Açıortay Çözümlü Sorular

Açıortay Çözümlü Sorular Açıortay İle İlgili Çözümlü Sorular - Bu makaledeki notlar: açıortay çözümlü sorular açıortay ile..

Açıortay Çözümlü Sorular ve Açıortay İle İlgili Çözümlü Sorular ile ilgili bu yazıda Açıortay hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not denizinden…

Açıortay

Açıortay
Vikipedi, özgür ansiklopedi Bir üçgende açıortay
Açıortay, geometride bir açıyı iki eşit açı şeklinde bölen doğru parçasıdır. Bir açıya teğet tüm çemberler çizilerek merkezleri birleştirilirse, o açının açıortayı elde edilir. Bu nedenle açıortaylardan açının kollarına indirilen dikmeler, o çemberlerden birinin merkezinden teğetlere inilen yarıçap dikmeleri olacağından, dikmeler birbirine eşit olur. Her iki kolda oluşan üçgenler de birbirine eşit olacağından, dikmelerin açıortay kollarını kestiği noktalar ile açının bulunduğu köşeye olan uzaklıklar eşit olur.

Üçgende İç Açıortay
Bir üçgende iç açıortaylar bir noktada kesişir. Bu nokta üçgenin iç teğet çemberinin merkezidir. Bu noktanın iç teğet çemberi olmasının sebebi ise,iç açıortayların kesişim noktasından kenarlara inilen dikmelerin birbirine eşit olmasıdır (Çemberde merkezden teğetlere çizilen doğru parçaları teğete diktir ve hepsi yarıçaptır).
Bir üçgende açıortayla ilgili iki önemli bağıntı vardır. Bunlardan birisi açıortay teoremidir. Bu teorem bir tür orandır. Bu teoreme göre üçgenin bir kenar uzunluğu ve o kenar tarafındaki köşe ile açıortayın kenarı kestiği nokta arasındaki uzaklığın oranı, diğer kenarın uzunluğu ve o kenar tarafındaki köşe ile açıortayın kenarı kestiği nokta arasındaki uzaklığın oranına eşittir.

Bu teoremin yanında diğer teorem ise açıortay uzunluğu teoremidir. Buna göre:

Sponsorlu Bağlantılar

Açıortay Çözümlü Sorular İçin Yorum Yap