Balinaavı

Balinaavı Mızrakla Av - Bu makaledeki notlar: mavi balina avı Balinaavı mızrakla av..

Mavi Balinalar(oha Diyeceksiniz)

Gelmiş Geçmiş Hayvanların En Büyüğü: Mavi Balinalar

«Mavi balina» (Sibbaldus); bu dünyanın karalarında veya denizlerinde yaşamış hayvanların en büyüğüdür. Bir gemiye alınıp tartılan en iri mavi balina 150 ton çekiyordu ve hemen hemen 27 metre uzunluğundaydı. Tabiatıyla bu kadar iri bir kitleyi tartabilecek terazi bulunamadığı için, hayvanın parça parça tartılması gerekmişti.

Mavi balina avı:
Bu muazzam canavarın yakalanışı balinacıların calışma metotlarını göstermesi bakımından ilginçtir. Bahis konusu balina 1948 ocağında Antarktika’dan: Balleny adalarında bir Japon balına ekibi tarafından ele geçirilmişti.
Sefere katılan kafilede on iki gemi bulunuyordu: Altı avcı gemisi. etinin tuzlandığı ve dondurulamaya hazırlandığı iki gemi, bir tanker ve iki frigorofik gemi Gemiler Japonya ile avlanma mevkii araşınca 10,800 kilometre yol almışlardı. Böleny adalarına yaklaşılınca, gemiier birbirleriyle ve buzdağlarıyla çarpışmamak için arayı açmak zorunda kaldılar. Dünyanın bu bölgeie-rinde sık sık görülen yoğun sislere karşı hepsinde radar vardı.
Büyük mavi balina gözükünce, avcı gemilerden biri onu kovalayarak zıpkınladı. Balina, avcı gemisinin menziline girdikçe daldığı için zıpkıncı en son öldürücü zıpkını ateşleyinceye kadar çok uğraştı. Gemiile balina arasındaki mücadele le saat sürdükten sonra, zıpkıncı nihayet öldürücü darbeyi indirmeyi başardı. Avcı gemisi bundan sonra canavarı kuyruk önde olmak üzere fabrika gemisine çekmeğe girişti.

Büyük mavi balina’nın parçalanması:
Adı Haşidate Maru olan fabrika gemisinin kıçında, suyun yüzüne yakın ve meyilli bir yüzeyin ucunda bulunan bir delik vardı. Balina bu meyilli yüzeyden yukarıya çekilerek yüzuleceki güverteye alındı. Balinanın derisiyle yağını yüzmek, gövdeyi sistematik olarak parçalara bölmek ve parçaları tartmak seksen kişiyi dört saate yakın uğraştırdı. Yalnız dil üç ton gelmişti.
Fabrika gemisinin güvertesinin altında özel kazanlar bulunmaktaydı. Burada balinanın yağından, kemiklerinden ve etinden yağ elde edilirdi. Aynı bölümde yağın depo edilmesi için depolar da vardı. Bu gemide balinanın karaciğerinden vitaminli yağ çeken araçlar dahi vardı.
Japonlar bu mavi canavardan 133 fıçı balina yağı ve altmış ton da kırmızı et elde ettiler. Bu mahsullerin toplu değeri 250 000 Türk lirası olarak hesaplanmıştır.

Dünyanın en kudretli hayvanı:
Mavi balina, dünyanın yalnız en iri
değil, aynı zamanda en kudretli hayvanıdır. Hız bakımından en modern şileplerle kolayca boy ölçüşebilir. Normal olarak saatte 21-22 kilometre hızla yol alırsa da hızını kolayca 48-50 kilometreye kadar çıkarabilir. Zıpkınlanan bir mavi balina’nın, makineleri tam hızla işleyen bir avcı gemisini yedi saat suresince saatte 14 -15 kilometre hızla sürüklediği bildirilmektedir. Uzmanlar bu balinanın en yüksek çekimini dört yüz beygir gücü olarak hesap lamışlardır.

Bir ton yiyecek:
Mavi balina da, öbür iri çubuklu balinaların çoğu gibi, küçük yaratıklarla beslenir. Fakat bu, çok yemesine engel değildir. Bir tek mavi balina’nın midesinde bir tondan fazla plankton bulunmuştur.
Mavi balina’yı plankton’u bol olan yerlerde aramak uygun düşer. Bu minik yaratıkların mevsimine göre bolluğu ve kıtlığı balinanın faaliyetlerini etkiler. Mavi balina yazı Kuzey veya Güney Kutbu’nun yüzen buzlarının yakınında geçirir. Adi Fin balinası gibi o da güney denizlerini kuzeye tercih eder. Kışın Ekvator’a doğru çekilir.

7,5 metrelik bebek:
Mavi balinalar temmuz ayında ılımlı sularda çiftieşirler. Doğduğu zaman dört ton gelen ve 7,5 metre uzunluğunda olan yavru yedi ay süresince annesi tarafından emzirilir. ve uzunluğu 15 metreyi buluncaya kadar yiyecek bakımından annesine bağlı kalır.
Üç yaşında üremeye başlayabilirse de, aradan bir on yıl daha geçmeden yetişkin sayılmaz.
Mavi balina’nm ne kadar yaşadığını kesin olarak bilen yoktur. Bununla beraber elli-elli dört yıldan fazla yaşamadığı muhakkaktır. Hatta daha bile az yaşaması muhtemeldir. Balinacıların varlığı da hesaba katılınca, yirmi yıl fena bir ortalama sayılmaz.
Mavi balina, Adi Fin balinası kadar arkadaş canlısı olmadığından tek başına veya başka bir soydaşı ile seyahat eder. Tek eşli olması ihtimali kuvvetliyse bile uzun olabilir.
Bu balinanın vücudunun alt yüzünde göze çarpan kükürt rengi, hayvanın bir parçası değildir. Bu renk, okyanusun diplerinden topladığı diatom’lardan, yani mikroskopik bitkilerden ileri gelir. Şöyle bir bakılınca, mavi balina, adi Fin balina sı’na çok benzer. Vücudunun üst yüzü, isminden de anlaşılacağı üzere, mavimsidir.

Mızrak İle Balina Avı

Yerliler ava çıkıyor.


İlk av bulunuyor.

Mızrakları balinaya sokuyolar.

Balinanın Ölüm Anı

Karaya Dönerken

Kategoriden Daha Fazla

Esed’in Askerinin Dehşete Düşüren İşkencesi (+18)
İnanın Esed'in Askerinin Dehşete Düşüren İşkencesi (+18) isimli bu haber okumaya değer. Lütfen zamanınızı ayırıp okuyun. Ortadoğu haberleri ilginizi ç...
Komik Okul Resimleri
Wh Okulda:)zerdeçaltemizlik kolu başkanı oluncababayagmurlu993'ün eleştirisine mahrus kalıo:) Pratik arkadaşımız nrhnhocasımert41994'den joker hakkı...
Korkunç Efsaneler
Efsane Mi Yoksa Gercek Mi ?Efsane mi Yoksa Gercek mi ?Şehir efsaneleri, ne zaman, nerede, kim tarafından, ne amaçla, nasıl çıkarıldığını kimsenin bi...
Rüyada Cinli Ev Görmek
Rüyada Cin, Peri GörmekCinCin görmek, dünya ve onun gurur vesilesi olan şeyleri uğruna hile yapmaktan sakınmayan kimseye; Görülen cin alim, doktor,...
Dünyanın En Vahşi Yaratığı
Dünyanın En Vahşi Deniz Canlısı: Dunkleosteus10 metre boyu, 4 ton ağırlığı ve tüm deniz yaratıklarından güçlü ısırma kuvvetiyle Dunkleosteus, 400 mily...

Balinaavı İçin Yorum Yap