Adetliyken Bel Ağrısı

Adetliyken Bel Ağrısı Adet Ağrısı İçin Ne Yapmalı - Bu makaledeki notlar: adet döneminde bel ağrısı adetliyken bel..

Sancılı Adet Görme (dismenore)

Kadınların yarısından fazlasında adet döneminde az ya da çok ağrı olur. Ancak yaklaşık %10 kadında adet dönemindeki sancı oldukça şiddetli olur ve kadının 1-3 gün boyunca çoğu durumda kendini iş göremeyecek kadar kötü hissetmesine neden olur. Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniklerine yapılan acil başvurularının yaklaşık %10’u adet sancısı nedeniyle olmaktadır. Dismenore, yani sancılı adet görme başvuru yapıldığı takdirde gerekli incelemeler sonrası etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Neden sancılı adet görülür?

Sancılı adet görme aslında normal adet görme mekanizmasının önemli bir parçası olan uterus kasılmalarının kadın tarafından ağrı şeklinde hissedilmesidir. Bu uterus kasılmalarının amacı uterus iç tabakasının atılarak yenilenmesi esnasında oluşan kanama miktarını en az seviyede tutmaktır. Bu kasılmalar esnasında uterusta bölgesel olarak prostaglandin adı verilen bazı maddeler salgılanır. Ağrıya yol açan olayın bu prostaglandinlerin ya aşırı miktarda salgılanması ya da kadında prostaglandinlere ağrı şeklinde bir aşırı duyarlılık cevabı oluşması olduğu kabul edilmektedir. Prostaglandin salgısı yumurtlama sonrasında oluşan bir olay olduğundan tipik olarak adet görmeden kısa süre önce başlayan ve adet bittikten sonra tümüyle kaybolan adet sancısı yumurtlama olduğunun güvenilir belirtilerinden biridir.

Sancılı adet görmenin nadir görülen nedenleri arasında serviks (rahim ağzı) girişinin kürtaj, enfeksiyon gibi nedenlere bağlı olarak daralmış olması ve buna bağlı olarak adet kanının “zorlukla atılması” ve spiral kullanımı gibi nedenler yer alır.

Ne gibi belirtiler oluşur?

Adet sancısı genellikle adet görmeden önceki ilk 24 saat içinde başlar, adet görmekle beraber şiddeti kısa süreli olarak artar ve adet döneminin bitmesine kadar giderek hafifler.

Bulantı-kusma, halsizlik, ishal, kramplara ek olarak şiddetli bel ağrısı ve baş ağrısı sancıyla beraber sık görülen diğer belirtilerdir. Ağrının çok şiddetli olduğu durumlarda bayılma bile ortaya çıkabilir.

Ne zaman jinekolojik değerlendirme gerekir?

Adet sancıları ağrı kesicilerle kontrol altına alınabiliyorsa ve başka bir jinekolojik belirti yoksa jinekolojik muayene gerekli değildir. Ancak adet sancıları çok şiddetli olup genel iyilik halini etkilemeye başlamışsa ve/veya iş kaybına neden oluyorsa mutlaka jinekolojik değerlendirme yapılmalı etkili bir tedavi uygulanmalıdır.

Jinekolojik değerlendirmenin çok önemli bir amacı vardır. Endometriozis (rahim iç tabakasının normal dışı bölgelerde bulunması), kronik enfeksiyon, yapışıklıklar, yumurtalık kistleri, uterus myomları ve diğer bazı jinekolojik hastalıklar kendilerine özgü belirtiler dışında aynen adet sancısı gibi belirtiler de verebilirler. Yapılan jinekolojik muayene bu durumların varlığını ortaya çıkarır ve böyle durumlarda tedavi tamamen farklı olur.

Nasıl tedavi edilir?

Eğer jinekolojik muayenede adet sancısını taklit edecek bir durum söz konusuysa (endometriozis, yumurtalık kisti, myom, spiral, enfeksiyon gibi) öncelikle saptanan hastalık tedavi edilmelidir. Yetersiz değerlendirme sonucu yapılan tedavinin başarılı olma şansı düşüktür.

Jinekolojik muayenede hiç bir jinekolojik patoloji saptanmadığında ilk basamak tedavi ağrı kesicilerdir. Kullanılacak ağrı kesiciler “nonsteroid anti inflamatuar analjezikler” adı altında gruplandırılan ve ağrı kesme dışında iltihap giderici özellikleri de bulunan ağrı kesiciler olmalıdır. Bu ilaçlar ağrıyı kesmeleri dışında prostaglandin üretimini de azaltarak çift yönlü tedavi yaparlar. Adet başlamadan 24 saat öncesinde doktor önerisine göre değişen dozlarda tercihen naproksen sodyum içeren ilaçlar kullanılır ve sancı devam ettiği sürece ilaçlar alınmaya devam edilir.

Ağrı kesici ilaçlara yanıt alınamayan durumlarda ikinci basamak tedavi doğum kontrol haplarıdır. Dismenore ile yumurtlama arasında yakın bir ilişki söz konusu olduğundan yumurtlamanın doğum kontrol haplarıyla ortadan kaldırılması ağrıları çoğu durumda etkili bir şekilde kontrol altına alır.

İkinci basamak tedaviden de fayda görmeyen kadınlarda ileri inceleme gerekir. Bu amaçla gerekli ön hazırlığı takiben laparoskopi adı verilen yöntemle karın boşluğu incelenir. Bu incelemede genellikle saptanan patoloji endometriozistir ve tedavisi daha farklıdır.

Olayın psikolojik kompoonentinin varlığından şüphelenildiği durumlarda doktor önerisine göre psikiyatri konsultasyonu gerekebilir.

Yoga, transandantal meditasyon, biofeedback, gevşeme gezersizi gibi yöntemler de usulüne uygun olarak uygulandıklarında faydalı olabilir

Adet Döneminde Baş Ağrısının Nedenleri

adet döneminde baş ağrısının nedenleri nedir
adet döneminde neden baş ağrısı olur
adet döneminde baş ağrısı

adet döneminde baş ağrısının nedenleri

Adet döneminde vücudunuzdaki östrojen hormonu her zamankinden daha fazla yükseliyor.
Araştırmacılar, hormon değişiminin kan damarlarının genişlemesine ve baş ağrılarının görülmesine neden olduğunu söylüyor. Kadınlarda görülen baş ağrılarının yüzde 60’ı, adet dönemine bağlı olarak ortaya çıkıyor. Bu tür baş ağrılarını önlemek için, adet görmeye başlamadan 1-2 gün önce doktorunuzun önereceği ağrı kesicileri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Adet Sancısını Azaltan Gıdalar..

Adet sancısını azaltan gıdalar..

Adet sancısı birçok bayanın ortak derdidir. Her ay belirli günlerde bel,karın ve yumurtalık bölgelerinde oluşan spazm şeklindeki dayanılmaz ağrılar yüzünden kimi, işiyle ilgili önemli bir toplantıya katılamazken…Balık, yumurta, tavuk ve süt adet sancılarını önlerken, elma,incir ise sinirlilik ve gerginlik gibi adet öncesi sendromuna iyi geliyor. Adet sancıları çoğu kadının ortak derdidir. Her ay belirli günlerde bel,karın ve yumurtalık bölgelerinde oluşan spazm şeklindeki dayanılmaz ağrılar yüzünden kimi, işiyle ilgili önemli bir toplantıya katılamazken, kimi de günler öncesinden biletini aldığı konsere gidemez.
Sıkıntı, sinirlilik, halsizlik gibi adet öncesi sendromlar da dikkate alındığında kadınların yaklaşık on günü regl döneminin sıkıntılarıyla başbaşa geçer. İşin acı tarafı bu ağrılı ve sıkıntılı süreç, bazı kadınlar tarafından adeta bir kader gibi görüldüğü için hiçbir önlem almayı akıllarına getiremezler.
Bazı kadınlar ise adet sancılarını geçirmek için ağrı kesicilerden medet umar. Oysa, yenilen gıdalara dikkat ederek adet sancılarına dur demek mümkün.
BALIK VE YUMURTA ADET SANCISINI HAFİFLETİYOR
Yapılan araştırmalar, tuz, yağ ve şeker miktarını azaltıp, protein bakımından zengin olan balık ve yumurtayı fazla yiyenlerde, lifli besinleri sofrasından eksik etmeyenlerde adet sancılarının daha hafif olduğunu gösteriyor.
Deniz mahsullerinde, soya fasulyesinde, sütte ve susamda ağrıyı azaltmak yanında kişiye mutluluk hissi de veren “trytophan” isimli bir çeşit amino asit bulunduğunu hatırlatan uzmanlar, bu gıdalar sayesinde adet döneminin ağrısız geçirilebileceğini belirtiyorlar. Adet öncesi vücut su toplamaya, göğüsler hassaslaşmaya başlar.
İştah ya kapanır veya kişide aşırı tatlı yeme isteği ortaya çıkar. Bunların yanı sıra depresyon,alınganlık, gerginlik, endişe, uyum güçlüğü gibi duygusal değişiklikler de görülebilir. Kadınların yüzde 10’u adet öncesi sendromu (PMS) diye bilinen bu dönemi çok şiddetli yaşarlar. Daha çok 20’li ve 30’lu yaşlarda görülen adet öncesi sendromunun en önemli sebebi hormonal dengesizliklerdir.
KAFEİNLİ İÇECEKLERDEN UZAK DURUN
Hormonlar üzerinde etkileri olan bazı besinler ise,adet öncesi sendromunu önler. Örneğin, adet tarihinden birkaç gün önce tuz azaltılırsa, şişme ve ödemin önüne geçilebilir. Kafeinli içeceklerden uzak durulması ise,huzursuzluk hissini ve göğüslerdeki hassasiyeti azaltır.
Diyetisyenler, bu konuda şöyle diyorlar : “Stres, aşırı alkol tüketimi, beslenmede doymuş yağ oranı fazlalığı, adet öncesi sendromunu hızlandırıcı faktörlerdir. Şeker hastalıklarında da sendrom daha ağır seyreder. Bu dönemi hafif geçirmek için karbonhidratlı gıdalardan uzak durmak gerekir. Adet döneminde ve adet öncesi sendromunda kalsiyumun önemi büyüktür.
Kalsiyumun yüzde 99’u kemiklerde, geri kalanı da kandadır. Kandaki kalsiyum kas ve sinir iletimini sağlar. Kandaki kalsiyumun seviyesi düştüğünde, bundan kas ve sinir sistemi olumsuz yönde etkilenir. Böyle bir durumda adet öncesi sendromu daha yoğun yaşanır.
Kalsiyum, B vitamini, E vitamini, çinko ve magnezyum bakımından zengin gıdalar almak gerekir. Yani bol bol siyah üzüm, yumurta, kabak, patates, kavun, ay çekirdeği, fındık, ceviz, muz, ciğer, deniz ürünleri ve balkabağı yenilmelidir”
ADET ÖNCESİ SENDROMUNU AZALTAN GIDALAR
B vitamini : Ciğer, böbrek, yumurta sarısı, yapraklı sebzeler. Kalsiyum : Süt, balık, ayçekirdeği, soya fasulyesi, yerfıstığı, ceviz, somon. Magnezyum : Mısır, fındık, maydanoz, elma, incir, limon, portakal, un
ADET SANCILARINI AZALTAN GIDALAR
Balık, yumurta, lifli besinler, tavuk, deniz mahsulleri, soya fasulyesi, süt, susam.
Bugün

Belimiz Neden Ağrır?

Gerek fazla kilo gerekse çalışırken zorlamalar sonucunda belimizde incinmeler oluşabilir.

Gerek fazla kilo gerekse çalışırken zorlamalar sonucunda belimizde incinmeler oluşabilir. Bu incinmelerin iyileşmesi ise uzun zaman ister

Havalar soğudukça, telefonlarımız sabah erken saatlerde çalar ve arayan, ”Ne oldu anlamadım, herhalde ters bir hareket yaptım. Belime bir ağrı saplandı, kıpırdayamıyorum” der. Bu telefonlar yazın seyrek olur, kışın havalar soğudukça artar. Gelin hep birlikte bakalım insanın sırtı, beli niye ağrır, aniden.

İnsan omurgası omur adı verilen 33 adet küçük kemik, bunlar arasında destek görevi yapan disk denilen yumuşak doku ve kemiklerin bir birine bağlayan baÇ ve kas dokusuyla tam bir yelkenli direği gibidir. Bu yapısıyla omurgada her elemanın bir görevi vardır ve bunlar uyum içinde çalışır. Bu elemanlardan birinin görevini tam yapmaması halinde, ağrı duyarız.

İnsan vücudunun her yöne hareket edebilen iki bölgesi bel ve boyun bölgesidir. Boyun bölgemize pek fazla yük binmediğinden, bu bölgede pek fazla sorun çıkmaz. Ancak gerek vücudun ağırlığı gerek çalışırken zorlamalar sonucunda belimizde incinmeler oluşabilir. Bu hassas bölgedeki incinmelerin iyileşmesi ise uzun zaman ister.

Bel incinmelerinin nedenleri araştırıldığında, pek çok hasta ilk yakınmaların vücutlarının soğuk olduğu bir dönemde, örneğin çalışmaya başlarken meydana geldiğini söyler. Hatta sabah evinden çıkarken ayakkabısını bağlamaya eğildiğinde, belini incitenlerin sayısı küçümsenmez. Bununla birlikte:

– Zayıf ve güçsüz kaslar,
– Bilinçsizce yapılan yanlış hareketler,
– Aşırı şişmanlık ağrıya yol açan etkenlerdir.

Yatağınız nasıl olmalı?

İyi bir yatak vücudun gömülmesini engelleyecek kadar sert, vücut hatlarını koruyacak kadar rahat olmalıdır. Yastık çok yüksek olmamalı, baş ve boyuna normal pozisyonunu verdirecek yükseklikte olmalıdır. Yatarken, bacaklarınız arasında küçük bir yastık, bel ağrısında dostunuz olabilir. Dizler arasına bir yastık konularak yan yatmak veya dizlerin arkasına bir yastık yerleştirilerek sırtüstü yatmak sizi rahatlatabilir.
Burada çok sık yapılan bir yanlış, reflü şikâyetleri olduğunda, baş altına konan yastıkların yükseltilmesidir. Yastığı yükseltmenin reflüye zararı olabilir. Vücut, yüksek yastıktan aşağı doğru kaydığı için mide hizasından bükülür. Mide içi basınç artarak, şikâyetler daha da artabilir.

Bacaklarınız güçlü kaldıraçlardır

Güçlü kasları ve güvenli kaldırma tekniği sayesinde vücut, ciddi ağırlıklar kaldırabilir. Tabii yaş ilerledikçe bu tip ağırlık kaldırmalara çok dikkat etmek lazım. Özellikle belirgin osteoporozu, yani kemik kalsiyum kaybı, olan kişiler, ağırlık kaldırma sırasında, kendi kendine, omurga kırıklarına sebep olabilirler. ”Ben erkeğim, bir şey olmaz” demeyin. Osteoporozun erkekler için de kadınlar kadar tehdit edici olduğu gösterilmiştir.
Yükü yükseğe kaldırırken yük, omuz hizasından daha yüksekteyse ayaklarınızın altına merdiven veya benzeri yüksek bir şey koyun. Bu yükü öne doğru değil, ağırlığını vücudunuza dağıtacak şekilde tutun ve belinizi bükmeden basamaktan inin ve yükü çömelerek yere koyun.

Unutmamanız gereken çok güçlü bir yardımcınız var, bacaklarınız. Bacaklarınız gibi harika ve güçlü bir kaldıraca sahipken, belinizi zorlamayın. Bu anlattıklarım bir hastalığa bağlı olmayan ve kendimizi korumadığımız zaman oluşabilecek bel ağrılarıdır. Aslında bel ağrıları bir çok hastalığın ilk uyarı belirtileri olabilir. Bu nedenle eğer belli bir sebebi olmayan ve bir kaç günden fazla süren bel ağrınız olursa, muhakkak doktorunuzla görüşün.

Ağırlık kaldırmanın beş doğru yolu

Ayaklarınızı açarak yere sağlam basın. Kaldıracağınız yüke yakın durun. Çömelin, derin soluk alın ve soluğunuzu tutarak (karın kaslarınızı kasıp bele destek olmak için) yüke yapışın

Bacaklarınız belinizden kuvvetlidir. Sırtınızı dik tutarak ayağa kalkın.

Yükü göğsünüze yapıştırarak beldeki yükü azaltın.

Dönüş yaparken belinizle değil, ayaklarınızla dönün.

Eğilerek değil, çömelerek yükü yere koyun, tabii bu arada parmaklarınıza dikkat edin.

Sponsorlu Bağlantılar

Adetliyken Bel Ağrısı İçin Yorum Yap