Ayın Şekilleri Nasıl Oluşur

Ayın Şekilleri Nasıl Oluşur Ayın Şekilleri Nelerdir - Bu makaledeki notlar: ayın şekilleri nasıl oluşur ayın..

Bu yazı Ayın Şekilleri hakkında özet bilgiler içerir. Ayın Şekilleri Nasıl Oluşur ve Ayın Şekilleri Nelerdir hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. Tam da not almalık…

Ayın Şekilleri

Ayın Şekilleri

1)YENİ AY:
Ay’ın Güneş hizasından yeni ayrıldığı andır. İncecik görünümü ile Güneş’in batışından kısa bir süre sonra batıda görülür. Ay, Dünya ile Güneş arasında olduğundan dolayı Güneş’e dönük olan parlak yüzü Dünya’dan görülmez.

2) İLK DÖRDÜN :
Yeni Ay’dan 7,5 gün sonraki görünen durumdur. Ay, Yeni Ay evresinden sonra hilal şeklini alır. Bundan sonra Ay’ın aydınlık yüzeyinin yarısı Dünya’dan gözlenir. Bu döneme Ilk dördün denir.

3) DOLUNAY :
Yeni ay’dan 14 gün sonraki görünen durumudur. Ay, Dünya etrafındaki hareketinin yarısını tamamladığında Dünya ve Güneş’le aynı hizada yer alır. Böylece Ay Güneş’ten aldığı ışınları Dünya’nın karanlık yüzeyine yansıttığı için Dünya’nın bu yüzeyinden daire şeklinde parlak görülür. Bu görünümü dolunay durumudur.

4) SON DÖRDÜN :
Ay’ın Dolunay’dan sonra Yeni Ay evresine yaklaştığı aydınlık yüzeyinin yarısının ikinci kez Dünya’dan görülme evresidir.

İsim:  Ayin Sekilleri.jpg
Görüntüleme: 56
Büyüklük:  16,9 KB (Kilobyte)

Sponsorlu Bağlantılar

Ayın Şekilleri Nasıl Oluşur” İçin Bir Cevap

Ayın Şekilleri Nasıl Oluşur İçin Yorum Yap