Anne Sütünün Kalitesini Artıran Yiyecekler

Anne Sütünün Kalitesini Artıran Yiyecekler Anne Sütü Kalitesini Artıran Besinler - Bu makaledeki notlar: anne sütünün kalitesini artıran besinler anne..

Sütün Yarıyor’ Demek Çok Etkili!

Emzirmek anne bebek arasındaki iletişimi, duygusal bağı güçlendiren en önemli unsur. Anne sütünün bebeğe sayısız yararları ve emzirmenin anneyi pek çok hastalıktan koruduğu biliniyor . Ancak birçok anne bebeğini emzirme konusunda sıkıntı yaşıyor.

Kurdukları ”Klinilk” adlı merkezde bebek sağlığında koruyucu hekimlik anlayışını yerleştirmeyi amaçlayan Dr. Gülnihal Şarman ve Dr. Pınar Dayanıklı anne sütünün önemi ve artırmanın yollarıyla ilgili sorularımızı yanıtlamaya devam ediyor.

Anne sütüyle ilgili mitler neler?

Dr. Gülnihal Şarman: Anne sütüyle ilgili çok gelişme var. Anne sütü yetersiz olursa bebek susuz kalır gibi şeyler söylenirken şimdi anne sütü geldi mi gelmedi mi çok iyi monitorizasyon yapabiliyoruz. Bebek büyüyor mu, büyümüyor mu? gibi. Anne sütüyle ilgili çok mit var halk arasında onları değiştirmeye çalışıyoruz. Mesela hastanelerde bebek çok doymadı o zaman götürelim mamayla besleyelim deniyor. Şimdi ise doğumdan hemen sonra bebekle anneyi yapıştırıyoruz. Doğayı zorluyoruz. Bu konuda anneyi sürekli eğitiyoruz.

Anneyi süt vermeye teşvik etmek amacıyla neler yapıyorsunuz?

Dr. Pınar Dayanıklı: Annenin bu işe istekli, gönüllü olması şart. Tabii doktorun da bu işte gönüllü olması gerekiyor. Çünkü istekli bir anneyi eğer sütünün yetmediğine ikna ederseniz yolundan çevirebilirsiniz. Tam tersi isteksiz bir anneyi de yola sokabilirsiniz eğer sütünün artacağına ikna ederseniz.

Ama diyelim ki anne psikolojik olarak ciddi bir bunalımda ve emzirmek istemiyor. O anneyi zorlamak çok daha büyük problemler getirebiliyor. Ben aksini yapmayı seviyorum. Kendinden emin olmayan anneye çocuğun tartısındaki değişiklikleri göstererek, sayısal kayıtlar sunarak sütünün yettiğini ve daha da artacağını ona göstermek çok etkili oluyor.

Anneyi ikna etmenin en etkili yolu nedir?

PD: Anne bebeği hastaneden çıktıktan sonra ilk gördüğünüz 3 – 5 gün sonraki muayene vardır. Herkes zannediyor ki biz bebek için çok endişelendiğimiz için bunu yapıyoruz. Halbuki ben o ilk muayeneyi anneyi rahatlamak, annenin ne kadar önemli bir işi o zor dönemde başardığını göstermek ve onu ikna etmek için kullanıyorum. Bir sorun mu var dediklerinde ”Hayır na kadar iyi bakın bebek şu kadar gram almış. Siz yoruldunuz ama sütünüz ona çok yarıyor diyorum. Bu ”yarama” lafı çok önemli.
Biz biliyoruz ki annelerin sütlerinin kalitesi değişebiliyor kimi daha yağlı kimi daha az yağlıdır ama bebek yeterli miktarda alıyorsa yeterli büyüyor. Bazısına bu ”yarıyor” lafını kullanmak psikolojik olarak anneye enerji veriyor daha fazla süt üretmek için.

Emziremeyen annelerin oranı nedir?

Çok nadiren ne yapsanız süt üretimi artmayan anneler var. Annelerin yüzde 99’u hem telkinle, hem bebeğin emmesiyle hem bizim anlatacağımız ek uygulamalarla mutlaka başarılı bir şekilde emzirebiliyor.

Anne sütünü artırmak için yapılan manevralar

Dinlenmek

Çok sık süt emzirmek ya da pompa yardımıyla sağmak.
Anneyi sakinleştirici, sütü artırıcı çaylar içmek.
Beslenmesine dikkat etmek anne sütünün gelmesini kolaylaştırır. Düzgün beslenme çok önemli. Anne, yaptığı diyetlerle kendini kısıtlamamalıdır. Gördüğümüz en büyük hatalardan biri yeni doğum yapan annelerin çok sıkı diyetlere alınmasıdır. Oysa bu dönemde çok dengeli beslenmesi gerekir.
Gaz yapan yiyeceklerden kaçınmak.
Sıvı alımı çok önemli. Annenin günde en az üç litreye kadar sıvı alması gerekir.
Şerbet gibi bir şey içmek istiyorsa kompostolara şeker eklenmemelidir.
Annenin multivitamin almaya devam etmesi gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Anne Sütünün Kalitesini Artıran Yiyecekler İçin Yorum Yap