Anlamlı Sorular Ve Cevapları

Anlamlı Sorular Ve Cevapları Anlamlı Güzel Sorular - Bu makaledeki notlar: güzel anlamlı sorular anlamlı sorular ve..

Anlamlı Sorular

Neden gazete ve televizyonlarda binli sayıların tam ortasına “bin” yazarlar? (Örn: 4 bin 618) Yazılmasa anlayamıyor muyuz?

• Neden 2 litrelik Diet Cola yok? Diyet yapan kişi için hayat daha mı pahalı olmak zorundadır?

• Neden banka soygunlarında kafasında çorap olan birileri içeri girip “Bu bir soygundur!” diye bağırır? Soygun olduğu zaten anlaşılmaz mı? Normalde kafasında çorap elinde silah olan müşteriler mi vardır?

• Neden Ferhat&Şirin, Kerem&Aslı, Romeo&Juliet gibi büyük aşıklar anılırken önce erkek ismi söyleniyor da Leyla&Mecnun’da olay değişiyor

• Neden filmlere güzel güzel dublaj yapılırken belgesellerde hem dublajı hem de orijinal konuşmaları aynı anda duymak zorunda kalırız?

Malkoçoğlu/Tarkan/vs yüzlerce kişiyi rahatlıkla tepeleyebildikleri halde üzerlerine birer ağ atın mıydı neden bitiverirler

• Şu sinema kuyruğu mizanseninde çekilmiş reklam filminde kuyrukta sadece erkekler mi beklemektedir? Nasıl bir film oynamaktadır? Sadece erkeklerin girdiği ne idüğü belirsiz filme bu üç kız neden girmek ister?

• Reha Muhtar’ı Star Tv’ye alıp haber sunmaktan men ettiği için Cem Uzan’a minnettar kalmalı mıyız?

• Neden “ters u dönüşü” deriz de “küçük n dönüşü” demeyiz

• Neden televizyonlardaki film tanıtımlarında illa “iki kafadarın nefes kesen maceraları” ifadesi kullanılır?

• Bilinmeyen her yer neden “ileride solda”dır? Bilinmeyen yerin sağ arkasında kaldığını tümevarım ile tahmin etme zekasına sahip insanoğlu neden hala yer tarifi ister?

• Neden filmlerdeki adamlar kurşun bitince silaha bakarlar?

• Neden internet adresleri okunurken www’dan sonraki nokta okunmaz da com’dan ve tr’den öncekiler üzerlerine basa basa okunur?

• Neden günlük hayatta hiç kullanmadığımız halde, popüler bestelerin neredeyse tamamında ‘yar’ kelimesi kullanılır? Hala sevgilisine yar diye hitap eden var mıdır?

• Serdar Ortaç, Davut Güloğlu’nun Katula Katula’sını çalan orkestrasına neden “iğrençsiniz arkadaşlar, böyle kalitesiz şeyler çalmayın!” der?

• Neden dolgun gösteren, güzelleştiren, şekle sokan vs şampuan reklamlarında genellikle kadınlar oynar da kepeğe karşı etkili şampuan reklamlarında sadece erkekler?

• Neden her af uygulamasında (özellikle Bağkur/Ssk primi) “bundan sonra olmayacak, bu son!” denir?

• Bir insan niye Pazar Keyfi’nde “pazar misafiri” olmak ister?

• Fenerbahçe-Galatasaray basket maçında sahadaki 10 oyuncudan beşinin zenci olması nasıl açıklanabilir? FB-GS çekişmesi bu mudur?

Alıntıdır

Einstein ‘in En Güzel Anlamlı Sözleri Mutlaka Okuyun

– “Hayal gücü(Fantazi) bilgiden daha önemlidir.”
– “Bir hatayı ikiden fazla tekrarlamayan en mükemmel insandır.”
– “Beyninizin varolan ögretiler tarafindan ele geçirilmesine asla izin vermeyin.”
– “Eğer gerçegi açıklamak istiyorsan zarafeti terziye bırak.”
– Ayrıca, evliligin fantazi sahibi olmayan bir domuz tarafindan kesfedildigini soylediği de söylenmektedir.
– “Büyük zekalar, sıradan ruhlar tarafından engellenmiştir.”
– Çocukken: “Okula gitmem neden gerekiyor babacığım?”
evrenin en anlaşılmaz özelliği, anlaşılabilir olmasıdır
tanrı zar atmaz..
salt mantıksal düşünceyle ampirik dünyaya ilişkin bilgi elde edemezsin.
– aklı ile övünen kişi hücresinin genişliği ile övünen mahkuma benzer.

-“İşte orada” diyordu Einstein ve ekliyordu: ” Bu muazzam alem vardı ve karşımızda bizim varlığımıza tabi olmaksızın büyük ve ebedi bir bilmece gibi duruyordu. Bu alemin temaşası, bana bir kurtuluş yolu gibi görünüyordu.”
-Einstein, ABD’ de kendisini hiçbir zaman yurdunda hissetmedi. O, hep huzursuz oldu: Bir defasında :
Yahudiler için ben bir azizim
Amerikalılar için bir gösteri parçası
İş arkadaşlarım için bir şarlatan ”
demişti.
-Einstein, doğumda hiçbir seçimi olmadığını, fakat ölümünün kendi seçimi olabileceğini biliyordu.
einstein sürekli çıktığı seminerlerden çok sıkılır ve yine bir seminere giderken bunu şöförüyle paylaşır, şöför onun yerine kendisinin çıkmasını teklif eder. sürekli aynı şeyleri anlattığı için ezberlediğini ve aksamadan çıkıp anlatabileceğini söler. bölelikle einstein dinlenecektir. Seminer başlar ve şöför hiç şaşırmadan anlatır her şeyi. son söz bittiğinde adamın biri bir soru sorar kürsüde bulunan şöför bir müddet durakladıktan sonra şöle der ” bu öylesine basit bir sorudur ki bunu en arka sırada oturan şöförüm bile yanıtlayabilir. ”
-“Relativite kuramım başarıyla kanıtlanırsa Almanya benim bir Alman olduğumu iddia edecek, Fransa ise dünya vatandaşı olduğumu açıklayacaktır. Kuramım gerçek dışı çıktığında ise, Fransa bir Alman olduğumu söyleyecek, Almanya ise bir Yahudi olduğumu açıklayacaktır.”
Fransız Felsefe Cemiyeti’ne konferansından.
zamanın güzellerinden biri gel seninle bir çocuk yapalım ,benim güzelliğim ve senin zekanla mükemmel insan olur demiş. o da ya senin zekan ve benim güzelliğimi alırsa ne olur diye sormuş….affınıza sığınıyorum yanlış bilgi vermiş olabilirim fakat olay gerçektir.
-” uzayın sonunu görebilseydiniz,gördüğünüz nokta kendi enseniz olurdu…”
-E=mc2
-“ben gelecek için hiç endişe duymadım, o yeterince hızlı geliyor…”
-bir de yunan grameri öğretmeninin einstein’e söyleyerek tarihe geçtiği bir söz vardır.
”sen adam olmazsın ”
-hayatı yaşamanın iki yolu vardır.biri, hiçbir şey mucize değilmiş gibi yaşamak.diğeriyse sanki her şey bir mucizeymiş gibi.
eger bir adam marşla uyum icinde yuruyebiliyorsa gozumde onun hicbir degeri yoktur, çünkü
kendisine yalnizca bir omurilik yetebilecegi halde, her nasilsa,
bir beyni olmustur onun. uygarligin bu lekesi en kisa surede yok edilmelidir.
-emirle gelen kahramaliktan, bilincsiz siddetten, aptalca milliyetcilikten, nasil da nefret ediyorum!
-ben savasi oylesine tiksinti verici ve asagilayici buluyorum ki, boyle
-igrenc bir eyleme katilmaktansa kendi kendimi parcalayip yok ederim daha iyi!
-benim anlayisima gore, siradan bir cinayet, savasta adam öldürmekren daha kötü değildir.
-“aklı ile övunen kişi hücresinin genişliği ile övünen mahkuma benzer”
-Tanrı zar atar ama zar tutar!
-“hiçbir sihir ve gizeme inanmıyorsanız bir ölüden farkınız yoktur.”
-delilik, aynı şeyi tekrar tekrar yapıp, her defasında başka sonuç çıkmasını beklemektir.
-beni bir karım anladı, o da yanlış anladı…
-Einstein aktif profesörlük yaparken bir öğrencisi ona sordu:” Bu seneki sorular geçen seneki soruların aynısı? “
“Doğru!” dedi ve ekledi, “Ancak bu sene bütün cevaplar farklı!”
insanların aşık olmasında yer çekimi kuvvetinin sorumluluğu yoktur.
– “Dinin gerçeği benim için, insanın kendisini bir başka insanın yerine koyabilmesi, onun sevinciyle sevinip, onun üzüntüsüyle kederlenmesidir.”
– “Şu kâinatın akla dayandığı veya en azından anlaşılır olduğu kanaati (ki bu, dini duyguya yakındır) bütün bilimsel çalışmaların temelini teşkil eder. Bu kanaat, aynı zamanda benim Tanrı anlayışımı oluşturur.”
– “Emredici ahlâk, insanlığın en kıymetli geleneğidir. Ahlâki davranış, basitçe, hayatın belli zevklerine sırt dönmenin emredilmesine dayanmaz. Daha ziyade, bütün insanlar için daha mutlu bir kader olarak kabul edilen faydaya dayanır.”
– “Konfor ve mutluluk, benim için asla ulaşılması gereken amaçlar olmadı. Mal sahibi olma, aldatıcı vitrin başarıları ve lüks hayat, ilk gençlik döneminden bu yana bana küçümsenmeye ve hor görülmeye lâyık şeyler gibi geldi. Hatta ahlâkın bu en alt derecesini zevk düşkünü sefihlerin ideali olarak adlandırıyorum.”
– “Hayat her zaman bir birşey olmaktır, asla mevcut olmak değil.”
– “Müzik için bir tutku olduğu gibi, anlamak için de bir tutku vardır. Bu tutku daha ziyade çocuklarda görülür, fakat yaşın ilerlemesiyle çoğunda kaybolur. Bu olmaksızın, ne matematik ne de bilimler olurdu. Bende her zaman mevcut olan bu tutku asla azalmadı.”
– “Bence, bir kişiye hayranlık duyulması doğru değildir. Tabiatın, çocukları arasında yetenekleri çok çeşitli olarak dağıtması kendindendir ve oldukça yetenekli bu çocukların sayısı da bir hayli fazladır. Bunların büyük kısmının sessiz ve silik bir varlık sürdürdüğü kanaatindeyim. Bunlardan bazılarına ölçüsüz olarak hayranlık duyulması, bana ne doğru, ne de iyi bir beğeni olarak geliyor, zira insanlar, onlara insanüstü zekâ ve karakter atfediyorlar. Kesin olarak benim payıma düşen şu; bana atfedilen kapasite ve mükemmellik ile gerçekte sahip olduğum arasında gerçekten gülünç bir tezat var. Eğer güzel bir teselli bulmasaydım, hakkımdaki bu kanı, benim için dayanılmaz olacaktı. Bulduğum teselli, tarih boyunca kıymeti sadece ruhi ve ahlâki planda olan insanların kahraman kabul edildiği gerçeğidir. Maddeci çağımızda çok sık tenkit edilse de, bu olgu, insanların çoğunun, kişinin sahip olduğu bilgiye ve dürüstlüğe, zenginlik ve güçten daha fazla değer biçtiğini ispat eder.”
– “Benim tipimde bir adamın gelişme sürecinde, bütün çabayı varlık hakkındaki entelektüel kaygıya teksif etmek için sadece şahsi ve anlık konularla ilgilenmek, yavaş yavaş bırakıldığında bir dönüm noktası meydana gelir. Benim gibi bir adamın varoluşunda esas olan şey “ne” düşündüğü ve “nasıl” düşündüğüdür”
– “İnsanlar dinlenmeli mi? Evet ama dinlenme nedir? Yattıkları zaman dinlenen insanlar vardır ve bunlar uyurlar, diğer bir kısım insanlar uyanık iken dinlenirler; bazılarının ise dinlenmek için çalışmaları veya yazmaları ya da eğlenmeleri gerekir. Herkese, nasıl dinlenilmesi gerektiğini göstermek için bir kanun çıkarırsanız, bu sizin herkesi aynı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Aynı olan iki insan bile yoktur”
– “Belli bir hisle, saf düşüncenin, eskilerin rüyasını gördükleri, gerçeği yakalama istidadına sahip olduğunu düşünüyorum”.
– “Karşı karşıya kaldığınız aşılması güç problemleri, mevcut düşünce yapınızla çözemezsiniz; çünkü bu problemler, mevcut düşünce yapınızın ürünüdürler.”
– “Nasıl oluyor da, anlamadıkları halde herkes beni seviyor? “
– “Bendeniz, bütün insanları seven münzeviyim.”
– “Güzel bir kızın yanındayken bir saat bir dakikada geçer gider, sıcak bir fırına girerseniz bir dakika bir saat gibi gelir.”
– “Sevgili gelecek kuşaklar! Sizler bizlerden daha barışçıl ve makul olmazsanız, cehennem sizi bekliyor!”
– “Karıma, hiç izne çıkarmadığım müstahdem gibi davrandım.”
– “Araplarla dürüst işbirliği olmazsa barış da olmaz, refah da (İsraillilere hitaben)”
– “Benim barışseverliğim bende insiyaki bir duygudur. Çünkü insanın öldürülmesi, bende tiksinti doğurmaktadır. Benim teorim, entelektüel bir teoriden doğmuyor, bilakis her türlü kan dökücülük, vahşet ve kine karşı duyduğum derin antipatiden ileri geliyor. Bu reaksiyonumu akılcılaştırmaya yönelebilirdim, ama bu gerçekte “a posteriori” (olaydan sonra, ondan ibret alarak geliştirilecek bir tepki) bir düşünce olacaktı.”
– “İnsanları barışçılığa kazandırmak, sosyalizme kazandırmaktan daha kolaydır. Ekonomik ve sosyal meseleler bugün çok daha zordur, fakat erkeklerin ve kadınların barışçı çözümlere inandıkları bir noktaya ulaşmaları gerekmektedir. Siyasi ve iktisadi problemlere bir işbirliği anlayışı içinde yaklaşılması ümit edilir. Her şeyden önce sosyalizm için değil ama pasifizm (barışçılık) için çalışmamız gerektiği kanaatindeyim”
– “Modern eğitim tarzı, araştırma merakını henüz tam olarak boğamamıştır. Nazenin bir çiçeğe benzeyen araştırma merakı teşvik ve özellikle hürriyete ihtiyaç duyar, aksi takdirde sararıp solar. Gözlem ve araştırma yapma hazzının baskı, zorlama veya ödev duygusundan kaynaklandığına inanmak ciddi bir hatadır”
– “Birşeyi ezberlemektense, her türlü cezayı çekmeyi tercih ederdim”
– “Sosyal adalet ve sorumluluğa dair şiddetli idealim, insanlarla doğrudan biraraya gelme konusunda bilinen yetersizliğimle her zaman zıtlık arzetmiştir. At koşulan bir araba için biçilmiş bir kaftan, yani tek kişilik bir koşu takımı için uygun bir atım. Böyle bir tecerrüd bazen acıdır ama, diğerlerinin anlayış ve sempatisinden uzak olmaktan üzüntü duymuyorum. Muhakkak birşeyler kaybediyorum bu bakımdan, fakat diğerlerinin alışkanlıklarından ve peşin hükümlerinden kendimi kurtarıyorum ve ruh duruluğumu böylesine hareketli temeller üzerine dayandırma arzusunda değilim.”
ve….
“Ben görevimi burada bitiriyorum.”
Son sözü.
Alıntı Değildir Kendi Araştırıp Toplamıştır..

Birkaç Güzel Soru

Arkadaşlar şimdi sorucaklarım daha önce verildi mi bilmiyorum o yüzden verildiysede kusura bakmasın yayıncılar. Herneyse biraz da biz paylaşalım

Soru1 Bir giritli bütün giritliler yalancıdır diyorsa doğru mu söylüyodur yoksa yalan mı !?

Soru2 Bir adam eşiyle tatile çıkar.Deniz kenarında gezinirken bi anda kayıp denize düşer fakat hiç ıslanmaz.Nasıl olur bu ??

Soru3 Bir köyde İbadullah adında çok yaşlı biri yaşıyordu. Etrafında çocukları,torunları,torunlarının çocukları ve torunlarının torunlarıyla 2801 kişi yaşıyordu.Her birinin aynı sayıda çocuğu olmuştu fakat torunlarının torunlarının çocukları yoktu. İbadullah kaç yaşındadır?(Şaka yapıyorum neyse) kaç tane çocuğu vardır amcamızın??

Soru4 7 tane ardışık tek sayı her zaman 7’ye bölünebilirmi peki ya çift sayılar??
3,4 aritmetik sorularııdır.2 soru biraz hayalgücü biraz haritabilgisi . Birinci sorunun nasıl olduğu sizden gelsin

Kısa Ama Anlamlı Gercek Hayattan Alıntıdır

Okuldaki ikinci ayımda, hocamız test sorularını dağıttı.

Ben okulun en iyi ögrencilerinden biriydim.

Son soruya kadar soluk almadan geldim ve orada çakıldım kaldım.

Son soru söyleydi :
‘Hergün okulu temizleyen hademe kadının ilk adı nedır ?’
Bu her halde bir çeşit şaka olmalıydı.

Kadını, yerleri sılerken, hemen hergün görüyordum.

Uzun boylu, siyah saçlı bir kadındı. 50’lerinde falan olmalıydı.

Ama adını nerden bilecektim ki !

Son soruyu yanıtsız bırakıp kağıdı teslim ettim.

Süre biterken bir öğrenci, son sorunun test sonuclarına dahil olup
olmadığını sordu.
‘Tabii, dahil’ dedi, Hocamız…
‘İş yaşamınız boyunca insanlarla karşılaşacaksınız.

Hepsi birbirinden farklı insanlar.

Ama hepsi sizin ilginiz ve dikkatinizi hak eden insanlar bunlar.
Onlara sadece gülümsemeniz ve ‘Merhaba’ demeniz gerekse bile…’
Bu dersi hayatım boyunca unutmadım. Hademenin adını da…
Dorothy idi.

Sponsorlu Bağlantılar

Anlamlı Sorular Ve Cevapları İçin Yorum Yap