Akdeniz İkliminin Bitki Örtüsü

Akdeniz İkliminin Bitki Örtüsü Akdeniz İkliminin Bitki Örtüsü Hakkında Bikgi - Bu makaledeki notlar: akdeniz ikliminin bitki örtüsü akdeniz..

Akdeniz İklimi Bitki Örtüsü – Akdeniz İkliminin Bitki Örtüsü ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu yazı Akdeniz İkliminin Bitki Örtüsü ve Akdeniz İkliminin Bitki Örtüsü Hakkında Bikgi hakkında bilgiler içerir. Bu not umarım işinize yarar.

Akdeniz İklimi Bitki Örtüsü – Akdeniz İkliminin Bitki Örtüsü

Bitki örtüsü maki’dir. Maki yaz kuraklığına dayanabilen; Mersin, Defne, Kocayemiş, Zeytin, Zakkum, Keçiboynuzu gibi kısa bodur ağaçlardan meydana gelen bir bitki topluluğudur.

İsim:  maki.jpg
Görüntüleme: 1539
Büyüklük:  56,0 KB (Kilobyte)

Maki, Akdeniz ikliminin egemen olduğu bölgelere özgü, ortalama 1-2 metre boyundaki küçük ağaç ya da çalıların oluşturduğu bitki örtüsü. Bu bitki örtüsüyle kaplı alanlara makilik denir. Makilikler, eskiden ormanlık olan alanların yangın ya da insanlar tarafından yok edilmesi sonucu da oluşmuş olabilir.

Maki bitkileri Akdeniz ikliminin kurak koşullarına yani ortamdaki yetersiz sudan olabildiğince yararlanmaya uyarlanmış derin köklü, ufak ve sert yapraklı, hatta dikenli ağaçlık ve çalılardır. Bu ufak yaprakların yüzeyi genellikle su kaybını önlemek için yaprakları kalın, sert, cilalı, keçeli veya mumsu reçineli bir katmanla kaplanmıştır. Makiliklerde rastlanan pek çok ağaç türü arasında başlıca yabani zeytin, funda, katran ardıcı, keçiboynuzu, sakız ağacı, laden, böğürtlen, dağ çileği, zakkum, sandal ağacı, Akdeniz defnesi, menengiç, mersin, kocayemiş, kermes meşesi, pırnal meşesi sayılabilir. Maki bitki örtüleri genellikle geçit vermeyecek kadar yoğun bir biçimde gelişerek toprağın yüzeyinde oldukça sık bir doku oluşturur. Çoğu su gereksinimini gecenin neminden sağlar. Özellikle denize bakan yamaçlar, yapraksız dikenli çalılıklarla kaplıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Akdeniz İkliminin Bitki Örtüsü İçin Yorum Yap