Astım Atakları Nasıl Olur

Astım Atakları Nasıl Olur Astım Atağı Nasıl Olur - Bu makaledeki notlar: astma krizi astım atakları nasıl olur..

Astım Krizi

Astım Krizi

Göğüste sıkışma, nefes almada güçlük, hırıltılı nefes alma, öksürük gibi şikayetlerle kendini gösteren astım hastalığı solunum yollarının alerjik bir hastalığıdır. Astım, krizler halinde ortaya çıkar. Krizi başlatan şey alerji nedeni olan etkendir, ancak çoğu zaman bunu belirlemek kolay olmamaktadır. Ev tozu akarı, küf, polen, evcil hayvan tüyleri, solunum yolu enfeksiyonları, bedensel stres hatta bazı ilaçlar astım nedeni olabilir.
Alerji yapıcı maddeler (alerjen) solunum yoluna girince, iç zarda şişme ve salgı artışına neden olur, bu da hırıltılı solunuma ve nefes darlığına yol açar.

Tedavisinde, diğer alerjik hastalıklarda uygulanan tedavi yöntemleriyle aynı prensipler geçerlidir. Eğer belirlenmişse, alerji yapan etkenden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Bronkodilatatör denilen bronş genişletici ilaçlar, alerji gidericiler ve en önemlisi solunum yolundan verilen steroidler (kortizonlu ilaçlar) kullanılabilir.

Ciddi astım krizinde ilk yardım
Astım krizi bazen çok ileri derecede nefes darlığı yapabilir. Hasta kaygılı, zor ve hırıltılı nefes alan, morarmış, öksüren, soğuk terleyen, çarpıntılı bir haldedir. Ağır astım krizleri bazen öldürücü boyutta olabilir.

Böyle biriyle karşılaşıldığında öncelikle soluk borusunu tıkayan bir şey olup olmadığı kontrol edilmelidir. Soluk borusunu tıkayan bir şey olmadığı olayın astım krizi olduğu kesinleştiğinde, öncelikle göğsünü sıkıştıran giysiler, kravat, sıkı gömlek yakası, sıkı bel kemeri varsa bunlar gevşetilmelidir. Hastanın kriz halinde kullandığı ilaçlar varsa bunları kullanmasına yardım edilmelidir. Varsa özel doktoru ya da hastanenin acil servisi ile bağlantı kurup durumuna göre alınacak önlemler belirlenmeli, bir yandan da ambulans çağırarak acilen sağlık kuruluşuna nakli sağlanmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Astım Atakları Nasıl Olur İçin Yorum Yap