Anestezinin Yan Etkileri

Anestezinin Yan Etkileri Genel Anestezinin Yan Etkileri - Bu makaledeki notlar: narkozun yan etkileri anestezinin yan etkileri..

‘anestezinin Yan Etkisi Yok’

Plastik cerrahları kızdı’Anestezinin yan etkisi yok’

Prof. Dr. Kuday’ın, Derya Sazak’la söyleşisinde yer alan ‘Plastik cerrahları kızacak ama bazı kadınlar güzelleşmek için sık sık ameliyat masasına yatıyor. Oysa anestezi alınca binlerce beyin hücresi yok oluyor’ sözleri tepki çekti

Beyin cerrahı Prof. Dr. Cengiz Kuday’ın, dün Milliyet’te yayımlanan söyleşisinde bazı kadınların güzelleşmek uğruna sık sık estetik ameliyatına başvurmalarını eleştirerek, “Güzelleşmek için her masaya yatışta binlerce beyin hücresi ölüyor ve geri gelmiyor. Bu nedenle olur olmaz ameliyattan kaçının” ifadesi, plastik cerrahların tepkisine neden oldu.
Prof. Kuday, Derya Sazak’la yaptığı söyleşide, “Plastik cerrahlar, kızacak ama bazı kadınlar güzelleşmek için sık sık ameliyat masasına yatıyor. Oysa anestezi alınca binlerce beyin hücresi yok olur” demişti.
Plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanlarının görüşleri şöyle:

‘Kanıtlanmadı’
Doç. Dr. Nazım Çerkeş: “Binlerce beyin hücresinin ölmesi, bilimsel olarak kanıtlanmış bir şey değil. Dolayısıyla bugün ameliyat olmak için pek çok branşta pek çok ameliyat yapılıyor. O zaman hiç ameliyat olmayalım. Bilimsel olarak kanıtlanan hiçbir şey yok, dolayısıyla böyle bir şey söylenemez. Uzun ameliyatlardan sonra zihinsel faaliyetleri etkilenen kişi görülmemiştir. Ona bakarsanız bir bardak alkol alınca da binlerce beyin hücresinin öldüğü iddia ediliyor. Bu mantığa bakarsanız hiç kimsenin alkol de almaması gerekir.”

‘Yan etkisi yok’
Op. Dr. Tuğrul Kihtir: “Öyle bir şey yok. Anestezinin beyin hücrelerini hasara uğratması gibi bir yan etkisi yok. Anestezi, aslında kontrollü ve ağrısız bir uyku durumu. O bakımdan anestezi tek başına beyinde hasara yol açan bir durum değil.
Beyin hasarı daha çok kalp ve beyin ameliyatlarından sonra görülen bir durum. Diğer cerrahilerde ise beyin hasarı, ileri dereceli hastalıkları (kronik) olan ya da yaşlı hastalarda veya genel durumları müsait olmayan hastalarda ortaya çıkabiliyor.”

En az 1.5 ay ara
Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu: “Böyle bir şey şimdiye kadar duyulmuş bir şey değil. Bu açıklama ne derece bilimsel, anestezistlere sorulması doğru olur. Anestezi teknikleri çok geliştiği için böyle bir şey hiçbir zaman söz konusu değil. Biz de zaten her 10 günde bir 15 günde bir ameliyata almıyoruz ki hastayı. İki operasyon arasına en az 1,5 ay ara koyarız.
Karın, meme ve yüz germe gibi büyük ameliyatları genel anestezi altında yapmayı tercih ediyoruz. Bunların dışındakilerde lokal anesteziyi kullanıyoruz. 5 saati geçmemesine dikkat ediyorum. Hastalarımız zaten sağlam kişiler. Bu nedenle anestezinin çok fazla riski olmuyor. “

‘Zarar söz konusu değil’
Prof. Dr. Lütfi Telci (Anestezi ve Reanimasyon uzmanı): “Böyle bir gerçek yok. Genel anestezinin hastaya zararının olması söz konusu değil. Bunun ameliyatın sıklığı veya ameliyatın süresiyle de ilgisi yok. Her operasyonun kendisi de risklidir.”

||narkozun Etkisi

Sponsorlu Bağlantılar

Anestezinin Yan Etkileri İçin Yorum Yap