Atatürkün Katıldığı Savaşlar Ve Tarihleri Kısaca Kronolojisi Vikipedi

Bu yazı Atatürkün Katıldığı Savaşlar Ve Tarihleri Kısaca Kronolojisi Vikipedi hakkında özet bilgiler içerir. Atatürk Hangi Savaşlara Katılmış ve Ataturk Hangi Savaslara Katilmistir hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum.Atatürk’ün Katıldığı Savaşlar için tam da not almalık…

Atatürkün Katıldığı Savaşların Sıralaması, Atatürk’ün Katıldığı Savaşlar , atatürk hangi savaşlara katılmış, ataturk hangi savaslara katilmistir, ataturk hangi savaslara katildi,atatürk hangi savaşlara girdi

Atatürkün Katıldığı Savaşlar Ve Tarihleri Kısaca Kronolojisi Vikipedi

Atatürkün katıldığı savaşlar ve tarihleri kısaca Kronolojisi Vikipedi 

Atatürkün Katıldığı Savaşlar ve Tarihleri Nelerdir Sorusunun Yanıtını kısaca ve Özet olarak sizlere vermek istiyoruz. Ulu Önderimizin Osmanlı Döneminde ve Kurtuluş Savaşında katıldığı savaşlar ile ilgili özet bilgileri bu konuda bulacaksınız.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk askerlik hayatı boyunca bir çok savaşta değişik cephelerde bulunmuştur. Osmanlı Devleti Döneminde Trablusgarp, İkinci Balkan Savaşı ve I. Dünya Savaşı’na; Ardından vatan topraklarının işgali üzerine Kurtuluş Savaşı’na katılarak düşman kuvvetlerine karşı bir çok başarı elde etmiştir. Vatan topraklarının savunulması esnasında göstermiş olduğu başarılar neticesinde kendisine “Gazilik” ünvanı ve “Mareşallik” rütbesi verilmiş, bunların yanı sıra TBMM tarafından 2587 sayılı kanunla 24.11.1934 tarihinde Mustafa Kemal’e, “Türkün Atası” anlamına gelen “Atatürk” soyadı verilmiştir.

Atatürkhaymana

Atatürkün Katıldığı Savaşların Sıralaması
Mustafa Kemal Atatürkün Katıldığı Savaşlar ve Tarihleri

Atatürk’ün Katıldığı Savaşlar

Osmanlı Döneminde

Trablusgarp Savaşı 29 Eylül 1911

İkinci Balkan Savaşı 1912- 1913

….

Çanakkale Savaşı 18 Mart 1915

Doğu (Kafkas) Cephesi 1916-1917

Suriye-Filistin Cephesi 1917-1918

Kurtuluş Savaşı (1919 – 1923)

Sakarya Savaşı 20 Ekim 1921

Büyük Taarruz 4 Mart 1922
Bu konuda sizlere Atatürk hangi savaşlara girdi, Atatürk hangi savaşlara katıldı, Atatürk hangi savaşlara katılmış, Atatürk hangi savaşlara katılmıştır sorularının yanıtlarını Vikipedi TR ve çeşitli kaynaklardan yaptığımız derleme ile sunduk.

Sponsorlu Bağlantılar

Atatürkün Katıldığı Savaşlar Ve Tarihleri Kısaca Kronolojisi Vikipedi” İçin Bir Cevap

  1. 4 Mart 1922, Büyük Taarruz’un yapıldığı tarih olmayıp, bu konuda karar alınması için TBMM’nde yaplan gizli celsenin tarihidir. Büyük Taaruz 26 Ağustos 1922 sabahı şafak sökerken Kocatepe’de başlatılmış ve 30 Ağustos günü Dumlupınar’da yapılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi ise son bulmuş ve zafere ılaşılmıştır. Arkasından düşman ordusu, başlarında Mustafa Kemal Paşa olduğu halde İzmir’e kadar kovalanmıştır ve gemilerine binerek kaçmak zorunda kalmıştır.

    Burada tarihimizle ilgili bilgi verenler lütfen yanlış şeyler yazmasınlar. Yukarda verilen bilgi özetinin düzeltilmesi gerekiyor. Lütfen gereğini yapsınlar.

Atatürkün Katıldığı Savaşlar Ve Tarihleri Kısaca Kronolojisi Vikipedi İçin Yorum Yap