Aslan Erkeği Yay Kadını

Aslan Erkeği Yay Kadını Yükseleni Boğa Olan Yay Kadını - Bu makaledeki notlar: yay kadını aslan erkeği aslan erkeği..

> Yay Kadını

YAY KADINI KENDINE COK GUVENIR, BU YUZDEN UKALA TAVIRLARA
BURUNEBILIR.
Dikkat cekicidir. Gezmek, baska ulkeler gormek hayalleerini susler. Fikirleri icin savasir.
Caliskandir. Sosyal yasamlari cok hareketlidir.Cinsellige duskun, enerjisi yuksek,
fantezileri boldur. Cocuklariyla arkadas gibidir.
O’ her zaman size duymak istediğiniz şeyleri söylemeyecek. Çoğunlukla açık sözlülüğü ve utandırıcı sorularıyla saçlarınızı diken diken edecek.Ama arada sırada öyle özel, öyle harikulade birşey söyleyecek ki, size şarkı söylüyormuş gibi gelecek.

Size bir örnek vereyim. Sahne: Bir kahvehane. Tam O’nu sevdiğinizi söylemek için cesaretinizi topladığınız sırada, O hilesiz mavi gözlerini — veya kırpmadan baktığı kahverengi gözlerini — kocaman açarak size bakar ve merakla sorar, “Bu kadar kısa boylu olduğun için neler hissediyorsun? Bu seni sinirli filan yapmıyor ya?” Yutkunarak, erkekliğinize yakışır şekilde kendinizi toparlamaya çalışırken, ekler, “Aldırma. Kısa boylu bir çok erkek var. Örneğin Napolyon. Ve Fiarello Guardia.” Bu neredeyse hakaret üstüne hakaret demektir. Hiç kimsenin bu kadın kadar kabalığı haketmediğini düşünerek, tam kalkıp gitmek üzereyken, O hülyalı dalgın bir bakışla,”Fasulye sırığı gibi erkeklerden nefret ederim,” der. “Sen kusursuzsun. Bu gece birlikte buraya doğru yürürken dikkat ettim. Boylarımız birbirine çok iyi uyuyor.”

Oturun yerinize. Kalıyorsunuz. Uzun bir süre için. Arkadaş canlısı, samimi Yay kızı, garip bir çekicilikle kalbinizi fethetti. O her zaman biraz açık sözlü olacaktır, çünkü dünyayı, o komik pembe gözlükleriyle bile, aynen olduğu gibi görür. Kabul etmeniz gerekir ki, bu da bir yetenektir. Her durumu açık, anlaşılır bir mantıkla ele almak, her-şeyi olduğu gibi kabul etmeye karar vermek herkesin harcı değildir.

Yay kadınları her zaman, her yerde görülen Pollyanna’lardır. Daha çok para kazanmanızı dilediğini söyleyerek, şu sözleri eklediği zaman kırılırsınız: “Kuşkusuz, fazla para insanları bencil yapar. Belki de fakir olduğun için şanslısın.” Kabul etmek gerekir ki, bu bir çeşit solak iyimserliktir, ama buna alışacaksınız. Bu kız size hiç bir zaman yalan söylemeyecektir, içinizden “keşke biraz yalan söylese” dediğiniz zamanlar olacaktır. Birlikte olmadığınız geceleri nasıl geçirdiğini merak ettiğinizi belli ederseniz, geçen yaz tatilinde tanıştığı yakışıklı adama yazdığı mektuplar ve telefonla yapılan kaç buluşma teklifini geri çevirdiği konusunda size son derece dürüst, ayrıntılı rapor verecektir. Hatta belki de sıkıntılarım uykusuzluğa bağlıyarak, geceleri uyanık yatarken size karşı duyduğu şeyin aşk değil de, acaba arkadaşlık mı olduğunu düşündüğünü anlatacaktır, içinizden O’na bağırmak gelecek, “Tanrı aşkına, arada sırada yalan söyle ne olur! Bir erkeğin de gururu vardır.” Sakın fazla yüksek sesle bağırmayın, sonra O’nu incitirsiniz. Hem zaten kendisi de ateş almayan cinsten biri değildir. Yay kazlarının oldukça ateşli öfkeler içinde kendilerini kaybettikleri bilinir.

O, herhalde yalnız yaşayacaktır. Yay kızları çok bağımsızdır ve her iki cinsten Yay’ların da aile bağlarına garip bir uzaklıkları vardır. Belki de bu, çok yolculuk yapmalarından ve ailelerini iyi tanıyacak kadar evde kalmamalarından kaynaklanmaktadır. Hatta sinemaya veya arkadaşlarının evine giderken bile, huzursuz bir şekilde hep yoldadırlar. Gözünüzü korkutmak istemiyorum ama, tanıdığım bir Yay kadını aile ilişkilerinin nüanslarından o kadar habersizdi ki, yeni kocasıyla halayına giderken eski flörtünü de birlikte gitmek için davet etmişti. Zavallı şey, öyle yalnız görünüyordu ki! Adam kendi masraflarını ödeyeceğini söylemişti. Neden kızcağıza öyle bakıyorsunuz? Yanlış bir şey mi yaptı yoksa?

Hemen öğrenmeniz gereken birşey var, yoksa ilişkiniz hiç bir zaman rayına oturmaz. O’nun bir şey yapmasını istediğiniz zaman, rica edin. Emretmeyin. Mağara adamı tekniği Tarzan ve Jane’le birlikte tarihe karışmıştır, bu kadın için geçerli değildir. O’nu korumanızdan hoşlanır, ancak emir almaktan hoşlanmaz. Bunu annesi bile yapmamıştır. Siz kim oluyorsunuz da, annesinden bile üstün çıkmaya çalışıyorsunuz? Annesi bir koç anne olabilir. Merih kadını bile emir veremedikten sonra, yer yüzündeki hiçbir erkek O’na emir veremez. Bununla birlikte, bu kadının karakterinde garip bir çelişki vardır. Her ne kadar, özellikle başkalarının önünde, kendisine patronluk taşlanmasından hoşlanmazlarsa da, sizin gerektiğinde sert olup olmadığınızı denediği zaman, sert olun. Jüpiter kadınları zayıf, çıt kırıldım erkeklere katlanamazlar. Eğer fazla havalanır, sivri dili fazla alaycı olmaya başlar ve sizi gerçekten öfkelendirecek bir tehditte bulunursa, O’na hafifçe Tarzan tekniğini uygulayın. Sadece onu hizaya sokmaya yetecek kadar. Örneğin;”Eğer bunu yaparsan,boynunu kırarım,” gibi. Ciddi olduğunuzu anlarsa, şaşılacak derecede uysallık gösterecektir. Yay kadını hiç bir erkek için kişiliğinden özveride bulunmak istemez, ama sizin, O’nu bir genç kız gibi görmenizden hoşlanır.

Biraz aklınızı kurcalayacak ama,- Yay kızlarının çoğu arkadaşlıkla aşkı, aşkla arkadaşlığı birbirine karıştırır. Kadınınızda çekingenliği, utangaçlığı tercih eden eski kafalılardan biriyseniz, kendinize başka bir Bingo arkadaşı arasanız daha iyi edersiniz. Bu genç hanımın erkeklere karşı parlak içten bir davranışı vardır ve “Ne hissettiğimi bil!” ya da “Ne düşündüğümü bil!” gibi budalaca oyunlar oynamayacaktır. O’nun ne hissettiğini ve ne düşündüğü; nasıl davrandığı ve ne söylediğiyle özdeştir. O’nun açık sözlü patavatsızlığı doğal olarak anlaşmazlıklara, ateşli kavgalara, en azından incinmelere neden olur, ama bu O’nun ruhunu ezemez. Jüpiter gururu yüzeye çıkar ve O’nu bir bunalımdan kurtarır, kalp ağrısını yılın en büyük şakası olarak herkese kabul ettirir. Belki içten içe ağlayabilir ama, flörtüyle bozuşması konusunda arkadaşlarının sorularına, öyle kurnazca cevaplar verecektirki, herkes bozulan ilişkinin zararsız bir flört olayından başka bir şey olmadığına karar verecektir. Her gece, herşeyi mahvetmek için ne söylemiş olabileceğini düşünerek yastığını göz yaşlarıyla ıslattığını hiç kimse tahmin edemeyecektir. Bozuşmalarının nedeni, erkek arkadaşı bir gece yansı apartmanın girişinden seslendiği zaman kendi dairesine gelmemesini, zira “bir erkekle bazı sorunları konuştuklarını” söylemesi olabilir miydi acaba? Aslında o erkek eniştesiydi, ancak Yay’ın garip bir çelişkiyle olayın özünü söylememe merakı yüzünden, bunu söylemeyi ihmal etmişti. Ancak neden bunu açıklamak zorunda olacaktı?( Dürüstlüklerinden kuşku duyulduğu zaman, bütün Yay’lar şiddetli ve kendilerince haklı bir öfkeye kapılırlar.) Yoksa o, birlikte sinemaya gidecekleri zaman küçük kız kardeşini de getirip getirmeyeceğini sorduğunda, “Aaa, umarım evlendikten sonra da sürekli asılmaz,” diye ağzından kaçırdığına mı alınmıştı? Belki de genç kızdan gerçekten hoşlanabilirdi ama, Yaylardaki evlendikten sonra eş yakınlarının nefes aldırmamaları korkusu O’nun böyle düşüncesizce ve patavatsızca birşey söylemesine neden olmuştu. Şimdi bozuştuğu erkek kadar O’nun kız kardeşini de özlüyordu, ne var ki ne demek istediğini açıklamak için artık çok geçti. Hem de O’nu hiç kimse anlamayacaktı.

Yay kızı için, bütün mantıklı düşüncelerine karşın, böyle içinden çıkılmaz durumları anlamak olanaksızdır ve bu O’nu çoğunlukla asla asla gidilmemesi gereken bir romans ülkesine götürür; ateşin ne zaman ve neden alevleneceğim bilmez ve alevlendiği zaman yanacağından korkar. Sonra işi oluruna bırakır, hiç kimseyi ciddiye almaz. Açıktan flört eder ama, sürekli veya sonsuza kadar sürecek ciddi bir ilişki kurmayı düşünmez ve böylece soğuk ve kalpsiz bir kadın olarak tanınır. Bir ateş burcu hiçbir zaman soğuk ve kalpsiz değildir, ancak bunu bilmeyen astroloji cahili pek çok erkek vardır. Böyle olaylar yüzünden bir Yay kızı bekar kalırsa, kesinlikle hayata küsmüş, kabuğuna çekilmiş bir ihtiyar kız olmayacaktır. O gene de yaşamın tadını çıkaracak ve çok eğlenecektir. Bir erkek yerine çevresinde dolaşan bir düzine erkek olacak — ve O onların hepsinden hoşlanacaktır.

Hiç kuşkusuz, siz evde kalmış bir Yay’la ilgilenmiyorsunuz. Siz bir gün bir Yay kızını kendinize eş olarak seçmeyi planlıyorsunuz. (Umarım en azından onurlu niyetleriniz vardır. Zira bu zavallı kızcağızın zaten yeterince sorunu varken, bir de siz ,O’nu baştan çıkarmağa kalkışırsanız yazık olur.) Rastgele kurulan ilişkileri bırakıp, biraz da evliliği düşünelim. Yay erkeği gibi Yay kızı da evlilik bağından biraz ürker. O’nu yakalamak için olta olarak parlak, renkli gelin telleri kullanmanız gerekecek (evlenme teklifinizi kabul etmesi için, yani.) O, erkeklerle olan ilişkilerinde havalı ve geleneklere uymayan biridir. Sizi kendisiyle eşit olarak düşündüğü için, sizinle aynı davranışları gösterdiği gibi, aynı süveteri de giyecektir. Yay kadınlarının çoğu gibi, sporu ve kamp yapmayı da seviyorsa, O’nu erkek çocuklardan ayırdetmekte zorluk çekebilirsiniz. Ama aslında hiç te öyle değildir. Bir kere, süveteriniz O’nun üstünde farklı görünür. Jüpiter kadınları zaten yapısal olarak erkeksi değillerdir. Onlar tanıdığınız kadınların çoğundan daha kadınca, daha yumuşak olabilirler. O’nun ortalıkta bu kadar çok erkekle dolaşıp arkadaşlık etmesi ve sizin O’nu hep kalabalık içinde görmeğe alışmanız bu yüzdendir. Bu kadar titizlikle dürüst ve hilesiz olduğu için, ününü korumakta biraz dikkatsiz davranabilir ve toplumun istediği iki yüzlülüğü hor görebilir. Bunu O’na sorarsanız, sözünü esirgemeyecektir. Herhalde size, geleneklere uygun saatte eve dönmenin masumiyet işareti olmadığı gibi, gece yansı vals yapmanında herkesle ilişki kurmak anl….. gelmediğini söyleyecektir. O kendi ahlâkının kötülüklerden uzak olduğunu bilmektedir ve önemli olan da budur. Doğal olarak, çok yanılmaktadır. Bir kadının ünü söz konusu olunca, başka insanların ne düşündüğü çok önemlidir. Ama O’nun hafif bir kadın olduğunu düşünmeyin (Yaylar çoğunlukla iki anlamlı sözlerdeki inceliği gözden kaçırırlar.) Bu bakımdan, George Washington Köprüsünden (ya da köyde yaşıyorsanız, ambarın tepesinden) güneşin doğuşunu seyretmek için geç saatlere kadar dışarda kalması, şehirdeki en başı boş kız olduğu anl….. gelmez.

Gerçek şudur ki, O kalbi güven dolu bir çocuktur. Görünüşü o kadar saftır ki, kurtlara, tatlılıkla adam kandırma ustalarına ve şarlatanlara cesaret verir, (çok gariptir ama, bu yalnızca romansta olur, başka alanlarda değil). Ne kadar akıllıca tartıştığını ve nasıl şaşırtıcı şekilde mantıklı olabildiğini unutun. Tüm bunların O’nun kalbiyle hiçbir ilgisi yoktur. Kafası tartışma götürmez. Parlak ve zekidir ve her hangi bir tehlikeden kendini kurtaracak güçtedir. Ama kalbi savunmasızdır. Sık sık düşer yaralanır.

O’nun bir başka özelliği de, biraz sakar olmasıdır. Bazen Yay kızı safkan, soylu bir at edasıyla caddeden aşağıya yürüyüp giderken O’nun gördüğünüz en zarif kadın olduğunu düşünürsünüz. Sonra birdenbire ayağı kaldırımdaki bir yarığa takılıp sendeleyince, dengesini bulmak için beceriksizce oradaki manavın tentesine sarılır ve iki sandık portakalın altüst olmasına neden olur. Manav belki biraz küfreder ama, çok geçmeden omuzunu silker, O’na aldırmamasını söyleyerek eline bir salkım üzüm tutuşturur. Yay’ın neşeli havası en katı kalpleri bile eritir. Arada sırada bu kız size, kuyruğunu dostça sallayan ve ayağınızın üstünden geçen sakar bir köpek yavrusunu hatırlatacaktır. Böyle cana yakın köpekçikleri pek çok insan sever ve besler. Tabii, köpekleri beslemek ucuza gelir. Tipik Jüpiter kızı çok iştahlıdır. O iyi yiyecekleri ve şarabı, güzel giysileri sever ve yolculukta hep birinci sınıfı seçer. Yay’lar doğuştan savurgandırlar (Ay Oğlak’ta veya yükselen burcu Başak olmadıkça.) Paraya hiç değer vermezler ve Onlara bir Doların ne demek olduğunu anlatmak epeyce zaman alır. O’na kredi kartınızı ödünç vermeden önce yükselen burcunu dikkatle inceleyin.

ilişki kurduğunuz Yay kızı gösteri sanatlarından biriyle uğraşabilir, çünkü sahne ışıklan bunların çoğunu cezbeder. Eğer öyleyse, sanatından bıkmadıkça, mesleğinin herşeyden önce geleceğini bilmelisiniz. Alkışların tatlı sesi ve kulaklarında çınlayan bis seslerinin heyecanı O’nun için, sizin sıralayacağınız tüm büyüleyici romantik cümlelerden daha etkileyicidir. Sizi memnun etmekle, o neşeli kişiliğiyle yığınlarca insanı aynı anda memnun ederek heyecanlandırmak arasında bir seçim yapması için O’nu asla zorlamayın. Bir süre sonra, sahne dünyasının iki yüzlülüğünden ve sun’i pırıltısından nefret edecek ve gerçek bir insanla aile hayatını sürdürmek için evine koşacaktır. O gerçek insan sizsiniz. Dürüstlüğün güzel, aldatıcılığın çirkin olduğuna inanan siz. Gene siz. Mesleğini terketmesi O’nun topuklarındaki kanatlan sonsuza kadar çıkarıp atması anl….. gelmez. Onlar oraya doğarken takılmıştır. Seyahat perisi O’na gezip dolaşma tutkusu vermek için her zaman yanı başında olacaktır. Yapabildiğiniz zaman siz de O’nunla birlikte tatile gidin. Eğer birlikte gidemiyorsanız, bırakın kendisi gidip keyfine baksın, siz de O’na güvenin. O sizi sevmektedir, vakit geçirmek için hoşlandığı palyaçoları ve laternacıları değil.

O’nun gönül işlerindeki rastgele davranışlarına ve evlenme konusundaki çekingenliğine bakarak duygusuz olduğunu düşünebilirsiniz. Yanılıyorsunuz. O, acıklı filmlerde ırmaklar gibi gözyaşı dökecek ve yaşlı gözlerle şiir okuyacaktır. A, herhalde yağmurlu bir günde kendisine aldığınız çiçeklerin kurumuş parçalarını, kendisine yazdığınız her notu, sizinle tanıştığı hokey oyunun biletlerini saklamaktadır

O’nun ev kadını olarak yeteneğine gelince, cesaretinizi kaybetmeyin. Ve sabırlı olun. Yay kızları eve kapanıp sürekli toz almaktan, yer silmekten son derece sıkılırlar. Yataklar düzeltildiğinden daha çok, yapılmadan kalır. Tanrım, şu mübarek yataklar bir kaç gün düzgün duramaz mı; çarşaflan düzeltmek için köşelerini yatağın altına sokuşturmak insanı canından bezdiriyor. O böyle şeylerden bütün kalbiyle nefret eder. Bununla birlikte, kendi yuvasını kurunca herhalde bunlara da katlanacaktır. Eğer olanağınız varsa O’na bir hizmetçi tutmanızı tercih edecektir. Hizmetçi tutamazsanız, O gene de evini pırıl pırıl tutacaktır. Annesi buna asla inanmayacak. O dağınık çocuk sehpayı mı cilalıyor? Olamaz. Bunu yaptıran, gurur ve Yay’ın sonsuza uzanan mantığıdır. O’nun kendine karşı dürüst olması için, çevresinin güzellik ve temizlikle kuşatılmış olması gerekir. O’ eğer kendisi yer muşambalarını silip temizlemezse hiç kimsenin bu işi yapmayacağı mesajını alır. Çocukluğundaki koşullar O’nu sürekli ufak tefek işler yapmağa zorlamışsa, kendi evinde de önce biraz isyan edecek, ama sonunda mantığını kullanarak, hiç yalanmadan kıyıyı köşeyi süpürmeğe girişecektir.

Yemek pişirmesi mi? Şey — hiç bilemezsiniz. Belki de en iyisi hafta sonlarında yemeği dışarda yemek. Eğer bütün hafta doğru dürüst yemek yapmayı başarmışsa, Cumartesi ve Pazar günleri de bu işten kusursuz not almasını bekleyemezsiniz. Yay kadınlarının çoğu mutfak işlerine bayılmazlar. (Yükselen burcu Boğa, Yengeç veya Oğlak olmadıkça.) Ama üzüntülü olduğunuz bir gün, sizi neşelendirmek için nefis bir kremalı tatlı yapabilir. Kendisinin de korkunç öfkeye kapıldığı zamanlar olacaktır, ama bu o kadar kısa sürer ki, dikkatinizi bile çekmeyebilir. Çok kırıldığı zaman, acı şekilde alaycı bir dil kullanabilir. Ancak daha cümlesini bile bitirmeden ne söylediğini unutur ve neden aklınızı bu söze taktığınızı da bir türlü anlayamaz. Bu kadın asık suratlı, melânkolik bir erkeğe göre değildir. Can sıkıntısı ve karamsarlık O’nu fiziksel olarak gerçekten hasta edebilir

Çocukları herhalde O’na hayran olacaklardır. O, çocuklarının yakın arkadaşı olacak ve onlarla sirk oyunu oynayacaktır. Bir kez başlangıçtaki sorumluluk korkusunu yendikten sonra, çiçeği burnunda bir dadı gibi çocuk bezleriyle de, günlük banyolarla da başa çıkacaktır. Sonunda, nasıl yapacağım öğrendikten sonra, hemen hemen ne yaparsa yapsın zarafetle ve iyi yapar. Tıpkı büyükler gibi, küçükler de O’nun neşeli iyimserliğinden ve dobra dobra sözlerinden bol bol nasiplerini alacaklardır. Eğer çocuklar O’nun patavatsızca açık sözlülüğünden canlarını kurtarabilirlerse, annelerinin dünyadaki hiçbir çocuğun sahip olmadığı kadar harika bir abla olduğunu düşünerek büyüyecektir. O, onlara sonu mutlu biten komik öyküler okuyacak, ormanda üç küçük ayıcığı aramak için heyacanlı piknikler yapacaklardır. (Ayıcıkların ormanda saklandıklarına kendisi de yan yarıya inanır.) Çocuklarını herhalde güzel giydirecek, ama bunu bir sorun haline getirmeyecek ve çocukları canlı neşeli çocuklar olacaklardır. Eğer annelerinden alışılmamış bazı marifetler öğrenirlerse; örneğin, yere serdikleri kumaşın üstüne san boyaya batırdıkları çıplak ayaklarıyla gezinerek ayak baskısı perde deseni yaparlarsa — hiç olmazsa alışılmışın dışına çıkamayan bir ev dolusu insan yetiştirmiş olmayacaksınız. O’nun dürüstlüğü çocukların karakterini de etkileyecektir. Eğer çocuklar ormandaki her çam ağacının altını dikkatle aradıkları halde o üç küçük ayıcığı bulamazlarsa, onlara bu işi unutmalarını ~ bu masalın uydurma olduğunu söyleyecektir. Ama ilk önce arayan da kendisi olacaktır. New York Sun gazetesinin Editörüne mektup yazarak Noel Baba gerçekten var mı diye soran çocuk mutlaka Yay Burcunda doğmuştu ve Ay’ı ya da yükselen burcu Yay’dı. Bu çocuk herhalde sonradan kendi çocuklarına da içten, ama gene de idealist bir cevap vermiş ve:”Evet Virginia…” demiştir. Jüpiter anne yorgun veya öfkeli olduğu zamanların dışında, disiplin konusunda fazla gevşek olmamağa dikkat etmelidir. Yorgun veya öfkeli solduğu zamanlar da, çocukları tokatlamak için hiç uygun zamanlar değildir.

Eşiniz konuklarınızı ağırlayan güzel bir ev sahibi olacaktır. Hiç kimse konuklarını bir Yay kadını kadar cana yakın bir şekilde ağırlayamaz, hatta O’nun Aslan kızkardeşleri bile. Hem de Aslanlar sosyal faaliyetlerinde hiç gevşek davranmazlar. Yay kadınının neşeli, uyumlu arkadaşlığında, çöpçüden sizin âmirinize kadar her sınıftan insana candan karşılandığını hissettiren bir özellik vardır. Bir Yay burcu insanı en ciddi toplantılarda bile hemen buzlan çözmeyi bilir. Bununla birlikte bazı kaşların kalkmasına da neden olabilir.

Yay kızının aslında neyse öyle kalmasına izin verdiğiniz ve kendisini eli kolu bağlı hissetmesine neden olmadığınız sürece, Yay burcundan Polyanna’nız size üç ikramiye verecektir: sadakatini, güvenini ve sevgisini. Bu üçü birbirinden hiç ayrılmaz, çünkü O sevgisini verdiği zaman arkadaşlığı da hemen onun yanı başında gider.

Jüpiter kadını şifa bulmaz bir idealisttir. Belki size hiç söylemediği bir sır vereceğim: O, yıllarca önce henüz küçük bir kızken size aşık olmuş ve yeni ay doğarken dürüst kalbini paylaşacak birine kavuşmayı dilemişti. Bir çok kez sizi bulduğunu sandı, ama düş kırıklığına uğradı. Sonunda sizi görünce hemen tanıdı, çünkü siz kendine özgü rüyaları olan, elini tutarak O’na yıldızlara giden yolu gösteren kibar bir palyaçoydunuz.

Aslan Burcu Ve Cinsellik

ASLAN KADINI

Her geçenin önünde durup hayranlıkla baktığı, kuyumcu vitrinlerindeki güzel bir mücevher gibi, her zaman gösterişlidir. Önemli bir sosyal ortamda, en göz alıcı dişi olacaktır. Bu kadın için, ona hayran olan ve arzulayan erkeklerden daha önemli bir şey olamaz. Kendi duygularını bu işe pek karıştırmaz.

Seksi bir anlamda satışa sunar ama istediği sevgiye ne derece layık gördüğünü bilmektir. Erkek arkadaşı için yalnızca önemli olması yetmez, tek olmalıdır. Dramatik gururlu, ve tutkulu biridir. İdeal eşinde de tıpkı kendisinde olan özelliklerin olmasını ister. Çok idealisttir. Ayaklarını yerden kesen bir erkek arar. Daha aşağısı kurtarmaz çünkü. Sevişmek için en mükemmel ortamı yaratmak uğruna çok fazla zaman ve enerji harcar.

Hayalindeki erkek iyi görünüşlü, başarılı ve zengin biridir. Yine de erkek ne kadar güçlü olursa olsun yatakta kontrolün elinizde olmasını tercih eder. İyi durumunu koruyabilmesi için değişikliğe ihtiyacı vardır ama burcunun özelliğinden dolayı değişiklik yapabilmesi zordur. Aslan kadını, gerçekte etkilenmemiş olduğu halde erkeğe gülümseyerek onu aldatır. Bir erkeği nasıl tahrik edeceğini içgüdüsel olarak biliyor gibidir. İnanılmaz boyuttaki hayranlık uyandırma ihtiyacı yüzünden karşısına çıkan herhangi bir erkekle flört edebilir.

ASLAN ERKEĞİ

Bu adam nereye giderse gitsin, fark edilmek ister. Kadınlar onu çok çekici bulurlar, o da bunu bilir. Eğer çevresindeki en popüler, en dayanılmaz kadın değilseniz, bu erkeğin ilgisini çekmek için boşuna uğraşmayın. Güzel kadınlara hayrandır ama onların yüksek sesle konuşmalarından ve pespaye giyinmelerinden hoşlanmaz. İster hayalcilik ister aptallık deyin ama bu burcun erkeğinin hayallerini ünlü yıldızlar süsler.

Tüm ateş burçları gibi Aslan da idealisttir ve sevdiklerini mükemmel saymak eğilimindedir. Eğer böyle birini bulamazsa, hiçbir ilişkiye girmemeyi tercih eder. Tutkulu ve aynı zamanda da sahiplenicidir. Sürekli övülmeyi bekler ve bir kadına kendini özel hissettirmek konusunda çok başarılıdır. Ünlü bir kadınla sevişirken, paparazziler tarafından basılmayı çok tahrik edici bulur.

Ayrıca yatakta yaramaz bir çocuk gibidir. Aslan erkeği tam anlamıyla dışa dönüktür. Açık sözlü, açık yürekli ve cömerttir. Gülmeyi sever. Hayatta, aşkla ve parayla kumar oynar. Kazanmanın, kaderi olduğunu düşündüğünden, ihtimalleri zorlamaktan asla vazgeçmez. Bu burçtan bir sevgiliniz ya da kocanız varsa onu kıskandırmaktan gerçekten ama gerçekten çekinmelisiniz. Hiç ummadığınız bir fiziksel tepki ile karşılaşabilirsiniz.

En İyi Öpüşen Burç

Koç (21.03 – 20.04)

Koç erkeği:
Öpüşmeye doyamayan Koç erkeği, her zaman en güzel dudaklara
sahip seksi kızları aramakla meşguldür.

Koç kadını:
Cesaretli ve deli dolu Koç kadını, ilk adımı kendisi atmaya çekinmez.
Öpüşmekten büyük haz duyar.

Top: Yay, Akrep, Aslan
Flop: Oglak, Yengeç, Boga

Boğa (21.04 – 20.05)

Boğa erkeği:
Onun için öpüşmenin içten olması, fanteziden önemlidir.
Eger gerçekten seviyorsa, o zaman Boğa erkeği tam bir boğaya dönüşür.

Boğa kadını:
Boğa kadını bu burcun erkekleriyle kıyasen öpüşme konusunda
daha yaratıcıdır.
Bazıları öpüşme durumunu adeta hiç yoktan yaratırlar ve tam hedeflerini
tuttururlar.

Top: Terazi, Yengeç, Başak
Flop: Koç, Yay, Aslan

ikizler (21.05 – 21.06)

İkizler erkeği:
Genelde çok sakin ve hassas öper, yavaşca dokunur
sevgilisinin dudaklarına.
Esrarengiz ve çekici bir havaya bürünmesini çok iyi bilir ve öptüğünde bir kaç gün süren bir etki bırakır.

İkizler kadını:
Öpüşmeleri erkekleri çıldırtacak biçimdedir. Değişik oyunlarla öpüşmeyi daha ateşli yapmaya çalışır. Böyle bir kadını hangi erkek öpmek istemez?

Top: Balık, Boğa, Başak, Akrep
Flop: Kova, İkizler, Yay

Yengeç (22.06 – 22.07)
> > Yengeç erkeği:
> > Hislerini en iyi, öperken ifade eder. Sevdigi kadini
> > dudaklarinin ve dilinin
> > atesiyle büyüler.
> >
> >
> > Yengeç kadini:
> > Öpüsme maratonu yapilsaydi, o, muhakkak birinci olurdu.
> > Onu öperken can sikintisindan sikayetci olamayacaksiniz,
> > çünkü yengeçkadininin
> > öpüsmeleri çok sehvetli olur.
> >
> >
> > Top: Balik, Boga, Basak, Akrep
> > Flop: Kova, Ikizler, Yay

> > Aslan (23.07 – 23.08)
> >
> > Aslan erkegi:
> > Aslan erkegi, öptü mü tam öper.
> > Yani, dudaklarindaki Bayankendini heyecandan tamamen onun
> > kollarina teslim
> > edene kadar, birakmaz.
> >
> >
> > Aslan kadini:
> > Aslan kadini tarafindan öpülen erkek, zamani ve mekaniunutur.
> > Öpüsmek ancak bu kadar mükemmel ve bu kadar atesli olabilir.

Top: Kova, Yay, Akrep, Terazi
Flop: Boga, Oglak, Basak

Basak (24.08 – 23.09)
> >
> > Basak erkegi:
> > Asik Romeo gibi davrandigi söylenemez.
> > Ancak azimli vetuttugunu koparan Basak erkegi, sevgilisinin nelerden
> > hoslandigini çabuk kesfeder.
> > O zaman öpücükleri, yildirim gibi yüreginize saplanir.
> >
> > Basak kadini:
> > Bu konuda erkegi tarafindan yönlendirilmeye bayilir. Yavas ve
> > hassas dokunuslu
> > öpücüklere dayanamaz.
> > Onun için öpüsmek, çok büyük önem tasir. Bu nedenle de
> > hayatinda hiç bir
> > öpüsmeyi unutmaz.
> >
> > Top: Oglak, Boga, Balik, Yengeç
> > Flop: Akrep, Aslan, Terazi
> >
Terazi (24.09 – 23.10)

Terazi erkegi:
> > Kadinlari kendine çeken bir büyüye sahip, ayni zamanda Bir
> > öpüsme uzmani.
> > Hassas Terazi erkegi, kendini tamamen öptügü kadina adar ve
> > onu yaraticiligiyla her seferinde yeniden sasirtmayi basarir.
> >
> >
> > Terazi kadini:
> > Onun için sevismek bir nevi sinavdir.Çok seçicidir ve herkese
> > hedefin kapisini
> > açmaz.
> > Çok sik öpüsmesinin nedeni belki de kendineyakisan erkegi
> > belirlemek istedigi
> > içindir.
> >
> >
> > Top: Kova, Ikizler, Boga, Aslan
> > Flop: Akrep, Oglak, Basak
Akrep (24.10 – 22.11)

> > Akrep erkegi:
> > Bir Akrep erkegi tarafindan öpülmek ve kendinizden geçmemek
> > mümkün degil.
> > Sevgilisini memnun edebilmek için hiçbir sey esirgemez.
> > Bu arada biraz fazla ileri gittigi de olabilir.
> >
> > Akrep kadini:
> > Biraz tedirgindir öperken.
> > Bir bakarsiniz okul kizlari gibi çekingen ve utangaç olur,
> > bir bakarsiniz
> > dudaklariniza vampir gibi yapisir.
> > Cazibesine hiç bir erkek dayanamaz.
> > Adeta büyüler.
> >
> > Top: Boga, Koç, Balik, Aslan
> > Flop: Ikizler, Terazi, Kova

> > Yay (23.11 – 21.12)
> >
> > Yay erkegi:
> > Öpüsme sanatini onun kadar iyi bilen yoktur.
> > Açık ve dobra tavirlariyla öptügü kadinin tam kalbine isabet eder.
> >
> > Yay kadini:
> > Hep bir öpüsme macerasi pesindedir.
> > Hayalindeki erkegi buldugunda onu simartmasini çok iyi bilir.
> >
> > Top: Kova, Terazi, Ikizler, Aslan
> > Flop: Basak, Oglak, Boga

> > Oglak (22.12 – 20.01)
> >
> > Oglak erkegi:
> > O, kadinini dayanikli ve hirsli olmasiyla mükafatlandirir.
> > Kadinin her istedigini yerine getirmek için, elinden geleni yapar.
> >
> > Oglak kadini:
> > Bazen biraz cani sikilmis gibi davranir, fakat bu sadece
> > kontrolünü kaybetmek
> > istemedigi içindir.
> > Eger erkegine güveniyorsa tam bir seks firtinasi estirir.
> >
> > Top: Boga, Balik, Yengeç, Basak
> > Flop: Koç, Yay, Aslan, Akrep

Kova (21.01 – 19.02)
> >
> > Kova erkegi:
> > Bütün sevisme çesitlerini dener ve en iyi öpüsme
> > seklinibulmaya çalisir. Çevresinde gördükleri ve
> > duyduklarindan çok etkilenir ve herseyi denemeye
> > hazirdir.
> > Kova erkegiyle öpüsmek hiçbir zaman heyecanini kaybetmeyecektir.
> >
> > Kova kadini:
> > Bu konuda oldukça yaratici ve adeta bir öpüsme uzmanidir.
> > Sinirsiz fantezi ve fikirlere sahiptir.
> >
> > Top: Ikizler, Yay, Koç, Terazi
> > Flop: Basak, Boga, Akrep

Balik (20.02 – 20.03)

Balik erkegi:
> > Onun için öpücük bir yemindir. Eger asiksa dudaklari adeta
> > romantizm fiskirtir.
> > Bu kadar duygulu olabilmesi için öptügü kisiye sonsuz
> > güvenmesi gerekir.
> >
> > Balik kadini :
> > Hayalindeki erkek olunca, kendini tamamen onun dudaklarina birakir.
> > Baskalari isteklerini kelimelerle ifade ederken, Balik
> > kadinlari bunu en iyi
> > sekilde dudaklariyla yapar.

Bütün Burçlar Hakkında Herşey

Bütün Burçlar Hakkında Herşey
Koç Burcu (Aries)
21 Mart – 20 Nisan

Burcun Özellikleri

Koç, Zodyak’ ın ilk burcudur, bu nedenle yeni başlangıçları ve doğumu temsil eder. Koç insanı doğal, iç güdüsel, taze, saf ve

hayattan zevk alan bir yapıdadır. Böylece, bir yapı meselesi olarak, birlikte olduğu insanları yoran çekingenlik de ona

yabancıdır. Hayat onlar için heyecanlı bir macera anlamındadır. Her şeyden önce hayatın sunduklarını yakalamak ve her yönüyle

hayatın tadını çıkarmak isterler.

Bazıları Koçta tipik egoistlik özelliklerinin bulunduğunu düşünürler, çünkü o, başkalarının kendi hakkında ne düşündüğünü,

hareketlerinin onaylanıp onaylanmadığını öğrenmeye çalışmaz. Başkalarının, onu bildiğinden şaşırtmasına izin vermez. Koç,

yaşamın her anında daimi bir meydan okuma görür. Koç insanı kendisini, cesareti, bireysel inisiyatifi ve enerjisi ile

gösterir. Diğer yandan bunlar onun doğuştan gelen önderlik özellikleridir. Bunlar, yalnız hareket etme olarak da

anlaşılabilir, aslında Koç her koşulda çok rahat yaşayabilir.

Koç insanı anlık tepkiler gösterir, bütün cesareti, enerji ve yaratıcılığı anlık bir meydan okumadır. Bu nedenle hiçbir

şeyden çözülmemiş sorunlar kadar nefret etmez. Uzun süre çabalaması gerektiğinde sık sık tahammülünü kaybeder. Böylece,

aslında uğrunda bütün gücünü harcadığı bir şeye, gerçekten ulaşmak istemediği izlenimi yaratır.

Son karar adımını atmakta tereddüt eder. Büyük amaçları, Koçu gerçekte sadece global olarak ilgilendirir. Küçük detaylar,

ufak tefek noktalar ona dehşet verir.

Koçlar, “ıvır zıvır” ile uğraşmayı başkalarına bırakır ve ayının postu paylaşılmadan yeniden ava çıkarlar. Devamlı yenilik

peşinde olma dürtüsünü hayat boyu bastıramazlar, aksi halde kişiliklerini kaybederler. Açıklık ve dürüstlükleriyle ara sıra

diğer insanları yaralarlar. Aslında yaralama düşüncesi akıllarından bile geçmez. Koç insanları, bazılarının bakış açısına

göre kader tarafından korunurlar. Çünkü, kozmik sistemimizde hayat veren ve hayatı koruyan Güneş, en büyük etkisini bu burçta

gösterir.

Koç doğallığını, kendine hiçbir sınır koymamasına ve koydurmamasına borçludur. Koç insanları, küstahlık içeren davranışlar

gösteren kişileri, açık ve arkadaş canlısı olmasına rağmen yanına yaklaştırmaz; bunlar pek küstahlık sayılmasa da koçun

yanına yaklaşıp kartlarına bakmayı cesaret eden bir kişi, mantığının soğukluğunu ve keskinliğini hisseder, sınır dışına

sürülür.

Kendisini sınırlanmış ve başarısı engellenmiş hissettiği anda. Koçun içindeki savaşçı tabiat, birdenbire canlanır. Diğer

yandan Koç toleranslı ve birine analık edebileceği zaman yardımseverdir. Bir Koça bir şeyi beğendirmeye çalışmak, zor ve

yorucu bir iştir. Bununla birlikte Koçun yardımseverliğini reddettiğiniz de, karşınızda yaralanmış ve hayal kırıklığına

uğramış bir insan bulursunuz. Çünkü aldırmaz görünmesine rağmen, o aşırı derecede hassas ve duygusaldır. Paylaşma veya yardım

teklifinin reddi durumunda tepkisi, depresif bir halde içe dönme olabilir, fakat kendini ilkel bir öfke ve kızgın bir hava

içine de sokar. Ama bu durumdan çabuk kurtulur. Yeni bir yardım önerisi sunar, böylece Koçların yeni bir özelliği ortaya

çıkar: Hastalık derecesinde sabırsızlık.

Koç insanları, genelde dış görünüşten de kolayca tanınabilirler. Çalı gibi, burunlarına kadar uzanan kaşları ve bariz yüz

hatlarıyla bir Koçu düşünmek için, fantaziye fazla ihtiyaç yoktur.

Gerçekten de Zodyak’taki Koçların, kavga meraklısı koçlarla çok o tak noktaları vardır. Başlarını eğer

ve hiçbir uyarıda bulunmadan saldırırlar. Kesinlikle etkili olan bu taktiğin bazen acı verdiğini, özellikle de başlarının çok

yandığını dikkate almazlar. Zaten alsalardı, Koç olamazlardı. Koç, er ya da geç yüzünden veya kafasından yaralanırsa

şaşırmayın. Onun dış görünüşü, yukarıda anlatıldığı gibi saldırıya hazır bir koç gibidir; baş önde, tıpkı bir yayın kirişi

gibi gergin…

Künyesi

En önemli meziyetleri : Cesaret, girişkenlik, coşku, anlayış.
En zayıf noktaları : İç güdüsellik, sabırsızlık, saflık.
Yeteneksiz olduğu konular : Diplomatlık.
Toplumda tercih ettiği rol : Play boy/vamp.
Tarihi örnekler : Kusursuz ve kor kusuz şövalye, Orleanslı bakire.
Kullanmayı tercih ettiği alet : Top mermisi.
Sevdiği yemek : Izgara dana eti.
Sevdiği içki : Bloody Mary.
Sevdiği renk : Kan kırmızısı.
Bu burçta doğan erkeklerin tercih ettiği yayın : Spor gazetesi
Sevdiği spor : Boks.
Tercih ettiği giysi : Jean
Baş ucu kitabı : Üç Silahşörler
Tatilde tercih ettiği eğlence : Kumsalda gezinti.
Bu burçta doğan erkeklerin sevdiği TV yayını : Spor organizasyonlarının canlı yayını.
Koçun ayrılamayacağı eşya : Zayıf lama bisikleti. ,
Metali : Demir.
Uğurlu taşı : Yakut
Tercih edilen müzik : Marşlar.
En çok bulunduğu yer : Futbol stadyumu.

Erkek ve Aşk, Evlililik

Kendinizi Koç erkeğinin ihtiras, coşku ve canlılığıyla sürüklenmeye bırakın, ama yine de her zaman yanınızda bir dönüş bileti

bulunsun, çünkü size karşı olan ilgisini aniden yitirmesi beklenmedik bir şey değildir. Koç, yalnız bir gezgindir ve hep öyle

kalır, özgürlüğünü her şeyden çok sever.

Onu yakalamak için bütün cazibenizi kullanmalısınız ve her an özgür olduğunu, her an gidebileceğini ona hissettirmelisiniz.

Kendinden emin hareketlerinden korkmayın. İlk defasında doğrudan size gelecek ve sizi, kendisinin sevmeye değebilecek tek

erkek olduğuna inandırmaya çalışacaktır. Bununla birlikte, sadece kendisini düşünür ve çevresinde kümesteki tek horozun

kendisi olacağı bir harem ister. Kendinizi koruyun ve zekânızla, kendinize güveninizi ona hissettirmeyin. Koç erkeği uyumlu,

az sırrı olan ve kendisine samimi iltifatlar edecek, kendisine hayran kalacak bir kadın aramaktadır.

En büyük başarınızı, Koç erkeği yaşlandıkça ve boynuzlarını duvara çarpıp yavaş yavaş kendinden sonra kilerle çevresini

sevindirmeyi düşünmeye başladığında elde edeceksiniz ki bu genelde 30 yaşlarında olur. Ama o halâ dizginleri elinde tutmak ve

muhtemel bir evlilik tarihini kendisi belirlemek isteyecektir. Onu bir daha görmek istemiyorsanız, gizlice de olsa bir

evlilik teklifi yapın.

Koç erkeğinin, sizi geleceğinin bir parçası olarak görmesini sağlaya bildiyseniz, hayat boyu sadık bir erkek ve sevecen bir

âşık kazandınız demektir. Ve onu baba yaptığınız da, diğer kadınlara karşı tüm ilgisini yitirecek ve sadık bir baba

olacaktır. Eğer ona iyi bir eş ve çocuklarına da iyi bir anne olduysanız, sizi da ha fazla sevecektir. Kendine hakim

olamaması ve öfke nöbetlerine eğilimli olması gibi huyları, evlenince de geçmeyebilir. Yine de bunu çok abartmayın. Çünkü

genelde öyle demek istememiştir ve kısa zamanda yeniden sakinleşir.

Kadın ve Aşk, Evlililik

Koç kadınının, Koç erkeğiyle çok benzer olması kimi şaşırtır ki! Kadın biraz daha özel, içten, dürüst, altta kalmayan, çok

akıllı ve uygun şekilde işlenebilir biridir. Bağımsız ve analitik düşünceyle verdiği kararlarda, kimsenin kendisine yol

göstermesine izin vermez. Eğer o, erkeğin kendisi için doğru kişi olduğuna inanıyorsa, bu erkeğin ondan kurtulma şansı hiç

yoktur. Cinsel konularda da inisiyatifi ele alır ve dizginleri elinde tutar ama bu, ihtiras dolu saatlerde kendini

bırakmayacağı anlamına gelmez. Koç kadını dinamik, ara sıra saldırgan, hareketli, yüksek gerilim altında kalabilecek gibi

görünen, bunun yanında nadiren sert ve dayanıksız olan, başkalarının üstünlüklerini eğer gerçekten öyleyseler kabul eden

biridir. Doğru kişiyi bulduğunda, beklen tileri karşılandığı sürece sadıktır. Evlilikte çocuklar, onun için çok büyük bir rol

oynar. Sorumlulukların büyük bölümünü severek üstlenir. Zaten Koç kadınını mutlu etmek için, ona bir sorumluluk sunmak

gerekir. Curcunayı, değişimi ve alışılmamış şeyleri sever. Ateşli bir ralli sürücüsü olması pek seyrek görülen bir şey

değildir.

Burcun Ünlüleri

Descartes,Tenesse Williams, Vincent Van Gogh, Herbert von Karajan, Neşe Karaböcek, Yüksel Uzel, Johann Sebastian Bach,

Charlie Chaplin, Joan Crawford, Marlon Brando, Ömer Şerif, Fatih Sultan Mehmet, Dr. Yıldırım Aktuna, Zeki Alasya, Sakıp

Sabancı, Ali Çetinkaya (Trabzon Sürmeneli).

Arası İyi Olduğu Burçlar

Çok iyi : Aslan, Yay
İyi : Boğa, İkizler, Kova, Balık
Kötü : Yengeç (çok huysuz) Terazi (çok kararsız) Oğlak (çok fantazisiz)
Ne iyi ne kötü : Başak, Akrep.

İş Hayatı

Her işte iyi bir yere gelebilirsiniz. İstasyon memuru olmak veya büyük bir kuruluşta çalışmak, size göre değildir, çünkü

rutin şeyler size dehşet verir. İlerleme olanağı olan ve her gün gelişme kaydettiğinizi görebileceğiniz işler size uygundur.

Siz fikir zenginisiniz ve her gün yeni bir fikir istersiniz. Bunun için büyük kâşiflerin çoğunun, Koç burcu olmasına şaşmamak

gerekir. Size uyan başka bir meslek de satıcılıktır, çünkü baş kalanı etkileyebilirsiniz. Hangi mesleği seçerseniz seçin,

size otorite ve fikirlerinizi gerçekleştirme olanağı veren, yüksek bir yere geleceksiniz. İş seçiminde her zaman rutin

işlerin sizi ölümüne sıktığını göz önünde bulundurun. Her zaman yeni desteklere ihtiyacınız vardır. En azından olaylara büyük

bir heyecanla yaklaşma ve sonra da onları bitir meme huyundan vazgeçmelisiniz.

Boğa Burcu (Taurus)
21 Nisan – 21 Mayıs

Burcun Özellikleri

Boğa, varlığıyla dünyaya renk ve zenginlik katan, umudun burcudur. Boğasız bir burçlar çemberi düşünülemez.

Sabırlı, sorumluluk sahibi Boğa, burçlar içinde en insancıl ve sıcak kanlı olanıdır. Doğa ona bütün insancıl davranışları

bahşetmiştir. Boğa insanı ruhsal varlığına olduğu kadar maddesel varlığına da bağlıdır. Burç, aşkın yıldızı olan Venüs

tarafından yönetilir: Gezegenin etkisi, onun sanatsal başarılarından çok, sanat eserlerinin hem maddi hem manevi değerlerini

tahmin ve takdir edebilme gücünde görülür. Sanatla sadece manevi olarak ilgilenmekle kalmaz, herhangi bir sanat eserini kendi

koleksiyonunda görmekten de büyük zevk alır. Doğayı seversiniz; boş zamanlarınızı balık avlayarak veya dolaşarak

geçirirsiniz. Bu sizin doğaya ve toprağa bağlılığınızı gösterir.

Bu yüzden ani değişikliklerin meslek ve özel yaşamınızda dengenizi bozması şaşırtıcı değildir. Yer değiştirdikten sonra

kendinizi yeniden huzurlu hissetmeniz uzun zaman alır. Kendinizi her şeyin sonsuza kadar süreceğine inandırırsınız. Bunun

sebebi ise güven ve dayanışma isteğinizdir. Size göre bunlar her değişimde tehdit altındadır. Siz bir sabır, istikrar ve

dayanıklılık örneğisiniz. Başkaları bir şeyden uçar gibi kaçarken, siz dayanırsınız ve ellerinizdekileri koruyup saklarsınız.

Et rafınızdaki her şey tuz buz olsa bile, siz onları toplayıp tekrar bir araya getirebilecek yapıda bir insansınız. Diğer

yandan da dış çevreye çok zor uyum sağlarsanız ve bundan dolayı kuralları kesin olan işleri seçersiniz. Ama bu, çeşitli

teşebbüslerde bulunmayacağınız anlamına gelmez. Kritik durumlarda cesaretini ilk kaybeden kesinlikle. siz olmazsınız. Koruma

içgüdünüzün güçlü olduğu aşi kârdır.

Böyle durumlarda varlığınızı ve malınıza korumak için alışılmadık ölçüde güç ve irade gösterebilirsiniz.

Boğa insanı, mantığından çok duygııları tarafından yönetilir. Bu nedenle, tahminen okulda “ezber dersleri”nde diğerlerine

yetişmek için zorluk çekmiştiniz. Büyük başarıları, sadece kendinizi bir şeye duygusal olarak bağlı hissettiğinizde

kazanırsınız. Bu duygu eksik olursa konuya olan ilginiz de hemen dağılır. Çocukluktan itibaren sevgi ve aşırı ilgiye

ihtiyacınız vardır. Bu yetişkin olduğunuz zaman bile bastıra madığınız bir içgüdüdür. Bu, karşı cinse. olan bağlılığınız için

de geçerlidir. Onlar sizi çeker, ama yine de ilk adımı atan genelde siz olmazsınız. Kendinizi hareketli bir dış dünyaya

bırakırsınız. Bu da sizi çoğunlukla istenen başarıya götürür. Ara sıra arkadaşlarınızı beklenmedik ataklarla şaşırtmanız,

şimdiye kadar söylenenlerin bir inkârı değildir. Bu sadece duygularınız incindiğinde geçerli olur. O zaman hayvanlar

alemindeki akrabalarınız gibi şiddetle hücuma geçebilirsiniz. Doğrusu, kontrolünüzü kaybedip adeta yolunuza çıkan her şeye

toslayacak hale gelmeniz; uzun bir zaman alır. Bundan zarar görmek istemeyen kişiler, bu konuda uyarılmalıdır. Boğa insanının

krizleri korkunç olabilir ve bunun sonuçlarını hiç düşünmez. Böyle durumlarda sakin kalmayı becermesinin tek sebebi

dikkafalılığıdır. Çünkü damarına basıp, sinirlendirmek uzun zaman alır.

Boğa, genelde sabit fikirlileri temsil eder ve hayatı değişmez bir siyah beyaz resim gibi görür. Aynı zaman da yakın

çevresindeki insanlarla birlikteyken anlaşmaya daha yatkındır. Siyah ve beyazın yanı sıra gri tonlarında olduğunu görmeye

çalışmalısınız. Eğer ara sıra pes etmeyi öğrenirseniz, hayatınız kolaylaşacaktır.

Bunun yanında dayanıklılık ve sabrınız, başarınızın temelidir. “De vamlı akan damlalar taşı deler” ata sözünde olduğu gibi,

başarılı olmanız, yükselmenizin anlık olmamasına bağlıdır. Finansal kararlarda çok dikkatlisinizdir ve her riski önceden

hesaplarsınız. Sizi sevmeyen biri, size cimri bile diyebilir. Bunun sebebi hayatın her döneminde, biriktirdiklerinizle ayakta

kalmayı istemenizdir. Boğa erkeği, manevi olan her şeye bağlı olmasına rağmen, bir kadının bütün entellektüel yanını ortaya

koymasına çok da değer vermez. Bu durumda kadın erkeğin kayıtsızlığını ifade eden soğuk bakışlara maruz kalır. Bu noktada,

Boğa kadını da Boğa erkeğine çok benzer. Akıllı insanlarla sohbet etmeyi sevmesine rağmen, filozofu oynayan bir adamın Boğa

kadını karşısında hiç şansı yoktur. Kadın ya da erkek olsun bir Boğa bütün insanlara, istediklerini yapma hakkı tanır,

karşısındaki insanın bir serseri, bilim adamı veya çöpçü olması farketmez.

Kendisine de kendini ortaya koyma hakkı tanır ve çok belirgin olan eşitlik anlayışı sayesinde diğerlerine de bu hakkı verir.

Bu bazen garip tiplerle arkadaş olmanıza yol açar. Beraber olmaya katlanamadığınız kişiye bunu hissettirir ve onu aranıza

almazsınız. Buradan da dürüst yapınız anlaşılabilir. Boğalar fiziksel olarak çok çekicidirler ve doğanın bu hediyesinin

bilincindedirler. Bakımlı görünmeye büyük önem verirsiniz. Sizin için kendinize bakmak çok anlamlı bir iştir. Anlamlılık ve

anlamlı ifade, size başkalarından daha çok şey ifade eder. Kendinizi göstermek için yaptığınız hareketlerin hepsi çevrenizin

en çok da onları kıskandırarak dikkatini çekmek içindir ve bunu genelde başarırsınız. Söylediğimiz gibi Boğa, Venüs

tarafından yönetilir. Özlem ve duygu yoğunluğuyla çok sıkı ilişkili olan Ay’ın etkisi altındadır. Duygularınızı ifade etmek

size zor gelse de özlem ve hislerin tadını çıkarmayı istersiniz.

Kesinlikle konuşkan, çok sesli ve düşüncelerini açıkça belirten iyi bir dinleyicisiniz. Boğa insanlarının yaşam boyu

savaşacakları bir eğilimleri vardır; zevkle ve çok fazla yerler, bu yüzden de fazla kilolarına karşı devamlı bir savaş

içindedirler. Üstüne üstlük zaten iri bir vücut yapıları vardır. Bazıları, bir bira reklamını seyrederken bile kilo

aldıklarını söylerler. Eğer dünyevi lezzetlerden, diğer ölümlülere göre daha fazla zevk alıyorsa, bunda Boğa insanının ne

suçu olabilir ki?
Boğa insanları, inisiyatifi ele almazlar. Onlara göre, önemli bir kararı, getireceği yarar ve zararları düşünerek ya da ölçüp

biçerek sakin bir şekilde vermek daha iyidir. Kararı veren Boğa harekete geçer. Artık onu durdurmak mümkün değildir.

Künyesi

En önemli özellikleri : Güvenilirlik, sabır, iyi huyluluk
En zayıf noktaları : Hantallık, kıskançlık, tatlı düşkünlüğü
Toplumda tercih ettiği rol : Bahçıvanlık
Başarısız olduğu alan : Gazetecilik
Tercih ettiği araç : Traktör
Sevdiği yemek : Lahana dolması
Sevdiği renk : Yeşil
Sevdiği gazete : İktisat dergileri
Sevdiği spor : Halter
Tercih ettiği giysi : Pijama ya da sabahlık
Başucu kitabı : Cinsel Bilgiler Ansiklopedisi
Hayat teorisi : Thesasus ve Minotaurus
Sevdiği televizyon programı : Borsada Bugün
En sevdiği mobilya : Koltuklar
Metal : Bakır
Uğurlu taşı : Safir
Hastalığa yatkın organı : Boyun
Severek dinlediği müzik : Akorde onla çalınan Wagner
En fazla konakladığı yer : Evi

Erkek ve Aşk, Evlililik

Boğa erkeği, aşkı ve kadınları, vücudu ve duygularıyla sever. Kadında ne aradığını kesinlikle bilir, kendisini şımartmasını

ve olduğu gibi sevmesini ister. Eğer kadın eve para getiriyorsa, sosyal saygınlığı ve olumlu ilişkileri varsa, bu Boğayı

kızdırmaz. Ama sadece bunlar bir kadını seçmesi için yeterli değildir, aşk onun için daha önemlidir. Yaşadığı bütün

ilişkileri evlenmeden önce unutmak konusunda kararsızdır. Evlendikten sonra sadık ve şefkatli bir koca ve iyi bir âşık olur.

Çok ateşli değildir. Sarsılmaz ve sabırlıdır. Bu özelliklerin ona oldukça fazla yararları da vardır. Sadık bir sevgili arar.

Onun için dürüstlük; uzun süreli bir birlikteliğin değişmez temelidir.
Boğa erkeği, aynı zamanda mükemmel bir işadamıdır. Bu yeteneği sayesinde yükselecektir. Her türlü riskli işten çekinmesi ve

parayı dikkatli kullanması sayesinde, eşinin geleceği tamamiyle güvence altındadır, parasal sorunları dert etmesine gerek

kalmaz.

Aşkta tutkulu, ara sıra ateşli bir âşıktır. Aynı zamanda kıskançtır, çok çabuk kıskanır. Romantiktir, daima kendisi için evde

olmasını istediği sevgili karısını ve evini çok sever. Bazen inatçı ve dikkafalı olabilir. Belkide bu yolla kendisini

frenlemek istemektedir.

Arası İyi Olduğu Burçlar

Çok iyi :
Başak, Oğlak

İyi :
İkizler, Yengeç, Balık, Koç Kötü: Kova, Aslan, Akrep

Ne iyi ne kötü :
Terazi, Yay

İş Hayatı

Aslında, siz birçok mesleği benimseyebilirsiniz, sadece yapabildiğiniz için değil, istediğiniz için de. Ama devamlı

değişiklikler gerektiren işlerde kendinizi pek iyi hissetmezsiniz. Size düzenli, planlı bir iş, daha kolay gelir. Sabır ve

dürüstlük gibi özelliklerinize ters bir kariyer yapamazsınız. Ama kendi işinizde iyi bir yere gelirsiniz. Herkes tarafından

saygı göreceğiniz bir yer, sizin için çok önemlidir. Meslek seçiminde Boğa için son derece tipik ne istediğinize karar

vermeniz uzun zaman alır. Ama bir kere bu kararı verdiniz mi, bütün yeteneğinizi ve gücünüzü bu amaca yöneltirsiniz. Eğer

işinizle duygusal bir bağ kurarsanız, kendinizi bu işe adayabilirsiniz, özellikle de mesleğiniz sevdiklerinizin iyiliği

içinse. Boğa insanı çevresindekiler tarafından çok fazla tanınmaz, bunun sebebi ise dürüstlüğü ve mümkün olduğunca riske

girmeme isteğidir, bu yüzden dikkafalılık ve konsantrasyon eksikliğiyle suçlanır. Boğa olarak, uzun vadede büyük bir şey

yapmak istediğinizde, tersliklerin cesaretinizi kırmasına izin vermezsiniz.

Boğanın doğduğu an, hareket ve yeteneklerini etkiler. Bu yüzden Boğaları zanaatkarlıktan, halkla ilişkiler müdürlüğüne kadar

çeşitli işler de görebilirsiniz.

Burcun Ünlüleri

Salvadore Dali, Karl Marks, Sig mund Freud, Asil Nadir, Nükhet Duru, Kanuni Sultan Süleyman, Kraliçe II. Elizabeth, Lenin,

Barbra Streisand, Evita Feron, Honore de Balzac, Johannes Brahms, Gary Co oper, Henry Fonda, Jehudi Menu hin, Bertrand

Russell, Shakespeare, Stevie Wonder

İkizler Burcu (Gemini)
22 Mayıs – 21 Haziran

Burcun Özellikleri

İkizler, Zodyak’taki üçüncü burç tur. Antik zamanlarda sizi Tanrıla rın arabası olarak nitelendiriyorlar dı; siz yaz

başlangıcının en güzel haberlerini getirirsiniz. Güneş bu burca, gıpta edilecek derecede zekâ vermiştir. Size özel

düşünülürse, İkizler civa gibi yerin de duramaz. Hava grubunun özelliklerini taşıyan değişken ve tahmin edilemeyen, sebatsız

bir karakteri vardır. Güneşin verdiği, negatif etki yaratmayan kararlı bir zekâ sizi eş sizlik, canlılık ve sağlam bir

karaktere götürür. Bir İkizler çocuğunu yetiştirmek aile için çok zordur, çünkü onu ideal bir şekilde geliştirmek için

sınırsız bir özgürlük vermek gerekir. Bel ki bu, onun doymak bilmez istekleri ni karşılayabilir. Ama yine de bunlara değer.

lkizler, karşısındakini ikna etmeyi becerir ve her şeyi formüle etmeyi bilir.

İkizler, kadınını veya erkeğini, risk rüzgârları esen, gizemli ve yeni liklerin yaşanabildiği her yerde bula bilirsiniz.

Beceriye dayanan hızdan zevk duyarlar. Sporu severler ve iyi sporcudurlar. Bu becerikli tip, özel likle kayağı, dalmayı, ata

binmeyi, su kayağını ve paraşütle atlamayı, yani kısacası ani tepkilere ihtiyaç duyan her şeyi sever. Golf onlar için biraz

fazla yavaştır, ama tenis, onları hızlı arabalar gibi çıldırtır. Özellikle pilot lisansı olanları, bu burçta doğan ve Merkür

tarafından yönetilen insanlarda görürsünüz, tehlikeyle eğlenmeyi severler.

İki ya da üç şeyi bir arada yapmak İkizlere zor gelmez, tam tersi ne bu hayat prensipleridir. Kişilikleri ve yaşam tarzları

onların tek ifadesidir, ama aynı zamanda cazibeli, liderlik yeteneğine sahip, neşeli, gayretlerini endişeli ve sorunlu

olduklarında bile kaybetmeyen, iyimser insanlardır.

Hareketleriniz ve konuşmalarınız da çok dürüst olduğunuz söylenemese de her durumda açık ve tarafsızsınız. Fikrinizi

değiştirmeye hazırsınız. Size göre içten pazarlıklı hareketler, fikirlerinizi gerçekleştirme alanınızı daraltan, anlaşılmaz

hareketlerdir. Sonuçlar, sizin için her zaman can sıkıntısıyla bağlantılıdır.

Doğal olarak genelde ilgi odağısınızdır ve yanınızda kendini çok iyi hisseden, entelektüel insanlarla

dostluk kurarsınız. Fazla görüşmemeye çalıştığınız daha az ilginç ve dokunaklı insanlar, hemen alaylarınızın hedefi

olabilirler. Her zaman güncel olaylardan haberdar olduğunuz için, her yerde konuşmaya katılabilir ve konuşulan konu hakkında

bir otorite olduğunuzu hissettirebilirsiniz. Burada işlek zekânız sayesinde, her şeyi hemen anlama, analiz etme ve ona

mührünüzü basma konusunda çok başarılısınız.Fikrinizi bir anda değiştirip yeni bir duruma ayak uydurabilirsiniz. Burada

burcunuzun sembolü olan çift karekter kendini gösterir; siz insan şeklinde bir bukalemun ve bayrağını rüzgâra bırakan bir

insansınız. Bunun yanı sıra, birisine beklediğini ya da istediğini vermek hoşunuza gider. Eğer insanlar masalları gerçeklere

yeğliyorlarsa, istediklerini verirsiniz ve bunu çok ikna edici bir tarzda yaparsınız. Gerçek yüzünüzü kimsenin keşfetmesine

izin vermezsiniz.

Keskin zekânıza ve akıllı düşüncelerinize rağmen aslında iflah olmaz bir romantik, idealist ve hayalcisiniz dir.

Fantazileriniz sizi en büyük spekülasyonlara bile inandırır. Bütün. iyimserliğinizle hayallerinizi gerçekleştirmek için

maceralara dalarsınız ve gerçeklerin sizi bile şaşırtabileceğini görürsünüz. Yüksekten uçuşlarınızın genelde düşüşle

sonuçlanmaması için, keskin zekâ ve yaratıcılığınızı gerçekçi plan ve faaliyetlere göre dengeleyip geliştirmeniz çok

önemlidir. İkizler, tükenmek bilmeyen öğrenme hırslarını, çok yönlü yetenek ve ilgilerini, zamanını, devamlı yeni bir şey

deneme tutkusuyla israf etmeye eğilimlidir. Aklının kölesi değil efendisi olmayı öğrenmelidir.

Sanatta olduğu kadar günlük pratik işlere de yeteneklidir. Eğitiminiz sırasında bile İkizler doğanız, meraklarınızı ve

sabırsızlığınızı kesin ya da belli sınırlarda tutmanızı zorlaştırır. Birçok İkizler, kendilerini en değişik bilimlerde dener.

Öğrenme açlığınız, size sürekli olarak, yeniliklerin ve değişimlerin özlemini çektirebilir. Büyük planlarınızı

gerçekleştirmek için, ilginizi gerçek ve doğru şeylere yöneltin, çünkü sadece o zaman gerçekten istediğiniz şeye ulaşırsınız.

İkizler kolay kolay bir öğüdü, haklı bir hükmü veya iyi teklifleri kabul edemez. Büyük bir beceriyle hareketini mazur

gösterir ve böylece her tartışmayı söndürür. Bu yanar döner, enerji dolu İkizlerin iç ve duygusal yaşamı acaba nasıldır? Her

yalnızlığı ve acıyı hisseder mi? Tabii ki. Hatta çoğu kişiden de fazla umutsuz ve üzgün olur. Bu ruh halini alkol ve

ilaçlarla yenmeye çalışır. Depresyonları da onun her ruh hali gibi hızla geçip gider. Yine de güçlü bir kişiliğe sahiptir,

cesaretinin kırıldığını ve zor yendiği üzüntüsünü kimseye hissettirmez. Çift yönlü kişiliği onu tekrar çok yönlü ilgi ve

isteklerinin heyecanlı dünyasına yönlendirecektir. İçinizden gelen sesi dinlemelisiniz. Doğru yolu ancak böyle

bulabilirsiniz. Keskin zekânız altındaki “gizli” kalbinizi keşfetmek için güçlü bir etkiye ihtiyacınız vardır. Burada da

yine, hissettiğinizin gerçek aşk mı, yoksa sadece dudak tanışıklığımı mı olduğunu hemen anlarsınız. Gerçek olmayan aşklara

duyduğunuz tepki yüzünden duygusuz ve soğuk görünebilirsiniz. Şaşkınlıkların etkisinden hemen kurtulursunuz. Mantıklı bir

durumun mantıklı ispatını hemen kabullenmediğiniz ve bu durum üzerinde uzun süre durmadığınız için sizi seven insanları hayal

kırıklığına uğratırsınız. Şiddetli değişiklik isteğiniz, genelde başkalarına zor durumlar yaşatır.

Künyesi

En önemli özellikleri : Girişim isteği, her şeye kolaylıkla uyum, zekâ
En zayıf noktaları : Tutarsızlık, egoistlik, umursamazlık
Toplumda tercih ettiği rol : Gazetecilik
Yeteneksizliği : Hükümet görevlisi olmak
Tercih ettiği araç : Taksi
En sevdiği yemek : Mezeler
En sevdiği içecek : Coca Cola
En sevdiği spor : Tenis
En sevdiği film : Marilyn Mon roe’nun “Bazıları Sıcak Sever”
En sevdiği televizyon programı : Walt Disney filmleri
Ayrılamayacağı eşya : Koltuk
Metal : Civa
Uğur taşı : Akik
Tehlikeli organı : Ciğer
Sevdiği müzik : Caz
En severek bulunduğu yer : Gece kulübü

Erkek ve Aşk, Evlililik

Mükemmel bir erkek. Çift karak terli bir erkek. Sıcak flörtleri seçen bir erkek. Zarif, ilginç, kibar bir erkek. Bütün

vücuduna sahip çıkmanız gerekmeyen ve eğer evlilik çemberine sokabilirseniz, kesinlikle iyi eş olabilecek bir erkek.

Uyanık zekâsıyla isteklerinizi sezer. Size kadınlığınızı hissettirmek için mükemmeldir. İkizler erkeği canlı ve hareketlidir,

bu yüzden eşinden de bazı manevi taleplerde bulunur, ama bir kadının meziyetlerini takdir etmeyi iyi bilir. Ona kesinlikle

sizinle ilgili her şeyi anlatmayın. Sık sık her şeyin odak noktası olmayı sever ve herkes de bunu düşünmeden kabullenir. Her

zaman iyi olan, yaşamdan zevk alan ve başka insanların da neden onun gibi yaşayamadığını anlamayan bir insan izlenimi verir.

Ama yanındakilere güven ve cesaret de verebilir. Kendi ne yabancı değildir, eğer onunla beraber yaşarsanız, ne zaman rol

yaptığını fark edebilirsiniz.

Eğer bir İkizlerle arkadaş olduysanız, tebrikter, fantastiktir. Aslında sonsuz ve gerçek aşkı arar, ama onu bulduğundan emin

olana kadar aşk çoktan çekip gitmiş olur. Her yerde arkadaşlık kurabilir. Kadınlar onun şaka ve zekâyla bezenmiş cazibesine

dayanamaz. Herkes onun tek bir kişiyle birlikte olduğunu sanırken, o birçok kişiyle birlikte olabilir. Ama ne zaman

dürüsttür? Her kur yaptığında gerçekten dürüsttür, ama görüş açısı şimşek gibi değişir ve her zaman arayış peşindedir. O,

gerçek aşka olan özleminin peşinden koşarken, öyle birinin varolduğundan da şüphe duymaktadır.

Büyük aşkı bulduğuna inandığı anda, hir saniye bile kaybetmeden hayatının kadınıyla evlenmek ister. Eğer tutkularını

paylaşırsanız, sizin tarafınızdan yola getirilmesi gereken dürüst bir koca olur, çünkü halâ her istediğinde, her istediği

kadını elde edebileceği duygusuna ihtiyacı vardır. O, oyunu sever ve eğer siz yolunun üstündeyseniz, tek amacı olursunuz.

Kadın ve Aşk, Evlililik

Zekâ seviyesine uygıın erkeği arar ve bu arayış sırasında sürekli eş değiştirir. Çünkü İkizler kadını çok çekici, esprili,

cazibeli, canlı ve akıllıdır. Asıl şaşırtıcı olan şey ise aradığı ideal eşi bulamamasıdır. Ondan, özgürlüğünden vazgeçmesini

isteyemezsiniz. İkizler kadını için bu, çok zor bir şeydir. Duygularla kuvvetlendirilmiş bir hayatın, kişiliğine uygun olduğu

ve onu böyle bir hayatın mutlu edeceği düşüncesiyle hareket eder. Aradığı adam, onun gibi hareketli olmalı, gezmeyi sevmeli,

insanlarla birlikte olmak istemeli, romantik olmalı, aşk konusunda fikirleri olmalı, kıskanç olmamalı, vs., vs., vs..

İkizler kadınının çevresi her zaman erkeklerle çevrilidir ve öyle kalacaktır, dişilik ışınları çok, çok çeki cidir. Etrafında

dönüp dolaşan erkeklerle oynamayı sever, onları büyüler. Tam son engelden de kurtulduğunuzu düşünürken, o başka bir erkekle

flört eder. Dürüst ve tutarlı olmamakla birlikte, yine de size her şeyin nasıl olduğunu açıkça anlatacaktır. Eğer onun için

önemli değilseniz, sizin dışınızda, zevk alacağı başka ilişkileri de olur. Size söylese de söylemese de bunun sizi

ilgilendirmediğini düşünür veya özgürce ve dilediğince istediğini yapabileceğine inanır. Eğer ondan “evet” sözünü duymayı

başardıysanız, onu elinizde tut mak için verdiğiniz her sözü yerine getirmelisiniz.

Burcun Ünlüleri

Adile Naşit, Bülent Ecevit, Tansu Çiller, Çetin Altan, Nilüfer, George Bush, J.Paul Sartre, Marilyn Monroe, Clint Eastwood,

Tcıny Curtis, Che Guevera, John F. Kennedy, John Wayne, Thomas Mann, Erdal İnönü, Ersin Koç.

Arası İyi Olduğu Burçlar

Çok iyi : Terazi ve Kova

İyi : Yengeç, Aslan, Koç ve Boğa Kötü: Başak, Yay (çok ümitsiz)

Ne iyi ne de kötü : Akrep, Oğlak, Balık (çok içe dönük)

İş Hayatı

Zengin ve açık fikirli bir yapıyla bağlantılı olan uyanık ve pratik zekânız, size kendinizi kanıtlamanız için yeterli

özgürlüğü veren her işte başarılı olmanızı sağlar. Özellikle gazetecilikte, radyo, TV ve kamu işlerinde, basın sözcülüğü,

politik danışmanlık ve uluslararası organizasyonlarda başarılı olursunuz. Severek gezdiğiniz ve sanatla ilgilendiğiniz için

turizm sizin için ilginç bir alan olabilir. Önemli olan işin rutin ve stres yüklü olmamasıdır. Bu burçta doğan insanlar

genelde moderndirler ve mühendislik, uçak yapımı, elektronik, bilgisayar dünyası gibi teknik konularda yeteneklidirler. Siz

orijinal tekliflere ve yeniliklere açıksınız, fikir zenginliğiniz bu konuda size yardım eder. Sanat ta ellerinizle, zekânızı

bir araya getirmeyi bilirsiniz.

Yengeç Burcu (Cancer)
22 Haziran – 22 Temmuz

Burcun Özellikleri

Siz sevgili Yengeçler, biraz çelişkili bir yapıdasınız, gülmeyi seversiniz, mizah duygunuz güçlü, arkadaş canlısı, sempatik,

yardımsever bir yoldaşsınız: Sizi yüzeysel olarak tanıyan biri, zaman zaman derin melankolik bir ruh haliyle acı çektiğinizi

düşünebilir. “Gökyüzüne sevinçle haykıran veya ölümüne üzülen” biri oldugunuz doğrudur. Bu özelliginizi, Ay’ın gizemli bir

burcunda doğmanıza borçlusunuz. Yengeç, insanlığın doğuşunun burcu sayılır ve yaşamla ölümün sırlarını kendinde birleştirir.

Astrolojiden biraz anlayan biri, sorunlarınızı rahatsız edilmeden çözmek için günden güne kendinizi toplumdan soyutlamanıza

hayret eder. Tüm Zodyak’taki hemen hemen en gizemli burç Yengeçtir. Kimsede bu kadar karşıtlık bir arada bulunamaz: Sevinç ve

acı, iyilik ve kötülük, melankoli ve. taşkınlık. Yengeç kendini bulamamış biriyse, kapalı duygularını sevgiyle karıştırır.

Kendisine yöneltilen her düşünceyi tartışmasız kabullenir, kısa zaman sonra bu kendisinin mi, yoksa başkasının fikri miydi

bilemez. Az itiraz etmeye çalışır ve taraf olmamak için kendini herkesten uzak tutar. Bu yönüyle kötü bir yoldaşdır. Çizilen

bu portre aslında onun çok kısmi bir gölgesidir. Yengeç, Zodyak’ın dördüncü burcudur ve Ay tarafından yönetilir. Bu nedenle

su grubundan sayılır. Bu onun; hayat dolu bu maddeyle olan ilişkisirıi çok iyi açıklar. Bu burcun üreme organları üzerindeki

hükümdarlığı yüzünden Yengeç, genelde her şeyi beslemek, büyütmek ve korumak isteyen en insancıl burç olarak tanınır.

Yengeçin korumacılığının her şeyden önde gelmesi böyle açıklanabilir. Bunun yanı sıra en büyük özelliği, ruhsal olarak

kendisiyle barışık olmasıdır. Bunu kazanmak, korumak ve kimsenin yıkmasına izin vermemek için her şeyini ortaya koyar. Bir

soruna ancak kendi varlığını tehdit edecek ve hareketlerini kısıtlayacak hale geldiğinde el atar. Ama hemen öne atılmaz,

tersine burcunun hayvanı gibi önce birkaç adım geriye gider, taktikler geliştirir, gözüne kestirir ve sonunda işini bitirmek

için şimşek gibi üstüne atılır. Beklenmeyen bir durumdan sakınabilmek için tüm anlayış ve dikkatini ona yöneltir. Bu arada,

çabalarının kendi yerini sağlamlaştırmak amacına yönelik olup olmadığı her ne kadar Yengecin hırslı olduğu söylenemese de

düşünülebilir. Verdiği sözler ve yardıma hazırlığı, Yengecin duygusallığıyla oldukça ilgilidir. Paranın sokaktan

bulunmadığını kabul etse bile, kendisine bir şeyler ifade eden insanlar ve ailesi için her şeyini feda etmeye daima istekli

ve hazırdır. Diğer insanların sıkıntıları sizi üzer, ama olaya müdahale etmeden önce başka birinden yardım gelip

gelmeyeceğini ve yardımın türünü öğrenmeyi beklersiniz. Eğer bu yardım görünmezse, son da kika “kurtarıcı”sı olarak ortaya

çıkar ve yardımlarınızı sunarsınız. Hep pasif olan ve herşeyin sonunu bekleyen bir yapıya sahip olan Yengecin, iş dünyasında

hırslı olduğu söylenemez. Bozuk parayı bile doyum saglayıcı bir şey olarak görmek, güvenlik ihtiyacından kaynaklanır.

Yengecin nadiren yaptığı dikkat çekici bir hareket insanı şaşırtır, o kendini arka planda tutarak sessiz ve derinden çalışır.

Yapısından dolayı Yengeç bir şeye ulaşmak için geceyi beklemez. Ama verdiği kararlar önceden sezilemez. Önceden çok iyi

hesapladığı caydırıcı hareketlerin fikrini değiştirmesine izin vermez. Bütün Yengeçler özel yaşamlarında olduğu kadar,

mesleki yaşamlarında da çok kaygılıdırlar. Biraz daha soğukkanlılık, yararlarına olurdu, çünkü bilindiği gibi yeni pişen

yemek, soğumadan yenmez. Yengecin değişken ruh hali, bir saatin dakikliği gibi düşünülebilir, çünkü her etapta Ay’ın etkisi

altındadır. Diğer yandan Yengeçler, kendilerini koruyan kurallarla, kendilerinin veya başkalarının deneyimlerinden seve seve

faydalanırlar. Bunun yanı sıra duygusal bir varlık olduklarından duygularının kendilerini yönetmesine izin verirler. Örneğin,

ilk karşılaşmada olumlu izlenim edindikleri insanlar hakkında kararları nı nadiren tekrar gözden geçirmek zorunda kalırlar.

Duyguları çok kolay yaralanır. Yanlış bir kelime ile derinden sarsılır ve yuvalarına çeki lirler. Haklı eleştirileri bİle çok

zor kaldirabilİrler. Ona, dünyanin gerçeklerle çok az ya da hiç ilgisi olmayan resmini çizen güçlü fantazileri, onu hüzünlü

iç. dünyasının derinliklerine iter. Sık sık, kendine güvenli bir sığınak kabul ettiği geçmişe döner. Aile anlayışının kökleri

de burada yatar. Yengeç erkeği de kadını da çok evcimendir. Ailelerini her şeyden çok sever ve kendilerini bunun için feda

ederler. Diğer yandan Yengeç, par lak mizah anlayışı ile toplumda hemen fark edilen biridir. Her şeyden önce gösterişli

konuşmasıyla dinleyicileri etrafına toplar. Genelde ilgi odağı olmayı sever ve hayran olunmasa da kendisine saygı

gösterilmesini ister. Bu ihtiyaç bütün hareketlerinin gerçek nedenidir. Bir aşık olarak Yengeç -kim tersini bekleyebilirdi?-

duygulu, arzulu ve oldukça tutkuludur. Her eşte ideal hayat arkadaşini arar, ama tabii ki hayal kırıklıklarından kurtulamaz

ve bunları daha sonra güçlükle unutabilir. Bu nedenle, kusursuz eş arayışından vazgeçmelidir. Kendinden emin hareketlerinize

rağmen aslında kolay yaralanan bir insansınız.

Künyesi

En önemli özellikleri : Hassaslık, sevme yeteneği, yaratıcılık
En zayıf noktaları : İnatçılık; saldırganlık, limoni tabiat
Ona uygun meslek : Gece bekçisi
Toplumda tercih ettiği rol : Kız çocuğu/sütanne
Tarihi örnekler : Marcel Proust
Sevdiği oyalanma biçimi : Çocuk arabası itmek
Sevdiği yemek : Yumurta
Sevdiği içecek : Süt
Sevdiği renk : Fildişi
Sevdiği yayınlar : Televizyon program dergileriyle, yemek tarifleri içeren dergiler
Sevdiği spor: Oyuncu olarak savunma yapabileceği tüm sporlar
Tercih edilen giysi: Pijama
Başucu kitabı : Küçük Prens
Sevdiği film : Mary Poppins
Sevdiği sanat : Klasik bale
Bu burçta doğanların tercih ettiği TV yayını : Akşam yayınları
Yengecin ayrılamayacağı eşya : Yatak
Metali : Gümüş
Ugurlu taşı: İnci
Ender hissettiği : Zevke düşkünlük
En çok severek bulunduğu yer : Kendi evi

Erkek ve Aşk, Evlililik

Eğer olumlu Yengeç tipiyle karşı laşma ve ona aşık olma şansına sa hip olursanız, kendinizi tebrik edebilirsiniz, çünkü o tüm

Zodyak’taki en romantik erkeklerden biridir. Aşık olursa, sizi aşka, özen ve iltifata boğar. Huzurlu yapısı nedeniyle birçok

kadın onun manyetik gücü tarafından çekildiğini hisseder. Fazla konuşmasina gerek yoktur; tüm vücut hareketleri,

birliktelikle sonuçlanması gereken dileklerini size anlatır. Heyecanlı bir macera, ‘Yengecin işi değildir, bu nedenle aşk onu

için, üzerine düşünerek gittiği ciddi bir iştir. Buna rağmen ilişkiniz kısa sürse de size dünyadaki tek kadınmışsınız gibi

davranır. Eğer aşkta insiyatifi ele almayı seven bir kadınsanız ve onu kazanmak istiyorsanız, Yengeç erkeğinin yanında

kendinizi geri planda kalmaya zorlamalısınız. Başka erkekler için tümüyle geçerli olan gözü pek bir saldırganlık Yengeç

erkeğini sadece korkutur. Eğer onun için doğru kişiyseniz, size tüm sevgisini ve hatta daha fazlasını verecektir. Doğrusu,

fazlaca kıskanç olduğu için sizi bu uğurda kimse ile kavga etmeye bile izin verrneyeceği bir “mal” olarak görecektir. Aşırı

kompleksleri, onu bu ilişkide iyice güvensiz yapacaktır. çünkü sizin gibi bir kadının sadece onu seveceğine inanamaz. Bu

durum sizin için çok fazla sorun çıkaracaktır. Onun için aşk bazen acı, bazen tatlı bir iştir. Büyük şans ve uçurumlar kadar

derin acılar, Yengeç için birbirlerine çok yakın şeylerdir. Eğer Yengeci gerçekten severseniz, ona şetkatinizi ve aşkınızı

gösterin ve sizin için tek olduğu konusunda her zaman ona güven verin. Sizi el üstünde tutacaktır. Eğer Yengeç burcunun sizi

çektiğini hissederseniz, o zarnan “doğru” kişiyi bulduğunuza emin olun. çünkü olumsuz Yengeç tipi olsaydı, pratikte her şeye

ters olurdu.

Kadın ve Aşk, Evlililik

Yengeç kadını çoğu durumda -zaten tersi nasıl olabilirdi ki- Yengeç erkeğinin aynasıdır. Huysuz, sebat sız, şefkatli, yumuşak

ve hatta ateşli. Yaşam arkadaşı onu gayet iyi tanır. Onu bulduğunda ne olursa olsun, gitmesine izin vermez. Ona uygun,

olduğunuza karar vermek için bir dizi erkeği tanımak zorunda olduğu düşüncesi de onun Yengeç karakterinden kaynaklanır. Bir

Yengeç kadınının “kıskacı altına girmiş” olduğunuzu fark ettiğinizde bu gerçekliği göreceksiniz ve bu da muhtemelen size hiç

kolay gelmeyecektir. Eğer size karar verirse, onun kesin sadakatinden emin olabilirsiniz, gözü bir başka erkeği asla

görmeyecektir. Hiçbir şeyi doğru yapmadığınızı söyleyip mızmızlanmaya başladığında, sizin için alarm çanları çalmaya

başlayacaktır. Bundan dolayı hayal kırıklığına uğramayın. Bu ince taktiğiyle ilişkiyi bitirmek için karar vermenize yardımcı

olmaya çalışır, Çünkü kendisi, kararsızlığıyla bunu yapacak istek ve durumda değildir. Bir şeyi dikkate almalısınız, Yengeç

kadını tüm sevgisine rağmen depresyona kadar gidebilen ruhsal sarsıntılara boyun eğer. Bu yanıyla başa çıkmak için bir yol

bulmalısınız, yoksa onunla beraberken çok mutlu olamazsınız. Daima, sizi de kendi duygu karmaşasının içine çekme tehlikesi

vardır. Ve şunu da küçümsememelisiniz, Yengeç kadını ne kadar içten severse, o kadar sahiplenici ve kıskanç olacaktır.

Çocukları çok sevseniz de ilk doğum haberini ancak o çocuklarının annesi olduğunda alabilirsiniz. Ama aşk, bilindigi gibi

lütufkar bir şekilde tüm kutur ve zayıflıkları örter ve böylesi iyidir.

Arası İyi Olduğu Burçlar

Çok iyi : Akrep, Balık

İyi : Aslan, Başak, Boğa, İkizler Kötü: Koç, Terazi, Oğlak

Ne iyi ne kötü : Yay, Kova

İş Hayatı

Yengeç burcunda doğanlar, iş hayatında kendilerini kanıtlamayı, diğerlerine göre daha fazla isterler, bunun için sanatsal ve

yaratıcılık gerektiren işleri severler. Hangi meslekten olurlarsa olsunlar, başarılıdırlar ve orta yaşlarda geleceklerini

güvence altına alacak iyi bir işe kavuşurlar. Bu yolla da olağanüstü isteklerini gerçekleştirebilirler. Yani mesleki

kariyerleri her durumda çok şey vadediyor.

Aslan Burcu (Leo)
23 Temmuz – 23 Ağustos

Burcun Özellikleri

Aslan, kişiliğinde canlılığı, yaşam gücünü, ihtirası, yiğitliği ve asaleti temsil eder. Yürüyüşü, canlı hareketleri,

sıcaklığı, sağlam ve sakin görünüşü ile tanınır. Asla kendisinden şüpheye düşürmeyecek güçlü bir yapıya sahiptir ve son

derece sıcak kalplidir. Doğallığı, neredeyse çocuksu cazibesi ve gözlerinde parıldayan yaşam sevinci, birçoklarında

reddedilemez etki bırakan bir çekim gücüne dönüşür. Böyle seçkin yeteneklere sahip bir başka burç yoktur. Asalet, cesaret,

doğru sözlülük, azim, sevme yeteneği, büyüklük, iyilik, gerçekten krallara göre bir kişilikte birleşebilir. Bunun yanında,

kibir, gurur, hakimiyet hırsı, küstahlık, kendini beğenmişliği de vardır ve eğer bu kötü huyları artarsa, çekilmez, bencil

bir krala dönüşebilir. Kesin olan şey, bu özelliklerin ve burada sayılamayacak eğitim, arkadaş etkisi ve sosyal çevre gibi

faktörlerin değişik kişiliklere yol açabileceğidir. İdeal durumlarda dürüst, sıcak kalpli, geniş ve iyi insanlarla

karşılaşabilir.

Şaşırtıcı olan Aslan insanlarının büyük problemleri çözerken bile, sakinliklerini çabuk kaybetmeleridir. Kendilerine

verdikleri değere bağlı olan ve her problemi çözmelerine yarayan güçlü azim, onları gıpta edilecek derecede hoş gösterir.

Canlıları anlama ve dikkatlerini her şeyin özüne yöneltme yetenekleri vardır. Bu özelliği onu korkulan bir eleştirmen yapar.

Gözüne batan her şeyi acı alaylar, yaralayıcı sözler ve en iyi durumda kırıcı bir imayla acımasızca eleştirecektir.

Eleştirileriyle bir insanı kırıp kırmadığı onun için önemsizdir. Başka bir fikrin doğruluğunu kabul etmemekte direnir. Onun

kararları “hatasızdır.”

Genellikle doğru olan öğütlerini severek paylaşır birisinin bunu isteyip istemediği önemsizdir. Tamamen iyi yüreklilikle buna

teşebbüs eder, ama bazen bu öğütler, bazılarına fazla gelebilir ve bu yönüyle sevilmeyebilir. Aslanın yapısı herkese hoş

gelmez.

Ayrıca hakimiyet hırsı, ilk bakışta anlaşılmasaydı gizli kalabilirdi. Aslan başka türlü yapamaz. Her şeye ve herkese

hükmetmelidir. Bu da onunla ilişkiyi zorlaştırır. Öte yandan çok duygusaldır. Eğer birisi ondan şüphelenmeye veya

yeteneklerini sınamaya kalkarsa, hemen yakıcı cevaplarına maruz kalır. Bu tür bir yaklaşım onu çok derinden yaralayacak ve

tepkisi herkesi şaşırtacak kadar sert olacaktır. Ama ümitsizliği uzun sürmez, çünkü temel yapısı iyimserdir. Yaşama sevinci

yüzeye çıkar.

Sevdiği ve kendisini seven sadık insanı ortada bırakmaz. Dürüsttür, eğilimlerini bilen birisi, ona güvene bilir. Kendini feda

etme derecesine varabilen iyi kalpliliği, verdiği sözlerden anlaşılabilir.

İnsanları tanıma konusunda pek iyi değildir. Saf, çocuksu olabilir. Kötü niyetli insanlar tarafından kullanılma veya

aldatılma tehlikesi içindedir. Yalancılar ve sahtekâr işadamları için, o iyi bir kurbandır, onun iyi şöhretini ve güvenilir

kişiliğini kullanarak herhangi bir kirli işe onu bulaştırmak isteyebilirler. Aslan insanları “hayatını sanat gibi

yaşayanlara” hayrandırlar. Ama sanatla basitliği birbirinden ayırt edemezler. Onlara uymayan şeyleri taklit etmeye

çalışırlar. Bu yüzden ciddi sorunlarla karşılaşabilirler. Aslan insanı, esprili, girişken ve konuşkan bir dosttur. Şehrin

gizli ama seçkin yerlerini bilir ve en iyi yemeğin nerede yenilebileceği, en ilginç insanların nerelere gittiği gibi

konulardan haberdardır. .Onu sanat olaylarında, antika dükkanlarında ve bit pazarlarında görebilirsiniz, buraları iyi koku

alan burnuyla bulur. Güçlü kişisel cazibesi ve doğal çocukçuluğu

yeni insanlarla tanışmasını kolaylaştırır. İnsanlar onun dostluğunu ararlar. Bir Aslanla arkadaş olmak herkes için kazançtır.

İyimser canlılığı, etrafına da bir ferahlık yayar. Huzuru, kendine güveni ve gücünden kaynaklanır.

Sakinlik kaynağı olan kendine güveni, bazen kendine fazla değer verme ve kibire dönüşebilir. Bunun için onu ciddiye alan ve

eleştirme cesareti olan arkadaşlar, seçmesi önerilir. Kibrinin ve gururunun tehlikeli sınırlarını aşmayı biliyorsanız, uzun

tartışmalardan sonra yanına yaklaşabilirsiniz. O zaman mantıklı biri olabilir.

Hırsına bağlı olan bitmek bilmez enerjisi, işte ve özel hayattaki başarısının temelidir. Bir şeyi ele alış biçimi, yapılaşmış

yetenekleriyle birleşerek, ona doğuştan gelen bir lider kişiliği verir. Aslan insanları gerekirse inisiyatifi ele alırlar.

Dizginler ondayken, hiçbir şey kötü gitmez. Onun için sorumluluk taşımak bir zahmet değildir ve “her şey iyi gitmeli” fikri,

en zor durumları bile kolayca halletmesini sağlar. Ayrıca olayları büyütmeyi severler, ne zor bir işle uğraştıklarını

gösterip hedefledikleri ilgi ve takdiri toplamak isterler.

Birisi ona yardım teklifinde bulunursa, gururu yüzünden reddedecektir. Böyle bir olay onun için yerin dibine geçmek gibidir.

Aslan insanları, genellikle çok aktif ve dinamiktir. Fakat avare ve tembel bir şekilde vakit geçirmeyi de onlardan iyi kimse

beceremez. Uzun uzun “keyifli tembellik” yapmaları olasıdır.

Hassas ve gururlu ruhlarını iyileştirmek için gerekirse hile yapabilirler.

Aslan burcu gücünü ve motivasyonunu fikirlerinden alır. Bir şeyden tam emin değilse veya kendinden şüphe ediyorsa, içindeki

itici güç eksik demektir.

Aslan insanları, aile kurmaya karar verirlerse, dürüst, iyi kalpli ve sevgi dolu bir koca ve ebeveyn olurlar. Yine de devamlı

haklı olma iddiasına ve hakimiyet hırsına eğilimlidirler. İş hayatında durumları o kadar iyi değilse ve sosyal itibar

sorunları varsa, dört duvar içinde gerçek bir despot olabilirler. Ama bu istisnadır. Aile üyeleri; özellikle çocuklar, hangi

yoldan onun kalbine ulaşabileceklerini hemen öğrenirler. İlgi odağı olup eğilimlerinden emin olunduğu ve öğütleri dinlendiği

sürece, çok uyumludurlar.

Künyesi

En önemli özellikleri : Sadakat, cesaret ve hoşgörü
En zayıf noktaları : Egoizm, gurur, hakimiyet hırsı
Toplumda tercih ettiği rol : Kral
Yeteneksiz olduğu konu : Casusluk
Tarihi örnekler : Napolyon
Tercih ettiği araç : Fayton
Sevdiği yemek : Havyar
Sevdiği içki : Şampanya
Sevdiği renk : Sarı
Sevdiği spor : Güç gerektiren sporlar
Tercih ettiği giysi : Frak
Başucu kitabı : Muhteşem Gatsby
Sevdiği film : 10 Emir
Vazgeçemediği mobilya : Taht
Metali : Altın
Uğurlu taşı : Elmas
Tehlike altındaki organı : Kalp
Tercih ettiği besteci : Handel
En severek konakladığı yer : Salon

Erkek ve Aşk, Evlililik

Aşkı, sahiplenici ve hükmedicidir. Aslan erkeği, ya her şeyi ister ya da hiçbir şeyi. Eğer ideal eşi bulduğuna inanırsa, onu

kimse durduramaz. Bütün enerjisini kullanır, çılgın istekleri ve kontrol edilemez duyguları onu doğaya döndürür. Fırtınada

koşar ve yoluna çıkabilecek her şeyi ezer geçer. Tutku, duygu ve sadakat, ateşi körükler ve kimse karşı koyamaz. Bu

tehlikelBaşak erkeği bir Don Juan değildir, Dikkatli ve sabırlıdır. Yeni bir ilişkiye girip bir kadına yaklaşması

uzun zaman alır. Ama utangaçlığın dan kurtulup harekete geçerse, umulmadık yetenekler geliştirebilir. Başak erkeği flörtlerin

üstadıdır. Bunu başarmak çok cazip olması gerekmez. Çünkü başka özellikleri var dır.

Yağ çekmeyi, inanmadığı şeyleri söylemeyi beceremez. Genelde kadınları açıklığı, dürüstlüğü ve keskin zekâsıyla etkiler.

Başak erkeği çevresine güven saçar ve “zayıf cins”i kendine çeker. Eğer birini elde etmeye uğraşıyorsa, bunu klasik bir

şekilde, çiçekler ve tatlılarla yapar. Bunun için bir çok babaya ideal bir damat olarak gözükür. Romantizm ve duygusallıklar

ona göre değildir. Aşk saatinden önce bile iç çamaşırlarıyla çoraplarını düzenli bir şekilde sandalyeye koyar.

Başak erkeği, ciddi bir ilişkiye olgun bir şekilde düşünüp taşınarak karar verir. Ama birine “evet” derse, ona hayat boyu

sadık kalır. “Benliklerini bulmak” isteyen eşitlikçi kadınlar için, biraz fazla bağlayıcıdır. Eşinin hayatını elinde tutmak,

onu ve çocukları koruyup beslemek ister. Bunun için mesleki ilerleme şansından mahrum bırakılmamayı is ter. Mutfak parası ve

hediyeler konusunda Başak erkeği cimrilik yapmaz. Ama yine de çok ekonomik düşünür. Kutlama günlerinde kuru çiçek yerine, gül

veya karanfil hediye eder. olabilir ve onu incitebilir. Zaman zamanda tamamen kontrolden çıkarak, aşkını isteyen herhangi

birine verebilir. Gururunun incinmesi, başına gelebilecek en kötü şeydir. O zaman gururlu Aslandan geriye âşık bir kedi

kalır. Uzun zaman bu,durumda kalırsa zayıflar, dış görünüşünü boş verir, gözlerindeki parıltılar söner ve sağlık sorunları

onu tehdit eder. Eğer isteklerine ulaşırsa, aniden güneş doğar. Çevresindekileri hediyelere boğarken, bütün hoşgörüsünü ve

iyiliğini gösterecek, şefkatli, ama fırtına gibi bir âşık olacaktır. Ateşi ve aşkı yüzünden artan yaşama sevinci, her kadını

bu aşkın doğruluğuna ve sadakatine inandıracaktır.

Ama dikkat edin! Aslan dünyada tek bir şeye aşıktır; kendisine. Bir numara odur ve bu aşkından şüphe etmez. Sevgilisini mutlu

edecek, cennete taşıyacak; her istediğini gözlerinden okuyacaktır, ama ona kendisinden bir şeyler vermeye hazır değildir.

Eğer karşıt fikirleri varsa, onu çok cazip ve etkili yollarla kandıracaktır. Bunu başaramazsa ciddi bir itirazla karşılaşırsa

kadın bazı şeylere hazır olmalıdır. En iyisi doğrudan yüzleşmelerde yolundan çekilmeyecektir. Bunu yaptırmak isteyen kişi,

gururunu okşayarak ona en iyi, en büyük olduğunu hissetmelidir. Bu küçük kapılardan içeri süzülmeyi başaran kadın, onun

iyiliğinden emin olabilir. Erkek, kendi başına kesinlikle yapmayacağını düşündüğü şeyleri, kadınla beraberken yapabilir.

Kaçamakları hayatta affetmez. Bu onun en hassas noktasıdır. Çirkinliğin ta kendisidir. Bu alçaklık ona uzun süre acı

çektirir. Genellikle Aslan eşiyle öyle çok ilgilenir ki kadının aklına kesinlikle saçma düşünceler gelmez.

Aslan insanı, aşk meselelerinde aklını kullanan insanlar gibi değildir, tam tersine bu alanda duyguları tarafından yönetilir.

Romantik ve fantezi dolu duygu dünyasındâ hesaplara yer yoktur. Bu sadece, tümüyle şaşkına döndüğünde ve soğukkanlılığından

eser kalmadığında mümkün olur. Kısacası, aşk onu çılgına çevirebilir.

Kadın ve Aşk, Evlililik

Çekicilik, tutku, kendine güven, mizah anlayışı, fevkalâdelik, akıllılık, gurur, ateşlilik ve azim. Bunlar, tahrip edici bir

kokteylin malzemeleridir. Dikkat edin, alkol derecesi yüksektir. Eğer bir erkek, zor bir rekabet sonucu bu tip bir kadının

kalbini kazanmayı başarırsa, kendini bu aşka değer kılmak için çok gayret göstermek zorunda kalacaktır. Çünkü Aslan kadını

çok kibirlidir. Güçlü bir kişiliği vardır. Kendini takdir etme duygusu çok yüksektir. Ne istediğini bilır ve buna erişmek

için gerekli söz dinletme yeteneği hakkında açık düşüncelere sahiptir. Rahatça ihtiraslı ve gösterişli biri olabilir. Doğal

olmayan şey, yanında erkeğin olmamasıdır. Son derece ateşlidir ve bunu olduğu gibi yaşamak ister.

Kendisine gösteriş yapma imkânı veren her fırsatı değerlendirir, gece hayatını sever. Kendisinin merkezde olduğunu ve

erkeklerin istekli bakışlarının üzerinde olduğunu fark ettiğinde, kendini tümüyle havasında hisseder. Burada o, kraliçedir ve

diğer herkes onun emri altındadır. Ama ne zorlayıcı ne de yapmacık bir etki yaratır ve doğal parlayışı, genel hayranlığın bir

sonucudur. Tabi ki bu durum kavalyesi ya da eşi için her zaman kolay değildir, ama kıskanç olmaması onun için gerçekten iyi

olur. Eğer, Aslan kadını flört ediyorsa, bu onun için sadece bir oyundur. Daima yeni birileri üzerinde etkili olduğunu görmek

zorundadır, hepsi bu. Eğer bir erkeği severse, kayıtsız şartsız ona sadık olur ve onu mutlu etmek için düşünülebilecek her

şeyi yapabilir. Bunun için erkeğin tüm dikkatini ve şefkatini ister.

Doğal olarak ondan da kesin sadakat bekler, herhangi bir kaçamağı da asla affetmez. Gururu fazlasıyla incinir.

Aslan kadınının iyi bir sanat anlayışı, ince bir zevki ve orjinalliklere karşı eğilimi vardır. Kapalı bir çevrede yaşamayı

sever. Eğer bu yüzden saygı görürse, en hoşgörülü ve cazibeli yönünü ortaya koyar. Buradan, yanındaki erkeğin onun bu yönüne

katılması gerektiği anlaşılır. Onun için, eşiyle gurur duymak çok önemlidir. Bundan dolayı, tüm sempatisiyle minnet duyar ve

en itinalı ve şefkatli arkadaş olur.

En hassas noktası çok belirgin olan kendine güvenidir. Eğer sıkıştırılmış olduğunu ya da eleştirildiğini hissederse, hiddetli

ve önceden hesaplanamayan tepkiler gösterebilir. Diğer sorunlarda da kolayca öfkelenmeye eğilimlidir. Ancak kinci değildir.

Eşi, konuya mizahi yönden yaklaşmayı başarabilirse, silahsız kalır ve gülmeye hazır duruma gelir. O, güneşin çocuğudur ve

yaşam sevgisi kolayca alt edilemez.

Aslan kadınının hükmetme hırsına bazen gem vurulmalıdır, ama bu konuda eşi diplomatça davranmalı ve kendine güvenini

zedelememeye dikkat etmelidir. Ona daha sık hoş çiçekler hediye etmeli veya evde rüya gibi bir müzik eşliğinde, mum ışığında

bir akşam yemeği sunmalıdır. O “kendi” erkeğiyse, kayıtsız şartsız onun tarafını tutar ve aşk dolu sözcüklere boğar.

Arası İyi Olduğu Burçlar

Çok iyi : Yay ve Koç
İyi : Başak, Terazi, İkizler ve Yen e
Kötü : Akrep, Kova, Boğa
Ne iyi ne kötü : Balık ve Oğlak

İş Hayatı

Aslanlar doğuştan oyuncular, bu nedenle çoğu meslekte şansları fazladır. Şov dünyasına güçlü bir şekilde girmişlerdi, sahne

ışıklarını severler, ipleri ellerinde tutma yetenekleri sayesinde kuklaları arzularına göre oynatabilirler. Bu

özelliklerinden dolayı doğal olarak doğuştan politikacıdırlar. Üst düzey yöneticiliği, onların kendilerini ifade

edebilecekleri uygun bir yer olabilir. Bu burçta pedagoglara da çok rastlanır. Bilgiyi etkili yollardan temin etmeyi

bilirler. Gerekli saygınlığı sağlayacak sakin ve güçlü bir otoriteye sahiptirler, insanları hayret verici bir yetenekle

motive etmeyi bilirler. Kendilerini ifade etme isteğini, en iyi şekilde mesleklerinde gerçekleştirebilirler. İdealisttirler,

mesleklerini aynı zamanda bir vazife olarak algılayıp, yüksek amaçlarına bu yolla ulaşmaya çalışmaları yararlarınadır. Bunu

başarırlarsa çok yükselebilirler.

Aslan, yeteneklerine toplum yararına veya iyilik amacına yöneltmeye karar verirse,

büyük şeylerin üstesinden gelebilir ve bu kendini başkaları için feda etmeye kadar gidebilir. Genel olarak onu idareci ve

büyük sorumlulukları olan bir yönetici rolünde görürüz. Konusuyla ilgili kararlarda korkak davranmaz.

Aslan insanları, otoriter ve hakimiyet sahibidirler. Eleştirileri zalim ve serttir, Ses tonları aksi ve yaralayıcıdır.

Ama bunu kötüye yormamak gerekir. Bu, belirgin olan dürüstlük anlayışının gereğidir.

Böylelikle emrindekilerinin kendilerine olan güvenini garanti ederler. Ayrıca samimi övgülerde bulunabilme özelliğine

sahiptirler.

Bunu yapış tarzlarıyla, bazı kaba insanların neden olduğu tahribatları telafi ederler.

Aslan insanları vefalıdırlar. Kendilerine sadık davranan kişiye tüm hoşgörü ve desteği gösterirler.

Emrindekilerden kesin bir saygı ve sadakat beklerler. Otorite ve yetkilerine yetkilerini sorgulamaya cesaret eden herhangi

bir kişinin varlığını ya da bir komployu sezerlerse, buna şans tanımaz, kısa keserler bir “cüce ayaklanması” ’na hiçbir zaman

izin vermezler.Ün, Aslanlar için paradan daha önemlidir. Ünvan ve makama çok önem verirler.

Saygı gösterileri onların için büyük bir memnuniyet kaynağıdır, çünkü bu, büyüklüklerinin ve hükümdarlıklarının kabul

edilmesidir. Bütün girişimlerin tepe noktasında bulunurlar. Tartışılmaz yönetici niteliklerinden kaynaklanan mantıklı ve açık

hükümlerle, ölçülü ama hızlı hareket ederek, gerçekten önemli işlerin üstesinden gelirler

Burcun Ünlüleri

Napoleon Bonaparte, Fidel Castro, Alfred Hitchcock, Robert De Niro, Uğur Mumcu, Bill Clinton, Benito Mussolini, Coco Chanel,

Mata Hari, Jaqueline Onassis, Mae West, Henry Ford, Mick Jagger, Carl Gustav Jung, Guy de Maupassant, Madonna, Gönül Yazar,

Ahu Tuğba

Başak Burcu (Virgo)
24 Ağustos – 22 Eylül

Burcun Özellikleri

Kendinizi müzede gibi hissettiğiniz bir evdeyseniz ve orada kalemler yazı masasının kenarına paralel yerleştirilip, kitaplar

büyüklük sırasına göre dizilmişse ve ortam desintan kokuyorsa, hiç şüphe yok ki evin sahibi Başak burcunda doğmuştur. Aklın

gezegeni Merkür tarafından yönetilen Başağı, dış çevresi ve ruhsal durumundaki karmaşa kadar rahatsız eden bir şey yoktur.

,Zodyak’ ın altınca burcu olan Başağın en önemli özelliği akıllı olması ve doğruyu yanlıştan ayırabilme yeteneğinin

olmasıdır. Bu burçta doğanlar dikkatlidirler, ölçüp biçerler, düşünürler, karşılaştırırlar ve ondan sonra karar verirler. Her

şeyi dikkatli bir şekilde analiz ettikleri için, uygun olmayan şeyleri hemen anlayıp, onu en hızlı bir şekilde “düzeltmeye”

çalışırlar. Sözünü ettiğimiz bu özellikler, Başağı titizlik delisi gibi gösterebilir. Diğer yandan Başak insanlarına,

dürüstlük ve samimiyete dayalı büyük özen göstermek gerekir.

Başağın ayakları sımsıkı yere basar zaten onu etkileyen madde topraktır. Zodyak’ ın problemli üyeleri, özellikle birine

dayanma ihtiyacı duyan Yengeç için, Başak huzur ve güven kaynağıdır. Bazı insanların aklını başından alan ve akılca

hareketlerin imkânsız olduğu düşünülen durumlar, Başağı şaşkına çevirmez. Verilmesi gereken kararları, bilgisayar kadar

güvenilir ve doğru verebilir. Doktorluk veya hemşirelik gibi çabuk ve doğru karar vermenin bir insanın yaşamanı kurtardığı

mesleklerde bu burçtan insanların bulunmasına şaşırmamak gerekir. Başak, devamlı mızmızlanan müşterilerin sayısız

şikâyetleriyle uğraşması gereken bir otel müdürü olarak da sakinliğini korur ve gerekeni yapar.

Buraya kadar söylediklerimizi bir sonuca bağlarsak; Başak, karmaşık olmayan ve belki biraz tek yönlü bir burç gibi gözüküyor.

Farklı bir ruh sal yönü yok gibidir. Ama peşin hükümlerden kaçının. Çünkü Başak burcunun tüm karakterini henüz ele almadık.

Merkür’ün çocukları olan Başaklar, çok “akıllı”dırlar, asla sıradan veya soğuk değildirler. Duygusal anlarda nadiren tepkî

göstermeleri onların duygusuz olduklarını göstermez. Çok duygulu ve şefkatlidirler ama sevdikleri insanlara yeterli ilgiyi

göstermezler. Başak insanları zayıf noktalarını tümüyle bildikleri için kendinden şüphe etmeye meyillidirler. Ama şüpheleri,

varlıklarının manevi temelini sarsacak kadar ileri gitmez. Bunun için toprak unsuruna kök salmışcasına bağlıdırlar. Başaklar

bu dünyada yer edinme konusun da kendilerinden şüphe ederler. Bundan dolayı daha önceden yaptıklarını koruma ve

güvensizliklerini giderme çabaları vardır. Başakların kutsal kitabı takvimleridir. Buna en önemsiz anları bile

işaretleyeceklerdir. Ama kader planlanamadığı için bu dünyada en uyanık Başağın bile tahmin edemeyeceği şeyler olur. Bir kaos

içine düşme korkusu yüzünden bazı Başaklar aşırı hareketlere eğilimlidirler. Hayat planlarını öyle abartırlar ki her coşku ve

heyecan daha doğmadan yok edilir. Etraflarına koruyucu bir duvar örerler ve sonra da hapisteymiş gibi yaşadıklarından şikâyet

ederler.

Başakların göze çarpan başka bir özelliği de kendilerine çok dikkat etmeleridir. Bu, başka burçların sinirine dokunabilir,

örneğin Başağın yatak odasındaki büyük aynanın önün de sivilce ve deri bozuklukları ile uğraşmaları gibi… Başak erkekleri

için saç dökülmesi en büyük talihsizliktir. Her sabah şakaklarındaki boşluğun büyüyüp büyümediğini kontrol ederler.

Aşırı dikkatlilik, Başaklarda sadece dış görünüşte kalmaz. Bu burcun üyeleri iç dünyalarını da acımasızca incelerler.

Kendilerinin ve diğerlerinin zayıf noktalarını görürler. Başak tarafından yapılacak bir eleştiri, karşı taraf için acı verici

olabilir. Ama bunun içinde bir parça gerçeklik de her zaman vardır.

Başaklar, büyük iddialar ve gerçekler arasındaki çelişkiyi hemen fark ederler. Bu yüzden gerçekten sakin ve keyifli olduğu

anlar çok nadirdir. O her olayı çok ciddiye alır. Ufak bir alay, kaba bir söz karşısın da Başak köşesine çekilir ve görünmez

olur. Başkalarını cesaretlendirdiği konuları kendisi yapamaz. Alaylı sözleri yanlış anlar. Zayıf noktalarına rağmen Başağın

ölçülü ve güvenilir bir karakteri vardır. Bu arada sakin görünüşünün altında bastırılmış olan kuşku ve güvensizlik, bir gün

patlayabilir. Bir örnek vermek gerekirse: Bu, tıpkı yüzyıllarca durulan bir volkan gibidir, volkan bir gün hiç belirti

göstermeden patlar ve parıltılı ateşiyle çevresindeki her şeyi felakete sürükler. Başaklar patladıklarında, astroloji “vahşi

Başaklar”dan bahseder. Yanındakilere 180 derecelik dönüşleri kavramak zor gelir, çünkü bu burcun karakteri ne tamamen zıt

durumdadırlar. Sadece Başak çift karakterli değildir, İkizler, Yay, Balık gibi burçlar da öyledir. Bir öğüt: Başak kontrolünü

kaybederse, onu kendi haline bırakın. Böyle değişimler “vahşi Başak”ta tam bir fırtına etkisi yaratır. Yine de bu durum,

Başak insanlarının her endişe ve sorunu içlerine atmaları ve sonradan değişik “psikomatik” hastalıklardan acı çekmelerinden

iyidir. Başak, fiziksel sebeplerden çok, duygusal sebeplerden oluşan hastalıklara karşı özellikle duyarlıdır. Ancak başka

insanlara yardım edebiliyorsa kendi acılarını “unutur”. Başkalarının sorunlarını çözerken kendi problemlerinin üstesinden

gelir. Yardım işlerindeki görevlilerin çoğunun Başak burcun dan olmaları bu nedenledir.

Sorunlu özelliklerden söz açılmışken, Başaklar haylazlık etmeyi severler. İnsanlığın geri kalanından farklı olduklarını

düşündükleri için korkunç züppe olabilirler. “Güçsüz” buldukları insanların sorunlarına burunlarını sokarlar. Eğer

kişiliğinin vahşi ve aşırı titiz yanlarını göz ardı edersek Başaklar güvenilir, çalışkan, dikkatli, akıllı ve temelci

insanlardır. Aileleri ve dostlarıyla yakından ilgilenirler. Yanına yaklaşılması kolay insanlardır. Bir sanat eleştirmeni

olarak, zevkleri ve kaliteyi fark etme yetenekleri vardır. Bu onları sanat eseri ve antika kolleksiyonculuğunun ustası yapar,

özellikle de bu pahalı hobiyi olası kılacak bir işleri varsa. Eşyaları dik katli kullanmayı bilirler, onlara bir şeyi ödünç

verirseniz, aynı şekilde geri alacağınızdan emin olabilirsiniz. Bunun dışında; onları yöneten akılcı Merkür, bir bardak

şarapla çakır keyif olmalarını sağlar. O zaman biraz katı olan Başaklardan, kendileriyle bile dalga geçebilen esprili

hikâyeciler çıkar.

Son olarak, özellikle yaşlı Başak insanlarını ilgilendiren bir konuya değinmeliyiz. Başaklar düzenli yaşam anlayışlarından

dolayı uzun yıllar yaşarlar. Yalnız kalmayı tercih ederler. Başak insanları gençken bile parti çılgını değildirler. Arka

planda olmayı severler, sadece saygı değer başarılarla göze batmayı isterler. Kendilerine ihtiyaç duyulduğunu bilmek, iş ve

aile yaşamlarına anlam katar. Çocukları evden ayrılıp hayat arkadaşlarına kaybettiklerin de yalnızlaşırlar. Her şeye rağmen

Başak insanlarının birçok kültürel ilgi alanları vardır, okurlar, müzik dinlerler, çok yaşlanmamışlarsa tiyatroya veya

konsere giderler. Kitap ve müzik onlar için çok önemli olmasına rağmen, insan ilişkileri ve sıcaklığının yerini

dolduramazlar.

Özellikle Başak insanları yaşlanınca sabit fikirli ve hareketsiz olurlar. Gençler bundan korkmamalı ve bu muhafazakâr

görünüşün altında sadece güvensizliğin yattığına düşünmelidirler. “Yaşlılar”‘ ın ne dediğini dinlemeliler. Başak erkeklerinîn

hikâyeleri özellikle hoştur, çünkü eşsiz bir hafızaları vardır.

Künyesi

En önemli özellikleri : Dürüstlük, alçak gönüllülük, ölçülülük
En zayıf noktaları : Titizlik, hasta olmaya karşı abartılı korku
Önerilen meslekler : Doktor, hemşire
Yeteneksizliği : Halkla ilişkiler yöneticisi
Kadın olarak : Rahibe Theresa
Önerilen araç : Bisiklet
En sevdiği yemek : Güzel köfteler
En sevdiği içecek : Havuç suyu
En sevdiği renk : Mavi
En sevdiği dergi : Hayır kurumlarına yardım dergisi
En sevdiği spor : Jimnastik
En sevdiği kitap : Hercule Poirot’lu kitaplar
En sevdiği eğlence : Etrafı toplamak
TV’ deki favori programı : Yarışmalar
Kaybetmek istemeyeceği mobilya : Yazı masası
Metal : Merkür
Uğurlu taşı : Safir
Tehlikeli bölge : Karın, bağırsak
Bulunmayı en sevdiği yer : Park

Erkek ve Aşk, Evlililik

Başak erkeği bir Don Juan değildir, Dikkatli ve sabırlıdır. Yeni bir ilişkiye girip bir kadına yaklaşması

uzun zaman alır. Ama utangaçlığın dan kurtulup harekete geçerse, umulmadık yetenekler geliştirebilir. Başak erkeği flörtlerin

üstadıdır. Bunu başarmak çok cazip olması gerekmez. Çünkü başka özellikleri var dır.

Yağ çekmeyi, inanmadığı şeyleri söylemeyi beceremez. Genelde kadınları açıklığı, dürüstlüğü ve keskin zekâsıyla etkiler.

Başak erkeği çevresine güven saçar ve “zayıf cins”i kendine çeker. Eğer birini elde etmeye uğraşıyorsa, bunu klasik bir

şekilde, çiçekler ve tatlılarla yapar. Bunun için bir çok babaya ideal bir damat olarak gözükür. Romantizm ve duygusallıklar

ona göre değildir. Aşk saatinden önce bile iç çamaşırlarıyla çoraplarını düzenli bir şekilde sandalyeye koyar.

Başak erkeği, ciddi bir ilişkiye olgun bir şekilde düşünüp taşınarak karar verir. Ama birine “evet” derse, ona hayat boyu

sadık kalır. “Benliklerini bulmak” isteyen eşitlikçi kadınlar için, biraz fazla bağlayıcıdır. Eşinin hayatını elinde tutmak,

onu ve çocukları koruyup beslemek ister. Bunun için mesleki ilerleme şansından mahrum bırakılmamayı is ter. Mutfak parası ve

hediyeler konusunda Başak erkeği cimrilik yapmaz. Ama yine de çok ekonomik düşünür. Kutlama günlerinde kuru çiçek yerine, gül

veya karanfil hediye eder.

Kadın ve Aşk, Evlililik

Başak kadınının yanında birçok çapkın avuçlarını yalamıştır. Çök zor fethedilen dişi burçlar grubundandır. Ona “tam bir

erkek” ve maço rolünü oynayan erkek, oyunu kaybeder. Onun güvenini sadece dürüst fikirleri olduğunu ispatlayan ve kartlarını

açık oynayanlar kazanabilir. Başak kadını kesinlikle sırlara ve gizliliğe eğilimli değildir. Parola sı “ya hep, ya hiç”dir.

Bir erkeği eleştiren, değer veren bakışıyla gömleği ne kadar soyabilir, ama gömleği bir çok ciddi konuşmalardan, kutsal

sözlerden sonra çıkarır. Ama dikkat! Aşk yeminleri zayıf görünmemeli, çünkü Başak kadını her şeyde olduğu gibi aşk ve sekste

de ölçü ve ihtiyatlı olmadan yanadır. Yine de onu kazanan kişi, mükemmel bir ev kadını ve iddialı bir eş kazanır. Çocuklar

için Başak kadını çok iyi bir annedir, ara sıra sıkı ve ters görünebilir. Bu onun, bağımsızlığından evlikte de vazgeçmeme

isteğindendir. O sahiplenici veya kıskanç değildir. Onun için evlilik, temelinde aşk ve dürüstlüğün bulunduğu ve iki tarafın

da uymaları gereken bir sözleşmedir.

İş hayatında Başak kadını sözüne bağlılığı ve dürüstlüğü ile parlar. O düşünebileceğiniz en iyi hemşire veya özel

sekreterdir. Bunun yanında iş ve özel hayatını kesin bir şekilde ayırır. Eğer şefi iş sırasında kaytarırsa, onu hemen ihbar

edecektir.

Arası İyi Olduğu Burçlar

Çok iyi : Boğa ve Oğlak

İyi : İkizler, Yengeç, Balık ve Koç

Kötü : Kova, Aslan ve Akrep

Ne iyi ne kötü : Terazi ve Yay

Burcun Ünlüleri

Michael Jackson, Uğur Dündar, Vitali Hakko, Peter Sellers, Ray Charles, Ingrid Bergman, Agatha Christie, Greta Garbo, Leo

Tolstoy, D.H. Lawrence, Sophia Loren, Friedrich Nietzche.

İş Hayatı

Başak iş hayatında yararlı, özel hayatta ise sorun yaratacak birçok özelliğe sahiptir. Mükemmelcilik, güvenilirlik, sabır ve

görev bilinci onu ideal bir iş arkadaşı yapar. Orta derece yöneticiliklerde birçok sorumluluk gerektiren görevlerdeki in

yapmak için entrikalara ve oyunlara dayanamazlar. Başaklar iş yerlerinde devamlı bir kalite için çabalarlar. Eksikleri risk

sanların çoğu Başaktır. İdeal iş arkadaşlarıdırlar ve genelde şefin sağ kolu olarak görev alırlar. Yüksek mevkilerin yolu

Başak için kapalıdır, çünkü kariyer ala bilme yeteneğidir. Tipik bir Başakta “kitapçının kolluklarını görmek” demek, onun çok

yönlülüğüne işaret etmek demektir.

Orta bir banka memuru olarak da doktor veya hemşire olarak da başarılı olabilirsiniz. Hakimlik, devlet memurluğu veya

avukatlık gibi meslekler de size uygundur. Bilim ada mı olmak sizi araştırmaya yöneltecektir. Siz, insanların Einstein gibi

bir dahi olmasını beklemediği bir tipsiniz, ama cesaret ve sabırla amacınıza ulaşabilirsiniz. Birçok “bilgisayar çocuğu”

Başak burcunda doğmuştur. Eğer şef olursanız mesela aile reisi gibi memurlarınız çok acı çekerler. Mülkünüze değer verecek ve

hata yapmayacaksınız. En çok yorulacak olan ise sekreterinizdir (muhtemelen o da Başak olur). Sizi bütün sene küçük bir

konuşma için izleyecektir. Sunuş, Başaklara göre değildir. Siz, işi ilgi çekecek hale getiren

şeflerdensiniz. Genelde sizde olma yan yeteneklere sahip insanlarla dostluk ediyor, onları dinleyip, bir şeyler

öğreniyorsunuz. Evet, moda olan bu kelimenin en iyi örneği olarak “öğrenmeye yetenekli”siniz. Ufak bir grubun başkanı olarak

bu yolla çok başarılı olursunuz. Dostlarınız sizi sevecek ve biraz da hayret edecektir.

Daha önceden fark etmediyseniz, şimdi öğrenin. Yazmaya yeteneklisiniz. Belki bunun için büyük bir gazeteci olabilirsiniz.

Başaklar ayrıntılara dikkat ederler ve karakterleri dikkate değer bir açıklıkla edebi olarak yaratabilirler. Siz haberleri

yakalamak ve karışık bilimsel olayları basite indirgemek konusunda da yeteneklisiniz. Bu sebeple bilimsel gazeteci

olabilirsiniz veya polisiye romanlarının kraliçesi Agatha Chris tie (o da Başaktır) kadar ünlü olabilirsiniz.

Terazi Burcu (Libra)
23 Eylül – 23 Ekim

Burcun Özellikleri

Terazi burcunun, dengeli insanları temsil etmediğine kim inanır? Aynı zamanda bunun terside doğrudur. İki kefesi olan

teraziyi göz önüne getirdiğimizde bu burçta doğanların yapısını tam olarak anlayabiliriz. Tıpkı bir hukukçunun bağlı gözlerle

iki terazi kefesini dengeye getirmeye çalışması gibi, Terazi insanı da sezgisel olarak adalet için çabalar. Bir çelişkiden

kurtulup diğerine düşmesi, terazi prensibini temsil eder: Denge, ancak kefelerin salınması durduğunda oluşur. Astroloji,

onların karmaşa ve çelişki dolu yapılarını, Zodyak’ta terazi pozisyonuyla anlatır. Bu, yedinci burçtur ve rivayete göre

insanlığın iki ayrı cinse doğru değişimin vücut bulmasına ithaf edilmiştir. Bu dengeli insanın iyi huylu, cazibeli, sempatik,

nazik, hoşgörülü, akıllı, çalışkan, sabırlı ideal portresi çok çabuk kavgacı, asık suratlı, inatçı, tembel, boşboğaz, ve

sabırsız olan tersine dönüşebilir. Bu değişim için, yanlış bir kelime, yanlış bir insanın varlığı yeter.Terazi insanları

içlerinde derin bir çelişki yaşarlar. Çevrelerinden çok şey beklerler, hatta sadece yakın çevrelerinden de değil. Terazi

insanı bundan dolayı acı çeker. Tıbbi olarak söylenirse bunlar mide ağrılarıdır ve her seferinde, adaletsizliği herkesi

hayrete düşürür. Uyum için çabası nerede kaldı!Yine de Terazinin tartışmaya ihtiyacı vardır, kasten sebepsiz kavgalar

çıkarır. Konu hiç fark etmez. Köy yaşamının tüm avantajları övülse de bunlara karşı gelecektir. Genellemeler ona çok terstir.

Bu onu kavgaya davet etmektir.Kişisel tartışmalardan çekinir. Sinir sistemi bunun için çok zayıftır. Sanatsal kavgalarda

tarafsız kalmaya çalışır. Bu tartışmayı gerekli kararlılıkla sürdüremez ve sonuçta uzlaşma sağlamaya çalışır. Belirgin olarak

zıt bakış açılarını uzlaştırma, ortasını bulma ve barışı sağlama yeteneği ona tekrar hainlik, yüzeysellik ve ilkesizlik

getirir. Bu, sadece herkes tarafından sevilmek için, dizginleyemediği arzusundan kaynaklanır. Bu sevgi olduğu sürece düşünce

ayrılıklarından kaçınmaya hazırdır.Bir yandan gerçekler ve adalet için çabası, diğer yandan bunların başkaları tarafından

tasvip edilebilir olması, onun karar vermesini zorlaştırır. Bütün olasılıkları dikkate alır ve bunları ölçüp biçer, ta ki

karar vermesi için olaylar onu zorlayıncaya kadar. Hayret verici bir çabayla, kararlı olmadığını inkar edecektir. Çabuk karar

verme konusunda da direngendir. Bir kararın tüm sonuçlarını önceden düşünmek için kendine zaman ayırmayan uçarı insanlardan

nefret eder.Uyum için çabaları, sanata ve tüm güzelliklere yakınlığını gösterir. Sonuçta Terazi, tüm güzelliklerin gezegeni

olan Venüs tarafından yönetilmektedir. Terazi insanı tüm ortamlarda çağdaş bir zevke sahiptir. Gösterişli bir şekilde giyinir

ve ekzantrik olmasını gerektirmeyecek doğal bir zarafetle hareket eder. Gözlerindeki gülüş hiç donmaz. Güzel ve rahat evini

zevkli bir şekilde döşeyeceği, değerli tablolara, klasik antika parçalara ve moda aksesuarlarına sahip olmak için çabalar.

Nelerin birbirine uyduğu konusunda iyi bir zevki vardır. Evine manevi bir gözle bakar. Planlar ve sınırlar onun için dehşet

verici bir şeydir, tıpkı saf fonksiyonellik gibi.Terazi çevresini seve seve kitaplarla doldurur. Ancak okuyacağı için değil.

Okuması için basit bir cep kitabı yeterlidir. Arada bir, iddialı bir edebi eseri de okuyabilir, ama en çok aşk romanları okur

ve renkli dergileri karıştırır.Terazi insanları hayalci midir? Tekrar açık bir evet ve aynı zamanda hayır. Çoğu zamanlarını

hayal dünyasında geçirmeyi sevdikleri için inisiyatif kullanmaktan nefret ettikleri doğrudur. Bir hata yapabilirler! Güçlü

bir rüzgar yüzlerine çarptığında hemen güvenilir bir limana koşarlar. Sonra da uzun sükunet anlarını kendilerinden

esirgemezler ve kendilerine gerekli yakıtı depolamaya çalışırlar. Çevresindeki olumsuz olayları hemen fark ederler, bunların

sonuçlarına uzun süre katlanmayı reddeder, ta ki tutkuları büyüyünceye kadar. Sonra aniden büyük bir enerjiyle patlar ve bu,

kendilerini de şaşırtır. Kendi isteğiyle problemleri çözer ve sükunet anında uyumaya bıraktıkları ev, iş, arkadaşlık gibi tüm

konuları tekrar ele alırlar. Ve yine bir öyle, bir böyle huyuyla çevresinden taleplerde bulunur.Terazi iyi bir ev sahibidir.

İyi yemek yapmak onun işidir. İlgi alanı, günlük yaşamın küçük olaylarından, politik konulara kadar uzanır. İnsanları bir

araya getirmek ona zevk verir. Birkaç dakika içinde samimi bir atmosfer yaratmayı başarır. Dinleyecektir, ama yine de sohbet

ettiği kişiyle hemen derin arkadaşlık kurmayacaktır. “Arkadaşlar” onun için önemlidir, özellikle de yalnız kalmamayı

garantilemek için. Arkadaşlıklarında kişiliğini korumayı başardığından, çevresini ihtiyacına göre değiştirmek ona zor gelmez.

Aşk ilişkileri daha farklıdır. Onlara kendini tümüyle gösterir.

Künyesi

Yönetici Yıldızınız:Venüs (Güzellik, sevgi ve güzel sanatları temsil eder)
Grubunuz: Hava, negatif
Burcunuzun cinsiyeti: Erkek
Üstün yeteneğiniz: Dengeli ve ölçülü olmak
Özelliğiniz: Saygı ve zariflik
Emeliniz: Olgun, düzeyli dostluk kurmak
Amacınız: Zengin olmak, düzenli bir hayat
Anahtar Sözcüğünüz: Denge
Yenmeniz gereken huyunuz: Gösterişten hoşlanmak
Uğurlu gününüz: Cuma
Uğurlu sayılarınız: 2, 6, 16, 432, 9763
Uğurlu taşınız: Opal
Uğurlu renkleriniz: Açık pembe, açık mavi, turkuaz ve mat renkler
Uğurlu çicekleriniz: Pembe krizantem, pembe gül
Uğurlu kokularınız: Gardenya, yasemin ve orkide
Hoşlandığınız müzik: Romantik eserler
Olası hastalıklarınız: Böbrek, üreme organları, baş ve özellikle göz hastalıkları, lumbago

Erkek ve Aşk, Evlililik

Terazi burcu erkeği zevkli, güzelliklere düşkün, hislere değer veren, dürüst, dengeli, iyi niyetli, kibar, adil hoş bir

tiptir. Bu burcun erkeği, dürüsttür. Verdiği sözleri tutmaya özellikle dikkat eder. Karşısındakinden de aynı davranışı

bekler. Bu yumuşak sesli, sakin tavırlı erkeğin his yönü çok kuvvetlidir. Daima tatlı sözlere ihityacı vardır. Dengeli,

kafalı ve mantıklıdır. İyi bir eğitimi olmasa bile güzel konuşmasını bilir. En beğenilen erkek Terazi burcundan doğar. Hisli,

güzelliğe düşkün, aşka önem veren tip, kadın ruhundan çok iyi anlar. Sözleri etkili, daima zarif, nazik ve şıktır. Bu burcun

erkeği oldukça çapkındır. Bir kadını bir süre sevip mutlu ettikten sonra başka bir maceraya atılır. Eğer akıllı, mantıklı,

cazibeli, zarif, şık, güzel, hoş bir tipseniz onu ömür boyu yanınızda tutabilme şansınız yüksektir. Terazi burcu erkeği asla

obur değildir. Fazla iştahlı bir tip sayılmaz. Ama güzel, seçme yemekleri sever. O yemekte bile güzellik arar.Sofra düzenine

de önem verir. Bu erkek paraya önem veren bir tip değildir. Asla maddi olmadığı gibi hayatta pek çok güzelliği elde edebilmek

için paranın gerekli olduğunu bilir. Bu erkek çok kabiliyetli olduğu için sevdiği ve kendisine zevk veren bir konudan bol bol

para kazanabilir. Dostlarına çok değer verir. Onlarla birlikte olmayı sık sık arayıp sormayı çok sever. Başları sıkıldığında

daima yanlarındadır.

Kadın ve Aşk, Evlililik

Bu burçta doğan kadın tam anlamıyla dişidir. Çok cazibeli, hoş ve güzeldir. Özellikle aşk konusunda başka burçtan olan

kadınlar bu burcun kadınıyla kolay kolay baş edemezler. Bu ahenkli, rahat, güzellikler ve sevgiyle dolu hayat isteyen kadın

üstelik çok yönlüdür. Terazi burcu kadını kendi çekiciliğinin farkındadır. Bununla neler yapabileceğini de iyi bilir.

Çevresine hayranlık uyandıran bir tiptir ve bundan zevk alır. Terazi burcu kadını, aynı burcun erkeğinin aksine paraya önem

verir. Para ona hayatta istediği pek çok şeyi sağlaması için lazımdır. Güzelliklere ve sevgiye düşkündür. Bunu elde etmenin

pek kolay olmadığını bilir. Ama bu, sizin onun cimri birisi olduğunu zannetmenize neden olmasın. Çünkü tam aksine cömerttir.

Terazi burcu kadının da mantık, akıl ve zekadan çok hisler hakimdir. Sever, bağlanır ve her şeyini kalbindeki erkeğe verir.

Seveceği adamı dikkatle seçer. Rastgele birine aşık olduğu pek görülmemiştir. Eğer karşısındaki kişiyi sever ve bağlanırsa

çok fedakar olabilir.Evde sizin rahat etmenizi, huzurlu ve ahenkli bir hayat sürmenizi sağlayacaktır. Fakat çok kırılgan

olduğu için, ihmale hiç gelmez. Karşısındaki kişiye hemen kırılıp gücenebilir. Terazi burcu kadınlarının çoğunun vücutları

güzeldir. İnce kemiklidirler ve giydiklerini yakıştırırlar. Ayrıca çokta zevklidirler. Her şeyi kendilerine yakıştırmayı

bilirler. Fakat modayı takip ettiği pek söylenemez. O kendine yakışanı seçer.

Burcun Ünlüleri

Brigitte Bardot, Catgerine Deneuve, Cem Özer, Cervantes, Christopher Reeves, Cliff Richards, Hülya Avşar, Jimmy Carter, John

Lennon, Julio Iglesias, Klaus Kinski, Konficyus, Lizst, Meryl Streep, Michael Douglas, Nurseli İdiz, Oscar Wilde, Pavorotti,

Rahmi Koç, Roger Moore, Sylvia Kristel, Turgut Ozal, Verdi.

Arası İyi Olduğu Burçlar

Çok iyi: Kova, İkizler
İyi: Akrep, Yay, Aslan, Başak, Terazi
Kötü: Koç, Oğlak, Yengeç
Ne iyi ne kötü: Balık, Boğa

Uygun Meslekler

Müzisyen, ressam, heykeltraş, şair, sahne ve film artistliği, el sanatları, mimar, çiçekçi, parfümcü, konfeksiyoncu, terzi,

bankacı, politikacı, hukukçu, din işleri ve mühendislik.

Akrep Burcu (Scorpion)
24 Ekim – 22 Kasım

Burcun Özellikleri

Klasik astrolojide Akrep burcu, kötülüğü, cehennem ve sadizmi, hırsızlık ve şiddeti temsil eder. Akrep insanı, kötü

gülümsemesiyle insanları tahrik eden bir şeytan mıdır? Hayır, Akrep kesinlikle bir şeytan değildir, ama insanlara şeytanca

hareketler yaptırabilecek özellikler taşır.

Akrep insanının etkisi altında olduğu yıldız Plüton’dur. Plüton bütün yıldızların tersine, güçlü insancıl içgüdülerin

yıldızıdır. Akrep insanının hayatındaki en önemli güdü, tutkuların ateşidir. Duygularının kon trolünü elinde tuttuğu sürece,

bunların içindeki enerjiyi yararlı bir amaç için kullanabilir. Ama duygularının kontrolünü kaybederse, zehrinin ulaşabileceği

alandan hemen uzaklaşmalı. Akreplerin her zaman aşırılığa kaçmaları olasıdır. Hiçbir burç, hem iyi hem kötü işlerde böyle

anlamlı başarılar elde etme yeteneğine sahip değildir.

Akrebin tutkulu olmasının kökleri cinselliğindedir. Akrebin, cinselliği en saf ve esaslı biçimde bedenine uyarladığı

söylenir. Cinsel arzular onun el sürülmemiş gücünün sadece bir görünüşüdür. Bunu, modern psikanalizin kurucusu Sigmund

Freud’un ortaya çıkardığı “Her insanın içinde az ya da çok bir güç vardır ve bu güç onun düşünce, his ve hareketlerini

belirler” teorisinde de görebiliriz.

Saf, tamamen gelişmiş bir Akrep, Zodyak’ın en etkileyici burcudur. Söylendiği gibi Pablo Picasso böyle bir Akreptir.

Yüzyılımızın bu büyük ressamı, herkesten fazla tutkularının efendisi ve kurbanıydı, hem şeytana tutulmuş hem de ruhaniydi.

Akrep erkeği çekilmez bir eştir. Gömlek değiştirir gibi sevgili değiştirir. Olgun Akreplerse, gerçeği bul ma yolunda bitmek

bilmez isteklerle dolu, kendilerine ve diğer insanlara karşı umursamaz olurlar. Bu burçta birçok dahi doğmuştur.

Buna rağmen, Hitler’in Seytani propaganda bakanı Goebbels (o da Akreptir) hiç de böyle değildi. O, gelişmemiş Akrebin bir

prototipi miydi? Şüphesiz Goebbels Akrep insanının temel özelliklerini taşıyordu: agresiflik, güç, kendine güven, keskin zekâ

ve cesaret. En önemli özelliği otoriteye olan inancıydı. Gebbels’in, “Führer”i Hitler’e olan Tanrısal sevgisi, onu dünya

tarihinin en büyük ve vicdansız liderlerinden biri yaptı. Böylece de kötü mesleklere giren Akreplerin yetenekleri üzerine

resmî bir örnek oluşturdu.

Bu tanınmış Akrebin yaşam öyküsünden sonra, bu burcun karakterini biraz daha açalım.”İşin karmaşık yolu varken neden basit

yolu seçeyim`?” sözü Akrebin hayatını anlatır. Burada da zekâ küpünün zehirli fikirlerini görüyoruz. Onlar için hayat,

yanımızdan huzur ve barış içinde geçmesini seyredemeyeceğimiz kadar kısadır. Her şey paramparça da olsa o kendi halinden

memnundur. Tartışmalar, kavgalar, zafer veya yenilgiler; bunların hepsi Akrebe göredir. Anlaşmak sizin hiç hoşunuza gitmez.

Huzuru sadece değişim aradığınızda istersiniz.

Hayat, Akrep için bir deney sahasıdır, ama oyun bahçesi değildir. Yaptığınız her şeyi çok ciddiye alırsınız. Kesin sınırlarla

çizilmiş bir amacınız vardır. Her şey bu amaca nasıl ulaşacağınız sorusu çevresinde döner. Yolunuza çıkan her şeyle savaşır

ve mümkünse yok edersiniz. Başkalarının oyunlarını bozmayı, onların hile ve stratejilerini açığa çıkarmayı seversiniz. Hiç

kimse sizi aldatamaz. Siz bütün sahtekâr ve yalancıları hemen farkedersiniz. İnsanın içini okuyan bakışlarınızın hedefi olan

kişi, iç çamaşırlarıyla kalmış gibi olur. Oysa sizin kartlarınızı görmek çok az kişiye nasip olur. Birisi özel işlerinize

burnunu sokmaya ve ya ruhunuza girmeye çalışırsa, çok şiddetli tepki verirsiniz. Bu sizin için hoş bir durum değildir. Böyle

tutumlar Akrebi kibirli, egoist ve hesaplı olmaya zorlar.

Ama sizin için “sağlıklı” bir egoizm, zararlı bir şey değildir. Kendinizi yolundan döndürülemeyen bir bozkır kurdu gibi

hissediyorsunuz. Eğer “yoldayken” kendinize ve diğer insanlara karşı duyarsız oluyorsanız, bu sizin görev anlayışınıza göre

“iyi bir şeyin” kanıtıdır. Biraz şüpheli olan “amaç, araçları meşru kılar” sözüne göre hareket ediyorsunuz.

Ama kendinizi kandırmayın. Kendinden çok emin görünen Akrepte bile kibir ve benmerkezcilik, duygulu bir kalbi saklamak için

bir örtüdür. Bütün insanlar gibi Akrep de sevilmek ister. Bağımsızlığına düşkün olsa bile yalnızlıktan acı çeker. Şiddetli

bir şekilde bireysel özgürlüğü savunsa da bu sadece kendi yalnızlığını saklamak içindir. Akrep, kimsenin onun gibi bağımsız

bir yaratığı sevmeyeceğinden öyle emindir ki bu yöndeki bütün iddiaları şüpheyle karşılar. Bunun yanında Akrepler gerçekten

sevildiklerini hissederlerse, en tutkulu ve güçlü âşıklar olacaklardır. Kimse kalbini sizin gibi konuşturamaz.

Bu sert kabuğunun altında yumuşak bir öz mü saklıdır? En azından olgun, gelişmiş Akreplerde bu durum geçerlidir. Zayıflık

olarak görülmemesi gereken duygusallığının yanında soylu bir karakteri de vardır. Siz Akrep olarak, inatçı yapınızla daha

zayıf insanlara güç veren tipte bir erkeksiniz, tipik bir “aşk çöpçüsü” sünüz.. Bütün dost ve tanıdıklarınız duygusal

problemlerini size anlatırlar, hatta bazen istediğinizden de fazla. Herkes sizden kurtarıcı rolü nü oynamanızı ister. Oysa

siz bu role çok zor katlanırsınız. En iyisi siz bu “hobi” nizden bir meslek yaratın ve psikiyatr veya psikolog olun. Akrep

insanlarının, dostlarının problemlerine gösterdikleri anlayışın sebebi kendilerinin de cennet ve cehennemden geçmiş

olmalarıdır. Hatalarınızı bilme özelliğiniz size acı verebilir.

Tekrar gelişmemiş Akrep türüne dönelim. Bu kişi son derece bencildir. Böyle bir Akrep, amacına ulaşmak için her şeyi yapar ve

bunu ya parken hiç düşünmez. Gaddar ve sadist olabilir, ona yapılan bir haksızlığı asla unutmaz. İntikam hırsı, düşmanını

uçuruma itmek için en karı şık entrikaları hazırlama gücü verir Burada da maalesef hileci, katil ruhlu Akrebi açıkça görürüz.

Günlük hayatta Akrep insanlarıyla kolay kolay birlikte yaşanmaz, özellikle evlilikte. Buna rağmen onlarda güçlü, güvenilir,

gerçekçi bir kişilik vardır. Akrepler her konuda başarılı olabilirler. Başka hiçbir burçta bu kadar çeşitli işler yapan

insanlar yoktur. Başarılı sporcular, öncü bilim adamları ve dahi sanatçıların çoğu Akrep burcundandır. Evet, beceriksiz

olmakla birlikte yaratıcılıkları, onları sanatçılığa yöneltiyor. Hayat, Akrep insanına bizim anlama sınırlarımızı aşan

şeylerle uğraşma yetisi vermiştir. Buradan Hz. Muhammed ve Martin Luther gibi büyük din liderlerinin Akrep burcunda

doğmalarının bir rastlantı olmadığı görülür.

Künyesi

En önemli özellikleri : İrade kuvveti, cesaret, yaratıcılık
En zayıf noktaları : Benmerkezcilik, kibir
İstediği meslek : Muhalefet lideri Tarihteki örneği: Sir Francis Drake
Beceremeyeceği iş : Kondüktörlük
Sevdiği araç : Cenaze arabası
Sevdiği yemek : Biberli pizza
Sevdiği içecek : Viski (sek, buzsuz)
Sevdiği renk : Siyah
Tavsiye edilen kitap : “Bugünün Psikolojisi”, ilginç yayınlar
Sevdiği spor : Dalgıçlık
Sevdiği film : Charles Bronson’ın oynadığı hareketli filmler
TV’ de tavsiye edilen yayın : Gece yarısı showları
Kaybetmek istemeyeceği mobilya : Tabure
Metal : Plütonyum
Uğurlu taşı : Sarı yakut
Hastalığa yatkın organı : Cinsel uzuvları
Sevdiği müzik : Requiem
Severek bulunduğu mekân : Çöl

Erkek ve Aşk, Evlililik

Akrep erkeği gerçek bir erkektir; çok şey verebilen, tutkulu, teşvik edici. Ondaki en özel şey, coşkusudur. Ama bu yanı onu,

zor ve anlaşılmaz bir sevgili gibi gösterebilir. Kadınların üzerinde neredeyse büyülü bir çekim gücü vardır. Onun yakınlaşma

denemelerini göz ardı etmek imkânsızdır. O, yanındakileri herhangi bir biçimde kendine çeker, aşk veya dostluk fark etmez.

Eğer bir Akrep erkeğine değer vermeyi denerseniz, bir “kötü”, bir de “iyi” Akrep tipi olduğunu bilin. Kötü Akrep erkeğine

aşkın pozitif gücü tamamen yabancıdır. Kaba, saltanat düşkünü, kinci ve sırf kendini düşünen bir tiptir. Gücünü ve etkisini

göstermek ister ve ona kapılan her kadına da bunu hissettirir. Ondan kopmak ise çok zordur.

İyi Akrep erkeği ise tam tersine gerçek aşka bütün diğer burçlar kadar inanır. Heyecan, ona enerjisini olumlu yönde

kullanmayı öğretmiştir. Ama yine de beraber yaşanması kolay olmayan bir eştir. İşte veya evde her zaman başına buyruk

olacaktır. Bu arada nadiren otoriterdir, seks çok ileri yaşlara kadar onun ha yatında büyük rol oynar. Gerçek eşini bulunca,

bu evlilik mutlu ve biraz da ekzantrik olacaktır (tabii ki “iyi” Akrep’ten bahsediyoruz).

Kadın ve Aşk, Evlililik

Akrep kadını bir gecelik flört değildir. Sadece şahsiyetli erkekler onun için aday olmalıdır. Şimdi bu uyarı niye? Akrep

kadını biraz esrarengiz bir yaratıktır. Sadece ona yaklaşmak bile çok tecrübe gerektirir, çünkü tek bir bakışta erkeklerin

içlerini okumayı bilir. Eğer henüz “çaylak”sanız, asla onun cinsel tecrübesiyle boy ölçüşmeye kalkmayın. Kendinize

güvenmediğinizi hemen fark eder ve sizi kötü bir duruma düşürebilir. Ona yaklaşmanın tek yolu, tam bir açıklıktır.

Eleştirinin odak noktası olmadığı sürece dürüstlük onu onurlandırır. Akrep kadını iltifatlardan hoşlanır, ama yağ çekmek onu

kızdırır.

Evlenince seks konusunda çok sabırlı olmanız gerekir. Şaşırtıcı olan şey; aile için gerçekten geleneksel fi kirlerinin

olmasıdır. Sevgilisine rahat bir ev ortamı sağlamak ister ve çocuklarla ilgilenir. Fakat “rahat bir ev ve sadece huzur”

kesinlikle ona göre değildir. Aşk ilişkisinde biraz sürtüşmeye ihtiyacı vardır ve ara sıra olmadık şeylerden kavga

çıkarabilir; bu sadece ilişkinin sıkıcı olmaması içindir

Arası İyi Olduğu Burçlar

Çok iyi : Balık ve Yengeç
İyi : Yay, Oğlak, Başak, Terazi
Kötü : Kova, Boğa ve Aslan
Ne iyi ne kötü : Koç ve İkizler

İş Hayatı

Akrepler doğuştan büyük işlere yatkındırlar. Gerçekten önemli kişiliklerin doğduğu gruptandırlar. Başbakan olmasanız veya

Nobel ödülü kazanamasanız bile seçtiğiniz her meslekte başarılı olursunuz. Şöhret yolunda Akrep kendinden fazlaca emin

kibrini bırakmak zorundadır. Akrep burcundan birçok insan yanlış zamanda söylenen bir söz yüzünden meslek hayatlarını

söndürmüşlerdir. Ne kadar doğru olsa bile hangi şef, çalışanların birinden yanlış bir şey yaptığını duymak ister?

Yani Akrep insanlarının problemi bir iş bulmak değil, onu elinde tutmaktır. Bu sonuncusu, üstleriniz tarafından

eleştirilmenize bağlıdır. Çok abartmadığınız sürece sizden hoşlananlar densizliklerinizi görmezden geleceklerdir. Onlar sizin

mesleki hırsınızdan, bilginizden ve fikir zenginliğinizden etkilenirler. Tam tersine şef size iyi davranmıyorsa, çok kötü

olabilirsiniz. O zaman işi çok ciddiye alır ve her yanlışlığı görürsünüz ve eleştirirsiniz. Siz belki biraz zıt bir

karaktersiniz, aşırılığa kaçıyorsunuz, ama diğerleri tarafından acımasızca değerlendiriliyorsunuz. Akrepler, mümkün olduğunca

az insana bağlı olacakları bir iş seçmeliler. O zaman, kendini sevdirmeme olasılığı daha azdır. Yani onlar için bağımsız

çalışma olanağı olan meslekler uygundur; doktor, müteahhit veya danışmanlık gibi.

Akrebe ayrıca araştırmacılık, dedektiflik, gazetecilik, psikiyatr veya “iş” denilirse ajanlık gibi meslekler de uygundur.

Çünkü bu alanlarda gizli bilgileri hissetme yeteneğinizi gösterebilirsiniz. Sanat, Akrebin yaşamak için ihtiyaç duyduğu

bağımsızlığı verebilir. Uyumsuz, provokatör hareketleri halkın ilgisini kesinlikle çekecektir.

Çalışan olarak sadece kendi işlerinizi üstünüze alırsınız. İlerlemenize yardımcı olduğu sürece şikâyet etmeden ekip çalışması

da yapabilirsiniz, zamanı geldiğini görünce hiç düşünmeden taraf değiştirirsiniz. Amaçlarınız şefinkilerle uyuştuğu sürece

vefalısınızdır. İşveren olarak sıkı, ama adaletlisiniz. Çalışanlarınızın seçimine çok önem verirsiniz. Hassas burnunuz

özellikle “pislik kokusu” nu iyi alır.

Size uymayanın şansı yoktur. Son olarak nazik bir konudan bahsetmek istiyoruz: Akrep insanlarında hak ve kanunlara pek

uymayan yönler vardır. Ama konumuz, hayatını hırsızlık veya saldırı gibi ciddi kriminal suçlarla kazanan Akrepler değil.

Burcunuzun temsilcileri ayrıca legalite ve illegalite arasındaki ince yolda gidip gelenlerde değil. Bütün olası kanun

boşluklarını bulup çıkarmak hoşunuza gidiyor. Tabii ki siz, klasik Akrep olarak tamamen

Yay Burcu (Sagittarius)
23 Kasım – 21 Aralık

Burcun Özellikleri

Yay, hayatı kimsenin sevmediği kadar sever ve gayretle ona kendi damgasını vurmaya çalışır. Orta karar başarılar ve

geleneksel düşünüş, ona göre dehşet vericidir. Onun ihtiyacı, iyi bir yaşam ve yeni düşüncelerin keşfedilebileceği özgür bir

ortamdır.

Yay insanları iyimser, canlı, atılgan, zeki ve rollerinden çok emindirler. Cesaretlerini kanıtlayabilecekleri her fırsatı

değerlendirirler ve kendilerine yararlı olacağını düşündükleri insanlarla ilişki kurarlar. Yay umudunu, ünlü ve tüm dünyada

takdir görmüş, sıradışı yetenekleri olan kişilere bağlar. Dünyadaki güçlü ve büyük kişilerin yaydığı ışıkla güneşlenir,

başkalarının yaptığı işlerle

övünmekten çekinmez. Bazen, onun aslında hakkı olmayan bir nüfuza sahip olduğu iddia edilir. Bu burç bir yönetici olarak

tanınır. Fakat davranış tarzı ve yapısı her zaman çok sempatik değildir.

Yay insanı, olağanüstü değişkendir. İster istemez Yayı etkileyen ve bir kuğuya ya da bir buluta dönüşebilen Jüpiter akla

gelir. Daima yeni ülkeleri keşfetmek onun için çok caziptir. Merakı tatmin olduğunda, bu bölgeler onu artık pek

ilgilendirmez.

Yayın bilinen kendine güveni; diğer insanlar üzerinde tıpkı bir kıvılcım etkisi yapar. Bu burç, tereddütlü arkadaşlıkları

kayıtsızlıktan kurtarmayı bilir. Bu sırada birçok ceviz kıracaktır, ancak Yay bunu öyle hoş bir şekilde yapar ki cevizlerin

sahibi bundan dolayı darılmaz. Yayı, yan-lış bir konuda kendini tehlikeye atmakla suçlarsanız, en iyi amaçlara sadece onun

sahip olduğu konusun da kendini haklı göstermeye çalışacaktır…

Bir Yayla geçinmek öyle çok kolay değildir. Diğer yandan bu burç olmasaydı, Adem ve Havva’dan beri dünyada pek bir şey

değişmezdi.

Acaba Yayın hayatı nasıl geçer? Her şey asi bir gençlik dönemiyle başlar. Yay her konuda erken olgunlaşmış biridir. Yeni

deneyimler elde etmek ve eserleriyle sansasyon yaratmak için yanar tutuşur. Benzer şekilde girişimci Koçlardan farklı olarak,

Yay daima hareketlerinin sonuçlarına katlanmaya hazırdır. Çok gelişmiş ve güçlü bir sorumluluk duygusuna sahiptir. Eğitimi

için aldığı parayı, eğlence yerlerinde harcamış olan genç bir Yay, gelecek aya kadar parasızlık çekecektir. Babasının gelecek

ay kendisine vereceği paradan avans istemeyecek kadar da gururludur.

Yay, aşağı yukarı 30-40 yaşları arasında bir yetişkin olacaktır. Rahat biri olacak, ona zaruri görünen konforla çevresini

kuşatacak, prensip ve meziyetler geliştirecektir. Her şey iyi giderse; çevresindeki in sanları sarsılmaz bir başarı, hoşgörü

ve asilikle yöneten biri olacaktır. Değişime çok fazla inanır. Gerekirse tüm ilke ve kuralları hiçe sayarak, bir günah

çıkartma rahibi rolü sergileyebilir. Hemen hemen her Yay, materyalist olduğu hakkındaki tüm suçlamaları reddeder. Buna karşın

ileri görüşlü, namuslu, liberal ve hoşgörülü olduğunu iddia edecek tir. Namus anlayışı daha iyiye götürme isteğine dayanır ve

bu özelliğe gerçekten de sahiptir. Ancak kişiliğinin bu yönünü, sadece kendisiyle aynı görüş açısına sahip kimselere açar.

Çünkü Yay, insanları üç gruba ayırır: “İyi” insanlar; kendisine son derece sadık olan ve her konuda tüm öğütlerini dinleyen

iş arkadaşları ve dostlarıdır. “Kötü” insanlar; kendisinden farklı bir anlayışa sahip olan kişilerdir. Ayrıca daha abartılı

olarak, Yay bu insanların “aptal” olduklarını düşünür. Aksi halde neden Yayın liderliğini kabul etmesinler ki? “Belli bir

düşüncesi olmayan” insanlardan ise, ilk gruba katılmalarını bekler.

Yay, iş dünyası hakkındaki hükümleriyle tam bir isabet kaydeder, ama eğer duyguları ve özel yaşamı iş yaşamına karışırsa,

işte o zaman sık sık hatalar yapmaya başlayacaktır. Bu burcun en büyük sorunların

dan biri de aynı anda birçok konuyla ilgilenmesidir. Daima eksen üzerinde olduğun için Yay doğal olarak yeni ve çok yönlü

konularla yüzleşmek zorunda kalacaktır. Değişim arzusu onu, ilginç gibi görünen her iddiayı araştırmaya iter. Başarısızlık

korkusu ya da girişimlerinin karaya oturması Yaya yabancı olduğu için sorunları genelde küçümser.

Detaylarla uğraşmakta sabırsız olduğundan, bu görevi başkalarına bırakır. Yayın zorluklardan kurtulma repertuarı oldukça

geniştir. Sıkıntı ya düştüğünde zekâsı en yüksek düzeyde çalışır.

Yayı diğer burçlardan ayıran bir yeteneği vardır. İnsanları kendi ayakları üzerinde durdurmayı ve toplantılar organize etmeyi

herkes ten daha iyi başarır. Kulüp ve firmaların kurucusudur. Zorluklarla severek başa çıkan Teraziden farklı olarak, kendini

büyük gruplara entegre etmek Yayın amacıdır.

Yay, yalnızlıktan çok korkar ve bir şeyle meşgul olmadığında derin bunalımlara düşer. Onun için en iyi şey, kendini bir

idealle beraber tanımlamaktır. Adalet için savaşacak ve tüm enerjisini başka insanlar için sarf edecek bir yapıdadır.

İdealini paylaşmayan insanlar karşısında sevimsiz olacaktır.

Künyesi

En önemli özellikleri: İyimserlik, kendine güven, girişimci ruh
En zayıf noktaları: Megolamanlık, konformizm
En sevdiği rol: Araştırmacılık
Yeteneksiz olduğu alan: Dans
Tarihi örnek: Robin Hood
Roman kahramanı: Anjelik
Tercih ettiği araç: At arabası
Sevdiği yemek: Egzotik baharatlarla süslenmiş salata
Sevdiği içki: Planter’s punch Sevdiği renk: Mor
Sevdiği spor: Ata binmek ya da ok atmak
Başucu kitabı: 80 Günde Devri alem
Sevdiği film: Woody Allen’ın “Bananas”ı
Yunan mitolojisindeki örneği: Prömetheus
Televizyonda tercih ettiği yayın: Yurt dışı ropörtajları
Onu en çok çeken: Sonuna kadar açılmış pencere
Metal: Kalay
Uğurlu taşı: Ametist
Hastalığa yatkın organı: Kalça, karaciğer
Sevdiği müzik: Milli marş
Bulunmak istediği yer: Uzun mesafe uçuşu yapan dev bir jet

Erkek ve Aşk, Evlililik

O, bir kadına gökyüzünün ne kadar mavi olduğundan bahseden “romantik bir hayalperest” değildir; Yay erkeği ıslah olmaz çocuk

ruhlu, hiçbir şeyin yanıp gitmesine izin vermeyen neşeli bir çingene ve çok büyük zorluklarla nikah masasına

sürükleyebileceğiniz biridir. Seçtiğiniz kişi ahenkli, eğlendirici bir eş ve iyi bir arkadaş olabilirse, doğru kişinin

yanındasınız demektir. Eğer bu özel delikanlıyı avlamak istiyorsanız, hoş görülü olup olmadığınız sorulmalı dır. Çünkü

özgürlüğü, arkadaşlarıyla birkaç bira içmesi ve bir poker akşamı, sizinle olan bir randevudan ya da hoş bir şömine başı

sohbetinden genelde daha önemlidir.

Onun için hiçbir şey, sahiplenici bir aşktan, boğucu bir kıskançlıktan ve mızmız bir serzenişten daha kötü olamaz. Nerede,

kiminle ve neden onunla değil de başkalarıyla olduğu soruları, onda nefret uyandırır. Genelde yüzeysel ilişkiler kurar. Yine

de mutlu bir evlilik yapmış Yay erkekleri vardır, ama bu gerçekte karısı sayesinde gerçekleşir.

Yay erkeğinin sizi seçmesini sağlayabilirseniz, evlilik yeminini çok ciddiye alır. Hatta sizin beklediğiniz den daha farklı

bir anlamda. Evliliğini kaçamaklarla tehlikeye atmamak konusunda daima dikkatlidir. Yay erkeğini herhangi bir kategoriye

sokamazsınız. İş konusunda yetenekli ve canlıdır, günlerce işiyle uğraşır ve bu arada da sadece birkaç saat uyur. İş ve

eğlencenin bu şekilde birleştirilmesini rahatsız edici bulabilirsiniz. Tabii ki her şeye rağmen sizi düşünecek, hediye ve

giysilerle şımartacaktır. Ası1 sorun, ona bir eş mi, yoksa arkadaş, dost ya da bir mürebbiye mi olmak istediğinize bağlıdır.

Fakat tüm bunlar beraberinde “mutluluk” getirecektir.

Kadın ve Aşk, Evlililik

Yay kadını, farklı olan herhangi bir şeyi sever. Yaşamın değişikliklerle, sürprizlerle ve yeni arkadaşlıklar la dolu olmasını

ister. Tıpkı Yay erkeği gibi, kaçındığı her şeyin kendini çektiğini hisseder. Erkekleri baş tan çıkarıp, ilgiyi vücuduna

çekmeyi sever. Yine de bu yeteneğinden do

layı suçlandığında, kendini koruyacaktır ve bu da bazı Yay kadınlarının taşıdığı bir özelliktir.

Her şeye rağmen, Yay kadınının hayatındaki en önemli rolü; aşk oynamaz. Manevi bağlılık ve samimi arkadaşlıklar, akıllı

konuşmalar ve ortak ilgiler, onun aradığı şeylerdir.

Daima aktiftir ve her an her ortamda pek çok insanla tanışabilir. Bu nedenle aşkı ve doğru erkeği aramaz, çünkü onunla günün

birinde karşılaşacağını bilir. Bir Yay kadınını sahiplenmeye ya da ona hükmetmeye çalışmak baştan başarısızlığa mahkûmdur.

Gençken bir kelebek gibi, bir çiçekten diğerine konar, ancak evlilikte sadık bir eş örneğidir. Evliliğini çok ciddiye alır ve

daima eşinin yanında olur, onu sever ve ona bakar. Tabii bireyselliğini serbestçe sergilemek koşuluyla. Ev işleriyle

uğraşmaktan hoşlanmaz, ama yine de bunları yerine getirecektir, hatta olabildiği kadar çabuk.

Yay kadını doğru erkekle birlikte olduğunda tutkulu bir âşık olur. Onun fiziksel aşka olan ilgisini uyandırmayı bilmeyen bir

eşe, kısa bir süre sonra kırmızı kartı gösterecek ve tereddütsüzce onu oyun dışı bırakacaktır. Tutkulu Yay kadını, kendisi ne

şefkat gösterilmesini ve yumuşak davranılmasını ister. Maçoların onun yanında hiç şansı yoktur.

Burcun Ünlüleri

Woody Allen, Ludwig van Beet hoven, Walt Disney, Kirk Douglas, Frank Sinatra, Jane Fonda, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Mehmet

AIi Birand, Zeki Müren, Winston Churchill, Gustave Flaubert, Edith Piaf, Mark Twain

İş Hayatı

Girişimci, yaratıcı ve kendine güvenen birisiniz. Geçiminizi nasıl sağlamak isterseniz isteyin, ürünlerinizi ve çabalarınızı

takdir edecek bir topluluğa ihtiyacınız vardır. Örneğin çok iyi bir hatip olabilirsiniz ya da bir şeyler yaratabileceğiniz

bir işte de aynı sonucu elde edebilirsiniz.

Gerçeklere olan inancınız ve olayların temeline inme eğiliminiz sizi bir savcı, politikacı ya da yargıç yapabilir. Öğretmen

ya da profesörlük sizin için kötü bir meslek değildir, çünkü bu alanlar Yayın, insanların kaderini belirleme isteğine denk

düşmektedir. Ticari konularda çok güçlü bir sezginiz var ve mükemmel bir iş arkadaşsınız. Gençlik yıllarında sık sık işinizi

değiştirecek, ama sonradan bağımsız çalışmak ya da yönetici olmak için en iyi şartları elde edeceksiniz. Siz, çalışanlarına

geniş bir hareket alanı tanıyan demokratik bir yöneticisiniz.

Her şeyden önce hayatınızda esaslı bir şeyler yapmak istersiniz, bir yere gelmek için gerekli hırs ve inisiyatife sahipsiniz.

Oğlak Burcu (Capricorn)
22 Aralık – 20 Ocak

Burcun Özellikleri

Oğlağın hayatı iki devreye ayrılır: 30 yaşından öncesi ve sonrası. Bu yaş, doğumunda etkili olan Satürn’ün devir zamanıdır.

Bu gezegen güneş etrafındaki turunu tamamlamak için 29 yıl ve 167 güne ihtiyaç duyar.

İlk 30 yılda Oğlak kendini bir arayış içinde bulur. Burcuna adını veren oğlağın emin adımlarla dik duvara tırmanışından, bu

dönemde eser yoktur. Kendinden memnun değildir. Bir erkek keçi kadar tehlikelidir.

30 yaşından sonra Oğlak, gençliğinde kendisine çok pahalıya mal olan deneyimleri yerli yerine otur tur. Yani o, tam anlamıyla

“sonradan açılan” biridir. Karşı cinsle ilişkiyi genelde “gerçek bir gecikme” ile keşfeder ve mesleki başarıları diğer

burçlardan daha geç ortaya çıkar. Denilebilir ki hayatı ciddi bir mesele olarak görmesi onu başarı merdiveninin zirvesine

çıkarabilir.

Dışarıdan bakınca kendinden emin, güçlü, sarsılmaz ve mesafeli görünür, ama içinde özen, sevgi ve ilgiye özlem duyar.

Hastalık derecesinde hassastır ve kendini sükunetle dış dünyadan soyutlar. Duygularını göstermek, bu burçta doğanlar için

doktorluk mesleğinin zorluklarıyla kıyaslanabilecek bir meseledir.

Oğlak, titizliğiyle tanınır, her şeyi çok fazla ciddiye alır. Sözlerini vaktinde yerine getiren ve yapılmış anlaşmalarda

güvenilebilecek biridir. Yalan, ikiyüzlülük ve riyakârlık onun için şeytan işidir. İdealleri gerçeklik, değerler,

doğallıktır. Yüzeysellikten ve yapay olan her şeyden nefret eder.

Çoğu insan titiz ve zorlu Oğlağı sıkıcı bulur. O da bunu bilir ve bundan acı duyar. Korkunç bir mizah gücüyle tepki verir,

kendi zayıflıklarını teşhir etmekten çekinmez. Kimse de ona karşı çıkamaz ve birlikte olduğu insanların zayıflıklarını yakıcı

bir alayla eleştirir. Bu yüzden sürekli tepki alır.

Diğer burçların yanında Oğlağı iki özellik iyi tanımlar; sabır ve mantıksızlığa karşı hassasiyet. İkisi birlikte Oğlağın

olayları ve insanları hayret edilecek kadar açık bir görüşle anlamasına yardım eder. Buna rağmen pek şanslı değildir.

Kendini, kendi kurduğu hapishaneden serbest bırakmayı ne kadar isterdi… Yine de bunu nadiren yapabilir. Oğlağın iyilik

perisi, zamandır. Tüm muhaliflerini bertaraf etmeye yardım eder. Oğlak burcunda doğanlar zamanı çok iyi kullanır. Bir

hamlenin nasıl planlanacağını iyi bilir, bunu meslekte, toplumda ve aşk ta kanıtlar. Oğlağın parolası azimdir. Temel sözü ise

“Ben organize ediyorum.”

Oğlak yaptığı şeyi titizce yapar. Kararları daima aşırıdır, hiçbir ayrım yoktur. Oğlağın en büyük zayıflı ğı kibirdir.

Dünyayı savaştan, anarşi ve ahlaki çöküntüden kurtarmak isteyen insanlar hep bu burçta doğmuşlardır. Bir konuda kararı, ancak

konuya uzmanca hakim olduğunda verir. İtiraza tahammül edemez. Başkalarının eleştirileri onu niye ilgilendirsin ki! Oğlak

hava kirliliğine karşı savaşmak için her şeyi yapar.

Şüphesiz, bu bir abartıdır ve bir Oğlakla beraber yaşayan kişi onun yapısının “karanlık” yönünü tanımıştır: Oğlak hoşgörüsü

olmayan biridir. Kendisine karşı çıkılmasına hiç katlanamaz. Onun zekâ ve mantığına hitap etmek daha akıllıca bir iştir. Eğer

Oğlak hafifçe gülümsediyse, artık tehlikeli değildir.

O, alışkanlıkların insanıdır ve kendini en çok, katettiği yolda iyi hisseder. Güven dolu bir rutinlikte hissizleşip, hantal

ve kuruntulu bir işkoliğe dönüşebilir. Toplumda nazik ve hoşsohbet biri olarak bilinir. Kendini hemen öne atmaz. Ona

yaklaşmak kolay değildir, ancak onu bir arkadaş olarak kazandığınızda, Zodyak’taki tüm burçlar arasında daha güvenilir birini

bulamazsınız.

Oğlak sabırlı ve çalışkan bir işçidir. Sınır tanımayan bir hırsı vardır. Belirlediği amaçlara ulaşmada gösterdiği sabır asla

tükenmez: Karar verdiği her şeyi önceden düşünür, analiz eder ve ölçüp biçer. Ulaştıklarıyla uzun süre mutlu olamaz. Da ima

daha fazla ve daha yukarı tırmanmak ister. Fikir zenginliği, girişimciliği ve olağanüstü yetenekleri sayesinde bir sanayi

imparatoru ola bilir. Cazibesi ya da ilişkileriyle değil, eserleriyle başarılı olur.

Künyesi

En önemli meziyetleri: Ciddilik, dürüstlük, sertlik
En zayıf noktaları: Abartılı titizlik ve her şeyi ciddiye alma eğilimi
Toplumda tercih ettiği rol: Günah çıkaran papaz
Yeteneksizliği: İşkoliklik
Tarihteki örneği: Louis Pasteur
Antik örnek: Penelope
Tercih ettiği araç: Traktör
Sevdiği yemek: Sebze çorbası
Sevdiği içki: Snaps
Sevdiği renk: Kahverenginin tüm tonları
Sevdiği spor: Dağcılık
Tercih ettiği giysi: Siyah pardösü
Başucu kitabı: Monte Kristo Kontu
Televizyonda tercih ettiği yayın: Politik konulardaki tartışmalar
Oğlağın en sevdiği mobilya: Do laplı saat
Metali: Kurşun Uğurlu taşı: Akik
Hastalığa yatkın organı: Kemikler ve eklemler
Sevdiği müzik: Klasik müzik
En fazla bulunmayı sevdiği yer: Dergâh

Erkek ve Aşk, Evlililik

Oğlakların yüzde sekseni olayların üzerine, öğretici ve sınırsız güvene lâyık güçlü bir karakterle gider.

Ona yaklaşmak kolay değildir. Yeryüzündeki en sakin ve sessiz in sanlardandır. Ancak güvenilir ortamlarda açılır ve kendini

neşe seline bırakır, ama yine de kendisinden bir parçayı sakladığı hissini kaybetmezsiniz.

Doğuştan koruyucu bir insandır. Yaslanacak omuz arayan bir kadın sanız, uzun süre aranmanıza gerek yok. Oğlak sizin

adamınızdır! Şunu da belirtmek gerekir ki bu erkek, baba figürünün sadece meziyetlerine değil, aynı zamanda olumsuzluklarına

da sahiptir. Oğlak erkeği otoriterdir. Başkaları adına, onlar için

iyi ya da kötü olduğuna bakmadan, karar vermeye eğilimlidir. Bazen eşi o kadar güvensiz davranır ki Oğlak insanı olmadan

hiçbir karar veremeyeceğini sanırsınız.

Dikkat: İş ve para, Oğlak erkeği için hayattaki en önemli şeylerdir. Her şeyde başarılı olmak ister. Aşk, ikinci sırada

gelir. Şüphesiz ona çok yakın olmanız şartıyla sizi de bu başarıya ortak edecektir. Kendisi şirketin verdiği görevle

Alaska’ya gi derken, sizin de onunla gitmeniz konusunda ayak diremenizi anlayamayacaktır.

Oğlak erkeği, bir kadının onunla yanlış bir oyun oynamasından veya kendine güveninin yaralanmasından çok korkar. Aşk

konusunda size karşı net bir düşüncesi olduğunda bile, bunu göstermeyecektir. Ta ki sizin onu başınızdan savmayacağınıza emin

olana kadar. Bu adamı seviyorsanız, bu size en azından başta tek yanlı bir ilişki gibi görünür. Zaman içinde, onun aslında

yumuşak ve uyumlu olduğunu fark edeceksiniz.

Oğlak erkeği gerçekten de sıcak kanlı bir âşık değildir. Bir kadını kendine bağlama tarzı gerçekten çok beceriksizcedir.

Doğuştan bir kavalye değildir, randevuya geç gelecek, size çiçek getirmeyi ya da arabanın kapısını açmayı unutacaktır. Buna

rağmen, çok namuslu ve sadıktır. Tüm burçlar içinde kaçamaklara en az meyilli olan erkektir.

Ya geride kalan istisnalar? Bir şehvet düşkünü. Tadarken dikkat…

Kadın ve Aşk, Evlililik

Güçlü bir kişiliği olduğunun farkındadır. İçindeki enerjinin sık sık bir handikap olarak ortaya çıktığını bilir. Kendini alt

üst edecek, uçarı maceraların kadını değildir. Tüm istediği, gerçek aşktır. Ona karşı ciddi bir niyetiniz yoksa, bu kadını en

iyisi hemen unutun. Bir hayal kırıklığı onu derinden yaralayacaktır.

Çoğu erkek, azimli ve akıllı olmayan, bu nedenle de kırılgan yapılı, yardıma ihtiyacı olan bir kadını tercih eder. Oğlak

kadını, bu yüzden, zayıf ve hassas, koruyucusunu bekle yen bir kız gibi görünmeye çalışır. Bir erkek oltaya takıldı mı, büyük

bir şaşkınlık yaşar: İpek eldivende gizli, demir bir yumruk. Ama bu hile, nadiren başarı kazanır. Belli bir bekleyişten sonra

bu hassas yapı, kalbinin derinlerinde şanssız ve yalnız olan bir “süper kadın”a dönüşür.

Oğlak kadını geleneksel formlara bağlıdır, romantik aşka inanır ve çir kin sahne ve olaylardan nefret eder.

Yanında tongaya basan erkeklerin tersine fırtınalı flörtleri yoktur, çünkü uzun süreli ilişkileri tercih eder ve sonunda da

istediği erkeği genellikle elde eder.

Tıpkı Oğlak erkeği gibi Oğlak kadınına da duygularını göstermek zor gelir, bu neden sık sık kendini yanlış anlaşılmış

hisseder. Genelde sağlıklı ve ihtiyatlı görünür. Bir er kek onu hayal kırıklığına uğrattığın da bunun izlerini dışarı belli

etmez ve konu hakkında bir mezar taşı kadar sessiz kalır.

Belirgin çekingenliği nedeniyle, fiziki aşktan asla yeterli derecede yararlanamayacaktır. Bu konuda sevgisine inandığı erkeğe

karşı yaşamın hiçbir alanında olmadığı kadar fedakârdır.

Oğlak kadını mükemmel bir ev sahibi, ahçı, akıllı bir sohbet ortağıdır, hayran olunacak derecede organizasyon yeteneği

vardır, zorluklar dan korkmaz zaten onlar aşılmak için vardır ve erkeğinin zirveye ulaşmasını sağlayacak derecede hırslıdır.

Evlilikte onu mutlu etmek için, ne kadar sevildiğini ve istendiğini tekrar tekrar söylemek gerekir. Onu gerçekten kazanan ve

ilgisine değecek erkek, karşısında kendisi için her şeyi yapacak tutkulu bir eş bulacaktır.

Burcun Ünlüleri

Benjamin Franklin, Henry Miller, Moliere, Isaac Newton, Elvis Presley, Joan Baez, Marlene Diet rich, Ava Gardner, Hz. İsa,

Filiz Akın, Semra Özal, Federico Fellini, Rudyard Kipling, Richard Nixon, Simone de Beauvoir, Martin Luther King, Mao

Tsetung.

Arası İyi Olduğu Burçlar

Çok iyi: Boğa ve Başak
Iyi: Kova, Balık, Akrep ve Yay
Kötü: Koç (atılgan, daldan dala konar) Yengeç (bunalımlı) Terazi (yapmacık, samimi değil)
Ne iyi ne kötü: İkizler ve Aslan.

İş Hayatı

Oğlak için karmaşık ve çift yönlü meselelerden uzak tüm meslekler uygundur. İdeal bir hesap memuru ya da bilgisayar

programcısı olabilirsiniz, çünkü çevrenizdeki arkadaşlarınız da sayılarla ilgilidir. Ayrıca gayri menkul işinde ya da borsada

başarılı olabilirsiniz. Temel cümlesi olan “Organize ediyorum” gereğince, organizasyonların kurulması ya da başarı vadeden

bir faaliyet alanının yöneticiliği Oğlağa göredir. Hangi mesleği seçerseniz seçin, eriştiklerinizle uzun süre mutlu olmaz,

kariyer merdiveninin bir üst basamağına çıkmak için çabalarsınız. Sabrınız ve yetenekleriniz buna erişeceğiniz konusunda

şüphe bırakmaz. Tıpkı politikada olduğu kadar, bilimsel alandaki faaliyetlerde de yeteneklisiniz. Her iş alanında Oğlaktan,

maaşının gerektirdiğinden daha fazla çalışması beklenir. Şef olarak, itaatsizliği ve şahsınıza en alçak sesle yapı lan

eleştiriyi bile yasaklarsınız. Diğer yandan beraber çalıştığınız kişilere karşı, onların sorunlarıyla da ilgilenen, onları

maddi ve manevi olarak destekleyen babacan bir amirsiniz. Sabahları ilk defa, akşamları da son defa kimsenin taklit

edemeyeceği bir iş dağılımı yaparsınız. İş seçiminde sizin için önemli olan kişilik özelliklerinizi tam olarak bilmeniz ve

ilgi alanlarınızı doğru belirlemenizdir. Aksi halde ters yöne giden bir ata binme tehlikesi ne düşersiniz.

Kova Burcu (Aquarius)
21 Ocak – 18 Şubat

Burcun Özellikleri

Kova, değişim ve devrimlerin gezegeni Uranüs’ün etkisi altındadır. Bu durum Kovaların arkadaş canlısı, uyumlu, ama ne

yapacağı belli olmayan insanlar olarak tanınmalarına sebep olur. Değişik açılardan bakılırsa Kovanın zıtlıklarla dolu bir

kişiliği vardır. Onun sıradan insanlar gibi tepki vermesini beklemeyin. Ayrıca değişimi, yenilik ve macerayı sever. Kovanın

dengeli bir kişiliği olmasına rağmen, burcunun değişik etkileriyle dengesi çabuk bozulur. Aşırılığa kaçan davranışlara

eğilimlidir. Dünyanın mevcut durumu onun hoşuna gitmiyorsa, onu değiştirip kendi ideallerine uydurmak zorundadır. Dünyada iz

bırakmayı başarabilmiş dâhi Kovalar vardır. Örnek olarak köleliği kaldıran Abraham Lin coln gösterilebilir. Kovanın ideali

baskıya karşı savaşmaktır. İnsanlara daha hoş bir dünyanın kapılarını açan, yeni besteler yapmış olan Wolfgang Amadeus

Mozart, bunlardan biridir.

Bazı Kovalar enerjilerini uzay yolculuğu veya zaman içinde yolculuğu olası kılmak için harcamışlardır. Örnek olarak Jules

Verne ya da H.G. Wells gibi ünlü bilimkurgu yazarlarını verebiliriz. Atlantik’i geçen ilk kişi Charles Lindbergh de Kova

burcundandır. Hava grubundan olan bütün burçlar gibi Kova da abartılı duygulardan korkar. Aklın yardımıyla kon trol

edilemeyen durumlardan mümkün olduğunca kaçmaya çalışır. Kendi zekâsı, Kova için tehlike anların da hiç düşünmeden

kullanılacak bir çıkış kapısıdır.

Temelde iyi, anlayışlı, yardımsever ve hoşgörülü olan Kova, taraf tutmaktan kaçınır. Bu yüzden sık sık gevşeklikle suçlanır.

Kova bir şeyi görmek istemezse, görmez…

Kovanın insanlığın nasıl olması gerektiği konusunda muazzam fikirleri vardır. İdealleri gerçekten çok büyüktür. Ütopyalar ve

serseri fikirlerle ilgilenmeye eğilimlidir. Bir firmanın mali işler sorumlusu veya bir işin finans görevlisi olmak isteyen

Kovalardan sakının. Ya bir dâhi ya da bir deliyle karşı karşıyasınız. Her koşulda dikkatli olmalı ve bir karar vermeden önce

daha iyi bilgiler edinmelisiniz.

Kova için maddi değerlerin hiçbir anlamı yoktur. En büyük zayıflığı, savunduğu ideallerini kendisinde uygulayamamasıdır.

İnsanlığı kurtarma isteğinde çok ciddidir, ama bu büyük işle ilgili günlük görevlerini bile unutur.

Bunun için Kova, sosyal duyarlılığına rağmen egoisttir. Ama bireysel değil, kollektif değerler için savaşır. Bu noktada diğer

insanlardan tamamen ayrılır.

Eğer ideallerinî gerçekleştirmeyi başaramazsa, içine kapanır. Duvarları egoizmden oluşan bir kale kurar. Kendini hoş olmayan

sürprizler den korumak için bu metodu kullanır. Birçok Kovanın kelime hazinesinde içtenlikle söylenen bir “sen” eksiktir.

Kova burcunda doğanlar, dostluğun egemen olduğu bir dünya özle mi içindedirler. Aşkın arkasında büyük tehlikeler olduğuna

inanırlar: Kırık kalpler, öldürülmüş rakipler gibi. Böyle bir aşk, bir dramla biter ve bu Kovayı korkutur.

Aşksız bir dünyada daha az kar maşanın olacağını düşünen Kovaların sayısı az değildir. Birçokları mantık ile duyguları

arasında gidip gelirler.

Bir Kovanın, hayatında aşka çok yer ayırması nadir görülür. Aşk, bu burç için esas ideallerinden sonra gelir. Özgürlük

kavgası, mesleki görevler; bunların hepsi onlar için aşktan önce gelir. Kova, Eros’a nadiren kurban olur. Kurban edildikten

sonra, tekrar ezilenlerin haklarının ve büyük ideallerinin hayalini kurabileceği kendi dünyasına çekilir. Kova, günlük

sorunları aşabilme ihtiyacı içindedir. Başka insanlarla ilişki kurarken kendini sevilmeye değer, hoşgörülü, biraz serseri

gösterir. Eşinin özgürlüğüne saygı duyar. Kıskançlığını dizginleyebildiği sürece bu böyle sürer.

Dostları bu davranışını aldırmazlık olarak görürler, ama aslında öyle değildir. Kova, duygularını açığa vurması söz konusu

olduğunda çok çekingendir. Ayrılık acısını gözyaşlarıyla belli etmesi ondan beklenemez.

Künyesi

En önemli meziyetleri: idealizm, hoşgörü, fikir zenginliği
En zayıf noktaları: Aldırmazlık, soğukluk
En iyi rolü: Özgürlüğe düşkün kişi
Yeteneksiz olduğu alan: Savaşta komutanlık
Tarihteki örneği: Abraham Lincoln
Filmlerdeki erkek kahramanı: Zorro
Filmlerdeki kadın kahramanı: Barbarella
En sevdiği yemek: Otomatlardan çıkan her şeyi sever
En sevdiği içecek: Soda
Favori rengi: Metalik mavi, yeşil
En sevdiği oyuncak: Uçurtma
En sevdiği giysi: Ev giysisi
Başucu kitabı: H.G. Wells’in “Zaman Makinesi”
Evinde olmamasına dayanamayacağı mobilya: Televizyon
Metali: Uranyum
Uğurlu taşı: Kristal
Hastalığa yatkın organları: Solunum yolları
Favori müziği: Devrim şarkıları
En severek bulunduğu yer: Uzay

Erkek ve Aşk, Evlililik

Kova çok enerjik, heyecanlı ve dinamiktir, her kadının başını döndürebilecek bir erkektir. Kadınlarla iyi anlaşır, zeki bir

konuşmacıdır. En iyi lokantaları bilir ve en ilginç insanları tanır.

Kovanın bir eşitlik savaşçısı olduğunu sakın unutmayın. Bu yüzden kendini sadece tek bir kadına vermeyecektir. Ama yine de

Kova erkeğinin bir kadını çok fazla sevemeyeceğini sanmayın. Doğasında birçok insanla beraber olmak isteği vardır, bu aşk

için de geçerlidir. Kova erkeği asla saygısız ve suratsız değildir. Onunla çok iyi anlaşabilirsiniz, ama ona özgürlüğünü

verirseniz, istediği zaman gelip istediği zaman gidebilirse, onun üzerinde hak iddia etmezseniz ve erkekler tarafından

şımartılmış bir kadın izlenimi bırakmazsanız! Eğer bir kadın onu sevmeye ve anlamaya, kıskançlığını dizginlemeye, hobilerini

ortak ilgi alanlarına çevirmeye ve onun kalbindeki dünyayı paylaşmaya hazırsa, Kova erkeğiyle kurduğu ilişki başarılı ve uzun

süreli bir birlikteliğe dönüşebilir.

Yabancı insanlara duyduğu ilgi, onun sayısız kaçamaklara kalkışacağı anlamına gelmez. Sadece meraklıdır, başkalarının neyi

nasıl düşündüğünü bilmek ister.

Bir kadın Kova erkeğini kazanmak istiyorsa, çevresinde gizem dolu bir perde yaratmalıdır. Kendinizi açık bir kitap gibi önüne

sererseniz, sizden hemen soğuyacaktır, çünkü bağımsızlığının tehlikede olduğunu sanır ve sizin sahiplenme fikirlerinizden

korkar.

Ailesini sever ve elinden gelenin en iyisini onlar için yapar. Zayıf noktası, arka arkaya gelen problemlere karşı

aldırmazlığıdır. Bir durumun hakkından gelmek zorsa, Kova hemen kaçar.

Kadın ve Aşk, Evlililik

Kova kadını, insanları önce zekâsıyla etkiler. Ona göre, bir kadının hayattaki yeri mutfakla sınırlı değildir. Entelektüel

bir tiptir, dünyada neler olduğunu bilir ve bunlar hakkında zevk ve hırsla tartışır. Aşk konusunda, sahiplenme fikri olmayan

tek burçtur. Tutkulu bir âşıktır, kendini erkeğine vermesi için sıkı bir bağa ihtiyacı yoktur.

Onun için güven, aşkın temelidir. Erkeğine güvendiği sürece onunla olmaması için hiçbir sebep yoktur. Ama eşinin ona oyun

oynadığı kulağına gelirse, kaçış yöntemine baş vuracaktır. Bu hayal kırıklığı onu kızdırmaz. Cinsel olarak da Kova kadını

özel bir yapıdadır. En ateşli Romeo bile, zekâsının, tutkusundan üstün olduğunu kanıtlamadıkça onun kanını ısıtamaz.

Aralarında sıkı bir bağ oluşuncaya kadar Kova kadını özgürlüğe ihtiyaç duyar. Fikirlerini gerçekleştirmek konusunda

sabırlıdır. Bir şeye inandığı sürece, kimse onu bundan kopartamaz. Bu inançların gerçekçi olmadığı kanıtlanınca geri çekilir,

ama sadece yeni bir tercih yapmak için.

Eğer bu alışılmamış, akıllı ve ileriyi gören kadınla evlenmeye karar verdiyseniz, onun yanında her zaman figüran olarak

kalmayı kabul etmiş olursunuz.

Her şeye rağmen bir erkek, bu kadınla ilişkiye girebildiği için kendini takdir etmelidir. Duygularıyla aklı dengededir. Bu

ilişkinin sürekliliği, onun farklı ilgi alanlarına ve arkadaşlarına katlanıp katlanamayacağınıza bağlıdır.

Burcun Ünlüleri

Bertolt Brecht, James Dean, Federico Fellini, Paul Newman, Franz Schubert, Jules Verne, Eva Braun, Mia Farrow, Sylvia

Krystel, Ajda Pekkan, Rauf Denktaş, Charles Darwin; Charles Dickens, Clark Gable, Abraham Lincoln, Norman Mailer, Ronald

Reagan, Franklin Roosevelt, John Travolta, Nastassia Kinski, Wolfgang Amadeus Mozart, Tolga Kaprol.

Arası İyi Olduğu Burçlar

Çok iyi: İkizler ve Terazi
İyi: Yay, Oğlak, Balık ve Koç Kötü: Boğa (çok kuralcı), Aslan (çok istekli), Akrep (çok sahiplenici)
Ne iyi, ne kötü: Yengeç ve Başak

İş Hayatı

Keskin zekâlı ve yaratıcı Kova, bir sürü işte başarılı olabilir. Size en uygun meslekler, yeni ve heyecanlı projelerle

uğraşabileceğiniz işlerdir. Doğanız gereği yönetici pozisyonuna gelebilmek için devamlı çabalayacaksınız. Kovalar doğaları

gereği yaratıcılık gerektiren işlere yeteneklidirler. Bunun yanında görsellikle ilgili şeylere de yetenekleri vardır. Bunlar

sinema, fotoğrafçılık, televizyon, bunun yanında teknik resim, dekorasyon, boya ve resim işleridir. Bu alanlarda kendini

alışılmamış biçimde iyi ifade edebilir, öyle ki eserleri genellikle tartışmalara, bazen de eleştirilere yol açar. Kovalar

yaratıcı oldukları için reklam ve benzeri mesleklerde mükemmeldirler.

Kovaların teknik yetenekleri son derece gelişkindir. Ayrıca, sanat alanında da mükemmeldirler. Kovalar kolayca virtüöz

olabilirler. Pek çok ünlü şair ve yazar bu burçta doğmuştur. Ayrıca Kova, olağanüstü bir müzikal yeteneğe sahiptir. Tiyatro

ve edebiyat alanında da başarılı olabilirler. Neyle ilgilenirseniz ilgilenin, bundan özel bir şey yaratmayı başarırsınız.

Samimi olarak vatandaşlarının menfaatini düşünen ve kendi yararlarını göz ardı eden bir politikacı olarak, rekabet edilemez

biri olabilirsiniz.

Astronotluktan, dalgıçlığa kadar, her deneysel faaliyet sizi eğlendire bilir, çünkü sizi her şeyden önce macera dolu işler

çeker. Teşhis koyma yeteneğinizden dolayı doktor olarak veya gri teorileri canlı bir şekilde pratiğe dökme yeteneğinizle

öğretmenlik mesleğinde çok başarılı olacaksınız. Kova, ihtiyaçlarını karşılamak için çalışır. Yaptığı şeyin anlamlı olduğuna

inanmalıdır. Çabaları yanlış bir yöne doğru giderse, hayatta çok az şeye ulaşacaktır.

Balık Burcu (Pisces)
19 Şubat – 20 Mart

Burcun Özellikleri

Bir Aslan veya bir Akrep astrolojik olarak kolayca analiz edilebilir, ama Balığı anlamak o kadar kolay değildir. Bu burç çift

kişiliklidir. Balık insanlarının tek dünyası, içinde yaşadığımız ve hayaller dünyasın dan tamamen ayrı olan gerçeklik

değildir. Onlar için hayal ve gerçek arasında sınır yoktur. Hepimiz bazen rüyalarımızı yorumlarız. Örneğin, kuru bir musluğun

dağdan akan deli bir ırmağa dönüşmesi gibi. Ve ya uyandıktan sonra gördüğümüzün rüya mı, yoksa gerçek mi olduğunu bilemeyiz.

Balık insanları için bu durum çok normaldir. Onlar gerçek hayatla, gerçeği daha anlamlı yansıtıyormuş gibi görünen renkli

fantezi dünyası arasında yaşarlar ve hangisinin daha gerçek olduğundan emin olamazlar.

Balık insanlarının şizofreniye yatkınlığı astrolojik açıdan kolayca açıklanabilir. Ba1ık, Zodyak’ ın son burcudur. Orada

madde ve ruh karşılaşır ve sırayla insanı etkileri altına alırlar. Bu, güneş sisteminin sondan bir önceki gezegeni ve Balığın

doğumunda etkili olan Neptün’ün özelliğidir. O, genelde kavranması ve mantıklı olarak açıklanması zor şeylere; hayallere

yatkındır. Yüzyılımıza kadar Neptün, güneş sisteminin son gezegeni olarak kabul ediliyordu. Bu yüzden astrolojide onun,

insanlar üzerinde “dünya dışı” etkiler bıraktığı düşünülmektedir. Bunlar çok karmaşık gibi geliyor, ama bu durumun somut

etkilerini Balık burcunda doğan insanlar üzerinde analiz edersek daha anlaşılır olabilir.

Başta kısaca sözü edildiği gibi, Balıklar sosyal yaşamda çok karma şık bir insan görüntüsü verirler, çünkü insan onların ne

zaman ne yapacağını bilemez. Bir yandan iyi, anlayışlı ve yardımsever, diğer yandan çok kararsız, tutarsız, melankolik ve

kırılgandırlar. Bir konuda çok ateşli davranabilirler, ama çok korkak ve çekingen de olabilirler. Kendilerin den şüpheye

düşüp gerçek dünyaya aykırı hareket edebilirler.

Balık insanları hakkında kesin olan tek şey, değişkenlikleridir. Kendilerini hep bir maskenin arkasına gizleyip toplumun

hoşuna giden her role girerler. Ama insanlara hayallerini anlatmaya başladıklarında, kısa bir süre için maskelerini

çıkarmışlar demektir. Bu maskenin altında birbirine karşıt kişilik özelliklerini saklamaya çalışan bir insan vardır.

Balık burcunda doğan insanlar, inatla hayatın anlamını ararlar. Bunun sonucunda da şu evrensel soruyla karşılaşırlar: Hayat,

sonuçta meyvelerini yiyemeyeceğimiz bütün bu kavgalara değer mi? Karakterinin belirginleşmesinden sonra bu fikir, hayata

kayıtsızlıkla yaklaşmasına neden olabilir, çünkü kaybedecek bir şeyleri yoktur. Hayatlarını amaçsızca sürdürürler, yetenekli

oldukları konularda bile beceriksizce davranırlar. İçlerine kapanır başarısızlıklarından dolayı acı çekerler.

Biraz da olgun, gelişmiş Balık in sanlarını inceleyelim. Böyle insanlar sabırlı ve kararlılıklarıdır. Thmin edebileceğiniz

gibi büyük atılımlar yapamazlar, ama tamamen de batmazlar. Bu tip Balık insanları, gerektiğinden bir nebze bile fazla gayret

göstermezler. Bir işe zihinsel ve ya bedensel olarak aşırı konsantre olmak onlara gereksiz gelir. Ama yine de başarılı

olabilirler. Siz, gene de onlardan pek parlak bir kariyer beklemeyin.

Balık insanlarının her konuda bir fikirleri vardır. Konuşkandırlar, anlattıkları hikâyelerle diğer insanları hemen

çevrelerine toplarlar. Kendilerini kimsenin dinlemediğini hissederlerse, rüyalara dalarlar. Ama Balık insanları lotoda sekiz

tutturmayı hayâl etmezler. Bu onlar için çok bayağıdır ve Neptün’ün onlara kazandırdığı alışılmamış yaratıcı yeteneklerine

uygun değildir. Rüya ülkesinin kapıları onlara hep açıktır. Bu hayaller öylesine canlıdır ki onları gerçekleştirme isteği

duymazlar. Çünkü bir amaca ulaşmak için gerekli savaşçı ruhları yoktur. Bunun dışında günlük işlerin rutinliğinden nefret

ederler. Mutlu olabilmek için, gelecekte olmasını umut edebilecekleri yeni bir şeye ihtiyaçları vardır.

Balık insanları fikirleriyle başkalarını heyecanlandırabilmek için çok çaba harcarlar. Onlar için önemli olan tek şey,

yaratıcılıklarını mesleki açıdan kullanmaktır, örneğin bir reklam ajansında. O zaman devamlı emir almaktan şikâyet etmeyen

yardımcıları varsa mesleklerinde yükselebilirler. Sıradan bir Balık tipi, pek azimli değildir. Sadece nehirde kalabilmeye

çalışır, bir parça sürüklenir, sonra büyük çabalarla akıntıya karşı yüzer. Böyle Balıklar gerçekten acınacak tiplerdir. Kendi

başlarına hareket edemezler, birer kukla gibidirler. Gerçi büyük planları vardır, devamlı mükemmellikten bahsederler, ana

amaçlarına ulaşmak için hiçbir gayret göstermezler. Sırtlarını, kendilerinin yapamadıklarını başarmasını istedikleri bir eşe

dayarlar. Akrep burcunun tersine, Balık kendi hatalarını ve zayıf noktalarını bilir. Bu önemli kavrama yeteneği, hayatta

hiçbir şey başaramamış Balıklar da ne yazık ki kendine acıma ve nefret duygularına dönüşebilir. Böyle bireylerin sevme

yeteneği körelmiştir. Kendinden nefret eden kimse başkalarını da sevemez.

Balık insanları, gerçek dünyadan kaçmanın bin bir yolunu bulurlar. Bazıları uyuşturucu ve alkol bağımlısı olur. Ancak bunun

yalnızca kısa bir zaman için korkularını püskürttüğünü, ardından daha kötü bir kendine gelme duygusuyla dünyaya döndüklerini

ve uzun vadeli sağlık problemleriyle yüz yüze olduklarını bilirler. Kimi Balıklar da tarikatlara üye olurlar. Ve bunlardan

belki de asla kurtulamazlar.

En mutlu Balıklar sanatçı olanlardır. Konuşkanlıkları sayesinde sık sık onları koruyacak hamiler bulur. O zaman rutin ekmek

kavgasından kurtulup yaratıcı yeteneklerini geliştirirler.

Künyesi

En önemli meziyetleri : Özeleştiri yeteneği, yardımseverlik
En zayıf noktaları : Hayalcilik, mantıksızlık
Tavsiye edilen meslek : Sirk yöneticiliği
Yetenekli olmadığı alan : Bombardıman pilotu
Tarihteki örneği : Hıristiyan şehitleri
En sevdiği yemek : Deniz otlarından yapılmış salata
En sevdikleri içecek : Votka Favori rengi: Turkuaz
Önerilen kitap : R.L. Stevenson’ın “Dr. Jeykıll ve Mr. Hyde”ı
Favori sporu : Durgun suda yüzmek
En sevdiği mobilya : Koltuk
Metali : Nikel
Uğurlu taşı : Akuamarin
Hastalığa yatkın organları : Kol ve bacaklar
Favori müziği : Synthesizer sesleri

Erkek ve Aşk, Evlililik

Balık erkeği, kadınların karşısın da kendini sudan çıkmış Balık gibi hisseder. anlar, kendilerini tamamen

geliştirebilecekleri bir ortam ararlar. Belki kendisinin de bir “dişi” yönü olduğu için, kadınlar tarafından iyi anlaşılır ve

kendisi de kadınlarla anlaşmasını bilir. O bir maço değildir, sadece kendisini ve yeteneklerini önemseyen bir erkek de

değildir. Antenleri kadınlara her zaman açıktır, hoşuna giden bir kadına tamamen uyum sağlayabilir. İlk randevudan sonra

hakkınızda ne kadar çok şey bildiğini görüp şaşıracaksınız.

Nazik, hülyalı ve sevilmeye değer bir insandır, çok romantiktir. Balık erkeği size aşk şiirleri okuyacak ve ya o anda,yazdığı

ve birlikte başrollerini oynadığınız bir masal anlatacaktır.

Aşkını kanıtlayan ince iltifatlarla kız arkadaşlarını hep şaşırtır. Âşık olarak ondan daha duyarlı olan çok az erkek vardır.

Seks, onun için hiç bir zaman saldırganlık anlamına gelmez, sadece akıcı bir birlikte olma hissi, iç içe geçiştir.

Yine de uzun süreli bir ilişkide, Balık erkeğiyle anlaşmak kolay değildir. Tutarlılığı ve destek görme ihtiyacına rağmen,

bireyselliğine önem verir ve kesinlikle güçsüz değildir. Motive edilmeyi ve korunmayı ister, ama yönetilmekten hoşlanmaz. Onu

rüyalarının bulutsu ülkesinden, gerçeklerin toprağına çekebilecek bir kadına ihtiyaç duyar. Sizin aşkınız ve dürüstlüğünüz,

onu amaçsızca yaşamaktan kurtaracak tır. Balık erkeği bu ilişkide kendisini bulmalıdır.

Kadın ve Aşk, Evlililik

Balık kadını sürekli rüyalarının prensini arar. Sonunda onu bulduğunda o zamana kadar ki hayatını unutup, sadece erkeği için

yaşar. Balık kadınının başta gelen özelliklerinden biri, fedakârlığıdır. Erkeğiyle ilgilenmez; ona hizmet eder, onu sevmez;

tanrılaştırır. O saatlerce yemek masasında sevgilisini bekler. Her şey soğuduktan sonra gelen sevgilisine, yemeği bitince

hoşuna gi dip gitmediğini soran kadınlardan dır.

Ne yazık ki Balık kadınının feda kârlığı, sık sak kör bir bağımlılığa dönüşür. Onunla, iki tarafın da ortak sorumluluk aldığı

eşit bir ilişkiye girmek pek mümkün değildir. Bunun seçin o, güçlü bir kişiliği olan bir eş arar. Aşkta hayal kırıklığına

uğramak Balık kadını için bir felakettir. Bu yüzden devamlı rüyalar dünyasına çekilir ve belki de hayata dönüş yolunu hiç

bulamayabilir.

Burcun Ünlüleri

Albert Einstein, Galileo Galilei, Vivaldi, Marlon Brando, Ursula Andress, Elizabeth Taylor, Frederic Chopin, ROSa Luxemburg,

Georg Friedrich Handel, Ornella Mutti, Suna Yıldızoğlu, Füsun Önal, Victor Hugo, Salvador Dali, Mihail Gorbaçov, Paolo

Pasolini, Michelan Gelo

İş Hayatı

Balıkların hayal dünyasında yaşıyor olmaları, iş yaşamlarını fazla etkilemez. Sadece doğru mesleği bulmaları gereklidir. Genç

Balık için meslek seçimi çok zordur. Genelde iş hayatının gerekleri ve görevleri hakkında gerçekçi olmayan fikirleri vardır.

Onlar için hayallerini gerçeklere uydurmak çok zordur. Mesleklerinde mutlu olmaları için, diğer burçlara göre daha iyi iş

koşullarına ihtiyaçları vardır. Kendi kariyerlerinden başka hiçbir şey düşünmeyen, suratsız ve kavgacı arkadaşlar, hassas

Balık için işyerini cehenneme çevirebilir. Bir işe girmek istediğinizde: İşyerinin sizde bıraktığı ilk etkiye çok önem verin.

Hassas altıncı hissiniz iş arkadaşlarınızın size uyun olup olmadığını hemen söyleyecektir. Yani sizin için en iyisi, her gün

hoş olmayan durumlarla karşılaşmamak için biraz seçici olmaktır. Doğru mesleği seçtiğinde Balık, dikkat çekici başarılar elde

edebilir, özellikle de yanında kendinden daha gerçekçi düşünen ve hayallerini gerçekleştirebilecek biri olduğunda. Böyle

ikili kombinasyonlara sanat alanında sık sık rastlanır.

Balık insanlarının, birinin yardımı olmadan da başarılı olabilecekleri alanlar vardır. Örneğin hastalara yardım edebilirler.

Pedagoji biliminde de başarılıdırlar. Onlar doğuştan öğretmendirler. Yardım organizasyonlarından şan ve şöhret bile

kazanabilirler. Politikada yeteneklerinin keşfedilmesini bekleyebilecek kadar sabırlıdırlar. Asla kendilerini zorla kabul

ettirmezler, her zaman çağrılmayı beklerler.

Balık burcu însanlarının birçok işi bir arada yapma eğilimleri vardır. Bu yüzden fazla dağılmamak için sıkı bir disiplin

uygulamalıdırlar. Her şeye rağmen Balıklar şef olmaktan çok, yönetilen pozisyonuna uygundurlar. Hiçbir zaman güç sahibi olmak

için çabalamazlar. Bilim alanında nadiren kariyer yapabilirler.

Arası İyi Olduğu Burçlar

Çok iyi : Yengeç ve Akrep
İyi : Oğlak, Kova, Koç ve Boğa
Kötü : İkizler (huzursuz edici, pervasız), Başak (hantal), Yay (çok aceleci)
Ne iyi ne kötü : Aslan ve Terazi

Sponsorlu Bağlantılar

Aslan Erkeği Yay Kadını İçin Yorum Yap