Ayak Karıncalanmasının Nedenleri

Ayak Karıncalanmasının Nedenleri El Ayak Uyuşmasının Nedenleri - Bu makaledeki notlar: el ayak uyuşması ayak karıncalanmasının nedenleri..

El Ayak Ve Kol Uyuşmalarının Nedenleri

İnsanların neredeyse tamamı el ve ayak uyuşması yaşamışlardır. El ve ayak uyuşmaları sürekli olmadığı müddetçe zararsızır hatta faydalıdır. Ancak uzun süreli ve geçmeyen ayak uyuşması bir hastalığın habericisi olabilir. Genellikle sol ayak uyuşması ve sağ ayak uyuşması yaşanır bazen kollarımız da uyuşma karıncalanma meydana gelebilir işte bu yazımızda ayak uyuşmalarının nedenlerini kol uyuşmalarının sebeplerini inceleyeceğiz.

El ve Ayak uyuşmalarının nedenleri

El ve ayak uyuşmaları elimize ya da ayağımıza kan gitmediğinde meydana gelebilir mesela Klozete ya da alaturka tuvalete oturduğunuzda Ayakalarınız uyuşacaktır. Çünkü ayaklarınıza kan gitmez hücreler ihtiyaçları olan glikoz ve oksijeni bulamayınca beyne sinyal gönderirler bir tür erken uyarı sistemidir bu bu sinyaller neticesinde ayaklarda uyuşma ve karıncalanma meydana gelebilir. Bu en sık karşılaşılan uyuşma nedenidir. bu tür ayak uyuşmasından korunmak için aynı şekilde oturmamak vücudu aynı şekilde tutmamak tuvalette uzun kalmamak kalınacaksa kan akışına izin verecek hareketler yapmak gerekmektedir. peki ayak uyuşmasının başka sebepleri var mı?

Ayak Uyuşmasının ve Karıncalanmasının sebepleri!

Mesela sol serçe parmağı uyuşması yaşıyorsanız elinizde bir sinir sıkışması ya da bileğinizde bir sinir sıkışması olabilir. el bileğiniz sabah aklktığınızda çok ağrıyor ve uyuşmuş ise elinizin üstüne yatmış olabilirsiniz

Karpal Tünel Sendromu: el parmaklarınız uyuşuyor ve karıncalanıyorsa el bileğinizde karpal tünel sendromu olabilir. bazıları geçicidir. bazılarında ameliyatla sıkışan sinirin alınması gerekir.

Raynaud hastalığı: bu hastalıkta soğuğa karşı hassasiyet vardır. uyuşmanın kaynağı soğuktur. ellerinizi ve ayaklarınızı sıcak tutmanız gerekir.

Servikal ostreoartrit: Servikal uyuşmalar ve ağrılar 50 yaşından sonra ortaya çıakr boyun ağrılarıyla birlikte seyreder. uyuşmalara neden olabilir

Bel fıtığı, disk kaymaları: bu hastalıkda kollarda uyuşma yapabilir.

Çeşitli Sinir hastalıkları: nörolojik hastalıklar da el ve ayak uyuşmasına neden olur.

Kalp Krizi Belirtileri: Sol kol uyuşması özellikle kalp krizi bleirtileri arasında sayılır ancak her sol kol uyuşması kalp krizi belirtisi değildir. Sol kol uyuşmaları diğer kalp krizi belirtileriyle birlikteyse anlam ifade eder. o yüzden her kol uyuşmasında telaş etmeye lüzum yoktur.

El ve ayak uyuşmalarından korunmak için neler yapabiliriz.

Sağlıklı beslenmeli herşeye en doğal haliyle tüketmeliyiz
Bol bol spor yapmalıyız yaşlılar daha hafif sporlar yapmalı
aynı pozisyonda uzun süre durmamalıyız. Bilgisayar çok kullanıyorsa her 30 dakikada bir elimizi belimizi omuzumuzu kolumuzu dinlendirmeliyiz.
yatak seçimine dikkat etmeliyiz geniş yataklar almalıyız elimzi kolumuzu rahat koyabilelim
sigara içmemeliyiz alkol kullanmamalıyız.
Kan damarlarını etkileyen yağlı yiyeceklerden ve kolesterolden uzak durmalıyız.

Ayak Ve El Uyşmaları Ve Karıncalanmasının Sebepleri Nelerdir

değerli arkadaşlar. benim yaklaşık bir haftadır sol elimin serçe parmağından itibaren aynı hizadan dirseğime kadar sadece o bölüm lerde uyuşma ve keçeleşme yani karıncalanmalar oluyor bunun sebebi nedri. dr. gitmem gerekise hangi üniteye yada bölüme gitmem gerekir. bana bu kunuda yardımcı olursanız çek memnun olurum. teşekkürler…

Ayaş Şişmesi, Ayak Uyuşması, Yanma Ve Karıncalanma

Birçok defa ayak ve ayak bilekleri de sorunlar uzak zaman, dinlenme, buz gitmek ile, anti-enflamatuar ilaçlar (NSAİİ) ve shoegear değişir. Bazen bu sorunlar won’t go away, ve o zaman muhtemelen bir Podiatrist yardım ve uzmanlık gerek.
Bir yara veya Sore That’s Not Heal mu

Varsa bir ayağın veya ayak bileği üzerine yara, bir Podiatrist görmek gerekir. Çünkü genellikle iyileşmek için daha uzun sürer eğer şeker hastalığı varsa, bu özellikle önemlidir. Bu iyileşme daha iyi bir şans eğer Podiatrist hemen ve tedavi başlatılır tarafından görülmektedir var. Eğer oldu bir boğaz uzun süre açık, bir deri veya kemik enfeksiyonu (osteomiyelit) artar alma şansınızı.
Ayak Discolorations

Çoğunlukla, her iki ayak benzemek gerekir. Eğer bir ayak diğer bir sorun olabilir daha bir sürü farklı renk var. Kızarıklık bir enfeksiyon veya gut bir göstergesi olabilir. Bir mavi veya mor renk bir damar sorunu gösterebilir. Beyazlık ya da solgunluk (solgunluk) azalmış kan akımı bir işareti olabilir. Eğer bu renk değişiklikleri varsa, bir ayak hastalıkları uzmanı görmek gerekir.
Ağrı ve şişme One Foot in

Eğer ağrı var ve bir ayak olarak (ödem) değil, diğer şişme, bu normal değildir. Bir Podiatrist görmelisiniz. Birçok sorunları ağrı neden olabilir ve şişme kırık kemik, tendinit, tendon kopması veya enfeksiyon gibi vardır. Daha iki ayak ve ayak bilekleri ve bu lenfödem nedeniyle olabilir şişlik olması yaygındır.
Uyuşma, Yanma ve Karıncalanma

Bu üç şey nöropati olan ayaklarınızı azalmıştır hissi neden olabilir belirtiler olabilir. Diyabet bir adl nöropati neden birçok şeylerden biridir. Diyabetik nöropati bir koşul ihtiyacı bir ayak hastalıkları uzmanı tarafından takip etmektir. Nöropati olması ayak ülseri geliştirme riski sizi koyar.
Aktivite ile ağrı artıran

Eğer aldığı etkinliği ile kötü ağrı var, bu bir stres kırığı bir işareti olabilir. Bu ağrı ile çalışmaya çalışmamalıdır; bir Podiatrist görmelisiniz. Eğer erken bir stres kırığı tedavi, umarız siz bu veya stres kırığı iyileşmeyen yaralar bir stres kırığı gibi daha ciddi sorunlardan kaçınmak için bu gerçek bir kırık kemik dönüşür.
Şiddetli ağrı 24 saatten fazla Ömürlü

Eğer sadece ameliyat oldu Bu özellikle önemlidir. Senin Podiatrist aramak Korkmayın. Bir problem varsa, bu anlaşma için onunla er ya da geç iyidir. Olası sorunları bir enfeksiyon, sıkı, DVT (derin ven trombozu) veya kompartman sendromu pansuman olabilir. Acı ile başa çıkmak için birçok tedavi seçenekleri, ama ilk adım ne acı neden olduğunu bulmaktır. Bir Podiatrist.
Ayak Pain Ayakları Elevated ile

Eğer ayaklarda zaman yatakta ve ağrı yatarken ağrı var uzakta zaman yatağın yan kapalı ayaklarınızı dangle giderse, bu azalmış kan akımı veya periferik arter hastalığının bir belirtisi olabilir. Bu şart ihtiyacı birkaç farklı doktorlar tarafından ele olmaktır. Bir Podiatrist ile başlayabilir, ama aynı zamanda bir vasküler cerrah görmek gerekebilir.
Bir Deformity bu ilerledikçe Aniden

Böyle bir deformitesi biridir Charcot artropati bir örnek. Charcot o zaman şeker hastalığı varsa oluşabilir bir sorun var. Belirtiler ve semptomlar ağrı, kızarıklık ve sıcak, şiş ayak içerir. Charcot kemikleri kırma yol açabilir ve yerden dışarı kaymasını. Eğer tedavi edilmezse, kemiklerin kötü bir pozisyonda ayak deformitesi neden iyileşmek olabilir. Hemen bir Podiatrist görmelisiniz.
Kemer One Foot düzlesmesi ve

Eğer bir ayağı diğerinden daha düz görünüyor fark, bu tendon disfonksiyonu hatta kopma bir işareti olabilir. Düzgün kemik dizilmiş değil varlık yol açabilir ve bu eklemlerde artrit neden çalışmıyor bir tendon. Eğer erken tendon sorunu tedavi, bu sizin eklemlere zarar engelleyebilir.
Bir köstebek olduğu Değişiklikleri

Bu komik bir şekli olan bir mol (nevus) (veya değişiklik şekli), kanamaları veya renk değiştirir daha büyük olur daha yakından incelenmesi gerekir. Bu değişiklikler melanom nedeniyle olabilir. Size ayak hastalıkları uzmanı bir gezi, ama başlayabilir bir dermatolog sevk olabilir.
Şişlik veya Bump bu Grows veya Hurts

Bir yumru veya daha büyük ve ağrılı bir yumru elde ettiğini bir ayak hastalıkları uzmanı tarafından bakmak gerekir. Bu kist türü olmalı, ama dışarı çıkarmak olabilir ayrıca bir şans bir şey daha ciddi bir tümör gibi olabilecek bir. Ayak tümörler, ancak nadir bazen ortaya çıkabilir.

Parmaklarda Yanma Veya Karıncalanma

Parmaklarda Yanma Veya Karıncalanma

Koldan gelen bir sinir ve kas bağları el ayasının tabanında, bilek bölgesinde dar bir kanal ya da tünelden geçerek ele ulaşır. Bu dar kanala Karpal Tünel adı verilir, karpal tünelin içinden geçen sinir ise Median Sinir olarak adlandırılır.

Karpal tünel sadece median sinir ve kas bağlarının sığabileceği kadar bir genişliğe sahiptir. Kanal içinde yer kaplayan herhangi bir oluşum ya da şişlik içindeki dokuların sıkışmasına neden olur. Median sinirdeki bu sıkışma sinirin uyardığı bölgelerde uyuşma ve keçelenme şikayetleri ile kendini belli eder. Median sinirin karpal tünelde sıkışması ile ortaya çıkan bu tablo Karpal Tünel Sendromu olarak adlandırılır.

Operatör Doktor Aybars Akkor, Karpal Tünel Sendromu hakkında şu bilgileri verdi.

Karpal Tünel Sendromunun nedenleri nelerdir?
Karpal Tünel içinde yada çevresinde irritasyona enflamasyona sıvı birikimine ya da anormal doku büyümesine yol açan aşağıdakilerden herhangi bir sebep Karpal Tünel Sendromunu oluşturabilir.

Elin bileğin yada parmakların tekrarlayıcı hareketleri (Özellikle bilgisayar klavyesinin aşırı kullanımı, bazı müzikal enstrümanlar veya el aletleri)

-Titreşim yapan cihazların kullanımı
-Yapısal olarak Karpal Tünelin darlığı
-Bilek hasarı
-Yanıklar
-Kemik kırıkları
-Kazalar sonucunda ezilme
-Artritler
-Diyabet
-Raynaud Hastalığı
-Vücutta su tutulmasına yol açan gıdaların fazla tüketimi
-Böbrek Hastalığı
-Kalp Hastalığı
-Hormonal sebepler
-Gebelik
-Laktasyon (Emzirme)
-Menopoz
-Hipotiroidizm
-Cushing Hastalığı
-Yükselmiş Büyüme Hormonu

İlaçlar
-Doğum Kontrol Hapları
-Kortizon tedavisi
-Bazı Hipertansiyon ilaçları
-Karpal Tünel içindeki tümörler yada kistler

Karpal Tünel Sendromunun belirtileri nelerdir?
Karpal Tünel Sendromu bir ya da her iki elde kola da uzanabilen belirtilere yol açar. Belirtiler tünel içindeki sinirin sıkışmasından kaynaklanır. Bu sinir başparmak, işaret orta ve yüzük parmağının yarısının duyusunu sağlar. Aynı zamanda işaret parmağını küçük parmağa yaklaştıran ve işaret parmağını bir daire içinde hareket ettiren kas gurubunu uyarır.

Belirtiler
-İlk üç parmak ve dördüncü parmağın yarısında karıncalanma, yanma ve hissizlik
-Aşağıdaki durumlarda artan bilek, el ve parmak ağrısı
-Bilek, el veya parmak hareketi
-Uyku (Semptomlar sizi uyandırabilir)
-Aşağıdaki durumlarda iyileşme gösteren el katılığı ya da kramp
-Eli sallamak
-Sabah uyanmak
-El hareketlerinde güçsüzlük ya da sakarlık
-Yakalama gücünde azalma
-Başparmakla küçük parmağa dokunmada güçlük
-Eldeki şeyleri sıklıkla düşürme
-Kola doğru yayılan ağrı

Teşhis nasıl konulur?
Teşhis EMG ile konur. Eğer ileri safhadaysa mutlaka ameliyat gerekir.

Tedavisi nasıl yapılır?
Karpal tünel sendromu varlığında değişik tedavi alternatifleri mevcuttur. Bandaj bunlar arasında en sık kullanılan yöntemdir. Parmaklar, el ve bileğin doğal pozisyonlarında hareketinin engellenerek dinlendirilmesi karpal tüneldeki basıncı azaltmada oldukça etkili bir yöntemdir. Bandaj ile ağrının azalmadığı durumlarda bilek içine küçük dozda kortizon ya da lokal anestezik enjeksiyonu yapılabilir.

Ağrıyı ve enflamasyonu gidermek amacıyla çeşitli steroid olmayan antienflamatuar ve ağrı kesiciler kullanılabilir. Hamile kadınlarda bu ilaçlar mutlaka hamileliği takip eden doktorun önerisi ile kullanılmalıdır.

Israrcı olgularda küçük bir cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Bu işlem hastanede yatmayı gerektirmeyen, ayaktan yapılan bir müdahaledir. El ayasında bileğe yakın bir alandan yapılan küçük bir kesi ile sıkışmaya neden olan bağ dokusu rahatlatılır. İşlem sonrası hasta 4-6 hafta içinde tamamen normale döner

Önlemler nelerdir?
-Su tutulumunu azaltmak için tuz alımını kısıtlamak
-El bileğinin uzun süre aynı pozisyonda tutulmaması
-Düzenli aralıklarla el bileğini dinlendirmek
-Uzun süre tekrarlayıcı karekterde hareketler yapmamak
-Obesite karpal tünel sendromu için bir risk faktörü olduğundan kilo verilmesi
-KTS’yi önlemeye yönelik egzersizler.

ULNAR SİNİR BASISI NEDİR?
El önkol kemikleri olan radius-ulna ile bilek eklemini ve birbirleriyle eklem yapan 2 sıra halinde 8 kemikten oluşan küçük karpal kemikler, 5 tarak kemiği, 14 parmak

kemiğinden oluşur. Median, radial sinir ve ulnar sinir eldeki ana sinirlerdir. El hareketlerinin büyük kısmı önkolda bulunan ve tendonları ele uzanan adaleler aracılığı ile olur.

Eğer 4. ve 5. parmaklarımızda uyuşukluk hissediyorsak ve dirseğimizden başlayan bir ağrı varsa ulnar sinir basısından şüphelenmek gerekir.

Teşhis EMG ile konur. Eğer ileri safhadaysa mutlaka ameliyat gerekir.

Ayak Üşümesinin Nedenleri

Ayak Üşümesinin Nedenleri

Ayak üşümesi ara ara olabileceği gibi devamlı ayak üşümesinden şikayetçi olan insanlarda bulunmaktadır. Ayak üşümesinin de el üşümesinde olduğu gibi başlıca nedeni kansızlık olabilir.
Kansızlığın tedavisi için öncelikle bir doktora başvurulmalı, kansızlık tedavisinde genelde demir takviyesi yapılmaktadır. Ayak üşümesinin diğer nedenleri ise hem yüksek hem de düşük tansiyondur, her iki durumda da ayaklarda üşüme meydana gelmektedir. Yüksek tansiyonu düşürmek için genelde sarımsak kullanılır.

Bunun dışında ayva, armut, alıç, böğürtlen, maydanoz ve limon gibi birçok bitki ve meyve yüksek tansiyonu düşürmede yardımcı olur.
Düşük tansiyonu olanlar ise tuzlu sıvılar almalıdır en bilinen tabirle tuzlu ayran düşük tansiyonu olan hastalar için birebirdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayak Karıncalanmasının Nedenleri” İçin 2 Cevap

Ayak Karıncalanmasının Nedenleri İçin Yorum Yap