Akvaryum Arka Fon Yapımı

Akvaryum Arka Fon Yapımı 3d Akvaryum Arka Fon - Bu makaledeki notlar: akvaryum arka fon akvaryum arka fon..

Dıy Kaya Akvaryum Arka Planı (strofor)

Akvaryum Strafor Arka Fon Çalışması

Strafor Arka Fon Çalışması, Alıntıdır
Kullanılan malzemeler:
1-) 5 adet 100*50 ve 5cm eninde beyaz strafor
2-) 3 kg Fugapool 2300 Gri izalasyon harcı
3-) 4 kutu Filli boya siyah derz dolgu renklendiricisi
4-) 2 kutu Sista akvaryum slikonu

Kullanılan aletler:
1-) Maket bıçağı
2-) Bıçak
3-) Boya fırçası

Projenin yapım aşamaları:
Öncelikle straforları akvaryumun ölçülerine uygun olarak ayarladıktan sonra istediğiniz kalınlığı yakalayana kadar slikon yardımıyla birbirine yapıştırıyoruz.Lütfen bu yapıştıma esnasında slikonu bol kullanın,çünkü oyma işlemi sırasında straforda kopma ve yerinden oynama sorunları yaşayabiliyorsunuz.Resimlerde görüleceği gibi strafor fonumun sol bölümünü 10 cm daha kalın tuttumki akvaryumun altında bir kayalık ve mağara oluştumak için.

Yapıştırma işini bitirip 1 gün kuruma süresi verdikten sonra artık hayallerinizle başbaşasınız.Benim tavsiyem kayaları paralel ve düz hatlarda oluşturmanız.Çünkü daha doğal görünüyor.Oyma işemi sırasında üstte oluşturacağınız kayaları daha uzun tutarsanız ışığın bir kısmını keseceği için doğal bir gölgenlendirme oluşturabiliyorsunuz.

Dış fitrenizin giriş ve çıkış boruları içinde fonunuzun arkasını uygun ölçülerde oyduktan sonra artık sıra renklendirme işine geliyor.İzalasyon harcını çok sıvı olamayacak şekilde hazırladıktan sonra ilk katı hiç renklendirmeden fırça yardımıyla fonumuza uyguluyoruz. 1 günlük kuruma süresinden sonra renklendiricimiz yardımıyla derzimizde tam bir siyahlık yakalayarak ikinci katı uyguluyoruz.Daha sonra derzin rengini her katta biraz daha açarak 3 kat uyguluyoruz.4-5 günlük kuruma süresinden sonra artık montaja başlayabiliriz.

Montaj sırasında bol slikon kullanarak alt ve arka cama fonumuzu arkasına su gecirmeyecek şekilde yapıştırıyoruz.1 günlük kuruma süresinden sonra artık suyumuzu dolduruyoruz.Ben 1 hafta boyunca ilk 3 gün %50 su değişimi yaparak boş olarak çalıştırdım.Suda biraz bulanıklık oluşmadı değil ancak su değişimleri bulanıklığı minumuma indirdi.Kaya tuzunu ve metileni de dezenfaktasyon amacıyla uygulamayı ihmal etmeyin derim.

Yeni haliyle yaklaşık 3 gündür balıklarım bir sorun olmadan yeni yuvalarına alışmaya çalışıyorlar.

Herzaman daha yaratıcı çalışmalar görmek dileğiyle…

Mutlu günler.

Kullandığım malzemelerin bir kısmı ;

Mağara ve kayalık yapımı için sol bölümü kalın tutularak yapıştırılan strafor;

Ve hayallerinizin başladığı an , kesim ve oyma işlemleri ;

Ortada bulunana iki oyuk ilk başta taşların arasında çıkan ve içi boş kurumuş ağaç kökü olarak tasarlanmıştı ancak renk uyumunda problem yaşayacağımı düşündüğümden daha sonra kayaya çevirdim onları.

Boyama işlemi ilk kat renklendirici kullanmadan sadece derz , daha sonra ikinci kat tamamen siyah derz ,diğer 3 kat ise renk her katta açılarak uygulandı ;

4-5 gün kurumaya bırakılan fonun akvaryuma montaj aşaması, bol slikon kullanılarak suyun kaldırma kuvveti engellendi;

Üstteki kayaların ileri doğru uzun yapılması nedeniyle akvaryumda oluşan doğal gölgelendirme ;

Sponsorlu Bağlantılar

Akvaryum Arka Fon Yapımı İçin Yorum Yap