Asit Yağmurlarına Neden Olan Gazlar Hakkında Bilgi

Asit Yağmurlarına Neden Olan Gazlar Hakkında Bilgi Asit Yağmurlarına Neden Olan Gazlar Nelerdir - Bu makaledeki notlar: Asit Yağmurlarına Neden Olan Gazlar Hakkında..

Asit Yağmurlarına Neden Olan Gazlar ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu yazı Asit Yağmurlarına Neden Olan Gazlar Hakkında Bilgi ve Asit Yağmurlarına Neden Olan Gazlar Nelerdir hakkında bilgiler içerir. Bu not umarım işinize yarar.

Asit Yağmurlarına Neden Olan Gazlar

Asit Yağmurlarına Neden Olan Gazlar

Asit yağmurlarına yol açan gazların en önemlisi kükürtdioksittir. Kükürtlü bileşiklerin kullanımı üzerindeki kontrol arttıkça nitrojen oksit de önem kazanmaktadır. Senede 70 Tg(S) SO2 fosil yakıt tüketimi ve endstriyel tüketim sonucunda, 2.8 Tg(S) orman yangınlarından, 7-8 Tg(S) de yanardağlardan atmosfere karışmaktadır.

Doğal kaynaklar
Asit yağmurlarına sebep olan gazların, doğada bulunan en önemli kaynağı yanardağlardır. Karada, bataklıklarda ve okyanusta yaşayan bazı canlılar da bu biyolojik süreçleri sonucu bu gazları yayarlar.
İnsan faaliyetleri
Asit yağmuruna yol açan en önemli faktör insan faaliyetidir. Elektrik üretimi, fabrikalar ve motorlu araçlar gibi pek çok insan yapımı nesne zararlı gazları atmosfere bırakır. Bu gazlar asite dönüşüp yere geri düşmeden önce yüzlerce km taşınabilirler.Ayrıca asit yağmuruna neden olan sebeblerden en önemlisi parfüm ve deodorantlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Asit Yağmurlarına Neden Olan Gazlar Hakkında Bilgi İçin Yorum Yap