36 Haftalık Gebelikte Yolculuk

36 Haftalık Gebelikte Yolculuk Hamileliğin 8.ayında Yolculuk - Bu makaledeki notlar: 8 aylık hamilelikte yolculuk 36 haftalık..

Gebelik Seyahate Engel Değil

Gebelik genel olarak kesinlikle, seyahat etmeyi ve özgürlüğü tamamen kısıtlayan bir süreç değildir. Alınacak birkaç önlem ve dikkat edilecek kurallar ile gebelikte seyahat etmenin hiçbir sakınca doğurmadığını belirten Jinemed Sağlık Merkezleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzman Dr. Meriç Karacan “Hangi tür seyahati seçerseniz seçin kural ve önerileri göz önünde bulundurursanız daha rahat yolculuk yapabilirsiniz.” şeklinde konuştu.

Kısıtlama getirmeyin
Her kadın için doğal bir süreç olarak kabul edilen hamilelik, bayanların gebelik öncesi dönemlerinde yaptığı birçok şeyi kısıtlamadığı gibi seyahat özgürlüğünü de kısıtlamıyor. Uzmanlar, doktor tarafından tespit edilmiş bir problem veya aksi durum olmadığı takdirde gebelerin seyahate çıkmamaları için herhangi bir neden olmadığını söylüyor. Seyahat korkusu ile iptal edilen veya cesaret edilmeyen tatil planlarının ertelenmesine gerek olmadığını belirten Jinemed Sağlık Merkezleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Meriç Karacan “Gebelikte seyahat doktor onayladığı takdirde, alınacak birkaç önlem ve dikkat edilecek kurallar ile hamilelik için herhangi bir sakınca doğurmamaktadır. Aksine yapılacak bir tatil ruh hali için gebelere iyi gelecektir.” dedi.

Dr. Karacan; hamile bayanların kara seyahatlerinde doğru kemer takımıyla, arka koltuk tercih ederek, ara ara molalarla uzun seyahat edebilecekleri gibi, uçak yolculuklarında da aksine tıbbi bir sorun olmadığı sürece yine belirli kurallara uyarak 36’ıncı haftaya (8’inci ay) kadar uçak ile seyahat etmelerinde bir sakınca olmadığını söyledi.

Uzun kara yolculukları için önleminizi alın
Gebelikte arabayla seyahati kısıtlamayı gerektiren bir durum yok ancak dikkat edilmesi gereken kurallar var bunlardan en önemlisi ise hamile kişinin rahatlığının sağlanması. Arabalardaki en önemli tehlikenin gebe kadının araba içinde kaza geçirmesi olduğunu söyleyen Dr. Meriç Karacan olası bir kazaya karşı hamilelerin karınlarını çarpmamak için kemer takmalarını ve kemerlerinin karnın tam üstünden geçmesine gevşek kalmamasına dikkat etmeleri gerektiğini belirtti. Kara ve demiryolları seyahatlerinde bir başka dikkat edilmesi gereken konunun uzun süre hareketsiz kalmaya bağlı gelişen dolaşım bozuklukları olduğunu belirten Dr. Karacan “Uzun süren yolculuklarda her 1,5–2 saatte bir mola vererek hafif yürüyüşler yapılmalı. Yolculuk esnasında hamile bayanlar hafif yiyecekler tüketip, bol sıvı almalı, rahat kıyafetler giymeli” dedi. Dr. Karacan gebelikte görülen sık idrara çıkma problemi için de “Hamilelik döneminde sık idrara çıkma durumu normal kabul edilen bir durumdur. Bu yüzden yolculuğa çıkmadan önce anne adaylarının mutlaka tuvaletlerini yapması gerekir. Yolculuk sırasında da idrar gelsin ya da gelmesin mesanenin boşaltılması gerekir aksi takdirde idrar enfeksiyonlarına yol açabilir.” diye konuştu.

Uçakta hareketsizlik ve sıvı kaybı tehlikeli
Gebelikte uçak yolculuğu seyahatle ilgili soruların başında geliyor. Ancak belirli kurallara uyulduğu takdirde 36’ıncı haftaya (8’inci ay) kadar uçak yolculuğunun da anne adayına bir zararı dokunmuyor. Dr. Karacan, “Uçak yolculuklarında nem düşer ve sıvı kaybı olur. Bu nedenle uçak yolculuklarında hamilelerin bol bol sıvı tüketmeleri gerekiyor.” diyerek, uzun uçak yolculuklarında bacaklarının hareketsiz kalmaması için mümkün olduğunca aralıklarla kalkıp yürümenin önemli olduğunu belirtti. Dr. Karacan, “Hareketsizlik, bacaklarda oluşan ödem, diz arkasındaki toplardamarlara baskı ve kuru havaya bağlı sıvı kaybı sonucu kan yoğunluğunun artması; bacaktaki derin toplardamarlarda pıhtı oluşması riskini arttırır. Bu pıhtı akciğere giderse “Akciğer Embolisi” dediğimiz hayati tehlike gösteren klinik süreç başlar ve bu durum hamilelikte daha fazla risk taşır.” dedi.

Uçak yolculukları düşük riski yaratmıyor
Uçak yolculuğunu doğumsal sakatlıkları ve düşüğü arttırdığı düşüncesi ile tercih etmeyen birçok anne adayı için bu konu hakkında bilgi veren Dr. Karacan şöyle konuştu; “Bu konuda az sayıda yapılan çalışmalar sonucunda, doğumsal sakatlıkların arttığını gösteren bir veri yoktur. Şu anda eldi ki veriler aksi bir durum söz konusu olmadığı sürece uçak yolculuğunun hamileliğin 8.ayına kadar, doktor onayı ile uygun olduğunu gösteriyor. Ancak hamileliğin acil sorun çıkma ihtimali olan durumlarında uçak ile seyahat edilmemesi gerekir.” Düşük Tehdidi, erken doğum bulgusu ya da şüphesi, tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, plasenta(Bebek Eşi) sorunları, ağır kansızlık, bebekte gelişme geriliği gibi durumlarda uçak yolculuğu yapmak uzmanlar tarafından tehlikeli olarak görülüyor.

•Öncelikle şirketin gebelerle ilgili uçuş politikasını öğrenmek gerekir. Şirketlerin uçuş için üst limiti 28’inci ile 36’ıncı haftalar arasındadır.

•Belli bir gebelik haftasından sonra(genellikle 28’inci hafta), uçak seyahatine engel olmadığına dair uzman doktor raporu talep edilebilir.

•Seyahat edeceğiniz bölgede acil durumlarda başvurulacak bir sağlık kurumu sorgulanmalı ve varsa sağlık sigortanızın geçerli olup olmadığı kontrol edilmelidir.

•Rahat giysiler tercih edilmeli ve mümkünse dolaşımı arttırmak için varis çorabı giyilmelidir.

•Yeterince sıvı tüketilmelidir.

•Koridor tarafından yer talep edilmelidir.

•Mümkün oldukça ayağa kalkıp yürümelidir.

•Otururken de alt bacaktaki kas gruplarını çalıştıracak egzersizler yapılmalıdır.(Uçak şirketlerinin tanıtım kartı veya dergilerinde egzersiz örneklerini bulabilirsiniz)

•Türbülansı önceden tahmin etmek her zaman mümkün değildir. Bu nedenle tüm yolcular gibi gebelerin de oturdukları sürece kemerlerini bağlı tutmaları önerilir.

Gebelikte Seyahat Etmek Sakıncalı Mı?

Gebelikte seyahat etmek sakıncalı mı?

Gebelik genel olarak kesinlikle, seyahat etmeyi ve özgürlüğü tamamen kısıtlayan bir süreç değildir. Gebelerin seyahate çıkmamaları için neden yoktur. Üstelik gebelerin ruh sağlığı açısından da tatil yapmaları öneriliyor. Alınacak birkaç önlem ve dikkat edilecek kurallar seyahat için hiçbir sakınca doğurmamaktadır.

Dikkat edilecek kurallar;
•Tatile çıkmadan önce doktorunuz ile görüşüp güvenliğiniz için neler yapmanız gerektiğini öğrenmek
•Yolculuğa çıkarken kendinizle ilgili tıbbi bilgileri yanınıza almanız acil durumlarda size yardımcı olacaktır.
•Gideceğiniz yöreye ait sağlık bilgilerini ve hastane adreslerini edinmenizde fayda vardır.
•Uzak diyarlar ve aktiviteli turlar, klima değişiklikleri sizi ve bebeğiniz yorabilir. Sizi daha az yoracak daha dinlendirici yerler seçin
•Gebeler güneşte çok uzun kalmamalılar. Uzun süre güneşe maruz kalmak vücutta sıvı kayıplarına yol açar, bu durum gebeliği riske sokabilir.
•Hamileliğinizin 7. ayından itibaren uçakla çıkacağınız yolculuklar için havayolu şirketleri doktorunuzdan uçabileceğinize dair rapor istemektedir.

Gebeler seyahat için her türlü ulaşım araçlarını seçebilir. Ancak her birinin özelliğine göre seyahat öncesi önlem almalılar.

Kara taşıtlarıyla yolculuklarda alınması gereken önlemler;
Kara ve demir yollarıyla seyahatlerde en önemli problem, uzun süre hareketsiz kalmaya bağlı gelişen dolaşım bozuklukları. Ayak ile bileklerde şişmelere neden olabilir. Bu nedenle, uzun süreli yolculukta her 1,5–2 saatte bir mola vererek hafif yürüyüş yapmalı ve kan dolaşımınızı arttırmalısınız. Hafif yiyecekler tüketip, bol sıvı almalı, rahat kıyafetler giymeliler. Ayrıca seyahat rotası üzerindeki tıbbi kurumlar hakkında bilgilenmeliler.

Gebelikte sık görülen ancak normal kabul edilen şikayetlerden birisi de sık idrara çıkmadır. Bu yüzden yolculuğa başlamadan önce mutlaka tuvaletinizi yapınız. Yolculuk sırasında da idrarınız gelsin veya gelmesin mola yerlerinde mesanenizi boşaltınız. İdrarınızı uzun süre ile tutmanız idrar yolu enfeksiyonlarına zemin hazırlayabilir.

Bu yolculuklarda emniyet kemerinizi takmayı unutmayın. Bu sarsıntılarda bebeğinize gelebilecek zararları önleyecektir. Oluşabilecek bulantılar için önceden doktorunuza danışıp ilaç alabilirsiniz.

Hava taşıtlarıyla yolculuklarda alınması gereken önlemler;
Uçak yolculukları gebeler için kısa sürmesinden dolayı oldukça rahat bir ulaşım şekli. Ancak kabin basıncı ayarlanmış uçaklarla seyahat etmeliler (Günümüzde hemen hemen tüm uçaklar kabin basınç ayarlı oldukları için hamilelikte bir sorun oluşturmaz.)

THY web sitesindeki bilgiye göre;
• 7 ayını (28 hafta) bitirmiş hamile yolcular kendi doktorundan aldığı “Uçakla Seyahatinde Sakınca Yoktur” ibaresi yer alan bir rapor ile seyahat edebilirler.
• Bu raporun tarihi 7 günden eski olamaz.
• 7 aya (28 hafta) kadarki hamile yolcuların seyahatinde ise yolcu beyanı esastır.

Hamilelik sırasında yapılan uçak yolculuklarında uzun süre rahatsız bir pozisyonda hareketsiz oturmak “tromboz (damar içi pıhtısı)” ve varis riskini arttırır. Uçuş süresince özel varis çorabı giymeniz bacaklarınızdaki kan dolaşımını destekler ve damarların şişmesini engeller. Uçak yolculuklarında bol sıvı alın. Uçarken vücudunuz daha kolay su kaybedip dehidrate olabilir. Bu nedenle, uzun süreli yolculukta her 1,5–2 saatte bir mola vererek hafif yürüyüş yapmalı ve kan dolaşımınızı arttırmalısınız. Hafif yiyecekler tüketip, bol sıvı almalı, rahat kıyafetler giymeliler.

Deniz taşıtlarıyla yolculuklarda alınması gereken önlemler;
Deniz yoluyla seyahat, oldukça güvenlidir. Ancak, gebelik bulantı ve kusmaları iyice artabilir. Ağır bulantılılar mümkünse deniz yoluyla seyahatlerden kaçınmalı. Hafif bulantısı olanlar ya da hiç olmayanlar da olası deniz tutmasına bağlı önleyici ilaçlar almalılar.

Tropik bölgelere seyahat
Genelde malarya (sıtma) açısından risk taşıyan tropik bölgelere gidilmesine izin verilmez. Bu hem anne hem çocuk için riskli olur. Annenin ölü doğum yapma riski artar. Ayrıca hamilelikte sıtma ilaçları zararlıdır.

Aşılama
Hamilelere özellikle canlı virüs aşıları önerilmez. Ağızdan alınan ölü polyo (çocuk felci) aşısı uygulanabilir. Doktorunuz ile aşılamanın tüm ayrıntılarını konuşmalısınız

Sponsorlu Bağlantılar

36 Haftalık Gebelikte Yolculuk” İçin Bir Cevap

36 Haftalık Gebelikte Yolculuk İçin Yorum Yap