Bana En Uygun Meslek Hangisi

Bana En Uygun Meslek Hangisi İleride Hangi Meslek Sana Uygun Testi - Bu makaledeki notlar: bana uygun meslek bana en uygun..

Benim İçin Hangi Meslek Uygun ?

benim için hangi meslek uygun, hangi meslek bana en uygun, bana en uygun meslek nedir


Yeni bir kişiyle tanıştığımızda kendimizi tanıtmak için pek çok kelime sıralarız: İsmimiz, nerede oturduğumuz, bizi anlatan temel özelliklerimiz… Kendimizi tanıtırken sıraladığımız kelimelerden biri de yaptığımız meslektir. Kendimizi tanıtırken en çok mesleğimizi ve meslekte yaptıklarımızı sıralarız kişilere. Okula giderken de “öğrenciyim” kelimesini ekleriz kendimizi anlatan cümlelere. Mesleğimiz bizim etiketimizdir.

Sahip olduğumuz mesleğin bizi yansıtması çok önemlidir. Bu yüzden ilgi, beceri ve özelliklerimize uygun meslekler seçmeliyiz. Kariyer planlamada kendini tanımak kadar meslekleri de tanımak önemlidir. Çünkü bilinçli bir mesleki karar verme için kendi özelliklerimizle mesleklerin özelliklerinin uyuşması gerekir.

Meslekleri araştırırken iş yaşamını yakından tanımak gerekir. İş dünyasının gerçekleri her gün değişiyor. Yeni meslekler ortaya çıkıyor, mesleklerin öncelikleri ve yapılan işler değişiyor. Bu yüzden meslekleri araştırırken sadece günümüzdeki durumları değil gelecekte yaşanabilecek değişimler de araştırılmalıdır.

İş yaşamında daha önce kabul gören pek çok inanış değişti. Kişisel gelişim, takım çalışması, kuruma katkı sağlayacak yeni yaratıcı projelerde yer almak önem kazandı. Bu yüzden meslekleri araştırırken yapılan görevlerde yaşanan değişimleri de araştırmalısınız.

Meslekleri araştırırken o meslekte bulunan kişilere ve uzmanlara o mesleğin 10 yıl sonraki durumu ile ilgili neler öngördüklerini sormalısınız. Çünkü tam olarak iş yaşamına atıldığınızda lise, üniversite ve staj dönemlerini tamamladıktan sonra yaklaşık 10 yıl geçmiş olacak ve bugün ile 10 yıl sonra arasında ciddi değişimler yaşanacak.

Çalışma Tipleri

İş yaşamında sadece sabah 9’da işe gelme ve akşam 5’te günü bitirmeden oluşan tam zamanlı çalışma alternatifiniz olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Günümüzde pek çok farklı çalışma tipi var. Kendi özelliklerinizi ve öncelliklerinizi belirleyerek kendinize uygun olan herhangi bir çalışma tipini seçebilirsiniz.

Tam Zamanlı Çalışma: Haftada 30 saat veya daha fazla olarak aynı kişi ve aynı kurum için çalışmaktır. Güven ve düzen; yaşamları için önemli olan kişiler daha çok tam zamanlı çalışmayı tercih ederler.

Yarı Zamanlı Çalışma: Bir kurum için haftada 30 saatten az çalışmayı içerir. Haftanın belli günlerinde ve günün farklı saatlerinde çalışılabilir. İş; hayatlarında odak noktası olmayan kişiler daha çok yarı zamanlı çalışmayı tercih ederler. Yarı zamanlı çalışmada düşük ücretle karşılaşılabilir. Ancak pek çok alanda yarı zamanlı çalışma eğilimi artmaktadır.

Çeşitli Görevler: Bir kişinin aynı anda iki ya da daha fazla görevi üstlenmesidir. Farklı iki kurumda çalışmak ya da aynı kurumda birden fazla pozisyonda görev almak şeklinde olabilir. Çeşitlilik ve değişim yaşamları için önemli olan kişiler daha çok bu tür işlerde çalışırlar.

İş paylaşımı/Ortaklık: İki kişi tam zamanlı bir işi yarı yarıya paylaşır. İki kişinin de sorumluluk ve görevleri aynıdır ancak biri çalışırken diğeri dinlenir. Genellikle özel hayatlarına zaman ayırmak isteyen kişiler bu tür çalışma yöntemini izler.

İş paylaşımı/Takım modeli: İş yerinde iki farklı grup oluşturulur. Pozisyonları aynıdır ancak görevleri farklıdır. Mesela; bir takım yeni proje geliştirmek ile ilgili çalışır diğer grup finansal gelişimleri hesaplar.

Temsilci/Komisyoncu: Başka bir kurumun ya da kişinin ürünlerini tanıtan ve pazarlayan kişilerdir. Yaptığı hizmetin karşılığı olarak belli bir komisyon alır. Bu grubun en tipik örneği emlakçılardır. Emlakçıklar kiraladıkları ya da sattıkları evler üzerinden komisyon alırlar. İletişim becerileri iyi olan kişilerin bu tür işlere yönlenmesi gerekir.

Sözleşmeli Çalışma: Belli bir proje ya da görev için tam zamanlı ancak süresi belli olan bir çalışmadır. Birkaç hafta sürebileceği gibi birkaç yılda sürebilir. Eğer gerekirse sözleşme tekrar yenilenebilir. Çeşitliliği ve değişimi seven kişilerin tercih etmesi gerekir. Bu kişiler çalışmaları ofisten sürdürdüğü gibi evde de çalışma yapabilirler.

Danışmanlık: Danışmanlık ile sözleşmeli çalışma birbirine çok benzer. Ancak danışmanlıkta aynı anda birden çok kurumla çalışılır ve genellikle süreler daha kısadır. Tecrübe gereken bazı alanlarla ilgili firmalara destek olunur. İş yaşamında güven ve düzenin önemli olduğunu düşünen kişilerin uzak durması gerekir.

Girişimciler/Serbest Çalışanlar: Riskin en fazla olduğu çalışma tipidir. Bu kişiler kendi işlerini kurar ve yönetirler. Tek başına çalışabilir ya da kendi şirketlerini kurabilirler. Bağımsız olmayı ve belirsizliği tercih eden kişilerin tercih etmesi gerekir.

Siz nasıl bir çalışma tipini tercih edersiniz? Sizin için iş yaşamında neler önemli? Kendi öncelliklerinizi belirlediğinizde bu soruların yanıtını da rahatlıkla verebileceksiniz.

Meslekleri Araştırma:

İş dünyası giderek karmaşıklaşıyor. Sürekli yeni meslekler ortaya çıkıyor. Bu değişimin içinde kendimize yer bulabilmek için iyi bir araştırma yapmak gerekiyor. Meslekleri araştırırken onların gerektirdiği kişisel özellikleri, becerileri ve değerleri belirlemek gerekir.
Araştırma yaparken ilginizi çeken meslekler hakkında şu bilgileri öğrenmeniz yararlı olacaktır.

Bu meslekte çalışan kişilerin özellikleri
Bu meslekte çalışan kişilerin değerleri
Bu meslek için gereken beceriler
Gerekli olan eğitim
Görevler ve sorumluluklar
Çalışma koşulları(çalışma saatleri, çevre, fiziksel koşullar, stres durumu vb.)
Ortalama ücret
Terfi olanakları
Mesleğin gelecekteki durumu
İlgili diğer meslekler

Meslekleri araştırırken pek çok farklı kaynaktan yararlanabilirsiniz. Internet’te meslekleri tanıtıcı çok fazla site bulunmaktadır. Arama sitelerine araştırmak istediğiniz mesleği yazarak on-line kaynaklara ulaşabilirsiniz. Ayrıca çeşitli kuruluşların, dershanelerin, okullarında meslekleri tanıtıcı kitaplarından da faydalanabilirsiniz.

Çalışanlarla Röportaj Yapmak

Mesleklerle ilgili basılı ve on-line kaynakların yanında ilgilendiğiniz meslekte çalışan kişilerle yapacağınız röportajlarda size çok fazla bilgi sağlayacaktır. Bir mesleği en iyi onu yapan ve yaşayan kişi tanıyabilir. Çalışma şartları, yapılan görevler ve kariyer olanakları ile ilgili en somut bilgiyi çalışanlardan öğrenirsiniz. Bu yüzden ilgilendiğiniz mesleklerle uğraşan, çevrenizde bulunan ya da randevu alabileceğiniz kişilerle röportajlar yapabilirsiniz.
Röportaj öncesi bir form oluşturabilir ve böylece röportaj sırasında hiçbir noktayı atlamamış olursunuz.

Görüşmek istediğim kişi ile ilgili bilgiler:
İsim: Pozisyon: Çalıştığı kurum:Adres:Telefon:
Görüşme ile ilgili bilgiler:
Görüşmenin tarihi ve saati:Görüşmenin yapılacağı yerin adresi:
Görüşmede soracağım sorular:

Görüşme sonrasında öğrendiklerimin özeti:

Röportajda ilgi alanlarınıza ya da mesleğe bağlı olarak pek çok farklı soru sorabilirsiniz. Ancak aşağıdaki sorular genel olarak meslek hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.

1. Bir günde neler yapıyorsunuz?
2. Piyasada yaş******r veya teknoloji nedeniyle mesleğinizde değişimler yaşandı mı?
3. İşinizi nasıl buldunuz?
4. Mesleğinizin sevdiğiniz ve sevmediğiniz yönleri nelerdir?
5. Mesleğinizdeki insan gücü durumu nasıl?
6. Mesleğinizin gelecekteki durumunu nasıl görüyorsunuz?
7. İşe başlarken ortalama maaş ne kadardır?
8. Bu meslekte başarılı olmak için ne tür kişisel özellikler gereklidir?
9. Bu mesleğin zorlukları nelerdir?
10. Bu meslekte başarılı olmak için ne tür becerilere ihtiyaç vardır?
11. Bu mesleği yapabilmek için nasıl bir eğitim almak gerekiyor?

Gölge Çalışan Olmak

Meslekleri araştırırken çalışma ortamlarını gözlemlemeniz sizin bir iş yerinde gün içinde neler yapıldığını öğrenmeniz adına önemlidir. Röportaj yapmak mesleklerle ilgili size pek çok bilgi sağlar. Ancak iş yerinde gözlem yapmak size meslekler hakkında bilgi edinmenin yanında çalışma ortamını birebir gözlemlemenizi sağlar. Bu yüzden ilgilendiğiniz meslekleri yapan bir kişinin yanında yarım ya da tam gün kalarak hem röportajda sorabileceğiniz soruları sorabilir hem de gözlem yapabilirsiniz. Ayrıca gölge çalışan olarak bazı işlere de yardım edebilirsiniz. Meslekleri araştırmanın yanında gölge çalışan olmak size iş hayatını tanımak için de bir fırsat sağlayabilir.

Bu yaz çalışmaya ne dersiniz?

Meslekleri ve iş hayatını tanımak için kullanabileceğiniz diğer bir yöntem de boş zamanlarda çalışmaktır. Staj, yarı-zamanlı işler, gönüllü faaliyetler sizin iş yaşamı ve çeşitli meslekleri tanımanız için önemlidir. Ayrıca iş yaşamını birebir yaşayacağınız için çalışırken sizin için nelerin önemli olduğunu, hangi özelliklerinizin daha öne çıktığını belirleyebilirsiniz. Böylece nasıl bir çalışan olduğunuzu görebilirsiniz ve kendinize en uygun mesleği seçebilmek için daha rahat karar verebilirsiniz.

Hangi Mesleği Seçsem?

Meslek seçimi insan hayatındaki en önemli kararlardan bir tanesidir. İş yaşamına atıldıktan sonra yaşamınızın büyük bir bölümünü çalışma hayatı kaplayacak. İş hayatında mutlu olmak yaşamınızın diğer alanlarını da olumlu etkileyecek. İş hayatında mutlu ve başarılı olmanın sırrı ise mesleği sevmek. Sevmediğiniz bir derse çalışmak için ne kadar istekli olduğunuzu düşünün. Genellikle “zorunda” bırakıldığınız için çalışırsınız sevmediğiniz dersleri. Tüm iş yaşamı boyunca kendini “zorunda” hissederek çalışmak yerine zevk alarak çalışmak, mutlu bir gülümsemeyle işe gitmek istemez misiniz? Cevabınız evet ise hemen başlayın! Dergide meslekler bölümünü tekrar okuyarak başlayabilirsiniz.

Hazırlayan: Didem Arslanbaş

Hangi Mesleğe Eğilimlisiniz??? Test Edin

Sizin için ideal meslek hangisi? Karakteriniz, özellikleriniz acaba sizi hangi meslekte başarılı kılabilecek? Bunları öğrenmek çok basit.Testimizi ”samimiyetle” cevaplayın. 5 dk sonra hangi mesleğe eğilimli olduğunuzu öğrenin.Buyrun başlayalım…;)

.:: Torpil.com ::. | Mesleki eğilim belirleme testi, Mesleki eğilim belirleme testleri, Meslek belirleme testi, Meslek belirleme testleri, Meslek eğilim testi, Meslek eğilim testleri, Meslek testi, Meslek testleri, Türkiye’nin en geniş kapsamlı eğiti

Sponsorlu Bağlantılar

Bana En Uygun Meslek Hangisi İçin Yorum Yap