Aşırı Yorgunluk Hissi

Aşırı Yorgunluk Hissi Asiri Yorgunluk - Bu makaledeki notlar: aşırı yorgunluk aşırı yorgunluk hissi asiri..

Sürekli Yorgun Musunuz ?

Şiddetli tükenmişlik durumu sizin için cok ciddi olabilir…
Ama bu uykuya dalmak için yatmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez.Gerçek şu ki, uyku sorunları yüksek oranda tedavi edilebilir. Sorunlarınızı giderin ve rahat uyuyun.

Çoğu doktor yıllarca sürebilen ‘aşırı yorgunluk sendromu’na neden olan belirtileri gözden kaçırır. Ancak günümüzde ‘Hastalıklardan Kontrol Etme ve Önleme Merkezleri’nin yaptıkları yeni çalışmalarla bu durum farkedildi ve doktorlar kontrollerini buna göre değiştirdi. Aşırı yorgunluk sendromu kadınlarda erkeklerden daha fazla görülüyor, sendromun yetişkinlerden 40’ta 1’ini etkilediği tahmin ediliyor.

İşte güçsüzleştiren bu hastalıkla ilgili korunma, belirtiler ve tedavi yollarıyla ilgili gerçekleri okuyun!

Aşırı yorgunluk sendromu sadece biraz uykusuzluk hissetmek değildir. 12 saat uyuduktan sonra bile, hafıza ve konsantrasyon zayıflıklarına, kas ve ağrı, baş ağrılarına hatta bademcik şişmelerine neden olabilir. En kötüsü milyonlar sessizce bu sıkıntıda olabilir. Onların arasında sevdiğiniz birinin olmadığına dikkat edin.

Aşırı yorgunluk sendromu herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Sıklıkla, yeni anne-babalık gibi yaşam değişiklikleri uykuyu etkileyebilir. Aşırı yorgunluk sendromu için meditasyon ve ilaç tedavileri yapılabilir, ama niçin kendinizi doktorun muayenesi ise sınırlayasınız ki? İnsanların iç huzuru bulması ve aşırı yorgunluktan kurtulması için birçok alternatif seçenek var.

Çoğu insan aşırı yorgunluk sendromu nedeniyle sıkıntı yaşıyor, sadece kendiniz olmak belirtilerin üstesinden gelmenizi sağlayabilir. Kendinize bir şans vermek ve her gün rahatlamanın yollarını bulmak tedaviye başlamanın en önemli adımıdır. Bununla birlikte aile ve diğer zorunluluklar konusunda rahatlama eskiden olduğundan daha kolay hale gelir. Kendinizi şımartma önerilerine göz atın, kendinizi olabildiğince zaman ayırın, önem verdiğiniz, yapmaktan zevk aldığınız baloncuklu bir banyo gibi şeyleri yapın..

Kendinizi Sürekli Yorgun Ve İsteksiz Mi Hissediyorsunuz?

Kendinizi sürekli yorgun ve isteksiz mi hissediyorsunuz?Kansızlık, özellikle kadınlarda ve çocuklarda görülüyor. Anemi aşırı uykuya sebep olur.Demir eksikliği veya kansızlık, tıp dilindeki terimiyle “anemi” çeşitli nedenleri olan bir hastalıktır. Hanımlar ve çocuklar arasında yetişkin erkeklere göre daha sık rastlanan kansızlık, tedavi edilmediğinde ruhsal hastalıklar dahil olmak üzere pek çok probleme sebep olabiliyor.
Dengeli bir beslenme ile kansızlık genelde önüne geçilebilen bir hastalıktır. Yemek seçme ve tek yönlü beslenme vb. mesela hamur işine ağırlık verme kansızlığa yol açabilmektedir. Anemi, yani kansızlık depresyona yol açan organik rahatsızlıklardandır. Bununla birlikte anemiden dolayı depresyonun ortaya çıkması durumunda anemi ile birlikte depresyonun da ilaç ve psikoterapi ile tedavi edilmesi gerekmektedir.
Aslında dengesiz beslenme sadece anemiye değil B vitamini kalsiyum, magnezyum eksikliği gibi farklı vitamin ve mineral eksikliklerine yol açar ki, bütün bu eksikliklerin benzer psikolojik etkileri vardır. Dengeli beslenme beden sağlığı kadar ruh sağlığının da korunması açısından ihmal edilmemeli.
Kronik enfeksiyon hastalıkları, aşırı kan kaybına yol açan ciddi yaralanmalar, fazla kanamalı olan ameliyatlar, hanımlarda sık veya çok sayıda doğum, adet bozuklukları, tedavi edilmeyen sık burun kanamaları, tiroit bozuklukları da anemiye yol açabiliyor. Kalıtımsal bazı hastalıklar mesela “Akdeniz anemisi” de özel tedavi gerektiriyor. Anemi kan tahlilleri ile kolay tespit edilen bir rahatsızlık olmakla beraber gizli anemi şeklinde daha detaylı tahlilleri gerektiren türleri de vardır. Genelde solgun deri anemi belirtisidir. Fakat bu yanıltıcı olabilir. Solgun renkli derili olup kansızlık problemi olmayan kişiler olduğu gibi rengi solgun olmadığı halde anemi problemi olan kişiler de vardır.
Kişinin hareketini kısıtlaması ve verimliliğini düşürmesi bakımından depresyon, panik atak gibi psikolojik rahatsızlıklardaki semptomlara son derecede benzer semptomları yani belirtileri olan anemi, organik rahatsızlıklara yol açtığı gibi psikolojik sonuçları da olan bir hastalıktır.
Tedavi ihmal edilmemeli
Kansızlığın problemlere yol açtığı bilinmeyince tedavisi de ihmal edilebilmektedir. Anemiden şüphelenildiğinde dahiliye uzmanı bir hekime gidilip muayene ve önerilen tetkikler yaptırılmalıdır. Anemi tedavisinde önce kansızlığın nedeni tespit edilmeli ve buna göre tedavi yapılmalıdır. Tedavi süresine mutlaka uyulmalıdır. Mesela bir aylık tedavi süresinde ilaçların on beş gün kullanılıp bırakılması aneminin devam etmesine yol açar.
Kansızlıktan dolayı hayatımızda ne gibi sorunlar ortaya çıkar?

Anemiden dolayı ortaya çıkan bazı psikolojik problemleri ve hayatımızı negatif yönde etkileyen önemli bazı haller ve belirtiler şunlardır:
Kendinizi sürekli yorgun hissedersiniz
Anemi hastası, halsizlikten dolayı az hareket etmek isteyebilir. Bu problem bilhassa ev hanımlarında çevreleri tarafından anlaşılmamaya yol açmaktadır. Hareketlerde yavaşlık ve sürekli yorgunluk hissi depresyona benzemektedir.
Çarpıntı ve sol kola vuran ağrı yapar
Anemi, sol kola vuran ağrı ve çarpıntı, hava açlığı, sıkıntı gibi şikayetlere de yol açıyor. Bu da kişinin kalple ilgili bir problemi olduğunu düşünmesine ve paniğe kapılmasına sebep olabilir. Çok uzun süren ve tedavi edilmeyen kansızlık kalp yetmezliği gibi hastalıklara da yol açabiliyor.
Uykuya düşkünlüğünüz artar
Aneminin sebep olduğu yorgunluk ve halsizlik uykuya düşkünlük yapabilir ve uyku bozukluklarına yol açabilir. Günlük düzenin bozulması başka problemleri de beraberinde getirir. Bu da depresyon belirtilerindendir.
Öğrencilerin ders başarısı düşer
Demir eksikliği özellikle öğrencilerde ders çalışamama ve dolayısıyla ders başarısının düşmesine yol açabilir. Ailenin bu durumu fark etmemesi veya önemini bilmemesinden dolayı çocukla veya gençle ilişkileri bozulabilir. Ders başarısızlığı güven sorununa yol açarak başka psikolojik problemleri tetikleyen sebepler arasındadır.
İş verimliliğiniz düşer
İleri derecedeki anemi, çalışanlarda zihinsel fonksiyonların azalmasına bağlı olarak iş başarısının düşmesine sebep olur. Yorgunluk, halsizlik veya isteksizlik iş hayatında çok gerekli olan atılımcılık ve girişimcilik gibi özelliklerin de azalmasına yol açar.
Sosyal ilişkileriniz bozulur İleri derecede kansızlık, kişinin isteksiz ve yorgun olmasından dolayı sosyal ilişkilerden uzaklaşmasına yol açabilmektedir. Bilindiği gibi sosyal ilişkiler bir miktar güç ve çaba gerektirir. Misafir çağırmak veya bir yere gitmek için kendinde yeterli gücü hissetmeyen kişi bu tip faaliyetlerden uzak durur. Bu davranışı çevresindekiler tarafından anlayışla karşılanmayınca gerginliğe neden olabilir.
Farika Artır Teymur / Uzman psikolog

Bacaklarımda Ağrı-yorgunluk?

Merhaba ben 21 yaşında öğrenciyimaynı zamanda çalışıyorum işlerim genellikle masa başı oluyor;Bacaklarımda son 1.5 aydır bir ağrı var yorgunluk gibi aynı sürekli gerdiriyorm ayağımı geçmiyor etmiyor;Fizik tedaviye gittim muayne etti bişeyin yok dedi;ağrı kollarımda yok ancak yorgunluk var sürekli üzerimde ;ağır bir işim yok ancak bi ara hamallık yapmıştımbunun yanı sıra evimi tek başıma taşımıştımaraştırmalarım kas yorgunluğukas erimesi gibi sonuçlar doğurdu açıkcası içimde bi şüphe oluştu bacaklarımın ağrısı yorgunluğum neden kaynaklanıo olabilir..60 kiloyum
Bir sorum daha var eğer sizi sıkmıyorsam;
Benim vucudum çocuk vücudu gibi yani okadar da değil ama iri yapılı kalıplı bişey olmak istiyorm.Kilo alamıyorm.Bunu nasıl sağlarım bana yol gösterir misiniz?
boyum 1.70

Yorgunluk Giderici Diyet

Yüzyılımız insanının ortak dertlerinden biri de “aşırı yorgunluk” ve aşırı yorgunluktan kaynaklanan ciddi sağlık problemleri..! Fakat artık çağımızda sağlıklı olmak için doğal beslenme yöntemleri trendi yükseliyor… Duyarsız kalmayın..!

AŞIRI YORGUNLUK
Aşırı ve devamlı yorgunluk artık günümüzde sık rastlanan bir problem. Uzmanlar halsizliği, insanın kendisini devamlı yorgun hissetmesi, sabah yataktan bitkin kalkması, günboyu hiç-birşey yapmasa bile kendinde güç bulamaması olarak açıklıyorlar. Halsizlik, aşın stres uzun süre yoğun tempoda çalışma, mevsim değişiklikleri ya da geçirilen bir hastalık sonrası oluşabilir. Böyle zamanlarda halsizliğinizi yenmek, normal enerjinize kavuşabilmek için aşağıda size önerdiğimiz diyeti uygulamanız kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Pazartesi

Kahvaltı
1 bardak limonlu çay
6 adet bisküvi

Öğleden Önce
1 dilim ananas

Öğle
1 tabak ton balıklı makarna
1 porsiyon ızgara balık
2 adet limon suyuna batırılmış havuç
4 adet kepekli kraker
2 adet armut

Öğleden Sonra
1 bardak nane çayı (1 çay kaşığı şeker ile tadandırılmış)

Akşam
1 porsiyon patlıcanlı pilav
1 porsiyon zeytinyağlı fasulye
1 porsiyon kızarmış patates
2 adet mevsim meyvası

Salı

Kahvaltı
1 kâse sütlü mısır gevreği
1 dilim yağ ve marmelat sürülmüş kepek ekmeği

Öğleden Önce
1 bardak üzüm ya da portakal suyu

Öğle
1 tabak nuar
1 parça haşlanmış, sebzeli et
1 porsiyon limonlu yeşil salata
1 dilim ekmek
1 adet fırınlanmış elma

Öğleden Sonra
1 adet domates

Akşam
1 porsiyon domatesli makarna
1/2 porsiyon nuar
1 tabak yeşil salata
1 dilim ekmek
1 adet greyfurt

Çarşamba

Kahvaltı
1 bardak limonlu çay
3 adet bisküvi (bal kullanarak tadlandırabilirsiniz)

Öğleden Önce
1 adet elma

Öğle
1 porsiyon sebzeli pilav
1 porsiyon taze roka
1 adet rendelenmiş havuç
4 adet grisini
1 dilim ananas
Öğleden Sonra
1 bardak domates suyu

Akşam
1 porsiyon salata (marul, domates, biber, tavuk göğsü, siyah veya yeşil zeytin, dereotu ile hazırlanmış) 1 dilim ekmek
1 porsiyon kremalı dondurma

Perşembe

Kahvaltı
1 kâse meyvalı yoğurt
6 adet kuru bisküvi (yağ ve yumurta kullanılmadan yapılmış)
1 fincan kafeinsiz kahve

Öğleden Önce
1 adet muz

Öğle
1 porsiyon makarna
1 dilim beyaz peynir
1 porsiyon haşlanmış fasülye
1 dilim ekmek
1 adet mevsim meyvası

Öğleden Sonra
1 porsiyon vanilyalı puding

Akşam
1 tabak sebze çorbası
1 tabak ızgara balık
1 porsiyon zeytinyağlı lahana
1 dilim kepek ekmeği

Cuma

Kahvaltı
1 bardak süt
1 dilim turta

Öğleden önce
1 adet mevsim meyvası

Öğle
1 porsiyon domatesli makarna
1 porsiyon ızgara biftek
1 tabak limonlu yeşil salata
2 adet kepek ekmeği
Öğleden Sonra
1 adet mevsim meyvası

Akşam
1 porsiyon ızgara ciğer.
1 tabak marul
1 dilim ekmek
1 bardak beyaz şarap
1 porsiyon limonlu dondurma

Cumartesi

Kahvaltı
1 bardak süt
6 adet bisküvi
Öğleden Önce
1 adet elma

Öğle
1 porsiyon ızgara et
1 porsiyon rendelenmiş havuç (limonsuyu eklenebilir)
2 adet kraker
1 adet greyfurt

Öğleden Sonra
2 adet mevsim meyvası

Akşam
1 tabak sebzeli pilav
1 porsiyon kızarmış patates
1 dilim kaşar peynir
1 adet fırınlanmış elma

Pazar

Kahvaltı
1 bardak kafeinsiz kahve
1 kâse vanilyalı puding
Öğleden Önce
2 adet mevsim meyvası

Öğle
1 porsiyon kıymalı makarna
1 porsiyon nuar
1 bardak beyaz şarap

Öğleden Sonra
1 porsiyon meyva püresi

Akşam
1 tabak kabaklı pilav
2 adet midye dolma
1 porsiyon haşlanmış ıspanak
1 dilim çavdar ekmeği
1 adet mevsim meyvası

Aklanızda bulunsun

Aklınızda Bulunsun

Sıcaktan çok bunaldığınızda ve kendinizi bayılacak gibi hissettiğinizde, ayak ve kol bileklerinize sürekli soğuk su ile masaj yapın. Sizi rahatlatacaktır.
Kendinizi çok yorgun hissettiğinizde içebileceğiniz, size enerji verecek bir içeçek: 1 bardağın yarısını koyu çay ile diğer yarısını portakal suyu ile doldurun, üzerine 1 çay kaşığı şeker ve yarım çay kaşığı bira ekleyin.
Halsizliğinizi yenmek için hergün 15 dakika tempolu şekilde yürüyüşler yapın.
Hergün düzenli olarak günde 10 dakika süre ile alacağınız ılık, tuzlu su banyosu yorgunluğunuz için ideal bir ilaç olacaktır.
Eğer halsizliğiniz, aşırı yorgunluğunuz 1 aydan daha fazla sürer ise mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Bitkinliğiniz düşük tansiyon ya da şeker hastalığının habercisi olabilir.

Ağrı İle Aşırı Yorgunluk Bağlantılı

Ağrı ile aşırı yorgunluk bağlantılı
ANKARA (ANKA) – Yapılan araştırmalar, ağrıyla aşırı yorgunluk arasında biyolojik bağlantı olduğunu ortaya koydu.

Bilim ve Teknik Dergisi’nin Mayıs sayısında yer alan Iowa Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada ağrıyla aşırı yorgunluk arasında, bir bağlantı olduğu belirlendi. Bu gelişmenin ayrıca, kronik aşırı yorgunluk sendromu gibi, kronik ağrıyla aşırı yorgunluktan şikayetçi olanların, neden erkeklerden çok kadınlarda, üstelik, fazla sayıda teşhis edildiğinin açığa kavuşturulmasına da yardımcı olması bekleniyor.

Araştırmada kronik ağrı ve aşırı yorgunluğun sık sık birlikte ortaya çıktığı belirtildi. Kas-iskelet sisteminde, kronik ve yaygın ağrılı dört hastadan üçünün aşırı yorgunluk bildirirken, kronik aşırı yorgunluk sendromlu hastaların yüzde 94’ünün ise kas ağrılarından yakındığı, bu durumdaki hastalarınsa büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturduğu ifade edildi.

YORGUNLUK DÜZEYİNDE CİNSİYET ETKİLİ

Farelerle çalışan araştırmacılar, kas ağrılarından korunmada, erkeklik hormonu testesteronla, birleştiğinde etkinleşen kas ağrısıyla ilişkili ASIC3 adlı bir protein buldular. Ağrıyla yorgunluk arasındaki bağlantıyı ve cinsiyetin bunlar üzerindeki etkisini derinlemesine araştıran ekip, ASIC3 verilmiş ve verilmemiş, dişi ve erkek farelerde, egzersize bağlı kas yorgunluğunu karşılaştırdılar. Birer saatlik sürelerle üç adet yapılan bir yüklemede, farklı fare gruplarında farklı düzeylerde yorgunluk üretildiği saptandı.

Araştırmacılar, dişiler ve erkekler arasında aşırı yorgunluktaki farklılıkların hem testesteronun varlığına hem de yorgunluktan korunmada, birbirleriyle bir şekilde etkileştiği düşünülen ASIC3 maddesinin etkinliğine bağlı olduğunu belirttiler. Ayrıca araştırmacılar, uzun vadeli hedeflerinin kronik kas-iskelet sistemi ağrıları için daha iyi tedaviler geliştirmek olduğunu ve ağrının erkeklerden çok kadınlarda aşırı yorgunluğu artırıp artırmadığını araştıracaklarını da bildirdiler.

Sponsorlu Bağlantılar

Aşırı Yorgunluk Hissi İçin Yorum Yap