Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisi

Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisi Saç Dökülmesi Hastalığı Nedir - Bu makaledeki notlar: saç dökülmesi hangi hastalığın belirtisi aşırı..

Saç Dökülmesi Hastalık Habercisi Olabilir!

Saç kaybı hem erkekler hem de kadınlar için sık rastlanan bir problem.
Ancak saç dökülmesi çeşitli hastalıkların da belirtisi olabiliyor.

İlaçlar beslenme bozuklukları hızlı diyetler stres saç dökülmesine yol açtığı gibi, anemi troit hastalıkları gibi endokrin hastalıkların varlığını da gösterebiliyor. Psikolojik stres, cerrahi işlemler, bazı karaciğer hastalıkları, enfeksiyonlar da saç dökülmesine yol açabiliyor.

Gebelik, menapoz ve menopoz sonrasında yada diyabet hastalığında saç dökülmesi olabiliyor. Beslenme bozukluğunda ise demir eksikliği, kalori kıstlayıcı diyet, biotin veya protein yada çinko eksikliği saç dökülmesi nedenleri arasında yer alıyor.

Ayrıca bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan, yüksek doz A vitamini, interferon, lityum, retinoidler gibi ilaçlar da saç dökülmesinde rol oynayan etkenler arasında sayılıyor. Saçın sık fırçalanması ve sık sık fön yapılması, boya, perma, renk açma işlemleri de saç dökülmesine yol açıyor.

Yorgunluk Hangi Hastalıkların Habercisi?

Çoğu zaman önemsemediğimiz yorgunluk, ciddi hastalıkların işareti olabilir. Bu nedenle yorgunluğa üşüme, saç dökülmesi, tırnak kırılması, kabızlık ve kilo kaybının eklenmesi halinde bir hekime başvurulması gerekiyor.
İSTANBUL – Anadolu Sağlık Merkezi (ASM) Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Birsel Kavaklı, çoğu zaman ciddiye alınmayan yorgunluğun anemi, depresyon, kanser ve kalp yetmezliği gibi hastalıkların belirtisi olabileceği uyarısında bulundu.
Kavaklı, yaptığı açıklamada, yorgunluğun, “normalde bir insanın günlük işlerini yaparken kendini yetersiz hissetmesi olarak” tanımlanabileceğini belirtti.

Kavaklı, yorgunluğa üşüme, saç dökülmesi, tırnak kırılması, kabızlık ve kilo kaybının eklenmesi halinde bir hekime başvurmak gerektiğini ifade ederek, çoğu zaman psikiyatrik sendromlar ve depresyonun, özellikle kadınlarda yorgunluk sebebi olarak ortaya çıktığını vurguladı. Birsel Kavaklı, şu bilgileri verdi:

“Çoğu zaman ciddiye almadığımız yorgunluk, ciddi bir hastalığa işaret olabilir. Anemiden depresyona, kanserden kalp yetmezliğine kadar birçok hastalığın belirtisi olabilecek yorgunluğunuz geçmiyorsa, altında yatan neden mutlaka araştırılmalı. Bir kişi çok çabuk yoruluyorsa ve buna eşlik eden başka bir semptomu yoksa, spor yaparak, dengeli ve sağlıklı beslenerek, toksik maddelerden uzak durarak ve düzenli yaşayarak yorulmasını geciktirebilir.”

Sponsorlu Bağlantılar

Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisi İçin Yorum Yap