Atatürkün Hayatı Ve Çocukluğu

Atatürkün Hayatı Ve Çocukluğu Atatürkün Hayatı Çocukluğu - Bu makaledeki notlar: atatürk ün çocukluğundan gençliğine hayatı ile..

Atatürkün Hayati – Çocukluğu -3-

ATATÜRKÜN ODASI / SELANİK

ÇOCUKLUĞU GENÇLİĞİ
Atatürk, öğrenim çağına gelince Önce Hafız Mehmed Efendi’nin mahalle mektebinde (okulunda) öğrenime başladı, sonra babasının isteğiyle Şemsi Efendi Mektebi’ne geçti. Bu sırada babasını kaybetti. Bir süre Rapla çiftliğinde dayısının yanında kaldıktan sonra Selanik’e dönüp okulunu bitirdi. Selanik Mülkiye Rüştiyesi’ne (ortaokul) kaydoldu. Kısa bir süre sonra 1893 yılında Askeri Rüştiye’ye girdi. Bu okulda matematik öğretmeni adına “Kemal”i ilave etti. 1896-1899 yıllarında Manastır Askeri İdadisi’ni (lise) bitirip İstanbul’da Harp Okulu’nda öğrenime başladı. 1902 yılında teğmen rütbesiyle mezun oldu, Harp Akademisi’ne devam etti. 11 Ocak 1905 ‘te yüzbaşı rütbesiyle Akademi’ yi tamamladı.
1905-1907 yılları arasında Şam’da 5. Ordu emrinde görev yaptı. 1907’de Kolağası (Kıdemli Yüzbaşı) oldu, Manastır’a atandı. 19 Nisan 1909’da İstanbul’a giren Hareket Ordusu’nda Kurmay Başkanı olarak görev aldı; 1910 yılında Fransa’ya gönderildi, Manevralara katıldı. 1911 yılında İstanbul’ da Genelkurmay Başkanlığı enırinde çalışmaya başladı.
………………………………..LÜTFEN REPLERİ UNUTMAYIN 🙂

Sponsorlu Bağlantılar

Atatürkün Hayatı Ve Çocukluğu İçin Yorum Yap