Ayın Evreleri Nasıl Oluşur?

Ayın Evreleri Nasıl Oluşur? Ayın Şekilleri Nasıl Oluşur? - Bu makaledeki notlar: Ayın Evreleri Nasıl Oluşur? Ayın..

Ayın Evreleri Nasıl Oluşur? ve Ayın Şekilleri Nasıl Oluşur? ile ilgili bu yazıda Ayın Şekilleri Nasıl Oluşur? hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not denizinden…

Ayın Şekilleri Nasıl Oluşur?

Ayın Şekilleri Nasıl Oluşur?

Ay’ın evreleri veya fazları, (genel olarak Dünya’daki) bir gözlemcinin gördüğü Ay’ın aydınlık yüzünün, Ay’ın toplam görünür yüzeyine oranını belirtir. Ay tıpkı Dünya gibi, kendinden ışık vermez. Güneşten aldığı ışığı yansıtır. Bu yüzden, Ay’ın Dünya ve Güneş’e göre konumuna göre belli bir kısmı aydınlık diğer yüzeyi ise karanlık gözükür.
Hilal, yarımay, dolunay gibi şekillerde görünür ki bunlara Ay’ın evreleri (safhaları) denir.

Ay’ı tüm yüzeyinin aydınlık göründüğü dolun evresi, Ay’ın Dünya’ya dönük yüzü Güneş’in karşısına geldiği zaman görülür. Ay tam olarak Güneş ile Dünya arasındayken aydınlık yüzü Dünya’dan hiç görünmez. Bu evresi yeni ay olarak adlandırılır. Yaklaşık iki hafta sonra dolunay görülür. İlk yeni aydan 29,5 gün sonra Ay tekrar Güneş’in karşısına geçer ve tekrar yeni ay görünür.

Ayın Şekilleri Nasıl Oluşur?

Ay’ın evreleri şu dört isimle adlandırılır:

Yeni ay
Ay’ın aydınlık olmayan tarafı Dünya’ya dönüktür. Ay, Dünya’dan açıkça görülemez. Fakat Güneş tutulması süresince görülebilir.

HilalAy
Güneş’in doğusunda kalmaktadır. Ay – Yer – Güneş arasındaki açı çok 90°den küçüktür. Hilal evresinin gözlem süresi kısadır. Çünkü Güneş battıktan sonra batı ufkuna yakın gözlenir.

İlk dördün
Ay’ın yeni ay evresinden bir hafta sonra yarım daire biçiminde (D) göründüğü evre; Güneş’e göre açısal uzaklığı 90° olduğu andaki görünüşü.

Şişkin ay
İlk dördün safhasından sonra Ay’ın uzanım açısının 90° ile 180° arasında olduğu zamanlar oluşan evre şişkin evre olarak bilinir.DolunayAy’ın tam bir daire olarak dolgun, parlak görüldüğü evre.

Son dördün
Ay’ın Dünya’dan sol yarısının aydınlık gözüktüğü evre.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayın Evreleri Nasıl Oluşur? İçin Yorum Yap