenekleri de gelişecektir. Gelişi güzel dikey, yatay ve dairesel çizimler yapmak için kalemi yeterince kavramayı öğrenecektir. Kavanozlardan kapaklarını çıkarıp takmayı, dönen aletleri çevirerek döndürmeyi ve geniş fermuarları açıp kapamayı da öğrenmeye başlayacaktır.

ÜSTESİNDEN GELİNMESİ GEREKEN ZORLUKLAR

Gelecek yıl herhangi bir dönemde, çocuğunuz muhtemelen bezi bırakmaya hazır hale gelecektir. Aslında, tuvalet eğitimi için ortalama yaş 2,5’tur. Bununla birlikte, bazı çocukların 3. doğum günlerinden bir süre sonraya kadar eğitilmediklerini de aklınızda tutunuz.Eğer çocuğunuzu, tuvalet eğitimini önceden öğrenmiş olmasını gerektiren okul öncesi bir eğitim kurumuna kaydettirdiyseniz, bu durum sorun yaratabilir. Fakat önceden hazırlıklı olun: Fiziksel ve ruhsal olarak hazır olmadan önce, bir çocuğa tuvalet eğitimi vermeyi denemek, aslında süreci uzatabilir.

Huysuzluk nöbetleri, bir problem olmaya devam edecektir. Aslında, bu durumlar bir önceki yıla göre muhtemelen daha sıklıkla meydana gelecek. Çocuğunuzun daha güçlü olması da patlamalarının daha tahripkar olacağı anlamına gelir. Eğer, kızgınlığı hayal kırıklığından dolayı artarsa, örneğin, oyun arkadaşı onun ne dediğini anlamazsa, düşüncelerini rahatça ifade edebilmesi için ona yardım edin. Şayet istekleri mantıksız ise, akşam yemeğinden önce kek istemek gibi, akşam yemeğinden önce tatlı yemenin iştahını kapatacağını açıklayın. Hala bir huysuzluk çıkarmayı seçebilir, fakat bir yaş çocuğunun aksine temel mantığı anlama kapasitesine sahiptir.

Çocuğunuz uyumaya karşı koymaya başlayabilir. Sıklıkla yaptıkları bir şey olduğu halde, dinlenme ona sıkıcı gelir. O aynı zamanda, ayrılma kaygısından hala vazgeçememiş olabilir. Çocuk karyolasında yalnız bıraktığınızda iki yaş çocuğunuz, feryat ederek protesto edebilir ya da muhtemelen karyolasından tırmanıp çıkarak gelip sizi bulabilir. Aynı şey yeni yürümeye başlayan çocuğunuzu, gençler için yapılmış karyolaya geçirdiğinizde de başınıza gelebilir. Çözüm şudur: Onu tekrar odasına götürün, yatağına koyun ve uykuya geri dönmesini söyleyin. Eğer bu davranışı kendisine yiyecek bir şey vererek ya da uyuyana kadar yanında kalarak ödüllendirirseniz aynı davranışı muhtemelen hep tekrarlayacaktır.

Çocuğunuzun dünya ile ilgili bilgileri arttıkça korkuları da artacaktır. Gelişen bir hayal gücü, genişleyen bir hafıza ve yaşam tecrübesinin eksik olması, günlük hayatın korkunç görünmesine neden olabilir. İki ile üç yaş arasındaki ortak korkular tuvaletler, karanlık, kostüm içindeki kişiler (özellikle palyaçolar), hayali yaratıklar, banyo ve tabii ki yabancıları kapsar. Fakat yeni yürümeye başlayan çocuğunuz, kendine daha fazla güvenen okul öncesi çocuğuna doğru olgunlaştıkça bu korkuların çoğunu atacaktır.

NASIL YARDIM EDİLİR?

İki yaş çocuğu ile yaşamak bazı zamanlarda hayal kırıklığı yaratabilir. Fakat, bütün bu olumsuzluğun normal bir gelişim evresi olduğunu aklınızda tutun. Bu durumdan çıkana kadar beklentilerinizi azaltın. Eğer emniyet ya da saygı konu değilse her zaman onun talepleriyle mücadele etmek zorunda değilsiniz.

Mümkün oldukça iyi davranışları cesaretlendirip ödüllendirin. Eğer çocuğunuzun doğru bir şey yaptığını görürseniz, oyuncağını paylaşmak ya da sırasını beklemek gibi, onu takdir edin. Onayladığınızı göstererek onun kendine olan güvenini inşa edip bu davranışını tekrarlaması için cesaretlendirin.

Sınırları koyarken çocuğunuzun gelişimsel kabiliyetlerini her zaman aklınızda tutun. Örneğin, iki yaşındaki çocuğunuzdan, kendisini meraklandıran bir şeye dokunma dürtüsünü kontrol etmesi beklenmemeli. Bu yüzden, eğer onu bir antikacı dükkanına yanınızda götürürseniz, pahalı biblolara vurduğu için cezalandırmayın.

“Dediğimi yap, yaptığımı yapma” nın bu yaşta işlemediğini hatırlayın. Siz çocuğunuzun en iyi rol modelisiniz. Şayet siz stresli durumlarda devamlı kontrolünüzü kaybediyorsanız, çocuğunuzun farklı bir şey yapmasını nasıl bekleyebilirsiniz?

Eğer çocuğunuzun disipline edilmeye ihtiyacı varsa, onun dikkat süresinin hala kısa olduğunu fark edin. Zaman aralığı kısa tutulmalı, diyelim iki dakika, aksi takdirde bu durumda neden zaman aralığı aldığını unutacaktır. Ayrıca zaman aralığının tam bir cezalandırma olmadığını hatırlayın. Bu uygulamanın amacı, kontrol dışı bir çocuğa yardım etmek ya da yanlış yapmaya başlamışsa sessiz, sakin bir yerde hareketleri hakkında düşünmesini sağlamaktır.

BECERİ KAZANDIRMA HAREKETLERİ

Yürüyüş Yapmak

İki yaş çocukları sınırsız enerjiye sahiptir. Düzenli doğa yürüyüşleri planlayarak, o enerjinin bir kısmını yakabilirsiniz ve doğanın dengesi hakkında bir, iki şey öğretebilirsiniz. Rotanız boyunca, farklı tiplerdeki çiçekleri, ağaçları ve vahşi yaşamı gösterebilirsiniz.

Bowling

Yarım düzine plastik soda şişesi ya da diğer benzer ağırlık nesneleri sıralamak ve çocuğunuza büyük bir top kullanarak onları nasıl düşüreceğini gösterin. Lobutları yeniden düzenlemeden çocuğunuzun kaç tane devirdiğini sayın.

Sanat

Tebeşir, oyun hamurları ve parlak renkli boyalar işe yeni başlayan sanatçılar için mükemmel araçlardır. Bu basit gereçler, çocuğunuza renk ve şekilleri deneyimleme imkanı verirler.

2-3 Yaş Çocukları İçin Ev Oyunları

2-3 yaş çocukları için ev oyunları, 2-3 yaş çocuğu için oyunlar

2-3 yaş çocukları için ev oyunları

Çocuklarınızı televizyonun başından alıp, sizin yarattığınız daha eğlenceli oyunlarla evde güzel zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Kimilerine göre “şimdiki çocuklar çok şanslı.” Çünkü neredeyse doğar doğmaz bilgisayarla tanışıyorlar ve ileri teknolojiyle donatılmış oyuncaklarla oynayabiliyorlar. Bazılarına göre ise “eskiden çocuklar daha şanslılardı.” Nedenine gelince, bir kere sokakta özgürce oynayabiliyor, oyuncaklarını da oyunlarını da kendileri yaratıyor, daha eğlenceli ve kaliteli zaman geçiriyorlardı.

Siz hangisine katılırsınız, bilemeyiz. Ama çocuklarınızı biraz bilgisayarın ya da televizyonun karşısından çekip alma niyetindeyseniz, hem onunla daha eğlenceli zaman geçirmenizi sağlayacak hem de gelişimine katkıda bulunabilecek basit oyunlar oynayabilirsiniz.

Müzikle zıplama oyunu

Ailece oynayabileceğiniz bu oyunda, oyuncular müzik çalarken zıplarlar. Müzik durduğunda yere oturup bağdaş kurarlar. Bağdaş kurmada sona kalan oyuncu oyundan çıkar. Tabii sizin çocuğunuza yol gösterici olmanız, onun hızına ayak uydurmanız gerekir. Bu oyunu arkadaşlarınızın çocuklarıyla kendi çocuğunuz bir aradayken daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Mandal oyunu

Renkli mandalları renklerine göre kümelere ayırın. Her bir kümeden birer tane alıp çocuğunuza verin. Ondan, elindeki mandalları ait olduğu renk kümesine koymasını isteyin. Tabii bu esnada renklerin isimlerini her defasında tekrarlamanız, öğrenmesi açısından faydalı olacaktır.

Oyuncak saklama

Oyuncakları dolaba saklayın ama dolabın neresine sakladığınızı göstermeyin. “Hadi şimdi oyuncakları bulalım” diye onu oyuna dahil edin. O ararken rafın üzerinde bulamadıysa, “Rafın üzerinde değilmiş demek” gibi tekrarlarla, alt-üst, var-yok gibi zıt kavramları öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Hayvan sesleri oyunu

Oyuncak hayvanların hepsini bir poşete koyun. Sonra çocuğunuzdan torbadan bir tane oyuncak çekmesini isteyin. Aldığı hayvanın adını ve hangi sesi çıkardığını birlikte tekrarlayın. Aynı şekilde hayvan sesleri alanında oynayabileceğiniz bir oyun daha var; bu da görerek değil, işiterek bulmaya dair. Bunun için hayvan seslerini teybe kaydetmek gerek. Daha sonra ona dinlettiğiniz hayvan sesinin hangi hayvana ait olduğunu bulmasını sağlayın.

1-2 Yaş Dönemi Çocuk Oyunları

Çocuklar büyüdükçe becerileri çeşitlendiğinden oyun ve oyuncak seçenekleri de artmakta. Bu yazıda 1 yaşından büyük çocukların ne tip oyun ve oyuncaklardan hoşlanacaklarına çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz aktivitelere değineceğiz.
1-2 yaş:
Bir yaşını deviren çocuğunuz artık eskiye oranla çok daha hareketli. Emekleme ile başlayan hareketlenme yürüme koşma tırmanma merdiven inip çıkma ile devam edecek. Eşyaları itmeye çekmeye bayıldığını göreceksiniz. Bu dönemde el becerileri de hızla gelişecek. Artık oyuncaklarını üst üste koyabilecek kutuların içine atabilecek. Dil gelişimi sürecinde öncelikle sizin söylediklerinizi anlayacak daha sonra kendini ifade edebilmek için çeşitli yöntemler kullanacak; işaret etme gibi daha sonra konuşacak. Çevresindeki her yeni şey ilgisini çekecek araştırma karıştırmaya başlayacak. Yine bu dönemde benlik kavramı gelişmeye başladığından artık “adam yerine konmak” isteyecek. İnatlaşmalara tutturmalara hazırlıklı olun…
Yürümek koşmak tırmanmak çocuğunuzun yeni öğrenmekte olduğu beceriler. Bu becerileri iyice pekiştirebilmesi için çocuğunuzun geniş alanlarda rahatça tehlikelerden uzak bir şekilde hareket edebilmeye gereksinimi var. Evinizde bu amaç doğrultusunda bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin evinizin bir odasındaki bazı mobilyaları bir süre için ortadan kaldırarak çocuğunuza uygun hale getirebilirsiniz.
Ev içinde mobilyalara tutunarak sıralamaya başlayan çocuğunuz zamanla kendi kendine yürüyebilir hale gelecek. Bu geçiş döneminde tutunup itebileceği oyuncaklar (dengeli olmak kaydıyla) gözetim altında kullanılabilir. Ayrıca üzerine binip ayaklarıyla yerden hız alarak hareket ettireceği basit tekerlekli oyuncaklardan büyük keyif alacaktır.
Çocuğunuzun ev dışında koşup oynamaya da gereksinimi var. Açık geniş alanlar çocukların kendi güç ve yeteneklerini sınamalarına olanak sağlar. Böyle bir alanda istediği kadar koşabilmek çocuğunuzun çok hoşuna gidecek. Açık alanlarda çocuğunuzla top oynamayı deneyebilirsiniz.
Hareketlerine hakimiyeti arttıkça oyun parklarından daha da büyük bir zevk alacak. Parkta yürümeyi koşmayı tırmanmayı zıplamayı pekiştirecek. Yine de aman dikkat olası kazaları önleyebilmek için yanından ayrılmayın.
Parklardaki kum havuzları çocuklar için çok cazip oyun alanları. Kum havuzunun temiz tutulduğundan emin olun. Çocuğunuzun kum yemesine ya da çevreye atmasına izin vermeyin.
Açık havada çocuğunuza doğayı ve canlıları tanıtın. Çevreye karşı duyarlı olması için ona örnek olmaya çalışın.
Çocuğunuz 2 yaşına geldiğinde oyun hamurları kum parmak boyaları su ile oynamaktan çok hoşlanacak. Oyun hamurunun içinde daha az kimyasal madde olsun isterseniz evde kendiniz de yapabilirsiniz (tarifi yazının sonunda bulabilirsiniz). Ayrıca parmak boyası yerine gıda boyası ile renklendirilmiş yoğurt kullanabilirsiniz.
Çocuğunuz suyla oynarken asla onu yalnız bırakmayın.
Karalama yapması için mum boyalar verebilirsiniz eline sizi yazı yazarken gördükçe o da sizi taklit etmeye çalışacak. Kullandığı mum boyaların kaliteli olmasına zehirli maddeler içermemesine dikkat edin. Ne de olsa uzunca bir süre daha onları yemeye çalışacak.
Çocuğunuzun el becerileri geliştikçe oyuncaklarıyla daha da keyifle oynayacak. Avucuna sığacak büyüklükteki küpler en sevdiği oyuncaklardan olacak. Bu küplerden kule yapmanızı isteyecek yaptığınız kuleyi her seferinde büyük keyifle devirecek. Bir süre sonra kendisi de kule yapmaya başlayacak. Üst üste konabilecek halkalar iç içe geçen kutular da hoşlanacağı oyuncaklardan.
Bu yaştaki çocuklar nesneleri birbirine uydurmaktan keyif alır. Birbirine eklenen iri parçalı oyuncaklarla (lego gibi) severek oynarlar.
Kutuları açıp kapamayı severler. Bu nedenle mutfaktaki tencerelerle oynamak onlarla ses çıkarmak hoşlarına gider.
Şekilleri tanımaya başladığı bu dönemde nesneleri şekillerine göre sınıflandırmak hoşuna gidebilir. Kafasından gruplama düzenleme karşılaştırma yapabilecektir.
El ve göz koordinasyonunun gelişmesi ve şekilleri tanıma ile birlikte oynayabileceği oyuncak çeşidi de artacak. Elindeki nesneyi kutunun üzerindeki aynı şekildeki bir delikten geçirmeyi becerebilecektir.
Bu yaşta çocuğunuz yap-bozlarla da oynamaya başlayabilir. Tek parçalı üzerinde tutabileceği bir sapı olan tahtadan yap-bozları tercih edin. Çok küçük parçalı oyuncakların 3 yaşın altındaki çocuklar için uygun olmadığını aklınızdan çıkarmayın.
Çocuğunuz bir yaşını doldurduktan sonra artık sizin her yaptığınızı dikkatle izleyecek her sözünüzü dikkatle dinleyecek. Günlük işlerinizi yaparken size yardım etmekten hoşlanacak. Sizi taklit etmeye bayılacak. Çocuğunuzu bir gün elinde süpürge büyük bir gururla odayı süpürürken görürseniz şaşmayın.
Taklit etme becerisini iyice pekiştirdikten sonra hayali oyunlar kurmaya başlayacaktır. Hayali oyun kurma genellikle 2 yaş civarında başlar. Oyuncak bebeğine yemeğini kaşıkla yedirecek bebeğin kirlenen ağzını silecek gazını çıkaracaktır. Bu yaşta oyuncak çay seti oyuncak telefon sevilen oyuncaklardandır.
Çocuklar bu yaşta içine girip oynayabilecekleri çadır büyüklüğünde bezden evlere bayılırlar. Böyle bir eve para harcamanıza aslında gerek yok. Sandalyeleri karşılıklı koyup üzerlerine bir örtü örterek de aynı etkiyi yaratabilirsiniz.
Çocuğunuz ipinden tutup çektiğinde onun peşi sıra gelen oyuncaklar da çok keyif verir. Kimi zaman bu oyuncaklar hareket ettikçe ses de çıkarır.
Tüylü oyuncaklar ve bebekler 2 yaşındaki çocuğunuz için vazgeçilmez oyuncaklardır. Çocuklar bu oyuncakları kullanarak kurdukları hayali oyunlarda iç dünyalarını dışa yansıtırlar. Oyuncak bebek seçerken bebeğin canlı görünümlü olmasına hatlarının belirgin olmasına dikkat edin. Özellikle gözleri açılıp kapanan şarkı söyleyen ağlayan vs oyuncak bebekler çocukları müthiş heyecanlandırır. Bebeğin giysilerinin giydirilip çıkartılabilmesi de çocuklara cazip gelir. Hele bir de banyo yaptırılabiliyorsa harika!
Çocuğunuz hemen büyümek bir an önce sizin yapabildiklerinizi yapabilmek istese de bir yandan hâlâ çok küçüktür ve rahatlatılmaya gereksinim duyar. Bazen bir oyuncak ya da battaniye bazen emzik ya da parmak bu yaştaki çocuk için güven ve huzur gereksinimini karşılayabilir. Çocuğunuz bu güven nesnesini beraberinde her gittiği yere taşımak isteyebilir. Çocuğunuzu iyi hissettiren her ne ise elinizin altında aynı nesneden birkaç tane bulundurmakta yarar var.
Oyuncak ayılar ve benzeri tüylü oyuncaklar çocuklara çok sempatik gelir kendilerini rahat güvende hissetmelerini sağlar.
Bu yaşta düşünsel sistemin gelişimi ile birlikte çocuğunuz nesneleri oyun içinde olduklarından farklı işlevlerde kullanmaya başlarlar. Örneğin elindeki uzaktan kumandayı telefonmuş gibi kullanabilir ya da mutfaktan aldığı muzla size ateş ediyor gibi yapabilir.
Elbette ki bunca gelişmeye karşın çocuğunuzun yaşam ile ilgili bilgi ve deneyimleri hâlâ çok sınırlı yaşantıları üzerindeki etkileri zayıf. Bu nedenle çevresinde olan olaylardan kolayca ürkebilir. Çocuğunuz birden sudan ya da karanlıktan korkmaya başladıysa şaşırmayın. Bu tip korkuları ile hayali oyunlar aracılığıyla başa çıkmaya çalışacak. Hayali oyunlarda “sihirli güçleri” kullanarak korkularının üstüne gidecek.
Çocuğunuz dil gelişiminin de etkisiyle 1 yaşından itibaren kitaplara karşı giderek artan bir ilgi göstermeye başlayacaktır. Beraber oturup kitapların resimlerine bakmaktan okuduğunuzu dinlemekten hoşlanacaktır.
Bu yaş için seçeceğiniz kitabın basit ve net resimler içermesine kalın ve sağlam olmasına dikkat edin. Gündelik yaşamda kullanılan eşyaların hayvanların yediği meyve ve sebzelerin resimlerini tekrar tekrar görmekten bıkmayacaktır. Basit öyküler içeren kitapları tercih edin. İki yaşından itibaren daha karmaşık öyküler içeren kitaplara geçebilirsiniz.

Prof.Dr.Yankı Yazgan

Oyun hamurunun hazırlanışı:
2 bardak un
1 bardak tuz
1 yemek kaşığı sıvı yağ
2 bardak kaynayan su
Gıda boyası ( isteğe bağlı)
Gıda boyasını kaynayan suya katın. Tüm diğer malzemeleri karıştırın suyu ekleyin. Ilınınca elle yoğurun

Oyun Çocukluğu Başlangıcı(2 – 3 Yaş Dönemi):

Oyun Çocukluğu Başlangıcı(2 – 3 yaş dönemi):
Çocuklar iki yaş dolayında ayrı bir birey olduklarının farkına varırlar. Bu da bağımsızlık duygusu, kendini kabul ettirme çabası, çevre ile çatışmaya girmesi, inatlaşması anlamına gelir. Zaman zaman neden direndiğini bilmeksizin bunu sürdürür. Böyle durumlarda inada – inatla, öfkeye – öfke ile yanıt verme gereksizdir.

Beş adımda ne yapmalı?

Soğuk kanlı olmalı, savaşmamalı! (önce kendiniz, sonra çocuk sakinleşene dek konuşmayın)
Kararlı ve tutarlı olmalı. İsteğin neden gerçekleşemeyeceği anlatılmaya çalışılmalı
Zaman vererek pes demeyeceğinizi, kararlığınızı, sakinleşmesini beklemeli
Bu arada ilgisini başka yöne kaydırmaya çalışarak o konudan uzaklaştırma çabasında bulunmalı
İnatlaşmamak, iki-üç seçenek sunarak kendi seçimi olduğunu düşündürmek.

Sponsorlu Bağlantılar

2 5 Yaş Oyunları İçin Yorum Yap