Ayak Uyuşması

Ayak Uyuşması Ayaklarda Yanma - Bu makaledeki notlar: ayak yanması ayak uyuşması ayaklarda yanma..

Geceleyin Ayak Yanması

  • Yaş: 19
  • Cinsiyet: E
  • Meslek: Öğrenci
  • Şikayetin süresi: 2 Yıldır Devam Ediyor.
  • Şikayetin ayrıntılı özellikleri: Yaz gelince havalar ısınınca geceleri yattığımda ayağımın altında bir yanma hissi oluşuyor. Bu beni çok rahatsız ediyor. Gidip yıkıyorum. Ama bayağı bir süre geçmiyor. Sonra saat 2 3 arası artık gözler dayanamayınca anca uyuyorum. Kışın ve diğer mevsimlerde olmuyor. bunun bir çaresi varmıdır. Yoksa bu yazda işgence ylemi geçecek//
  • Ailede benzer vakalar var mı Yok
  • Sahip olunan veya geçirilen önemli bir hastalık var mı Yok

Ayaş Şişmesi, Ayak Uyuşması, Yanma Ve Karıncalanma

Birçok defa ayak ve ayak bilekleri de sorunlar uzak zaman, dinlenme, buz gitmek ile, anti-enflamatuar ilaçlar (NSAİİ) ve shoegear değişir. Bazen bu sorunlar won’t go away, ve o zaman muhtemelen bir Podiatrist yardım ve uzmanlık gerek.
Bir yara veya Sore That’s Not Heal mu

Varsa bir ayağın veya ayak bileği üzerine yara, bir Podiatrist görmek gerekir. Çünkü genellikle iyileşmek için daha uzun sürer eğer şeker hastalığı varsa, bu özellikle önemlidir. Bu iyileşme daha iyi bir şans eğer Podiatrist hemen ve tedavi başlatılır tarafından görülmektedir var. Eğer oldu bir boğaz uzun süre açık, bir deri veya kemik enfeksiyonu (osteomiyelit) artar alma şansınızı.
Ayak Discolorations

Çoğunlukla, her iki ayak benzemek gerekir. Eğer bir ayak diğer bir sorun olabilir daha bir sürü farklı renk var. Kızarıklık bir enfeksiyon veya gut bir göstergesi olabilir. Bir mavi veya mor renk bir damar sorunu gösterebilir. Beyazlık ya da solgunluk (solgunluk) azalmış kan akımı bir işareti olabilir. Eğer bu renk değişiklikleri varsa, bir ayak hastalıkları uzmanı görmek gerekir.
Ağrı ve şişme One Foot in

Eğer ağrı var ve bir ayak olarak (ödem) değil, diğer şişme, bu normal değildir. Bir Podiatrist görmelisiniz. Birçok sorunları ağrı neden olabilir ve şişme kırık kemik, tendinit, tendon kopması veya enfeksiyon gibi vardır. Daha iki ayak ve ayak bilekleri ve bu lenfödem nedeniyle olabilir şişlik olması yaygındır.
Uyuşma, Yanma ve Karıncalanma

Bu üç şey nöropati olan ayaklarınızı azalmıştır hissi neden olabilir belirtiler olabilir. Diyabet bir adl nöropati neden birçok şeylerden biridir. Diyabetik nöropati bir koşul ihtiyacı bir ayak hastalıkları uzmanı tarafından takip etmektir. Nöropati olması ayak ülseri geliştirme riski sizi koyar.
Aktivite ile ağrı artıran

Eğer aldığı etkinliği ile kötü ağrı var, bu bir stres kırığı bir işareti olabilir. Bu ağrı ile çalışmaya çalışmamalıdır; bir Podiatrist görmelisiniz. Eğer erken bir stres kırığı tedavi, umarız siz bu veya stres kırığı iyileşmeyen yaralar bir stres kırığı gibi daha ciddi sorunlardan kaçınmak için bu gerçek bir kırık kemik dönüşür.
Şiddetli ağrı 24 saatten fazla Ömürlü

Eğer sadece ameliyat oldu Bu özellikle önemlidir. Senin Podiatrist aramak Korkmayın. Bir problem varsa, bu anlaşma için onunla er ya da geç iyidir. Olası sorunları bir enfeksiyon, sıkı, DVT (derin ven trombozu) veya kompartman sendromu pansuman olabilir. Acı ile başa çıkmak için birçok tedavi seçenekleri, ama ilk adım ne acı neden olduğunu bulmaktır. Bir Podiatrist.
Ayak Pain Ayakları Elevated ile

Eğer ayaklarda zaman yatakta ve ağrı yatarken ağrı var uzakta zaman yatağın yan kapalı ayaklarınızı dangle giderse, bu azalmış kan akımı veya periferik arter hastalığının bir belirtisi olabilir. Bu şart ihtiyacı birkaç farklı doktorlar tarafından ele olmaktır. Bir Podiatrist ile başlayabilir, ama aynı zamanda bir vasküler cerrah görmek gerekebilir.
Bir Deformity bu ilerledikçe Aniden

Böyle bir deformitesi biridir Charcot artropati bir örnek. Charcot o zaman şeker hastalığı varsa oluşabilir bir sorun var. Belirtiler ve semptomlar ağrı, kızarıklık ve sıcak, şiş ayak içerir. Charcot kemikleri kırma yol açabilir ve yerden dışarı kaymasını. Eğer tedavi edilmezse, kemiklerin kötü bir pozisyonda ayak deformitesi neden iyileşmek olabilir. Hemen bir Podiatrist görmelisiniz.
Kemer One Foot düzlesmesi ve

Eğer bir ayağı diğerinden daha düz görünüyor fark, bu tendon disfonksiyonu hatta kopma bir işareti olabilir. Düzgün kemik dizilmiş değil varlık yol açabilir ve bu eklemlerde artrit neden çalışmıyor bir tendon. Eğer erken tendon sorunu tedavi, bu sizin eklemlere zarar engelleyebilir.
Bir köstebek olduğu Değişiklikleri

Bu komik bir şekli olan bir mol (nevus) (veya değişiklik şekli), kanamaları veya renk değiştirir daha büyük olur daha yakından incelenmesi gerekir. Bu değişiklikler melanom nedeniyle olabilir. Size ayak hastalıkları uzmanı bir gezi, ama başlayabilir bir dermatolog sevk olabilir.
Şişlik veya Bump bu Grows veya Hurts

Bir yumru veya daha büyük ve ağrılı bir yumru elde ettiğini bir ayak hastalıkları uzmanı tarafından bakmak gerekir. Bu kist türü olmalı, ama dışarı çıkarmak olabilir ayrıca bir şans bir şey daha ciddi bir tümör gibi olabilecek bir. Ayak tümörler, ancak nadir bazen ortaya çıkabilir.

Ayak Yanması

Hocam annem 62 yasında ve 4 senedır seker hastası ve bel fıtığı var ayakları süreklı yanıyor soğuk suya sokuyor ayaklarını bu böyle devam eder mı tedavısı varmıdır saygılarımla

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Yattıktan kısa bir süre sonra bacaklarda ortaya çıkan gerginlik, uyuşma, batma, yanma ve iğnelenme gibi bir rahatsızlık biçimde ifade edilen bir yakınmadır. Nörolog Doç. Dr. Serdar Dağ yazdı.

Soru: Bu hastalık genelde hangi yaş grubunda görülür?

Yanıt: Çoğunlukla yaşlılarda görülür. Fakat orta yaş grubunda da sıkça görülür. Polikliniklere huzursuz bacak sendromu şikayeti ile gelen genç hastalarda vardır.

Soru: Bu hastalık kalıtsal mıdır?

Yanıt: Tam kanıtlanmamış olsa da kalıtsal olduğu yöndeki görüşler ağırlıktadır.

Soru: Huzursuz bacak sendromuna sebep olan veya ilişkili olan hastalıklar var mıdır?

Yanıt: Şeker hastalığında, demir eksikliği anemisinde (kansızlıkta), bazı sinir hastalıklarında (periferik nöropati), bazı kanser türlerinde huzursuz bacak sendromuna ait belirtiler görülür.

Soru: Hastalığın belirtilerini çok kısa olarak sıralar mısınız?

Yanıt:
1- Yattıktan sonra bacaklarda ortaya çıkan gerginlik, uyuşma, batma, yanma, iğnelenme gibi belirtiler.
2- Hastalarda bu belirtileri gidermek için yatarken daime bacaklarını hareket ettirme gereksinimi vardır.
3- Hastalar yukarıdaki belirtilerden kurtulmak için daima kalkıp yürüme ihtiyacı duyarlar ve hastalarda uyku bozukluğu oluşur.

Soru: Huzursuz bacak sendromunun uyku ile ilişkisi nedir?

Yanıt: Huzursuz bacak sendromu, uyku ile ilişkili hareket bozukluğu hastalıkları arasında yer alır. Uyku, fizyolojik ve geçici bir bilinçsizlik durumudur. Hareket bozukluklarının büyük çoğunluğu, uykuda kayıp olur. Örneğin; tik, el titremeleri… vs. uykuda olmaz. Fakat bazı hareket bozuklukları, sadece uykuya geçerken veya uyku esnasında görülür. Huzursuz bacak sendromu, uykuda görülen bir hareket bozukluğudur.

Soru: Hastalığın sebebi nedir?

Yanıt: Hastalığa sebep olan şeker hastalığı, kansızlık gibi bir nedenin olmadığı esansiyel tip dediğimiz tipte, beyinden dopamın denen maddenin eksikliği sorumlu tutulur. Günümüzde kabul gören görüş budur.

Soru: Bu maddenin eksikliği uykusuzluk mu yapar?

Yanıt: Beyindeki bu maddenin eksikliği, bacaklarda yukarıdaki saydığımız belirtileri yapar. Bu hareket bozukluğuna bağlı huzursuzluk, kalkıp dolaşma gereksinimi uykusuzluğa sebep olur.

Soru: Huzursuz bacak sendromu teşhisi konan hastalara, hastalığı doğrulamak için hangi testler yapılır?

Yanıt: Hastalığın belirtilerine sebep olan şeker hastalığı, kansızlık, sinir harabiyetleri… vs gibi hastalıklarda, bu hastalıklara ait belirtiler muayenede saptanır ve bu hastalıkların teşhisine yönelik testler yapılır.

Huzursuz bacak sendromunun büyük bir çoğunluğunun altında başka bir hastalık yatmaz. Bu tipe esansiyel tip denir. Yukarıda bahsettiğim gibi esansiyel tipin ailesel özelliği vardır. Muayenesinde herhangi bir bulguya rastlanmaz. Deneyimli bir hekim hastanın anlattıklarına ve tecrübelerine göre hastalığın tanısı koymaya çalışır.

Bu hastalıkta, birçok büyük merkezde uyku EEG' si çekilerek, bacaklara bağlanan elektrotlarla uykuda oluşan hareket bozukluğu tespit edilmeye çalışılır. EEG beyin elektro ensefalografisidir. Beynin fonksiyonlarını bilgisayara veya kağıt üzerine yazdırmaya yarayan bir tanı aletidir. Bunun dışında huzursuz bacak sendromuna benzer belirtiler verebilen diğer hastalıkları elemek için hekim gerek duyarsa laboratuar, MR, EMG… gibi bir çok tetkik yapılabilir.

Soru: Bu hastalıkta tedavi nasıl yapılır?

Yanıt: Tedavide başarılı olmak için bu hastalığın tanısını doğru koymak gerekir. Hastalığa yol açan başka bir neden varsa öncelikle bunun tedavisi yapılır. Esansiyel dediğimiz tipte, hastalığa sebep olduğu düşünülen, beyindeki eksik maddeyi yerine koymak için bu maddeyi içeren ilaçlar yatmanda önce verilir.

Hastalığın sonucunca oluşan uyku probleminde tedavisinin yapılması gerekir. Ayrıca depresyon bu hastalığa olumsuz etki yapar. Hastalığın daha fazla hissedilmesine neden olur. Bundan dolayı hastada depresyon durumu varsa bununda tedavisi yapılmalıdır.

Soru: Tedavide başarı oranı nedir?

Yanıt: Doğru teşhis ve tedavide genelde hastalar rahat ederler. Fakat bazen ilaçtan fayda görmeyen hastalarda olabilir. Bu hasta grubu için alternatif ilaçlar günümüzde mevcuttur. İlaçları uygun doz ve zamanda kullanan hastaların şikayetleri azalır veya tamamen yok olur.

Parmaklarda Yanma Veya Karıncalanma

Parmaklarda Yanma Veya Karıncalanma

Koldan gelen bir sinir ve kas bağları el ayasının tabanında, bilek bölgesinde dar bir kanal ya da tünelden geçerek ele ulaşır. Bu dar kanala Karpal Tünel adı verilir, karpal tünelin içinden geçen sinir ise Median Sinir olarak adlandırılır.

Karpal tünel sadece median sinir ve kas bağlarının sığabileceği kadar bir genişliğe sahiptir. Kanal içinde yer kaplayan herhangi bir oluşum ya da şişlik içindeki dokuların sıkışmasına neden olur. Median sinirdeki bu sıkışma sinirin uyardığı bölgelerde uyuşma ve keçelenme şikayetleri ile kendini belli eder. Median sinirin karpal tünelde sıkışması ile ortaya çıkan bu tablo Karpal Tünel Sendromu olarak adlandırılır.

Operatör Doktor Aybars Akkor, Karpal Tünel Sendromu hakkında şu bilgileri verdi.

Karpal Tünel Sendromunun nedenleri nelerdir?
Karpal Tünel içinde yada çevresinde irritasyona enflamasyona sıvı birikimine ya da anormal doku büyümesine yol açan aşağıdakilerden herhangi bir sebep Karpal Tünel Sendromunu oluşturabilir.

Elin bileğin yada parmakların tekrarlayıcı hareketleri (Özellikle bilgisayar klavyesinin aşırı kullanımı, bazı müzikal enstrümanlar veya el aletleri)

-Titreşim yapan cihazların kullanımı
-Yapısal olarak Karpal Tünelin darlığı
-Bilek hasarı
-Yanıklar
-Kemik kırıkları
-Kazalar sonucunda ezilme
-Artritler
-Diyabet
-Raynaud Hastalığı
-Vücutta su tutulmasına yol açan gıdaların fazla tüketimi
-Böbrek Hastalığı
-Kalp Hastalığı
-Hormonal sebepler
-Gebelik
-Laktasyon (Emzirme)
-Menopoz
-Hipotiroidizm
-Cushing Hastalığı
-Yükselmiş Büyüme Hormonu

İlaçlar
-Doğum Kontrol Hapları
-Kortizon tedavisi
-Bazı Hipertansiyon ilaçları
-Karpal Tünel içindeki tümörler yada kistler

Karpal Tünel Sendromunun belirtileri nelerdir?
Karpal Tünel Sendromu bir ya da her iki elde kola da uzanabilen belirtilere yol açar. Belirtiler tünel içindeki sinirin sıkışmasından kaynaklanır. Bu sinir başparmak, işaret orta ve yüzük parmağının yarısının duyusunu sağlar. Aynı zamanda işaret parmağını küçük parmağa yaklaştıran ve işaret parmağını bir daire içinde hareket ettiren kas gurubunu uyarır.

Belirtiler
-İlk üç parmak ve dördüncü parmağın yarısında karıncalanma, yanma ve hissizlik
-Aşağıdaki durumlarda artan bilek, el ve parmak ağrısı
-Bilek, el veya parmak hareketi
-Uyku (Semptomlar sizi uyandırabilir)
-Aşağıdaki durumlarda iyileşme gösteren el katılığı ya da kramp
-Eli sallamak
-Sabah uyanmak
-El hareketlerinde güçsüzlük ya da sakarlık
-Yakalama gücünde azalma
-Başparmakla küçük parmağa dokunmada güçlük
-Eldeki şeyleri sıklıkla düşürme
-Kola doğru yayılan ağrı

Teşhis nasıl konulur?
Teşhis EMG ile konur. Eğer ileri safhadaysa mutlaka ameliyat gerekir.

Tedavisi nasıl yapılır?
Karpal tünel sendromu varlığında değişik tedavi alternatifleri mevcuttur. Bandaj bunlar arasında en sık kullanılan yöntemdir. Parmaklar, el ve bileğin doğal pozisyonlarında hareketinin engellenerek dinlendirilmesi karpal tüneldeki basıncı azaltmada oldukça etkili bir yöntemdir. Bandaj ile ağrının azalmadığı durumlarda bilek içine küçük dozda kortizon ya da lokal anestezik enjeksiyonu yapılabilir.

Ağrıyı ve enflamasyonu gidermek amacıyla çeşitli steroid olmayan antienflamatuar ve ağrı kesiciler kullanılabilir. Hamile kadınlarda bu ilaçlar mutlaka hamileliği takip eden doktorun önerisi ile kullanılmalıdır.

Israrcı olgularda küçük bir cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Bu işlem hastanede yatmayı gerektirmeyen, ayaktan yapılan bir müdahaledir. El ayasında bileğe yakın bir alandan yapılan küçük bir kesi ile sıkışmaya neden olan bağ dokusu rahatlatılır. İşlem sonrası hasta 4-6 hafta içinde tamamen normale döner

Önlemler nelerdir?
-Su tutulumunu azaltmak için tuz alımını kısıtlamak
-El bileğinin uzun süre aynı pozisyonda tutulmaması
-Düzenli aralıklarla el bileğini dinlendirmek
-Uzun süre tekrarlayıcı karekterde hareketler yapmamak
-Obesite karpal tünel sendromu için bir risk faktörü olduğundan kilo verilmesi
-KTS’yi önlemeye yönelik egzersizler.

ULNAR SİNİR BASISI NEDİR?
El önkol kemikleri olan radius-ulna ile bilek eklemini ve birbirleriyle eklem yapan 2 sıra halinde 8 kemikten oluşan küçük karpal kemikler, 5 tarak kemiği, 14 parmak

kemiğinden oluşur. Median, radial sinir ve ulnar sinir eldeki ana sinirlerdir. El hareketlerinin büyük kısmı önkolda bulunan ve tendonları ele uzanan adaleler aracılığı ile olur.

Eğer 4. ve 5. parmaklarımızda uyuşukluk hissediyorsak ve dirseğimizden başlayan bir ağrı varsa ulnar sinir basısından şüphelenmek gerekir.

Teşhis EMG ile konur. Eğer ileri safhadaysa mutlaka ameliyat gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayak Uyuşması İçin Yorum Yap