Atatürkün Lakap Ve Ünvanları Kaldırması

Atatürkün Lakap Ve Ünvanları Kaldırması Lakap Ve Unvanların Kaldırılması - Bu makaledeki notlar: atatürkün lakap ve ünvanları kaldırması ..

Lâkap Ve Ünvanların Kaldırılması ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu yazı Atatürkün Lakap Ve Ünvanları Kaldırması ve Lakap Ve Unvanların Kaldırılması hakkında bilgiler içerir. Bu not umarım işinize yarar.

Lâkap Ve Ünvanların Kaldırılması

Lâkap ve Unvanların Kaldırılması Hakkındaki Kanun
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kanun No : 2590

Madde 1- Ağa, Hacı, Hafız, Hoca, Molla, Efendi, Bey, Beyefendi, Paşa, Hanım, Hanımefendi, ve Hazretleri gibi lakap ve unvanlar kaldırılmıştır. Erkek ve kadın vatandaşlar, kanunun karşısında ve resmi belgelerde yalnız adlarıyla anılırlar.

Madde 2- Sivil rütbe ve nişanlar ve madalyalar kaldırılmıştır ve bu nişan ve madalyaların kullanılması yasaktır. Harp madalyaları bundan müstesnadır. Türkler, yabancı devlet nişanları da taşıyamazlar.

Madde 3- Askeri rütbelerden adın başına gelmek üzere, kara ve havacılarda müşirlere mareşal, birinci ferik, ferik ve livalara general, denizcilerde, birinci ferik, ferik ve livalara amiral denir. General ve amirallerin derecelerini gösteren unvanlarla, deniz müşirleri unvanlarının ve diğer askeri rütbelerin karşılıkları Yüksek Askeri Şura kararı ve İcra Vekilleri Heyetinin tasdiki ile konulur.

Madde 4- Bu kanun neşri tarihinden muteberdir.

Madde 5- Bu kanunun icrasına İcra Vekilleri Heyeti memurdur.

Sponsorlu Bağlantılar

Atatürkün Lakap Ve Ünvanları Kaldırması İçin Yorum Yap