Ayak Bileklerinin Şişmesi

Ayak Bileklerinin Şişmesi Şeker Hastalarında Ayak Şişmesi - Bu makaledeki notlar: ayak bileği şişmesi ayak bileklerinin şişmesi..

Ayak Bileği Şişmesi, Ayak Bileği Neden Şişer?

Alt bacak şişmesi ve ayak bileği ortak bir sorundur. Ayak bileği şişliği nedeni belirlenmesi etkili tedavi bulmak için ilk adımdır. Bir kez ayak bileği şişliği nedeni belirlenir, etkili tedavi başlatılabilir.
Cevap: Ayak bileği şişmesi ayak bileği içindeki sıvı birikimine neden ortak veya yumuşak doku ayak bileği çevreleyen.

Ayak bileği şişliği ortak nedenler şunlardır:

* Travmatik Yaralanma
Bir ayak bileği burkulma veya kırık ayak bileği gibi bir travmatik yaralanma, ayak bileği en sık neden olan şişlik. Hastaların hemen hemen her zaman, ama özellikle yaralanma hatırlıyorum hatta bazen ince yaralanmaları ayrıca ayak bileği için şişmesine neden olabilir. Ayrıca, stres kırıkları bilek şişmesine yol etrafında oluşabilir.

* Gut
Gut senin ayak bileği sıvı içinde ürik asit kristallerinin birikimi kaynaklanmaktadır. Ürik asit madde sindirim parçası olarak üretilmektedir. Düzgün yemek sindirimi ve atık bizim vücut kurtulmak, Vücudumuzun atık taşıma ürik asit gibi maddeler üretir. Gut hastalığı olan kişiler anormal eklem içinde, enflamasyon yol ürik asit kristalleri birikir ve şişme.

* Ayak bileği Artrit
Ayak bileği artrit daha az diğer eklemlerde dejeneratif değişiklikler daha yaygındır. Ancak, ayak bileği artrit ve oldukça ağrılı olabilir oluşabilir. Ayak bileği en romatoid artrit veya artrit hastalarında bilek bir önceki travmalı hastalarda sık görülür.

* Enfeksiyon
Enfeksiyon ayak bileği alışılmadık şişlik neden olduğunu. Enfeksiyonları ya bilek (sellülit çevresindeki yumuşak dokularda) oluşabilir ya da kendisi ortak (septik ortak olarak). Enfeksiyonlar genellikle ilaçlar tek başına, ama tedavi edilebilir de cerrahi gerekebilir.

* Damar İkaz
Kan akımı ile çok sayıda sorun, normal dolaşım zarar ve ayak bilekleri civarında şişme yol. Damar tıkanıklığı ve en yaygın nedeni bir kan pıhtısı, bir DVT olarak da bilinir. Vasküler sorun Bu tür genelde bir bacağından (veya ikisini) ve yumuşak doku şişmesi için ayak ve ayak bileği boyunca gerçekleşmiş olur. Daha da bacak kadar uzatabilirsiniz şişme.

* Periferik Ödem
Periferik ödem bir dolaşım sorunu, ancak her iki bacak değil, sadece bir görülür. Alt ekstremite ödem damarlar neden olan yaşlanma nedeniyle olabilir kronik şişme, yanı sıra bacak damarları üzerindeki basıncı yerleştirebilirsiniz diğer koşullar. Bu koşullar Hamilelik, şişmanlık ve varisli damarlar içerir.

Ayak Bileği Şişmesine Ne İyi Gelir

ayak bileği şişmesi bitkisel tedavi
ayak bileği şişmesi bitkisel kür
ayak bileği şişmesi doğal tedavi

2 litre kaynar suya iki avuç pelin atılır. 15 dakika sonra süzülür. Elde edilen su ile ayaklar banyo edilir. 15 dakika bir leğen içinde ayaklar bu suyun içinde bekletilir. Süzülen pelin otlan da ayrıca ayağa sarılabilir. 2 litre suya bir avuç dolusu ufalanmış mürver yaprağı ile bir şeker kaşığı tuz koyup kaynatılır. 10 dakika ağıra ateşte kaynatıldıktan sonra süzülür. Ayaklar bu su içine sokulup ılıyana kadar bekletilir.

Ayak Bilekleri Neden Şişer

Çoğunlukla dolaşım bozukluğundan olur. Sıkı çorap bağları, kalp hastalıkları, kronik böbrek enfeksiyonları, ilerlemiş varisler, nedenlerden birkaçıdır. Şişliğin karakteri ve ayaklar kaldırılarak dinlendirildikten sonraki durumu, teşhis bakımından doktor için son derece önemlidir.

Uzun süre ayakta durmak, önemli bir neden olabilir. Yaşlılarda, damarların arterioskleroz, yani damar sertliği nedeniyle daralması, kan dolaşımını aksatabilir ki bu, özellikle günün sonuna doğru olur.

Sıkı kuşak takan kadınlarda, bacaklar ve venlerde kanın dönüşünün zorlanması nedeniyle şişlik olur.

Bacaklardaki ya da ayak bileklerindeki şişliği ihmal etmemek gerekir. Nedeni kesinlikle anlaşıldıktan sonra, hemen her zaman tedavi söz konusudur.

Ayak bileklerim gündüzleri o kadar şişiyor ayakkabılarımı çıkarmam gerekiyor, yeniden giymekte de güçlük çekiyorum. Gece uykusundan sonra şişlik geçiyor.Ayaklardaki şişme ya da ödem, o bölgedeki kandolaşımı bozukluğunu gösterir. Bazen, varisli venler, aşırı vücut ağırlığı ve bütün gün ayakta durma da bu şişliği yapabilir.

Bütün nedenler bu denli basit değildir. Kronik kalp ve böbrek hastalıkları da bu ödemlere neden olabilirler. Sıvı birikmesi ve hormon dengesizliğinden de aynı durum ortaya çıkabilir. Dolaşım ve lenf drenaj sistemleri tam olarak araştırılmalıdır. Nedeni bulunduğu zaman, tedavi belli olur ve hastalık iyileştirilebilir.

Çoğunlukla, şişliğin sabahları kaybolmasından yüreklenen kimseler, rahatsızlığı önemsemezler. Bir şişlik uzun zaman tekrarlarsa, tepeden tırnağa bir muayene yapılmalıdır.

alıntı

Ayak Bileklerinde Şişme Olanlar Dikkat

Ayak bileklerinde şişme olanlar dikkat

Bacaklarında özellikle de ayak bileklerinde şişme olanlar, kalp sorunu yaşıyor olabilirler

Sağlık Bakanlığı, bacaklarında özellikle de ayak bileklerinde şişme olan vatandaşların, kalp sorunu yaşıyor olabileceklerine işaret ederek, sağlık kuruluşuna başvurmalarını önerdi.
Sağlık Bakanlığı, “24 Eylül Dünya Kalp Günüö dolayısıyla Türkiye’de erken ölümlere yol açan ve kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen kronik hastalıklardan korunmanın, alınacak koruyucu önlemlerle mümkün olabileceğini belirtti.
Dünyada her yıl 17 milyon kişinin hayatını kaybetmesine yol açan kalp damar hastalıklarının, Türkiye’de en önemli halk sağlığı sorunu olarak varlığını sürdürdüğünü ifade eden Bakanlık, Türkiye’de gerçekleşen tüm ölümlerin ilk sırasında kalp-damar hastalıklarının yer aldığını bildirdi. Bakanlık, koroner kalp hastalıkları için ana risk faktörlerinin, sigara ve alkol kullanımı, yüksek tansiyon, bilinçsiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı olduğunu açıkladı.

Ayak Bileği Ağrısı Nasıl Geçer

Ayak Bileğinizde Ağrı ve Şişlik varsa ilk yapmanı zgereken bunun nedenini bulmak eğer ayağınızın üstüne basabiliyorsanız muhtemelen kırığınız yoktur. eğer ayak bileğinizde abes bir çıkıntı yoksa kırık ihtimali zayıftır. Muhtemelen burkulmuş ya da incinmiş olabilir. Eğer bu spor esnasında olduysa ya da bir yere çarptığınızda olduysa ilk müdahaleniz buz tedavisi olmalıdır ayak bileğindeki şişlik ve ağrılar için en iyi tedaviyöntemi buz tedavisidir. Ayak şişliklerine buz tedavisi nasıl uygulanır buradan bakabilirsiniz. bkz. Buz tedavisi nasıl uygulanır Ayak bileğinizde ağrı dayanılmaz haldeyse ağrıya şişlik kaşıntı karıncalanma vb etkenler de ekleniyorsa bir doktora görünmenizde fayda var.

Yaralanmalarda en kısa ve etkili yöntemlerden biri de Buz Tedavisi‘dir. Buz Tedavisi yani buz kompresi yapmak şişmeleri ve ödemleri engeller

Buz Tedavisi Nedir?

Buz vücuda uygulandığında uygulama yapılan bölgenin damarlarının büzüşmesine yol açar. Kan akışı ve hücre metobolizması yavaşlar bu nedenle ağrı ve şişmeyi engeller. Buz tedavisi en sık akut yaralanmalar için kullanılır. Akut yaralanmalarda eğer üzerinden 48 saat geçmemişse, sorun olan bölge üzerine buz kompresi uygulanarak tedavi edilebilir. Bu tür yaralanmalarda hayati tehlike yoksa, yaralı bölgede kanama durdurulmuşsa buz tedavisine başlanabilir. Buz paketleri yaralanma nedeniyle oluşan şişlikleri en aza indirmeden size yardımcı olacaktır. Bu tedavi şekli için özel hazırlanmış jellerle doldurulmuş paketler vardır (coldpack). İçlerindeki jel buzlukta soğutulup ardından kullanılabilir. Fakat elimizde böyle bir materyal yoksa bize en yakın buzdolabından buz temin ederek bir beze sararak kendi buz paketimizi yapabiliriz. Hiç buz bulamazsak bulabildiğimiz en soğuk materyali mesela; “buzdolabında cam şişede soğutulmuş su ya da donmuş bezelye paketleri” kullanabiliriz.

Buz paketlerini travmadan sonra ne kadar erken kullanırsanız o kadar iyi sonuç alırsınız ve ağrılı bölgenin şişmesini engellersiniz. Aslında burada bizim yaptığımıza vücudumuzun yaralanmamıza verdiği tepkiyi durdurmak ya da yavaşlatmaktır. Bu işlemden sonra vücut homeostatik dengesini daha hızlı bulacaktır.

Buz tedavisinin faydaları nelerdir?

1-Yaralanan doku içindeki kanamaları azaltır.

2-Şişliklerin oluşmasını ya da büyümesini önler

3-Kas spazmını ve ağrıları azaltır

4-Ağrı kaynaklı şişmeleri de tedavi edicidir.

Buz tedavisi nasıl uygulanmalıdır?

Buz tedavisinde yaralanan bölgenin kanı temizlenir ve soğuk paketimiz ya da buz torbamız travma geçiren yani yaralanan bölgenin üzerine konur. Bu noktada önemli olan soğuk uygulamanın travmadan zarar görmüş tüm dokuların içine nüfuz etmesidir. Küçük eklem yaralanmalarında mesela ayak burkulması, diz dönmesi, ayak ya da bileklerinizde çarpma sonucu oluşan hasarlar vb. 30 dakika yeterlidir daha büyük yaralanmalarda ise süreyi 45-50 dakikaya çıkarabiliriz. Buz tedavisinin faydalı olması için muhakkak bu sürelerin uygulanması lazımdır.

Buz tedavisinde dikkat edilecek hususlar:

Buz kompresi uygularken, derinin rengi sürekli kontrol edilmeli ve her şey olağan ise her 30 dakika da bir buz torbası yenisi ile değiştirilmelidir. Yaralanmanın ilk saatlerinde soğuk kompres ne kadar bol yapılırsa tedavi o kadar hızlı olacaktır. İlk 6-8 saatte 120 dakikalık boşluklarla buz kompresi uygulanabilir. Yani buz torbası konur 30 dakika sonra kaldırılır 120 dakika sonra yeni buz torbası konur bu süreç ilk 6-8 saatte tekrarlanır. Ciltte uzun süre kalan buz cilde zarar verebilir.

Buz tedavisi uygulanan hastalar dinlenmeli yaralanmış olan bölgeleri kullanmamalıdırlar. Kompres uygulanan bölge kalpten daha yüksek bir yerde tutulmalıdır.

Dikkat: Her 5 dakikada bir ten rengini kontrol etmeniz ten rengindeki anormal değişikliklerde tedaviyi yarıda kesip doktora başvurmanız tavsiye olunur. Çabuk iyileşeyim diye saatlerce buzu aynı bölgede tutmak ya da 5 dakika arayla sürekli buz tedavisi yapmak çok kötü sonuçlar doğurabilir iki buz kompresi arasında muhakkak 2 saat civarında zaman olmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayak Bileklerinin Şişmesi İçin Yorum Yap