Ağ Kurma

Ağ Kurma Ağ Kurmak - Bu makaledeki notlar: ağ bağlantısı kurma ağ kurma ağ..

Ağ Kurmak – Bilgisayar Aği Kurmak

AĞ KURMAK – BİLGİSAYAR AĞI KURMAK

Ağ ne işe yarar?
İki veya daha fazla bilgisayar arasında bağlantı kurmaya yarar.Bu bağlantı sayesinde iki bilgisayar birbirleri üzerindeki dosyaları paylaşabilir, aynı printerları kullanabilirler. Karşılıklı oyun oynayabilir, bazı programları ortaklaşa çalıştırabilirler. Böylece kullandıkları programlarda kaydettikleri herşey aynı olur. İki farklı bigi işleyişi yerine tekbir ortak bilgi elde edilebilir. Örneğin muhasebe programlarında tutulan bilgilerin tekbir muhasebe halinde olmasını sağlamak gibi.

Ne gerektirir?
Ağı sağlamak için enaz 2 bilgisayar; windows, novell, linux, dos ve benzeri tarzda bir işletim sistemi; bilgisayarları birbirine bağlamak için ethernet veya modem benzeri ağ bağlantı adaptörleri yeterlidir.
Yaygın ve kolay olan şekli nasıldır?
Bu sorunun tam bir cevabı yoktur. Herşey ihtiyaca göredir. Örneğin makinanızın harddiski yoksa novell ağı kullanabilirsiniz. Bedava bir yazılım arayışında iseniz linux vazgeçilmezdir, kolay ve orta maaliyetli bir ağ için windows kullanabilirsiniz. Eğer ikiden fazla bilgisayarı birbirine bağlayacaksanız Hub denen cihazı kullanmanız gerekecektir. Hu yerine Router kullanırsanız internet bağlantınızı ağa dağıtabilirsiniz. Ethrnet en yaygın ağ adaptörüdür….
Şimdi size Hub ı olan, Windows98 işletim sistemi kullanan iki makinayı birbirine nasıl bağlayacağınızı göstererek ağ yapılandırmasını açıklamaya çalışacağız.

Başlat–>Ayarlar–>Denetim Masası–>Ağ simgesini çift tıklayıp veya masaüstünüzdeki Ağ Komşularım simgesine sağ klik tıklayıp özellikler kısmını seçerek Ağ Ayarları Ana Menüsüne ulaşabilirsiniz. Burada bilgisayarınızda yüklü olan ağ ayarlarını görebilir, eklenti yapabilir, fazla olan bir ayarı kaldırabilir, olan ayarlar üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Bu kısım sayesinde dosya ve yazıcı paylaşımlarınızı etkin hale getirebilirsiniz. Menü üzerinde Aşağıdaki ağ bileşenleri yüklendi yazan kısımda yüklü olan bileşenleri görebilirsiniz. Özelliğini değiştirmek istediğiniz bileşenin üstünü tıklayıp Özellikler butonuna basabilir veya Bileşeni çift tıklayarak hakkındaki özelliklere ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde Kaldır butonu ile varolan bileşeni kaldırabilirsiniz.
Ekle butonuna basarak olamayan bir bileşeni ekleyebilirsiniz. Ekle butonuna bastıktan sonra Önümüze İstemci, Bağdaştırıcı, İletişim kuralları, Hizmet gibi bileşenler grubu çıkmaktadır. Bu gruplardan birini seçip Ekle butonuna bastıktan sonra karşımıza o gruba ait alt bileşenler çıkacaktır.

İstemci menüsünü açtımızda karşımıza Banyan, Microsoft, Novell gibi seçeneklerle karşılaşırız. Bu seçeneklerden birini seçip sağda değişen diğer seçeneklerden hangi iletişim yolu ile habereşceğimizi belirten kısmı seçip tamama basmamız yeterlidir. Burada Banyan–>Dos-3.1 istemci seçeneği ile dos veya 3.1 için ağ balantısını seçebiliriz. Eğer windows için ağ bağlantısı yapacaksak Microsoft–>Microsoft ağları için istemciyi seçmeliyiz.Novell içinse kullandığınız Novell seçeneğine göre seçimde bulunabilirsiniz.


Bağdaştırıcı kısmından ise Ağ bağlantınızda kullanacağınız Ethernet veya diğer bağlantı kartlarını sisteminize tanıtmanız gerekecektir. Eğer ethernet veya diğer bağlantı kartınızı sisteminize tanıtmışsanız bu ayara girmenize hiç gerek yoktur. Eğer tanıtmamışsanız bu kısımdan normal aygıt tanıtır gibi bağlantı kartınızı sisteminize tanıtmanız gerekmektedir. Bunu için size kullandığınız sürümün Windows CD si ve bağlantı kartı ile beraber gelen driver ccd veya disketi gerekmektedir.
İletişim kuralları menüsü seçtiğimizde ise Ağ ayarları anamenüsünde bulunmayan istemcileri ekleyebiliriz. TCP/IP, NetBeu, IPX gibi istemcileri yapılandırabilmek için bu menüden eksik olanları ekleme olanağımız var. TCP-IP gibi protokolleri Microsoft başlığı altında bulunmaktadır. Yine aynı menüden Novell, Dos, 3.1 gibi işletim sistemerine ait istemci çeşitlerini bulabiliriz.Menüde bulunmayan fakat disketini temin ettiğimiz diğer istemcileride Disketi Var seçeneğinden yola çıkarak ekleyebiliriz.


Hizmet menüsünü açtığımızda karşımıza ağ yapılandırmalarını tamamladıktan sonra karşılıklı dosya, yazıcı gibi paylaşımları açmamızı sağlayacak hizmet seçenekleri gelecektir. Yine menüde bulunmayan fakat yararlanmak istediğimiz başka hizmetler varsa elimizde olan disketi ile yüklemek için Disketi var seçeneğini kullanabiliriz. Eğer bu hizmetlerden hiç birini Ağ ayarları ana menüsüne eklemezsek kimse ağ üzerinden dosyalarımıza ve printerımıza ulaşamayacak ve kullanamayacaktır.
Yine Ağ ayarları ana menüsünden dosya ve yazıcı paylaşımı butonunu tıkladığımızda karşımıza çıkan menüden Başkalarına dosyalarıma erişim hakkı verebilmek istiyorum seçeneği ile dosya paylaşımımızı ve Başkalarına yazıcılarıma yazdırma izni verebilmek istiyorum diyerek yazıcı paylaşımımızı açma olanağımızı sağlamış oluyoruz.


Bu işlemlerden sonra makinamızı ağ üzerinde konumlandıracak IP yi ayarlamamız gerekiyor. İstersek IP yapılandırmasını yapmadanda ağ üzerindeki ayarlarımızı tamamlayabiliriz fakat bazı hizmetlerden yararlanabilmek için IP yapılandırması gerekmektedir. Ağ ayarları ana menüsünden TCP seçeneğini işaretleyip Özelikler butonuna basıyoruz. Önümüze çıkan menüden IP Adresi başlığını tıklayıp Bir IP adresi belirt seçeneğini işaretleyip IP adresi yerine 192.168.10.X IP sini veriyoruz. Burada X yerine makinaya vermek istediğimiz numarayı yazıyoruz. Örneğin 192.168.10.10. Ağ üzerinde aynı IP den 1 den fazla makinaya vermemeye dikkat ediyoruz. Yoksa IP çakşması denilen olayla karşı karşıya kalırız. Alt Ağ Maskesi yerine 255.255.255.0 değerini yazıyoruz.
Win çözünürlüğü menüsüne girdiğimizde Wins Çözünürlüğünü Devreden Çıkar, Wins Çözünürlüğünü Etkinleştir, Wins Sunucusu Arama Sırası ve Wins Çözünürlüğü için DHCP Kullan gibi seçenekleri görüyoruz. Burada Wins Sunucusu girme ve sunucular arasında arama sıralaması gibi ayarları yapmamız mümkün. Biz bu kısmı Wins Çözünürlüğünü Devreden Çıkar seçeneğini işaretleyerek geçiyoruz.


Ağ geçiti kısmına geçtiğimizde makinamızın kullanacağı ağ geçitlerini sırası ile yazıp ekleyebiliriz. İstersek girilmiş olan bir ağ geçitini seçerek, Kaldır butonuna basıp, kaldırabiliriz. Eğer ağ üzerinde internete bağlanmak için bir router bulunuyorsa buraya routerın IP sini yazıyoruz. Genelde IP si değiştirilmemiş routerlarda 192.168.1.1 IP si olmaktadır. Routerın IP sini doğru girip girmediğimizi anlamak için bu IP ye Ping atabiliriz. Biz ağ üzerinde bir router var IP si 192.168.10.1 sayıyoruz ve başka bir ağ geçiti gerektirecek durum bulunmadığını varsayıp sadece 192.168.10.1 i ekleyip geçiyoruz.
DNS Yapılandırması bölümünde DNS’yi Devreden Çıkar, DNS’i Etkinleştir Ana Makina, Etki Alanı, DNS Sunucusu Arama Düzeni, Etki Alanı Son Ek Arama Düzeni şeklinde seçenekler görmekteyiz. Bu kısımda DNS etkinliğine ihtiyacımız varsa Ana Makina ismini verip DNS sunucusunun IP sini yazıp Ekliyoruz. Örneğin internet bağlantısı olarak Telekom un 146 hattını kullanıyorsunuz. Bu durumda DNS ana makinası yerine Telekom, DNS Sunucusu Arama düzeni yerine ise 212.156.4.4, 212.156.4.20 IP lerini eklemeniz gerekiyor. Çünkü bunlar telekomun DNS numaraları. Bu numaraları yazmak veya DNS yi etkinleştirmek zorunnda değilsiniz. Normal bir durumda bunlar gerekmez. Bizde gerekmiyor sayıp bu kısmı DNS’yi Devreden Çıkar diyip geçiyoruz.

Buradan sonra yapmamz gereken sadece paylaşmak istediğimiz klasörlerin üstüne geldiğimizde, sağ klik tıklamak, paylaşım menüsünü seçmek ve paylaştırma ayarlarını yapmaktır. Bunun için paylaşım bölümünde paylaşım adı seçeneğini seçmemiz, etkin olan kutuya paylaştırdığımız kısmın ağ üzerinde hangi isimde gözükmesini istediğimizi yazmamız gerekmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra ister salt okunur, ister şifreli, istersek tam paylaşım verebiliriz.


Salt Okunur : Dosyalar bu durumda sadece gözükebilir, çalıştırılabilir ama silinemez ve değiştirilemez olurlar. Sanki bir CD içeriği görüntülüyormuşuz gibi olur.
Tam Erişim : Dosyalar kendi bilgisayarımızdaymış gibi kullanmamızı sağlar. Değiştirir, siler, görebilir ve açabiliriz.
Parolalı : Ağ üzerinden içeriği görüntülenmeye çalışıldığında şifre istenmesini sağlamak amacı ile kullanılır. İster salt okunur ister tam erişim parolası vererek, hangi şifrenin hangi erişim hakkına sahip olacağını belirleyebiliriz.

Yerel Ağ Bağlantısı Kuramayanlar Buraya

FORMATTAN SONRA YEREL AĞ BAĞLANTISI KURMAK İÇİN İLK ÖNCE
BİLGİSAYARIMI SAĞ TIKLA ÖZELLİKLER DE YUKARIDA GENELİN YANINDA BİLGİSAYAR ADI VAR ONA GİR ORADA AĞ KİMLİĞİ DİYE BİR ŞEY OLACAK TIKLA
İLERİ DE BU BİLGİSAYARI EV KULLANIMI İÇİN VE BİR İŞ AĞININ PARÇASI DEĞİLİ İŞARETLE İLERİ SON DE BİLGİSAYARI YENİDEN BAŞLAT MASAÜSTÜNDE AĞ BAĞLANTILARIMA SAĞ TIKLA ÖZELLİKLER DE VE KARŞINDA YEREL AĞ BAĞLANTISI YEREL AĞ BAĞLANTISI NA SAĞ TIKLA BAĞLANDIĞINDA BİLDİRİM ALNINDA SİMGE GÖSTER İŞARETLE TAMAM DE

-SON-
:bravo::bravo::bravo::bravo:

İki Bilgisayar Bağlantısı Oluşturma, Geçici Wifi Ağ Kurulumu

Ev ağının basit türlü tam olarak iki bilgisayar içerir. Dosya paylaşımı, yazıcı veya başka bir çevresel cihaz, hatta bir İnternet bağlantısı ağ bu tür kullanabilirsiniz. Bu ve diğer ağ kaynaklarının paylaşımı için iki bilgisayar bağlamak için, aşağıda açıklanan seçenekleri düşünün.
Doğrudan Kablo ile İki Bilgisayar bağlama
Iki bilgisayar ağı için geleneksel yöntem iki sistemin içine tek bir kablo bağlayarak özel bir bağlantı yapmayı da içerir. Çeşitli alternatifler ağ için bu şekilde iki bilgisayar var:

* Crossover Ethernet kablosu
* Boş modem seri kablo ya da paralel kablo periferik
* Özel amaçlı USB kabloları

Gibi minimal yapılandırma gerekli güvenilir, yüksek hızlı bağlantı desteği Ethernet – Yukarıdaki seçenek, Ethernet yöntemi tercih edilir. Ayrıca, Ethernet teknolojisi en genel amaçlı bir çözüm sunar, daha iki bilgisayar ağları ile oldukça kolay daha sonra inşa edilecek sağlar. Eğer bir bilgisayarlarınızın ama Ethernet adaptörü sahip diğer hala ilk bilgisayarın USB portuna-to-Ethernet dönüştürücü birim USB bağlayarak kullanılabilir USB, Ethernet crossover kablo vardır.

Ayrıca bakınız: Ethernet çapraz kablolar

Seri ve paralel – kablolama Bu tür Doğrudan Kablo Bağlantısı (DCC), Microsoft Windows kullanan adlandırılan düşük performans sunuyor ama Ethernet kabloları ile aynı temel işlevselliğe sahip bulunuyor. Eğer bu kablolar kolayca ve ağ hızını mevcut olduğu durumda bu seçeneği tercih edebilir bir kaygı değil. Seri ve paralel kablolar iki bilgisayar fazla ağ için kullanılan hiçbir zaman.

USB – Ordinary USB kabloları doğrudan birbirlerine iki bilgisayar bağlamak için kullanılmamalıdır. Böylece elektrik bilgisayarlara zarar verebilir yapma girişimi! Ancak, özel USB kabloları doğrudan bağlantısı için henüz güvenle kullanılabilir tasarlanmış. Eğer bilgisayarlar fonksiyonel Ethernet ağ bağdaştırıcısı eksikliği başkalarına üzerinden bu seçeneği tercih edebilirsiniz.

Ethernet, USB, seri veya paralel kablo ile özel bağlantıları yapmak için gereklidir

1. her bilgisayar kablosu için harici bir fiş ve işleyen ağ arayüzü var
2. her bilgisayarda ağ ayarlarını uygun yapılandırılmış

Bir telefon hattı veya güç kablosunu doğrudan her ağ için diğer iki bilgisayar bağlamak için kullanılamaz.

Kablo Merkezi Altyapı Through With İki Bilgisayar bağlama
Yerine kablo iki bilgisayar doğrudan, dolaylı olarak bilgisayarlar yerine merkezi bir ağ fikstür ile katıldı olabilir. Bu yöntem iki ağ kabloları, gerektiren bir fikstür her bilgisayara bağlama. Fikstür çeşitli ev ağı için bulunmaktadır:

* Ethernet hub, anahtarlar ve yönlendiriciler
USB hub
* Phoneline ve elektrik hattı duvar prizi

Çoğu kez ek kadar öngören bu yöntemi uygulamak ön maliyet daha kablolar ve ağ altyapısı almak istiyorum. Ancak, genel amaçlı bir çözümü (örneğin, cihazların herhangi bir makul sayıda accomodating’s on veya daha fazla). Eğer gelecekte şebeke genişletme niyetinde sen büyük olasılıkla bu yaklaşımı tercih edecektir.

Çoğu kablolu ağ Ethernet teknolojisi kullanmaktadır. Alternatif olarak, USB hub, istihdam edilebilir süre hattı ve Phoneline ev ağlarını Her teklif merkezi altyapısının kendi benzersiz formu. Geleneksel Ethernet çözümleri genellikle çok güvenilir ve yüksek performans sunuyor.
Kablosuz İki Bilgisayar bağlama
Son yıllarda, kablosuz çözümler ev ağı için popülerlik artan keyif aldık. Kablolu çözümler olduğu gibi, birkaç farklı kablosuz teknolojiler temel iki bilgisayar ağları destek bulunmaktadır:

* Wi-Fi
Bluetooth
* Kızılötesi

Wi-Fi kablosuz bağlantı alternatifleri yukarıda listelenen daha büyük bir mesafe ulaşabilirsiniz. Birçok yeni bilgisayarlarda, özellikle dizüstü bilgisayarlar, şimdi Wi-dahili içeren-Fi özelliği, çoğu durumda bu tercih edilen seçenek haline. Wi-Fi olsun ya da bir ağ fikstür olmadan kullanılabilir. Iki bilgisayar ile, Wi-Fi ağ eksi bir fikstür (ayrıca reklam denir-hoc modu) özellikle kurmak kolaydır.

* Nasıl – Bir Geçici WiFi ağ için

Bluetooth teknolojisi oldukça yüksek destekler bir ağ fikstür için gerek kalmadan iki bilgisayar arasında kablosuz bağlantı hızı. Bluetooth daha yaygın bir cep telefonu gibi tüketici el cihazı ile bir bilgisayar ağı kullanılır. Çoğu masaüstü ve eski bilgisayarlarda Bluetooth özelliği sahip değildir. Her iki cihaz yakın aynı odada birbirlerine Bluetooth en iyi çalışır. Eğer el cihazları ve bilgisayarlarla ağ ilgi Bluetooth düşünün eksikliği Wi-Fi özelliği.

Kızılötesi ağ dizüstü yıllık ya önce var Wi-Fi veya Bluetooth teknolojilerini popüler oldu. Kızılötesi bağlantıları yalnızca iki bilgisayar arasında bir fikstür gerekmez, ve çalışma oldukça hızlı uygulanır. Eğer bilgisayarlar da destek ve arzu çaba yatırım Wi-Fi veya Bluetooth eksikliği çok Kurulumu ve kullanımı basit olarak, kızılötesi düşünün.

Eğer alternatif bir kablosuz teknoloji söz bulmak HomeRF, güvenle yok sayabilirsiniz çağırdı. HomeRF teknolojisi birkaç yıl önce eski haline gelmiştir ve ev ağı için pratik bir seçenek değildir.

> Windows Xp’de İki Bilgisayar Arasında Doğrudan Kablo Bağlantısı Kurmak

Doğrudan Kablo Bağlantısı Yapma
1. Başlat’ı ve sonra Denetim Masası’nı tıklatın, sonra da Ağ Bağlantıları’nı çift tıklatın.
2. Ağ Görevleri altında, Yeni bağlantı oluştur’u ve sonra İleri’yi tıklatın.
3. Gelişmiş bir bağlantı kur’u ve sonra İleri’yi tıklatın.
4. Doğrudan başka bir bilgisayara bağlan’ı ve sonra İleri’yi tıklatın.
5. Bu makinenin iletişimde üstleneceği rolünü seçin. Bu bilgisayarda erişmek istediğiniz bilgiler varsa, Ana Bilgisayar’ı tıklatın. Bu bilgisayar başka bir bilgisayardaki bilgilere erişecekse, Konuk’u tıklatın.

Ana Bilgisayarı Kurma
1. Bu bağlantı için kullanmak istediğiniz bağlantı aygıtını tıklatın (paralel veya seri bağlantı noktası ya da bir kızılötesi bağlantı noktası), sonra da İleri’yi tıklatın.
2. Uygun onay kutularını seçerek bağlanmasına izin verilen kullanıcılara erişim izinlerini atayın ve arkasından İleri’yi tıklatın.
3. Son’u tıklatıp yapılandırma işlemini tamamlandırın.

Konuk Bilgisayarı Kurma
1. Bu bağlantıyı belirten bir ad yazın ve sonra İleri’yi tıklatın.
2. Bu bağlantı için kullanmak istediğiniz bağlantı aygıtını tıklatın (paralel veya seri bağlantı noktası ya da bir kızılötesi bağlantı noktası), sonra da İleri’yi tıklatın.
3. Bağlantının tüm kullanıcılar tarafından mı (Herkes için’i tıklatın), yoksa yalnızca sizin tarafınızdan mı (Yalnızca benim için’i tıklatın) kullanılacağını belirleyin ve İleri’yi tıklatın.
4. Son’u tıklatıp kurulum işlemini tamamlayın.

Sorun Giderme
• Ana bilgisayar gibi davranan bir doğrudan ağ bağlantısı oluşturmak için, Administrator olarak oturum açmış veya Administrators grubunun bir üyesi olmanız gerekir. Konuk olarak yapılandırılan doğrudan ağ bağlantılarında yönetici düzeyinde haklar gerekmez.

• Bağlantınızı oluştururken onu ana bilgisayar olarak belirlerseniz, bağlantı Ağ Bağlantıları klasöründe Gelen Bağlantılar olarak görünür.

• Ağ Bağlantıları klasöründe bağlantıları kopyala***** birden çok doğrudan bağlantı oluşturabilirsiniz. Daha sonra, bağlantıları yeniden adlandırabilir ve bağlantı ayarlarını değiştirebilirsiniz. Böyle yaparak, birden çok bağlantı noktası, ana bilgisayar vb. için farklı bağlantıları kolayca oluşturabilirsiniz.

• Doğrudan bağlantılar, kimlik doğrulaması gereksinimlerini atlayabilir. Bu, el bilgisayarları gibi aygıtlar için kullanışlıdır. Bu ayarı, ana bilgisayarın gelen bağlantılarında yapılandırmalısınız.

• Doğrudan bağlantıyı bir seri (RS-232C) kablo kullanarak oluşturursanız, Yeni Bağlantı Sihirbazı’nda seçtiğiniz bağlantı noktası kukla modem kullanan bağlantılar için etkinleştirilir.

• Doğrudan bağlantı oluştururken bilgisayarınızda Administrator veya Administrators grubunun bir üyesi olarak oturum açtıysanız, bilgisayardaki tüm paralel bağlantı noktalarını, yüklenmiş ve etkinleştirilmiş olan kızılötesi bağlantı noktalarını ve COM bağlantı noktalarını içeren bir bağlantı aygıtları listesi görüntülenir. Administrators grubunun üyesi olmayan bir kullanıcı olarak oturum açtıysanız ve bir doğrudan bağlantı oluşturursanız, aygıt listesinde bilgisayarın paralel bağlantı noktaları, yüklenmiş ve etkinleştirilmiş olan kızılötesi bağlantı noktaları ve yalnızca kukla modemlerle yapılandırılmış olan COM bağlantı noktaları bulunur.

Doğrudan bağlantı için bir COM bağlantı noktası kullanmanız gerekiyorsa, sistem yöneticinizden Denetim Masası’ndaki Telefon ve Modem Seçenekleri’ni kullanarak bilgisayarınızdaki COM bağlantı noktalarından birini kukla modemle yapılandırmasını isteyin.

Kablosuz Ağ Bağlantısı

Kablosuz Ağ Bağlantısı
“İki bilgisayarı birbirine bağlayacağım, en ucuza nasıl yaparım?”. Bilgisayar dünyasının içinde olup da bu soruyu sormamış veya muhattap olmamış biri yoktur sanırım. Şimdiye kadar bu sorunun cevabı genelde hub kullanmaktan geçerdi. Her iki bilgisayara bir Ethernet kartı takılır, bu kartlar Ethernet kablosu ile hub’a bağlanır, böylece basit bir ağ kurulmuş olurdu. İşi daha iyi bilenler ise çarpaz Ethernet kablosu ile bilgisayarları direkt olarak birbirine bağlarlardı. Böylece hub maliyetinden de kurtulmuş olurdunuz.

Günümüzde aynı sorunun “kablosuz” sürümü gündemde. Gerekli donanımın çıkması ile kablosuz ağlar artık hayal olmaktan çıktı. Birçok kullanıcı, özellikle de şirketler kablo karmaşasından kurtulmak (ve duvarları delmemek için) kablosuz ağları tercih ediyorlar. Kullanılan alt yapı ise kablolu ağlardan pek de farklı değil. Kablosuz bir ağ kurmak için yapmanız gereken her bilgisayara birer “kablosuz ağ kartı” takmak ve daha sonra bir “kablosuz ağ erişim noktası” kullanarak bilgisayarların birbirini görmesini sağlamak. Çoğu kişi tarafından bilinmeyen noktaysa isterseniz erişim noktası kullanmadan da bilgisayarları birbiriyle konuşturabileceğiniz.

“Ad-hoc mod” adı verilen (bilgisayardan bilgisayara) yapılandırmayı evinizdeki iki bilgisayarı birbirine kablosuz olarak bağlamak için kullanabilirsiniz. Böylece kardeşinizle ağ üstünden oyun oynayabilir veya interneti paylaştırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken iki adet kablosuz ağ kartı alıp bilgisayarlara takmak. Yani ekstradan yaklaşık 100 dolar verip kablosuz ağ erişim noktası almanıza gerek yok. Aşağıdaki kurulum adımlarını Windows XP Service Pack 2 için hazırladık. Daha önceki sürümlerde veya farklı işletim sistemlerinde arayüzler farklı ve bazı ayarlar mümkün olmasa da temel olarak kurulum mantığı değişmeyecektir.

Birinci bilgisayarın ayarları

Kablosuz ağ kartını bilgisayarınıza kurduktan sonra sağ alt köşede küçük bir anten ikonu belirecektir. Bu ikona tıkladığınızda karşınıza “Kablosuz ağ bağlantısı” penceresi çıkar. Eğer etrafta başka kablosuz ağlar varsa pencereniz sağında bu ağların bir listesini görebilirsiniz. Fakat bizim şimdilik bu kısımla bir işimiz yok. Bunun yerine pencerenin sol alt köşesindeki “Gelişmiş ayarları değiştir” düğmesine basın.

Açılan “Kablosuz ağ bağlantıları özellikleri” penceresinde “Genel sekmesi” altında “Internet İletişim Kuralları (TCP/IP)”’yi seçin “Özellikler” düğmesine basın. Burada “Otomatik olarak bir IP adresi al” kısmının seçili olduğundan emin olun. “Tamam” düğmesine basarak bir önceki pencereye dönün ve “Kablosuz Ağlar” sekmesine gelin. Burada “Yeğlenen ağlar” yazısının altındaki penceredeki (eğer varsa) bütün diğer kalbosuz ağları seçin ve “Kaldır” düğmesini kullanarak kaldırın. Daha sonra sağ alt köşedeki “Gelişmiş” düğmesine basın. Açılan pencerede “Sadece bilgisayardan bilgisayara ağlar” yazısının yanındaki kutuyu işaretleyin. “Tercih edilmeyen ağlara otomatik olarak bağlan” yazısının yanındaki kutu boş olmalıdır. “Kapat” düğmesine basarak önceki pencereye geri dönün.

Kendi ağımızı kuralım

Şimdi sıra kendi bilgisayardan bilgisayara ağımızı kurmakta. Şu anda “Yeğlenen ağlar” penceresinin altındaki pencere tamamen boş olmalıdır. Ekle düğmesine basarak kendi ağımızı oluşturmaya başlayalım.

Karşınıza çıkan pencerede öncelikle ağımızın adını vermemiz gerekiyor. Ağ adı (SSID) olarak “adhoc” (ya da kendi istediğiniz bir isim) yazın. Ağ kimlik doğrulamasını “Açık” ve veri şifrelemeyi WEP olarak seçin. (WEP’i seçmemizin sebebi daha yaygın olarak destek verilmesidir. Eğer kablosuz ağ kartlarınızın ikisi de destekliyorsa WPA daha güvenli bir şifreleme sunacaktır) Daha sonra “Anahtar benim için sağlandı” yazısının yanındaki kutudaki işareti kaldırın. Böylece kendi ağ anahtarınızı girmeniz mümkün olacaktır. Ağ anahtarı kısmına 5 (Eğer kartınız destekliyorsa veri şifreleme olarak WPA veya şifre olarak 13 karakterlik bir parola girebilirsiniz.) Ağ anahtarını onayla kısmında parolayı tekrar yazın. Tamam düğmesine bastığınızda artık yeğlenen ağlar yazısının altında “adhoc” ağını görebilirsiniz. Diğer bilgisayar yapılandırılmadığı için şimdilik üstünde bir çarpı işareti olacak. Tamam diyerek pencereyi kapatın ve diğer bilgisayara geçin.

İkinci bilgisayarı ayarlayalım

Kablosuz ağ kartını taktıktan sonra yine sağ alt köşedeki ikona basarak “Kablosuz ağ bağlantısı” penceresini açın. Bu sefer açılan pencerenin sağında birinci bilgisayarda oluşturduğunuz “adhoc” ağını göreceksiniz.

Bu ağı seçin ve “Bağlan” düğmesine basın. Bilgisayar size birinci bilgisayarda belirlediğiniz şifreyi soracaktır. Şifreyi yazıp tamam düğmesine basın. Windows bilgisayara otomatik bir IP adresi atardıktan sonra artık bağlantınız hazır. Bağlantınızı denemek için her iki bilgisayarda da birer klasörü paylaştırın ve masaüstündeki ağ bağlantılarım penceresine tıklayarak “Çalışma grubu bilgisayarlarını göster” yazısına basın. Kablosuz “adhoc” ağına bağlı bilgisayarlar ve paylaştırılan klasöleri buradan görebilirsiniz. (IP’lerin atanması ve bilgisayarların birbirini görmesi bir iki dakika sürebilir. Eğer bağlantı oluşmazsa tekrar SSID ve parolayı kontrol edin. Ayrıca ikinci bilgisayarda da “Otomatik olarak bir IP adresi al” kutusunun işaretli olduğundan emin olun.)

Internet’i paylaşın

Artık kablosuz bir ağınız olduğuna göre Internet’i de bu ağ üzerinden paylaştırabilirsiniz. Bunun için;

  • Masaüstünde “Ağ bağlantılarım” simgesine sağ tıklayın ve özellikleri seçin.
  • Açılan pencerede Internet bağlantısını sağlayan bağlantıyı (Çevirmeli ağ, ADSL) seçin ve sağ tıklayın.
  • Pencerenin üst kısmında Gelişmiş sekmesine tıklayın ve “Diğer ağ kullanıcıları bu bilgisayarın İnternet bağlantısı yoluyla bağlansın” yazısının yanındaki kutuyu işaretleyin.

Tamam düğmesine bastığınızda ikinci bilgisayar da internet erişimine sahip olacaktır. Fakat tam bir internet bağlantısı kurabilmek için bilgisayarların IP’leri daha önceki 169.254.*.* aralığından 192.168.0.* aralığına dönüşmelidir. Aksi halde bağlantı oluşmayacaktır. Bunun için bağlantıyı kesip tekrar adhoc ağına bağlanmanız gerekebilir.

ALINTIDIR.

Sponsorlu Bağlantılar

Ağ Kurma İçin Yorum Yap