Bakterilerin İnsan Yaşamındaki Yeri Ve Önemi Nedir

Bakterilerin İnsan Yaşamındaki Yeri Ve Önemi Nedir: Çok Basit Yapılı ,yaygın ... - Bu makaledeki notlar: ..

Bakterilerin İnsan Yaşamındaki Yeri Ve Önemi Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu not umarım işinize yarar.

Çok basit yapılı ,yaygın çekirdekli genellikle klorofilsiz ve bölünerek çoğalan bir hücreli canlılara bakteri denir.

İsim:  bakteri.gif
Görüntüleme: 507
Büyüklük:  43,3 KB (Kilobyte)
Bakteriler hem bitkilerden hem hayvanlardan farklıdır; hızlı çoğalmaları ve biyokimyasal etkileri bakımından canlılar aleminin dengesini sağlamada çok büyük önem taşıyan bir grup oluştururlar.

Bakteriler bölünerek çoğalırlar, bölünme sonucunda ortaya çıkanlar ya bir arada kalır, ya ada yarılırlar. Biçimce çok değişiktirler ev yaşadıkları ortama göre bir görünüm edinirler.

Bakteriler uyarlandıkları ortama ya da içinde yaşadıkları konağa en elverişli sıcaklık sınırları içinde hızlı çoğalırlar;

Bakteriler doğada önemli rol oynar. Bir kısmının çok yüksek enzim etkinliği vardır; mayalandırmaya dayalı sanayilerde bundan yararlanıldığı gibi üstün yapılı hayvanların bağırsaklarında besinlerin sindirilmesinde de, bunlar önemli rol oynar. Bir kısım bakteriler pigment üretirler, Bir kısmı gaz üretir, demir, kükürt biriktirir, toksin salgılar, ya da içinde toksin toparlar.

Genel olarak bakteriler mayalandırma ve çürütme etmenleridir. Organik maddeleri,
Gaza ve cansız maddelere dönüştürürler; bu maddeler yeniden yaşamsal çevrimde yer alır.Havadaki gazları kendilerine bağlayabilir, böylece toprağı azotça zenginleştirir ve bitkilere, gelişmek için gereksindikleri inorganik besinlerin bir kısmını sağlamış olurlar. Kısaca söylemek gerekirse bakteriler biyosferdeki çevrimlerde, parçalayıcı ya da mineralleştirici olarak çok önemli rol oynarlar.

Hastalık yapan bakteriler, bakteriler aleminin çok küçük bir bölümüdür.

Sponsorlu Bağlantılar

Bakterilerin İnsan Yaşamındaki Yeri Ve Önemi Nedir İçin Yorum Yap