Atatürkün Dağdaki Silüeti

Atatürkün Dağdaki Silüeti Atatürkün Dağdaki Resmi - Bu makaledeki notlar: dağdaki atatürk silüeti atatürkün dağdaki silüeti..

Atatürk’ün Dağdaki Silüeti!!!!

Atatürk silueti görünmeye başladı

Ardahan’ın Damal ilçesi Yukarı Gündeş köyünde Karadağ sırtlarında her yıl 15 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında görünen Atatürk silueti, bu yıl da görülmeye başladı.
Atatürk siluetini köylüler merakla izlerken, havanın bulutlu olması nedeniyle siluet zaman zaman görülebildi.
Atatürk’ün siluetinin her yıl 15 Haziran ile 15 Temmuz tarihleri arasında daha net bir şekilde görüldüğünü ifade eden Yukarı Gündeş köyünden 67 yaşındaki Yadigar Doğan, “Atatürk’ün hatırı için köyümüze çok sayıda kişi geliyor. Festivalden festivale yollarımızı düzeltiyor ve toprak seriyorlar, ondan sonra unutuyorlar. Köyümüzün yolu yok, suyu yetersiz. Kimse Atatürk’ün hatırı için Atatürk’ün köyüne sahip çıkmıyor” diye konuştu.

kaynak:haber7.com

Dağdaki"atatürk""mucizesi…

Saat tam 17 olduğunda bu dağa Atatürk gelir… Bir saat sevenlerine görünür, sonra yine kaybolur. İşte mucizenin resmi!

Ardahan’ın Damal ilçesindeki Karadağ sırtlarına yine Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün silueti vurdu. Her yıl 15 Haziran ile 5 Temmuz tarihleri ve saat 17.00 -18.10 arasında gözüken mucize nedeniyle ‘Atatürk’ün izinde ve gölgesinde Damal Şenlikleri’nin 12’ncisi bu yıl 5-6 Temmuz’da yapılacak.

Karadağ sırtlarına her yıl yansıyan Atatürk silueti, bu yıl da kendini gösterdi. Muhteşem silueti görmeye gelenler doğa olayı karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler.

Yöre halkı ise Karadağ’da beliren Atatürk siluetini, davul ve zurna çalarak karşıladı. Vatandaşlar görülen mucize karşısında halay çekerken, çocuklar da “Türkiye laiktir, laik kalacak” sloganı attılar.

Siluetin ilk kez 1954 yılında çoban Adıgüzel Kırmızıgül tarafından farkedildiğini söyleyen CHPli Belediye Başkanı Gülcemal Fidan, Atatürk siluetinin ilk fotoğraflarını ise Erdoğan Kumru çektiğini belirtti.

HER YIL GÖRÜLÜYOR

‘Atatürk’ün izinde ve gölgesinde Damal Şenlikleri’ni, 5-6 Temmuz’da yapacaklarını, şenlikler için 200 bin YTL harcayacaklarını anlatan Başkan Fidan, “Her yıl Haziran ayının 15’i ile 5 Temmuz tarihleri arasında güneşin gölgesi Karadağ sırtlarına vurduğunda Atatürk’ün silueti görülür.
Atatürk’ümüzün dünyada bir eşi daha olmayan bu doğa harikası siluetini kutlamak için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz. Kutlama ve şenlikler için Kültür Bakanlığından destek istedik.

Ancak olumlu bir cevap alamadık. Herşeye rağmen bu şenlikleri devam ettirerek Atamızı bu yolla bir kez daha anacağız. Bu yıl ki şenliklere tüm bakanlarla birlikte Genelkurmay Başkanımızı da davet ettik” dedi.
__________________

Sponsorlu Bağlantılar

Atatürkün Dağdaki Silüeti İçin Yorum Yap