Amazon Ormanlarındaki Hayvanlar

Amazon Ormanlarındaki Hayvanlar Eskiden Yaşayan Hayvanlar - Bu makaledeki notlar: amazon ormanları hayvanları amazon ormanlarındaki hayvanlar..

Geleceğin Hayvanlari:)

Fransa’daki eğlence parkı Futuroscope geleceğin hayvanlarını çizdi… Hazırlanan animasyonlar bilimsel çalışmalar esas alınarak yapıldı. Buna göre 5 milyon yıl sonra hayat çok değişecek.


Çöller daha sıcak, dağlar daha yüksek, kuzeydeki ormanlar daha sık olacak. Sadece çok güçlü ve grup halinde yaşayan canlılar hayatta kalacak.


Hayvanlar değişen doğal şartlara uyum sağlamak için değişecekler. Mesela maymunlar zıplamayı bırakıp yürümeye başlayacak. Muz yerine de balık yiyecekler.


Senaryoya göre 5 milyon yıl sonra Amazon ormanları da yok olacak.


5 milyon yıl sonra devekuşları rengarenk olacak. Ama görüntüye aldanmamak lazım, çünkü otlaklar kurayacağı için onlar birer canavara dönüşecek.


Sürüngenlerin büyük bir kısmı daha da irileşecek. Tıpkı kirpiler gibi..


Sıçanlar da birer domuz büyüklüğüne gelecek. Zira gelecekte güçlü olan ayakta kalabilecek.


Günümüzden 100 milyon yıl sonra yaşayan en büyük hayvan kaplumbağalar olacak. 120 tonluk kaplumbağalar ortaya çıkacak


Denizde yaşayan canlılar da çok değişecek. Yeni türler ortaya çıkacak.


İklim çok değişecek. Hava çok daha sıcak olacak, canlıların boyları uzayacak.


Denizlerde de önemli değişimler olacak.


200 milyon yıl sonra denizlerdeki yaşam çok ama çok değişecek. Balıkların bir kısmı karaya çıkacak.


Denizler bir çok canlı için çetin yaşam koşulları sunacak. Buna uyum sağlayamayan türler yok olup gidecek.


100 milyon yıl sonra filler içinde hayat çok zorlaşacak.


Kuşlar daha da iri olacak. Ve parlak renkleri ile dikkat çekecekler.


Ama en önemlisi “balık artık kavağa çıkacak”… Senaryoya göre gelecekte kalamarlar denizden çıkıp ağaçlarda yaşamaya başlayacak.


Mürekkep balıkları artık denizlerde değil, sık ormanlarda yaşamaya başlayacak.


Squibbon denilen mürekkep balıkları da denizleri terkedip ormanlara çekilecek. Çevik ve daha zeki olacak olan mürekkep balıkları, ağaçlarda yaptıkları yuvalarda yaşayacak.


200 milyon yıl sonra sürüngenler toprak çok sıcak olacağı için sürünmeyi bırakıp zıplamaya başlayacak. Tıpkı salyangozlar gibi…

ilginç dimi.:)

Yağmur Ormanları

Yağmur Ormanları
Yağmur Ormanları Hakkında – Rize’deki Yağmur Ormanı – Tropikal Yağmur Ormanları

Rize’de bir yağmur ormanı

Yağmur ormanları yüksek düzeyde yağış alan ormanlarla kaplı biyomlardır. Tropikal yağmur ormanları olduğu gibi ılıman yağmur ormanları da vardır. Yağmur ormanlarının en önemli özellikleri flora ve faunasındaki inanılmaz biyoçeşitlilik ve çok sayıda türü barındırmasıdır.

En büyük tropikal yağmur ormanları Amazon Basin’deki Amazon Yağmur ormanı, Nikaragua, güney Yucatan Yarımadası, Orta Amerika’da Belize, Kamerun’dan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne kadar Afrika’nın ekvatoryal bölgelerinin büyük kesimi, Myanmar’dan Endonezya ve Papua Yeni Gine’ye kadar güneydoğu Asya, Doğu Queensland, Avustralya ve ABD’nin bazı bölgelerinde bulunmaktadır.

Tropiklerin dışında ılıman yağmur ormanları İngiliz Kolombiyası, güney Alaska, batı Oregon ve Washington, batı Kafkas, ülkemizde Artvin’in Hopa ve Borkça ilçesi ve Doğu Karadeniz Gürcistan’ın Ajaria bölgesi, Balkanların batısındaki bölgeler, Yeni Zelanda, Tasmanya ve Avustralya’nın doğu bölgelerinde bulunur.

Yağmur ormanları atmosferdeki karbondioksit dengesini koruduğu için dünya ekolojik sisteminde çok önemli bir yere sahiptirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Amazon Ormanlarındaki Hayvanlar İçin Yorum Yap