Bal Kaç Yaşında Verilir

Bal Kaç Yaşında Verilir Çocuk Ve Beslenme - Bu makaledeki notlar: 14 aylık bebek kaç kilo olmalı..

Çocuk Çağında Beslenme

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA BESLENME

Sevgili Anne ve Baba,
Çocuklarda normal büyüme ve gelişmenin izlenmesi, normalden sapmalarin tespiti yoluyla hastaliklarin belirlenmesi ve önlenmesi için gereklidir. Sağlikli çocuk takibinde düzenli olarak boy, ağirlik ve baş çevresi ölçümleri yapilmalidir.
Her şeyden çok sevdiğiniz bebeğinizin büyümesi, gelişmesi ve sağlikli bir yaşam sürmesi şüphesiz ona sağlayacağiniz imkanlarla mümkündür. Düzenli olarak doktora götürmek, kilosunu ve boyunu ölçtürmek, aşilatmak ve uygun besinlerle beslemek suretiyle iyi gelişmesini ve sağlikli kalmasini sağlayabilirsiniz. Belirli bir çocukta saptanan değerler normal sinirlar içinde olsa bile, zaman içinde çocuğun kendine özgü büyüme grafiğinden sapmalar olabilir.
“Çocukluk Çağinda Beslenme” adini verdiğim bu kilavuzda, doğduğu andan itibaren 5 yaşina gelinceye dek çocuğunuzun büyüme gelişmesindeki önemli aşamalari esas alarak, beslenme konusunda yol göstermeyi amaçladim. Her şey çocuklarimizin sağliği için ..

ÇOCUKLUK DÖNEMLERiNE GÖRE BESLENME

0 – 4 Aylik Bebeğin Beslenmesi
4 – 9 Aylik Bebeğin Beslenmesi
9 – 12 Aylik Bebeğin Beslenmesi
1 – 5 Yaş Çocuk Beslenmesi

0 – 4 AYLIK BEBEĞiN BESLENMESi:

Anne sütü mükemmel besin içeriği ile kolay hazmedilir, etkili bir biçimde kullanilir. Bebeğinizi hastaliklardan korur, mamalarla beslenmeden daha ucuza mal olur. Bunun ötesinde emzirmek suretiyle, anne bebek bağinin kurulmasi kolaylaşir, yeni bir gebeliğin gecikmesi ve annenin sağlikli kalmasi mümkün olur.

Doğumdan sonraki ilk 4 ayda yalnizca anne sütüyle beslenen bebekler ishal ve zatürree gibi bulaşici hastaliklara, alerjik rahatsizliklara daha az yakalanirlar, daha sağlikli büyürler. Bu nedenle;

ilk 4 ay bebeğinizi tek başina anne sütüyle besleyiniz. Bu aylarda anne sütüyle birlikte verilen ek besinler bebeğin anne sütünden yeterince yararlanmasini engeller.

Bebeğinizin yalnizca anne sütüyle beslendiği bu dönemde, su kaybina yol açan hastalik halleri dişinda ilave su gereksinimi yoktur! Eğer ishal gibi mutlaka su verilmesi gereken bir durum söz konusuysa kaynatilmiş su veriniz.

ilk günlerde gelen anne sütü çok besleyicidir. Bebeğinizi istedikçe ve sik sik emzirerek bu sütten yararlanmasini sağlayiniz. Anne sütünün artmasini sağlamak için sik emzirme birinci koşuldur. Bebeğinizin emmediği durumlarda, göğsünüzde süt birikimi söz konusu olduğunda tirle adi verilen pompalarla boşaltma işlemi yapabilirsiniz. Bu pompalar hemen her eczaneden kolaylikla temin edilebilmektedir.

Tüm annelerin sütü yararlidir. Başlangiçta oldukça koyu olan sütünüz zamanla sulu bir hal alir; bu, anne sütünün genel özelliğidir ve tamamen doğal bir durumdur. Benim sütüm bebeğime yaramiyor gibi sözlerin hiçbir anlami yoktur. Çünkü her annenin sütü kendi bebeği için özeldir.

Bebeğiniz her beslenmeden sonra az miktarda kaka yapabilir, bu durum bazen yanlişlikla ishal olarak değerlendirilir. Oysaki altin sarisi renkte, kötü kokmayan, sulu, günde 7 – 8 kereye kadar olabilen bu dişki tamamen normaldir. Yine ayni özellikleri taşiyan ama 3 günde bir bol miktarda yapilan kaka da normal kabul edilir. Ancak dişki çok sert ise nedeni araştirilmalidir.

Göğüs uçlarinda meydana gelen çatlaklar genel kaninin aksine, temizlikteki yetersizlikten değil, uygun emzirme pozisyonunun ve tekniğinin sağlanamamasindan ileri gelir. Bebek, memenin sadece ucunu değil renkli kismin önemli bir bölümünü bir ağiz dolusu almali, çene ucu meme cildine temas eder vaziyette ve alt dudak dişa kivrilmiş olmalidir. Bu şekilde bebeğin yanaklarinda şişlik oluşur ve yutkunarak annesinin sütünü aldiği kolayca fark edilir. Eğer çatlak meydana gelmişse doğru pozisyonda ve uygun emzirme tekniğiyle sorun kisa sürede halledilir. Beslenme sonrasi bir miktar anne sütünün çatlak bölgelere sürülerek kurutulmasinin yararli olduğu düşünülmektedir.

Emziren anneler her zaman bol ve pamukludan yapilma sutyen giymelidirler.

Anne sütünün yetmediği inanciyla doktora danişmadan yeni bir gidaya başlanmamalidir. Düzenli kilo alan, günde ortalama 6 kez beslenebilen, bezini günde 6 defa islatan bir bebek anne sütünü yeterince aliyor demektir. Kaka sayisi beslenmenin değerlendirilmesinde güvenilir bir işaret değildir.

Anne sütünün yeterliliği en iyi çocuğun gereken tartiyi almasiyla anlaşilir. Bu nedenle bebeğinizi düzenli araliklarla sağlik kontrollerine getiriniz.

Çalişan anneler sütlerini sağdiktan sonra, kaynatilarak steril edilmiş şişelerde oda sicakliğinda 8 saat, buzdolabinda 24 saat ve buzlukta dondurarak 6 ay saklayabilirler. Bu amaçla saklanan anne sütü hiçbir zaman kaynatilmamalidir.

Bebeklere ilk yaşin sonuna kadar kaynatilmamiş su verilmemesi tavsiye edilir.

Bebeklerini emziren annelerin iyi beslenmesi anne bebek sağliği açisindan çok önemlidir. Bu nedenle annelerin; günde 2 litre (10 su bardaği) kadar sulu gidalar (su, süt, az şekerli limonata, komposto çorbalar, vb.) almalari önerilir.

Günlük beslenmede en az 2 su bardaği süt veya yoğurt, 1 köfte kadar et ve bir adet yumurta, 3 ince dilim ekmek veya 3 porsiyon unlu yiyecek 2 adet meyve bulunmalidir. Anne sütü verirken sigara içmemeli, çay ve kahve gibi besleyici değeri olmayan içecekleri tüketmemelidir.

4 – 9 AYLIK BEBEK BESLENMESi

Yalniz anne sütüyle beslenen bebeklerde ek gidalara dördüncü aydan sonra başlanir. 4-6 ay arasinda anne sütüyle yeterli büyüme gelişme sağlaniyorsa sadece anne sütüyle beslemeye devam edilir, bu durumda ek gidalara altinci aydan sonra başlanir.

Bu dönemde çocuğunuza verdiğiniz ek gidalar anne sütünün tamamlayicisidir.

Ek Gidalar:

Çocuğun ayina uygun büyüme ve gelişme sürecini destekleyen, değişik tatlarla tanişmak suretiyle sonraki aylarda kolay yeme alişkanliği kazandiran, besleyici değeri yüksek ama allerji yapma niteliği az olan besinlerdir. Meyve suyu veya meyve püresi, sebze çorbasi veya sebze püresi, muhallebi, yoğurt, peynir, reçel, bisküvi, ekmek, yumurta bebek beslenmesinde önde gelen ek gidalardir.

Ek gidalari kaşik ya da bardakla veriniz.

Yeni deneyeceğiniz yiyecekleri çocuk açken alişik olduğu yiyeceklerden önce veriniz. Miktari daima azdan başlayarak arttiriniz.

Yeni gidalarin allerji yapip yapmadiğina dikkat ediniz. Bu nedenle ayni gün içinde birden fazla yeni besin denemeyiniz. Þüpheli bir gidayi kestiğinizde belirtilerin geçip geçmediğini kontrol ediniz. Bir iki gün sonra yeniden deneyiniz.

Bebeğinizin hoşlanmadiği önemli yiyecekleri zaman zaman yeniden deneyiniz.

Meyve Suyu:

Elma ve şeftali gibi meyvelerin sulari taze olarak 1-2 tatli kaşiği miktarindan başlanarak verilir ve yavaş yavaş arttirilir. Portakal ve mandalina suyunun daha ileri aylarda verilmesi uygun olur.

Meyveler iyice yikanir, kabuklari soyulur ve cam rendede rendelenir. Temiz bir tel süzgeç veya tülbentle süzülerek suyu elde edilir. Meyve suyuna başlandiktan bir iki hafta sonra püre halinde verilebilir. Meyve sularina şeker eklenmemelidir!

Sebze Çorbasi:

Meyve suyuna başlandiktan iki hafta kadar sonra öğle öğününde verilmek üzere patates, havuç, pirinç ve taze sebzelerden günlük olarak hazirlanir. Bir iki tatli kaşiğindan başlanarak yavaş yavaş arttirilir. Dört haftalik bir süre içinde tam sebze püresine geçilir.

1. Hafta (sebze çorbasi): 3-4 su bardaği su, 2 orta boy havuç, 1 orta boy patates 45 dakika kapakli kapta pişirilir. Tel süzgeçle hiç ezmeden suyu bir başka kaba alinir. Bir çay kaşiği irmik ilavesiyle tekrar 5-10 dakika pişirilir. Sivi miktari 200 gram olacak şekilde ayarlanir.

2. Hafta (basit sebze püresi): Ayni şekilde pişirilir. Havuç ve patatesler tel süzgeçten tamamen ezilerek püre olarak geçirilir. Bu pürenin içine yine irmik katilarak mamanin hazirlanmasi tamamlanir.

3. Hafta (karişik sebze püresi): Havuç ve patatesin yanina 1 çay kaşiği pirinç ve her gün bir yenisi ilave edilmek üzere mevsimlik sebzeler eklenir. Örneğin ilk gün 3-4 yaprak maydanoz, ertesi gün maydanoz ve bir kaç yaprak ispanak, sonraki gün ilaveten dörtte bir enginar, daha sonra dörtte bir domates gibi .. Tel süzgeçten ya da blenderden geçirilerek elde edilen püreye yine bir çay kaşiği irmik eklenerek 5 dakika daha pişirilir.

4. Hafta (tam sebze püresi): Ayrintilariyla anlattiğim şekilde hazirlanan püreye 1 çay kaşiği zeytin yaği veya pastörize tereyaği katilir.

Altinci aydan itibaren sebze çorbasi ya da püresine 1 yemek kaşiği kiyma (3 kez çekilmiş yağsiz sinirsiz dana) eklenmelidir.

Muhallebi:

Sebze püresinden 1-2 hafta kadar sonra genellikle 5. aydan itibaren akşam (gece değil) öğünü olarak verilir. 1 su bardaği süt, bir tatli kaşiği pirinç unu, 1 tatli kaşiği toz şekerle yapilir. Soğuk sütün bir kismiyla pirinç unu iyice ezilir, kalan süt eklenir kariştirilarak pişirilir. Ateşten indirmeye yakin şeker eklenir. ilk günlerde süt sulandirilabilir.

Muhallebi, kutu mamalarla da hazirlanabilir. Özellikle inek sütü proteinlerine duyarli olan bebeklerde bu durum tercih edilir. Bir su bardaği su 1 tatli kaşiği pirinç unu kariştirilarak pişirilir. Ateşten indirildikten sonra içine 5-6 ölçek hazir mama toz halinde katilir. Topaklanma durumunda tel süzgeçten geçirilir. Son yillarda süt çocukluğu döneminde inek sütünün hiç kullanilmamasi yönünde olan görüşler giderek ağirlik kazanmaktadir.

Yoğurt:

Süt kaynatilir, elin dayanabileceği sicakliğa kadar soğutulur. 1 litre süt içine bir çorba kaşiği yoğurt 1-2 kaşik sütle sulandirilarak eklenir, yavaşça kariştirilir. Hareket ettirmeksizin sicakliğini koruyabilecek şekilde 3-4 saat bekletilir. Bir kase kadar ikindi öğünü olarak verilir.

Kahvalti:

Çocuk alti ya da yedi ayini bitirdikten, sebze püresi, muhallebi, yoğurt gibi gidalara iyice aliştiktan sonra kahvaltilara başlanir. Süt, beyaz peynir, reçel, pekmez, ekmek veya bebe bisküvisi başlica malzemelerdir. Tuzu alinmiş bir parça beyaz peynir ve reçel sütle ezilir. Karişima ekmek içi katilir. Bu amaçla 3-4 bebe bisküvisi kullanilabilir. Kahvaltiya önce 1-2 tatli kaşiği olarak başlanir, miktari giderek arttirilir. Bal allerji yapma olasiliği nedeniyle bir yaşindan önce tercih edilmez. istenirse 1 çay kaşiği yağ eklenebilir. Bir süre sonra peynir, reçel, yağ ve ekmek sütten ayri olarak verilebilir.

Yumurta:

Kati olarak pişirilmiş yumurtanin sarisi 1 çay kaşiği miktarindan başlanip giderek arttirilmak suretiyle kahvaltiya ilave olarak verilir. Bir haftanin sonunda bebeğiniz bir tam yumurta sarisi yiyebilir. iyice alişmiş olan çocuklara yumurta kayisi kivaminda verilebilir. Yumurtanin beyazinin bir yaşinda önce verilmesi genellikle tercih edilmez.

Tahilli Çorbalar:

Mercimek, yoğurtlu yayla, acisiz tarhana çorbasi gibi gidalar, taze sebze çorbalarina aliştirilmiş olan bebeklere 7. aydan sonra değişik tatlari öğretmek amaciyla verilebilir.

Köfte:

Sebze çorbasiyla birlikte, yağsiz sinirsiz üç kez çekilmiş dana kiymasindan baharatsiz olarak hazirlanmiş 1-2 köfte 6. Aydan itibaren verilebilir.

Balik ve Tavuk:

Bebeğiniz yedi sekiz aylik olduğunda kiymaya alternatif olarak püre halinde öğle öğününde tavuk ve kilçiksiz balik eti verebilirsiniz.

Karaciğer:

Kuzu ciğeri tercih edilir. Az tuzlu suda haşlanir, zari çikarilir, rendelenerek balik ve tavuk etleriyle dönüşümlü olarak sebze çorbalariyla birlikte verilir.

Çay:

Çayin besleyici hiç bir değeri yoktur. Aksine diğer gidalarin besleyici değerini düşürür, barsaklardan demir emilimini bozarak kansizliğa yol açabilir. Bu bakimdan süt çocuğu beslenmesinde yeri yoktur.

6-8 AYLIK BEBEKTE BESLENME ÞEMASI:

_____________________________________

1. Öğün (saat 06.00-07.00)

Kahvalti + Anne Sütü

Ara Öğün (saat 09.00-09.30)

Meyve Suyu

2. Öğün (saat 11.30-12.30)

Et + Sebze Mamasi + Anne Sütü

Ara Öğün (saat 15.30-16.00)

Yoğurt + Meyve Püresi + Ekmek

3. Öğün (saat 18.30-19.30)

Sütlü Muhallebi + Anne Sütü

Gece Öğünü

Anne Sütü (1-2 kez)

_____________________________________

Anne sütü verilmeyen bebeklerde bunun yerine uygun şekilde hazirlanmiş hazir mama verilebilir. Ancak unutulmamalidir ki hiç bir mama anne sütünün tam olarak yerini tutamaz. Bu nedenle bebeğinizi kendi sütünüzle beslemek için olabildiğince gayret gösteriniz.

Et olarak 1 köfte, 5 tatli kaşiği karaciğer veya tavuk ezmesi dönüşümlü olarak verilebilir. Sütlü muhallebi yerine mamalardan hazirlanmiş muhallebiler ya da hazir unlu sütlü mamalar verilebilir. Sebze mamasi ve muhallebi öğünleri önceleri az miktarda başlanir, daha sonra 200-250 gram (bir kase dolusu) olarak hazirlanir.

9-12 AY ARASI BEBEĞiN BESLENMESi:

Çocuğunuz için bu dönemde özel yiyecekler hazirlamaniza gerek yoktur. Yetişkinler için pişirilen tüm ev yemekleri az yağli püreler halinde bebeğe verilebilir.

Örnek Mönü:

Sabah: Kahvalti

1 Bardak şekersiz süt

1 Yumurta sarisi

1 Tatli kaşiği reçel ya da pekmez

1 Çay kaşiği yağ

1 ince dilim ekmek veya 3-4 adet bisküvi

Ara: Meyve püresi

Öğle: Kiymali sebze püreleri

Dolma içleri, sebzeli köfteler

Kuru baklagil püreleri

Bir dilim ekmek içi (sebzelerle)

Akşam: Muhallebi (veya öğle öğünün aynisi)

Sebze olarak bakla ve patlican bebek beslenmesinde tercih edilmez. Bir yaşina basan bebekler aile sofrasina oturtulur, kendi kendine yemesi için teşvik edilir. Diğer sütlü besinlerin yani sira günde bir bardak süt içmesine özen gösterilir.

1-5 YAÞ ÇOCUK BESLENMESi:

Dokuz aydan sonra çocuğun temel gidasi olmaktan çikan anne sütü 2 yaşina dek anne için uygun olan bir zamanda kesilebilir.

Bir yaşindan sonra 13-14 aylik olan çocuğa, çatal kaşik kullanma aliştirmalari yapilabilir. Ailenin diğer fertleriyle birlikte sofrada oturan çocuğun ayri tabaği olmali, neyi ne kadar tükettiğine dikkat edilmelidir.

Bu dönemde de çocuklar günde dört öğün beslenmeli, temel besin gruplarindan (süt ve sütlü gidalar .. etler, yumurta ve baklagiller .. sebze ve meyveler .. unlu ve nişastali besinler) yeterli ve dengeli tüketmelidirler.

Ülkemizde en sik yapilan hatalardan biri çocuğu yemek suyuyla beslemektir. Hiç bir besleyici değeri olmayan bu beslenme biçimi uygulanmamalidir.

Her gün yarim litre süt çocuklara verilmelidir. Süt her şekilde verilebilir. Sütün içerdiği kalsiyum çocuklarin gelişimi için çok önemlidir. 25 gram peynirde de 200 gram sütteki kadar kalsiyum vardir.

Her gün et ve baklagillerden bir ikisi beslenme listesinde bulunmalidir.

Her gün bir yumurta yedirilmelidir. Düzenli et verilen çocuklara gün aşiri olabilir.

Günde bir ya da iki kez sebze verilmelidir.

Günde bir iki kez meyve yenmelidir. Fazladan bir öğün meyve vermek sebzenin yerini tutabilir. Meyve sulari da meyvenin yerine geçebilir.

Günde bir iki kez nişastali besinler ve üç dilim ekmek beslenme listesinde bulunmalidir.

Çocuklara olabildiğince erken dönemde kendi kendilerine çatal kaşik kullanarak yemeleri öğretilmelidir.

Her çeşit şekerleme, pasta, kek, dondurma sik sik verilmemesi gereken yiyeceklerdir. Öğünler arasinda çocuğa şekerleme vermek iştahi azaltarak yetersiz beslenmeye yol açtiği gibi diş çürüklerinin de önde gelen nedenidir.

Çay ve kahve verilmesi içerdikleri uyarici maddeler nedeniyle sinirliliğe yol açtiğindan bu içecekleri çocuklara hiç tattirmamak en iyisidir.

Bu dönemde çocuklar ağiz ve diş sağliği konusunda eğitilmelidirler. 1,5 – 2 yaşina gelen çocuğun bir diş firçasi olmali, macunsuz olarak firçalama eğitimi verilmelidir. Üç yaştan itibaren diş macunu kullanmaya başlanabilir.

Sevgili Anne ve Baba,

Hazirlamiş olduğum bu kisa ve özlü beslenme kilavuzunun, bebeğinizin yeterli ve dengeli beslenmesi için gösterdiğiniz çabada size yol göstererek yararli olacağini umut ediyorum. Bebek beslenmesi ile ilgili kapsamli ve kaliteli çok sayida kaynak eseri kitapçilarda bulabilir, merak ettiğiniz ayrintilari doktorunuzla konuşarak bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz.

Sağlikli ve başarili nesiller yetiştirmeniz dileğiyle ..

Dr. Çağatay Nuhoğlu

14 Aylik Cocuk Kac Kilo Olmali?

14 aylik cocuk kac kilo olmali

Erkek Ve Kız Çocuklarda Boy Ve Kilo Oranları

Kız çocuklarda normal boy gelişimi

Doğumda 47-53 cm arası
3 .ay 54-64 cm arası
6.ay 58-70 cm arası
9.ay 61-75 cm arası
12.ay 64-80 cm arası
15.ay 68-84 cm arası
18.ay 71-88 cm arası
2.yaş 76-95 cm arası
2.5 yaş 81-100 cm arası
3.yaş 85-104 cm arası
3.5 yaş 89-108 cm arası
4.yaş 92-112 cm arası
4.5 yaş 94-115 cm arası
5.yaş 97-118 cm arası
5.5yaş 100-121 cm arası
6 yaş 103-125 cm arası
6.5 yaş 105-128 cm arası
7.yaş 108-131 cm arası
7.5 yaş 112-134 cm arası
8.yaş 115-137 cm arası
8.5 yaş 117-140 cm arası
9.yaş 120-143 cm arası
9.5 yaş 123-146 cm arası
10.yaş 125-149 cm arası
10.5yaş 129-153 cm arası
11.yaş 133-157 cm arası
11.5yaş 137-161 cm arası
12.yaş 140-165 cm arası
12.5 yaş 143-167 cm arası
13.yaş 144-169 cm arası
13.5 yaş 146-170 cm arası
14.yaş 147-170 cm arası
14.5 yaş 148-170 cm arası
15.yaş 148-171 cm arası
15.5 yaş 148-171 cm arası
16.yaş 148-171 cm arası
16.5yaş 148-171 cm arası
17.yaş 148-171 cm arası

Kız çocuklarda normal kilo gelişimi

Doğumda 2.6-4.3 kg arası
3 .ay 4-7 kg arası
6.ay 5.4-9.2 kg arası
9.ay 6.4-10.8 kg arası
12.ay 7.1-12.1 kg arası
15.ay 7.7-13 kg arası
18.ay 8.3-13.7 kg arası
2.yaş 9.2-15.1 kg arası
2.5 yaş 9.9-16.3 kg arası
3.yaş 10.6-17.5 kg arası
3.5 yaş 11.2-19 kg arası
4.yaş 11.6-20.6 kg arası
4.5 yaş 12-22 kg arası
5.yaş 12.6-23.8 kg arası
5.5yaş 13.2-25.2 kg arası
6 yaş 13.7-26.6 kg arası
6.5 yaş 14.4-28.3 kg arası
7.yaş 15.3-30 kg arası
7.5 yaş 16.2-31.8 kg arası
8.yaş 17.3-34 kg arası
8.5 yaş 18.6-36.5 kg arası
9.yaş 20-39 kg arası
9.5 yaş 21.6-42 kg arası
10.yaş 23-45 kg arası
10.5yaş 24.8-49 kg arası
11.yaş 26.5-53 kg arası
11.5yaş 28-56.6 kg arası
12.yaş 30-59 kg arası
12.5yaş 32-61 kg arası
13.yaş 34-63.3 kg arası
13.5 yaş 36.5-65 kg arası
14.yaş 38-66.3 kg arası
14.5 yaş 39-67 kg arası
15.yaş 40-68 kg arası
15.5 yaş 41-69 kg arası
16.yaş 41-70 kg arası
16.5yaş 42-70 kg arası
17.yaş 43-71 kg arası

Erkek çocuklarda normal boy gelişimi

Doğumda 46-54 cm arası
3 .ay 55-66 cm arası
6.ay 60-72 cm arası
9.ay 64-77 cm arası
12.ay 68-82 cm arası
15.ay 71-86 cm arası
18.ay 75-89 cm arası
2.yaş 77-92 cm arası
2.5 yaş 83-100 cm arası
3.yaş 86-105 cm arası
3.5 yaş 89-109 cm arası
4.yaş 92-114 cm arası
4.5 yaş 95-118 cm arası
5.yaş 98-121 cm arası
5.5yaş 101-125 cm arası
6 yaş 104-127 cm arası
6.5 yaş 106-130 cm arası
7.yaş 109-133 cm arası
7.5 yaş 112-136 cm arası
8.yaş 115-139 cm arası
8.5 yaş 117-142 cm arası
9.yaş 120-145 cm arası
9.5 yaş 122-148 cm arası
10.yaş 125-151 cm arası
10.5yaş 127-155 cm arası
11.yaş 130-158 cm arası
11.5yaş 132-161 cm arası
12.yaş 135-165 cm arası
12.5 yaş 137-168 cm arası
13.yaş 140-171 cm arası
13.5 yaş 143-175 cm arası
14.yaş 146-178 cm arası
14.5 yaş 149-181 cm arası
15.yaş 152-182 cm arası
15.5 yaş 155-184 cm arası
16.yaş 158-185 cm arası
16.5yaş 160-185 cm arası
17.yaş 162-185 cm arası

Erkek çocuklarda normal kilo gelişimi

Doğumda 2.6-4.6 kg arası
3 .ay 4.1-7.5 kg arası
6.ay 5.6-9.7 kg arası
9.ay 6.5-11.3 kg arası
12.ay 7.4-12.5 kg arası
15.ay 8.1-13.5 kg arası
18.ay 8.7-14.3 kg arası
2.yaş 9.1-15 kg arası
2.5 yaş 10.3-17 kg arası
3.yaş 11.1-18 kg arası
3.5 yaş 11.7-19.3 kg arası
4.yaş 12.3-21.1 kg arası
4.5 yaş 12.7-22.6 kg arası
5.yaş 13.4-24 kg arası
5.5yaş 14.1-25.5 kg arası
6 yaş 14.8-26.8 kg arası
6.5 yaş 15.6-28.4 kg arası
7.yaş 16.4-30.1 kg arası
7.5 yaş 17.3-31.9 kg arası
8.yaş 18.1-33.8 kg arası
8.5 yaş 19-36.1 kg arası
9.yaş 19.9-38.6 kg arası
9.5 yaş 21-41.8 kg arası
10.yaş 22-45.7 kg arası
10.5yaş 22.9-49.4 kg arası
11.yaş 24.1-52.8 kg arası
11.5yaş 25.4-56.6 kg arası
12.yaş 26.7-60.1 kg arası
12.5yaş 28.3-64 kg arası
13.yaş 30-67.5 kg arası
13.5 yaş 32-70.4 kg arası
14.yaş 34.2-72.8 kg arası
14.5 yaş 36.8-7.5 kg arası
15.yaş 39.5-77.6 kg arası
15.5 yaş 42.1-79.5 kg arası
16.yaş 44.9-80.8 kg arası
16.5yaş 47.4-82 kg arası
17.yaş 48.4-82.7 kg arası

Not: Bu sınırlar en alt ve en üst değerler olup aradaki değerler normal sınırlarda kabul edilmektedir

Bebeğinizin 0-2 Yaş Büyüme Tablosu

Bir bebeğin sağlıklı olup olmadığının ve yeterli büyüyüp büyümediğinin anlaşılmasında, en önemli kıstaslar baş çevresi, boy ve kilosundaki artışlardır. Doktorunuz doğumdan itibaren bebeğinizin kilosunu, boyunu ve baş çevresini ölçerek, gelişimini takip edecektir. Bu bilgiler bebeğinizin dosyasına ve sizin elinizdeki bebek kontrol defterine (bu defter siz hastaneden çıkarken verilir) düzenli işlenerek bebeğin aylık gelişim ve büyümesi izlenir. Sağlıklı çocuk kontrollerinin önemi de bu noktada ortaya çıkar. Özellikle yaşamın ilk yılında yapılan aylık rutin kontroller, bebeğinizin bu aylarda ve gelecekte karşılaşabileceği olası sorunlar hakkında da size gerekli yardımı sağlayacaktır.

Bu çizelge bebeğinizin 0-2 yaş arasında nasıl bir büyüme grafiği izleyeceği konusunda ortalama bilgiler veriyor. Ancak her bebeğin farklı bir gelişim izleyebileceği de unutulmamalıdır. Bir ay az kilo alan veya boyu normalin üzerinde uzayan bebeğiniz öbür ay aradaki farkı kapatabilir, normal değerlere dönebilir. Genetik faktörler, beslenme gibi etkiler de bu durumu etkiler. Doktorunuz bebeğinizin kontrollerini yaparken, büyümesi ile ilgili bilgileri, nedenleri ile size açıklayacak, en az ve en çok alınması gereken artışları da size söyleyecektir.

Kız çocuklarda büyüme
AYLARKİLO(gram)BOY(cm)BAŞ ÇEVRESİ (cm)Doğum2.475- 4.00049- 52.532-371. ay 2.800- 4.600 51.5- 56.8 34-392. ay 3.500- 6000 54- 59.5 36- 413. ay 4.000-7.000 54-64.5 36.8- 41.54. ay 4.600- 7.500 56- 67.5 39-435. ay 5.200- 9.000 58- 7039.5- 446. ay 5.400- 9.200 58-70.5 39.6-44.69. ay 6.400-10.80061.5-75.5 41.4-46.212. ay 7.000 –12.000 64,5-80 42,4-46,915. ay 7.700- 13.000 68-84.5 42.8- 47.818. ay 8.250- 13.700 71-88.5 43-48.321. ay 8.700-14.40073.5-92 24. ay 9.150- 15.10076.5-95

Erkek çocuklarda büyüme
AYLAR KİLO (gram) BOY (cm) BAŞ ÇEVRESİ (cm)1. ay 2.800-4.500 49- 52.5 32.5-37.52. ay 3.800- 6.800 54- 59.5 36-41 3. ay 4.100- 7.500 54.5-66 37.6- 42.64. ay 4.500- 8.500 57-70 39- 445. ay 5.300-9.200 58- 70 39.5- 456. ay 5.600- 9.700 59.5- 72.5 40.4-45.69. ay 6.500- 11.300 64-77.5 41.8- 47.612. ay 7.400- 12.500 68-82.5 42.8-4915. ay 8.000 –13.500 71.5- 86.5 43.7- 5018. ay 8.650- 14.300 75- 89.5 44.1- 51.121. ay 9.100- 15.000 77-92.5 24. ay 9.500- 15.700 79.5- 95

“Sağlıklı çocuk” hastalık belirtileri göstermeyen, aynı zamanda yaşına uygun bir vücut büyümesi, fizyolojik olgunlaşma, ruh ve zeka gelişimi gösteren çocuk olarak tanımlanır.
Yaşa göre büyüme ve gelişme durumun değerlendirilmesi, doktorunuzun yapacağı muayenenin en önemli bölümünü oluşturur. Süt çocukluğu ve erken çocukluk döneminde kötü beslenme, sık enfeksiyonlar gibi olumsuz durumlar, geri dönüşümsüz bozukluklarla sonuçlanabilir.

Büyüme ve gelişme sürecinde belirli bir sıra düzeni vardır. Örneğin vücut kısımlarının büyümesinde başlangıçta en hızlı büyüyen bölüm baştır; ilk 6 aydan sonra göğüs çevresi hızla artar, 9-12 aydan sonra kolbacak uzaması ön plana geçer. Ergenlikte görülen büyüme hızlanmasında da önce ayak ve bacak uzunluğunda hızlı bir artış gözlenir. Bunu kalçaların enine büyümesi, daha sonra da göğsün önarka çapının artması, omuzların genişlemesi ve gövde uzunluğunun artması izler.

Normal çocuklar arasında genetik yapıya bağlı olarak boy, vücut yapısı, büyüme temposu, fizyolojik özellikler ve kişilik yönlerinden büyük farklılıklar vardır (biyolojik variasyon).

Yüzyılın eğilimi (secular trend): Bugün birçok ülkede çocuklar eski yıllara göre daha iyi beslenmekte, daha iyi hijyen koşullarında büyümekte, hastalıklardan daha iyi korunmakta, daha iyi tıbbi yardım görmekte, daha iyi eğitim görmüş anne ve babalar tarafından ye­tiştirilmekte ve yıllar öncesinin çocuğuna kıyasla çok daha uygun bir fizik ortamda yetişmekte, büyüme ve gelişme potansiyellerini geliştirme olanağını bulmaktadırlar. Sonuçta son yıllarda doğup büyüyen çocuklar, bundan 50-100 yıl öncesine kıyasla çeşitli yaşlarda daha uzun boya ve ağırlığa erişmekte ve ergenlik belirtileri daha erken yaşta ortaya çıkmaktadır.

Büyüme ve gelişme temposunda gözlenen bu hızlanma ve olgunlaşmanın daha erkene kayması, yüzyılın eğilimi (secular trend) olarak adlandırılmıştır.
Doğum öncesi dönemde büyüme: Anne karnındaki bebeğiniz çok hızlı bir büyüme temposu gösterir. Boy büyüme hızının doruğu 4. gebelik ayındadır, bundan sonra büyüme hızı giderek ya­vaşlar. Ağırlık artması da boy artmasına benzer bir tempo gösterir, ancak doruk noktası daha geçtir ve 34. gebelik haftasına rastlar. Gebeliğin 36. haftasından sonra büyüme yavaşlar. Anne uterus boşluğunun belirli bir hacimde oluşu bu dönemde fetusun büyümesini sınırlar ve bunu bir dereceye kadar engeller. Gerçekten doğumda çocuğun büyüklüğü, annenin iriliği ve uterusun büyüklüğü ile yakın ilişki gösterir.

Doğumdan sonraki ilk 4 hafta yenidoğan (neonatal) dönemi’dir. Yenidoğan çocuk, yaşamını sürdürebilmek için çok yönlü uyum (adaptasyon) yapmak zorundadır. İntrauterin ortamda vücut ısısı, oksijen gereksinimi ve birçok metabolik fonksiyonları ile beslenmesi anne tarafından sağlanan, enfeksiyonlardan ve çeşitli dış etki­lerden korunmuş olarak yaşamını sürdüren fetus, do­ğumdan sonra annesine parazit olmaktan çıkarak kendi işlevlerini (solunum, dolaşım, sindirim, ısı düzeni, vb) kendisi yapmaya başlayacaktır. Dış hayata uyum ile ilgili zorluklara en fazla doğum sürecinde ve ilk hafta sonuna kadar olan sürede rastlanır.

Sütçocukluğu dönemi 1-12 ay arasındaki süredir. Sütçocukluğunda vücut büyümesi ve gelişme hızla devam eder. Bu dönemde sinir sistemi önemli gelişme gösterir. Beyinde kıvrımlar artar, sinir hücrelerinin sayısı fazlalaşır, miyelinleşme ilerler. Çocuğun istemli hareketler yapma, anlama, etrafla ilgilenme, istediklerini belirtme yetenekleri gelişir. İlk yaştan sonra azalmaya başlayan büyüme ve ge­lişme hızı, üçüncü yaştan sonra 10-11 yaşlarına kadar daha yavaş ve yaşa göre çok değişmeyen bir tempo ile devam eder (okul öncesi ve okul çocukluğu dönemleri).
Püberte dönemi büyümenin yeniden hızlandığı ve biyolojik değişim ve olgunlaşmanın tamamlanarak ço­cuğun artık erişkine dönüştüğü dönemdir.

Bebeğinizin Kilosunu Takip Edin

Bebeğinizin ruhsal gelişimi kadar bedensel gelişimi de büyük önem taşır.

Bu yüzden onu yakından takip etmeli ve belirli aralıklarla tartıp sağlıklı gelişip gelişmediğini sürekli olarak kontrol altında tutmalısınız….

Bebeğinizin kilosu, özellikle ilk yıl sağlıklı gelişiminin göstergesidir. O yüzden her ay düzenli olarak tartılmalıdır. Kız bebekler erkek bebeklere göre daha düşük kiloludur. Eğer bebeğinizin kilosu normal değerlerden düşük ya da fazlaysa, mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bebeğiniz için ortalama değerler ise şöyle:

KIZ BEBEKLER…

8-9 ay arası: Bebeğiniz 9. ayına girdiğinde, 8.700 gr onun için normal değerlerdir. Bebeğinizin aylık kilo artışı yaşamın ilk aylarına göre daha düşüktür. İlk aylarda aylık 1 kilo bile artabilirken, bu aylarda 500 gr civarında bir artış gösterir. Bebeğinizin bu ayki en düşük normal ağırlığı 6.800 gr, en yüksek normal ağırlığı ise 10.500 gr’dır. 9-10 ay arası: Bu ay için ortalama değer 9.000 gr, en düşük normal değer 7.000 gr, en yüksek ağırlık ise 10.800 gr’dır. 10-11 ay arası: Bebek 11 aylıkken 9.3 kg onun için ortalama ağırlık olup, en düşük normal ağırlık 7.400 gr, en yüksek ise 11.200 gr’dır. 11-12 ay arası: Bebeğiniz yaşına girdiğinde ağırlığı ortalama olarak 9.700 gr olmalıdır. En düşük normal ağırlık 7.500 gr, en yüksek normal ağırlık ise 11.500 gr’dır.

ERKEK BEBEKLER…

7-8 ay arası: Bebek 8 aylıkken 8.800 gr ortalama ağırlıktır. En düşük normal ağırlık 7.000 gr, en yüksek ise 10.800 gr’dır. 8-9 ay arası: Bebek 9. ayına girdiğinde 9.300 gr onun için normal değerdir. Bebeğinizin aylık kilo artışı yaşamın ilk aylarına göre daha düşüktür. İlk aylarda aylık 1 kilo bile artabilirken, bu aylarda 500 gr civarında bir artış gösterir. Bebeğinizin bu ayki en düşük normal ağırlığı 7.400 gr, en yüksek normal ağırlığı ise 11.200 gr’dır. 9-10 ay arası: Bu ay için ortalama değer 9.600 gr, en düşük normal değer 7.800 gr, en yüksek ağırlık ise 11.700 gr’dır. 10-11 ay arası: Bebek 11 aylıkken 10 kg onun için ortalama ağırlık olup, en düşük normal ağırlık 8.000 gr, en yüksek ise 12.00 kg’dır. 11-12 ay arası: Bebeğiniz yaşına girdiğinde ağırlığı ortalama 10.200 gr olmalıdır. En düşük normal ağırlık 8.100 gr, en yüksek normal ağırlık ise 12.300 gr’dır.

Emme fonksiyonu yeni doğmuş çocuklarda çok kuvvetlidir. Ancak parmak emme ve dil emme alışkanlıkları, ilk 1.5 yıl normal olmakla birlikte 2 yaşın sonunda kaybolur. Ancak bu alışkanlık devam ederse henüz gelişmekte olan kas ve kemik yapıları üzerine basınç uygulayarak dişlerin yer değiştirmesine yol açar. Bu durumda üst ön dişler öne alt ön dişler geriye doğru eğilir ve alt ve üst ön dişler arasında açıklık meydana gelir. Alışkanlık 3.5 yaşına kadar bırakılırsa kalıcı hasar olmaz.

Örnek beslenme menüleri

10-11 aylık

Saat 08.00’de

Anne sütü (veya devam formulü) + bal veya pekmez + 1 tam yumurta (gün aşırı yerine beyaz peynir) + ince bir dilim ekmek + 1 çay kaşığı tereyağ

Saat 12.00’de

Sebze püresi + püreye karıştırılmış 2 tatlı kaşığı haşlanmış karaciğer rendesi, tavuk veya köfte (Sebze püresi yerine normal ev yemekleri ezilerek verilebilir. Sabah ekmek almadıysa bu öğünde yedirilir.)

Saat 16.00’da

150-200 gram kadar muhallebi veya yoğurt ile birlikte meyve püresi

Saat 20.00’de

Muhallebi veya yoğurt (1-2 kaşık hamur işi, örneğin makarna ile karıştırılabilir.) + 2-3 çorba kadar kaşığı sebze püresi (Yoğurt yemeyen bebeğe süt verilebilir.)

12 aylık

Sabah

150 ml süt + 30 gram beyaz peynir ya da yumurta + 1-2 bisküvi veya ince 1 dilim ekmek + 1 tatlı kaşığı reçel, bal ya da pekmez

Öğle

Evdeki etli sebze yemeği veya sebze püresi (Yoksa köfte) + makarna veya meyve püresi

İkindi

150 ml devam formülü ya da inek sütü veya yoğurt ya da sütlaç + 2 bisküvi

Akşam

2-3 çorba kaşığı sebze püresi + ezilmiş makarna veya pilav + yoğurt (ya da aile fertleri için hazırlanan diğer çorba ve sebze yemekleri)

Takvim

Sponsorlu Bağlantılar

Bal Kaç Yaşında Verilir İçin Yorum Yap