Adetim 10 Gün Gecikti

Adetim 10 Gün Gecikti Adetim 10 Gün Geçti Hamilemiyim - Bu makaledeki notlar: adetim gecikti ne yapabilirim adetim 10..

Adetim 10 Gün Gecikti Ne Yapmalıyım?

mrb.ben 26 yaşında ve bir yıllık evli bir bayanım artık eşimle çocuk istediğimiz için 2 aydır korunmuyoruz her ayın 24de adet olurken bu ay 10 gün geçmesine rağmen olmadım.idrarda gebelik tahlili yaptım ve ikinci kırmızılık yarım olarak çıktı fakat beta hcg tahlilimde ise değr düşük çıktı.dr gittim ve vajinal ultrasonda bir tane kistim olduğunu ve bir adet yumurtanın olduğunu söyledi.kese gözükmüyor dedi.yumurta çatlarsa adet olucağımı döllenme olursa hemile kalacağımı söyledi.bunları söylediğinde adetim 8 gün geçmişti şuan 10 gün geçti ama ben hala adet olmadım ne yapmam gerek bilmiyorum.bana yardım ederseniz çok sevinirim.

Adetim 3 Gün Geçikti Ne Yapmalıyım?

adetim 3 gün geçikti

Adetim 5 Gün Gecikti Hamile Miyim?

9 aydır bebek istiyoruz yaklaşık 1 haftadır koyu kahverengi akıntım oluyor arasında pembede oluyor adetim de geç ti 5 gun nedeni ne olabilir

Adetim Gecikti Acaba Hamilemiyim

Adetim gecikti acaba hamile miyim?

Normal adet döngüsü (siklüs) bir kadında 21-35 gün arasında değişmektedir. Bir adet siklüsünün 35 günden uzun sürmesi durumunda adet gecikmesinden bahsediliyor. Ancak çok sık karşılaşılan bir durum olan adetlerin birkaç gün gecikmesinin bir sorun olarak algılanmaması gerekiyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ebru Füsun Işık, yılda bir iki kez adet gecikmesi olabileceğini beliterek, adet düzensizliğinin iki üç ay devam etmesi durumunda hekime başvurulması gerektiğine dikkat çekti.

Adet gecikmesinin bir çok nedeni olabilir. Hormonal faktörler, üreme organları ile ilgili hastalıklar, stres gibi yaşam koşulları, ağır egzersiz veya aşırı kilo alıp verme adet gecikmesine neden olabilir. Op. Dr. Işık, adet gecikmesinin nedenleri arasında en sık görülenin yumurtanın geliştiği folikülün çatlamaması olduğu söyleyerek şu bilgileri verdi:

“Aslında kadınların birçoğu yılda bir siklüs yumurtanın çatlamaması gibi sorunlar yaşayabilirler. Fizyolojik olan bu durum pek çok kez birkaç günlük adet gecikmesine yol açtığı için kadınlar tarafından fark edilmez. Adet gecikmesinde ilk olarak akla gelmesi gereken şey ise gebeliktir. Adet gecikmesi fizyolojik olan bu durumlar dışında yumurtalıklarda gelişebilecek endometriozis kistleri, yumurtalıkların iyi ve kötü huylu tümörleri gibi patolojik kistik oluşumlarda da görülebilir. Bazı hormonal denge bozukluklarında da ilk belirti adet gecikmesi şeklinde olabilir. Bu grup hastalıklar çok çeşitlidir ve karmaşık bir yapı içerisinde olabilirler. Bunlar içerisinde en sık rastlananları ise polikistik over sendromu, tiroid bezi fonksiyon bozuklukları ve süt hormonu olarak bilinen prolaktin hormonu salgı bozukluklarıdır. Bu hormon bozuklukları arasında adet düzensizliklerine en sık yol açan durumu ise polikistik over sendromu oluşturuyor.”

Tanı ve tedavi önemli

Adet düzensizlerinde tanı, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından muayene ve ultrasonografi yöntemi ile konuyor. Ayrıntılı olarak yapılacak olan hormon profili analizi de tanının en önemli parçasını oluşturuyor. Bazı hormon metabolizması bozukluklarında hekim ilave birtakım tahlillere ve testlere başvurabiliyor. Hatta röntgen filmi ve bilgisayar tomografi de tanı için gerekebiliyor.

Op. Dr. Işık, tedavi yöntemleri ve tedavi edilmemesi durumunda ortaya çıkabilecek riskler konusunda da şunları söyledi:

“Tedavi şekli, bulunan patolojiye göre değişir. Tiroid hormonu yetersizliğine bağlı durumlarda tiroid hormonu verilir. Prolaktin hormonunun yüksek düzeyde salgılandığı durumlarda, salgılamayı kesici ilaçlar verilir. Polikistik over sendromunda ise sadece kilo vermeyle bile adetler düzene girebilir. Ayrıca progesteron hormonu veya doğum kontrol haplarıyla da tedavi mümkün olabiliyor.Sürekli östrojen hormonu etkisi altında kalan rahim içini döşeyen endometrium tabakası her ay düzenli dökülüp adet kanaması şeklinde atılmadığı için sürekli kalınlaşır. Uzun yıllar içersinde bu durum rahim kanseri oluşumu riskini artırır. Ayrıca adet gecikmeleri tedavi edilmezse gebelik oluşumu gecikir veya gerçekleşmez. Adet gecikmesine neden olan yumurtalıkta kistik bir durum sözkonusu ise tedavisi gecikmiş olur.”

Adetim Gecikti Hamile Miyim?

merhaba ..Ben küçükken bi kaza geçrimiştim ve vajinamdn kan gelmişti..Dr.a gitmedik kızlık zarıma zarar gelip gelmediğinden emin değilim..Ama asıl konu şu..sevgilim 1 ay önce ilişki sırasında üzerime boşaldı..Adet dönemimden 3 gün sonraydı..banyoya gidip temizlendim ama içeri kaçmış olmasından korkuyorum..Bakireyim ama daha önce başımdn öyle bi kaza geçtiği için kızlık zarım yırtılmşsa hamile kalmş olabilirmiyim..Çünkü adetim 4 gün gecikti..
Lütfen cevap yazın kötü durumdayım..

Sponsorlu Bağlantılar

Adetim 10 Gün Gecikti İçin Yorum Yap