Atatürkün İnkilaplarının İngilizcesi:)

Atatürkün İnkilaplarının İngilizcesi:) İngilizce Atatürkün İnkılapları - Bu makaledeki notlar: atatürkün inkılapları ingilizce atatürkün inkilaplarının ingilizcesi:)..

Atatürkün Hayati -inkilaplar -8-


İNKILAPÇI ATATÜRK
23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu müjdelenmiştir. Meclis ‘in Türk Kurtuluş Savaşı’nı başarıyla yönetmesi yeni Türk devletinin kuruluşunu hızlandırdı. 1 Kasım 1922’de hilafet ve saltanat birbirinden ayrıldı, saltanat kaldırıldı. Böylece Osmanlı Imparatorluğu’yla bağlar koparıldı. 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet idaresi kabul edildi, Atatürk oybirliğiyle ilk cumhurbaşkanı seçildi. 30 Ekim 1923 günü Ismet Inönü tarafından Cumhuriyet’in ilk hükümeti kuruldu. Türkiye Cumhuriyeti, “Egemenlik kayıtsız şansız milletindir” ve “Yurtta sulh, dhanda sulh” temelleri üzerinde yükselmeye başladı.
cumhuriyetin ilanı ile başlayan inkılaplar daha sonra laikliğin getirilmesi, hukuk devrimi, herf devrimi, kılık kıyafet şapka devrimi, medeni kanunun kabulü, ekonomik devrimler, ölçü aletlerinin yenilenmesi ve dil devrimi şeklinde gelişerek devam etmiştir.

…………………….. LÜTFEN REPLERİ UNUTMAYALIM 🙂

Sponsorlu Bağlantılar

Atatürkün İnkilaplarının İngilizcesi:) İçin Yorum Yap