Baş Ağrısına Neden Olan Yiyecekler

Baş Ağrısına Neden Olan Yiyecekler Baş Ağrısına Sebep Olan Yiyecekler - Bu makaledeki notlar: baş ağrısı yapan yiyecekler baş ağrısına..

Baş Ağrısına Neden Olan Gıdalar

Baş Ağrısına Neden Olan Gıdalar

Gazi Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayrunnisa Bolay, bazı yiyeceklerin bazı kişiler üzerinde baş ağrısı yapabildiğini belirterek, migreni olan hastalara “öğün atlamayın, sebze ve meyve ağırlıklı beslenin” önerisinde bulundu.

Ortak baş ağrısı yapan gıdalar arasında tunçgiller familyası var. Tabi ki bu turunçgillerin yenmeyeceği anlamına gelmiyor. Herkes belli miktarda almalı.

Bira

Kafein

Süt ve süt ürünleri

Mayalı yiyecekler

Eskimiş kaşar

Balık

Kurutumuş et

Sosis, salam gibi yiyecekler

Hazır gıdaların içindeki tatlandırıcılar

Konserve yiyecekler

Fındık, fıstık, yer fıstığı

Kırmızı şarap

Başağrısını geçirmek için hayat tarzının değiştirilmesi gerekiyor.

Daha olumlu düşünülmeli

Yağdan daha fakir gıdalar tercih edilmeli

Stresi azaltmalı ve kilo vermek için spor yapılmalı

İçilen su miktarının artırılması (günde en az 1-1.5 litre) gerektiğine vurgu yaptı.

Baş ağrısı nasıl geçer

Bazı ağrılar var ki bu ağrılara mutlaka ilaç gerekir. Bu nedenle özellikle migreni olan hastalar doktora giderek kendilerine en uygun ilacı almalı ve ağrının başlayacağını hissettikleri an ilacı içmeliler. Aksi halde fazla ilaç kullanmak da zaman zaman baş ağrısı yapabiliyor. Ayrıca migreni olan hastalar öğün atlamamaya dikkat etmeli, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye özen göstermeliler.

Migreni Tetikleyen Besinler

Migreni tetikleyen besinler

Sıcaklarda artan migren ataklarında nasıl beslenmeli, nelerden kaçınmalıyız?

TAYLAN KÜMELİ / bir kibrit kutusu lezzet

Ataklar halinde oluşan bir tür baş ağrısı olarak tanımlanan migreni hangi faktörlerin tetiklediğini bilmeniz önemlidir. Bunun için atak geldiği sırada neler yiyip içtiğinizi düşünebilirsiniz. Beklenen bir krizden yaklaşık üç gün önce, bir günlük meyve ve sebze orucu tutun. Sonraki iki gün şunlardan kaçının: Kahve, şeker, peynir ve süt, mayalı ürünler, narenciye, konserve ürünler, kızarmış yiyecekler, baharatlı yiyecekler, fıstık, alkol.
Kriz döneminden önceki 4 – 6 hafta içindeki her haftada 1 gün bol bol su için. Kriz sırasında 2 kivi, 1 orta boy elma yiyin. İlk belirtilerin gözlenmesinden önceki üç gün boyunca, günde iki defa naneli yeşil çay için. En az bir defa boyun ve omuz bölgesine derin doku masajı yaptırın. Her sabah 10 – 15 dakika yoga yapın. Akşam yemeğini en geç saat 20.00’de, yavaş yavaş yiyin. Fırsatınız olursa yürüyün ya da yüzün. Gece geç vakte kadar uyanık kalmaktan kaçının.

Fırında kabak
Malzemeler: 1 kg kabak, 2 domates, 45 sivri biber, 45 diş sarmısak, yarım demet dereotu, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, tuz.
Hazırlanışı: Kabaklar soyulur, halkalar halinde dilimlenir. Bir tepsiye yayılır. Üzerine soyulup doğranmış domatesler, iri parçalar halinde biberler ve küçük doğranmış sarmısaklar konur, tuzlanır. İnce kıyılmış dereotu da en üste yayıldıktan sonra zeytinyağı gezdirilip fırında kızarıncaya kadar pişirilir. Afiyet olsun.

Ağrılı günlerde ne yemelisiniz?
Sebze çorbası, rafadan yumurta, patates ve diğer sebzelerin püreleri, ızgara balık, muz, elma ve armut, papatya ve nane çayı, bol su.
Asitli ve baharatlı yiyeceklerden ise kaçının.

Başağrısını Tetikleyen Yiyecekler

Bolay, baş ağrısına neden olan yiyeceklerle ilgili şunları söyledi:
“Aynı gıda herkeste migren ağrısını tetiklemiyor. Ortak baş ağrısı yapan gıdalar arasında tunçgiller familyası var. Tabi ki bu turunçgillerin yenmeyeceği anlamına gelmiyor. Herkes belli miktarda almalı. Örneğin herkeste geçerli değil ama kafein, süt ve süt ürünleri, mayalı yiyecekler, eskimiş kaşar, koruyucu maddeler içeren yiyecekler, kurutulmuş et, sosis, salam gibi yiyecekler, hazır gıdaların içindeki tatlandırıcılar, konserve yiyecekler, fındık, fıstık, yer fıstığı, kırmızı şarap, balık, bira, çikolata baş ağrısını belirgin şekilde artırabiliyor.”

Bolay, yiyeceklerin baş ağrısını artırması konusunda tek başına etken olmadığına işaret etti. Bolay, stres, uykusuzluk ve hormonel dengesizliğin de baş ağrısı yaptığını kaydetti.

Bir yiyeceğin alındıktan birkaç gün sonra bile oluşacak baş ağrısını tetikleyebildiğine dikkat çeken Bolay, bu nedenle hastalara ağrı günlüğü verdiklerini, bu günlüğe göre baş ağrısına nelerin sebep olduğunu bulmaya çalıştıklarını dile getirdi.

-YAĞDAN UZAK DURUN-

Bazı kişilerin çocukluktan itibaren bazı yiyeceklerden uzak durduklarını ve bu yiyeceklerin kişide rahatsızlık yaratabildiğini söyleyen Bolay, “Örneğin çocukluğundan bu yana dondurmadan uzak duran kişiler var” dedi.

Başağrısını geçirmek için hayat tarzının değiştirilmesi gerektiğini ifade eden Bolay, yağdan daha fakir gıdaların tercih edilmesi, stresi azaltmak ve kilo vermek için spor yapılması, daha olumlu düşünülmesi, içilen su miktarının artırılması (günde en az 1-1.5 litre) gerektiğine vurgu yaptı. Bolay fazla kilonun baş ağrısı yaptığına dair bulgular olduğunu ifade etti.

Bolay, baş ağrısını gidermek için yine kişiye özgü çözümler bulunduğunu belirterek, “Kimi vatandaş duş yaparak, kimi nane yağıyla, kimi buz ile masaj yaparak baş ağrısını giderebiliyor. Ama bazı ağrılar var ki bu ağrılara mutlaka ilaç gerekiyor. Bu nedenle özellikle migreni olan hastalar doktora giderek kendilerine en uygun ilacı almalı ve ağrının başlayacağını hissettikleri an ilacı içmeliler. Aksi halde fazla ilaç kullanmak da zaman zaman baş ağrısı yapabiliyor. Ayrıca migreni olan hastalar öğün atlamamaya dikkat etmeli, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye özen göstermeliler” diye konuştu

Aşırı İlaç Kullanımı Sonucu Oluşan Baş Ağrısı

(LifeWire) – başağrısı ilaçların dünyasında, çok iyi bir şey kesinlikle çok fazla. Ilaç doğru çeşitleri, uygun şekilde kullanıldığında, kronik baş ağrısı insanlar için önemli faydalar sağlayabilir. Ama aslında Backfire olabilir, ağrı daha sık ve şiddetli sonucu çok fazla bu ilaçların alınması.

Bu fenomen için ilaç aşırı baş ağrısı veya SB olarak da adlandırılır. Bunun için eski isimleri analjezik rebound baş ağrısı, ilaç-baş ağrısı, ilaç-kötüye baş ağrısı ve baş ağrısı çekme indüklenen içerir.

Neden Olabilir MOHS Bu İlaçlar

Hemen hemen her ilaç baş ağrısı tedavisi için kullanılan MOHS içinde,-tezgah üzerinde uyuşturucu bile neden olabilir. En yaygın suçluların şunlardır: ·

* Analjezik (ağrı giderici ilaçlar)
* Acetaminophen Tylenol (gibi)
* Nonsteroidal anti-inflamatuar ilaçlar Motrin, Advil ve Aleve (gibi)
* Aspirin ve formülasyonlar aspirin (Excedrin içermeyen)
(Kodein dahil * Reçete narkotik-percocet ve Percodan gibi ilaçlar içeren)
* Formulations kafein içeren (Excedrin dahil)
* Formulations barbiturat butalbital içeren (fioricet, Fiorinal dahil ve Esgic)
* Uyku ilaçları
* Ergot-ilaçlar Cafergot, Ercaf, Wigraine ve Bel (gibi Phen-Ergot bazlı)
* Triptanlar, imitrex gibi (Sumatriptan) ve Zomig (zolmitriptan)

Kalkınma ve MOHS

Eğer daha haftada iki kez daha, bir yukarıda listelenen ilaç – tek başına veya birlikte – MOHS de birkaç ay gibi kısa yol açabilir kullanılır.

Yaygınlık ve MOHS

MOHS giderek büyüyen bir sorun olarak tüm dünyada kabul edilmektedir. Dergisi Lancet Nöroloji bir 2004 incelemesi makalede, dünya nüfusunun yaklaşık% 1 gibi baş ağrısı olacaktır tahmin. Makalede ayrıca, baş ağrısı yapan özel kliniklerde, bu kişilerin yaklaşık 5-10% bakım talep hastalarda MOHS için kriterlerini yerine tahmini. Lancet Nöroloji gözden geçirme çalışmaları MOHS ile 2.612 hastaların toplam içeren baktı ve baş ağrısı orijinal türleri aşağıdaki dökümü deneyimli bulundu:

* Migren baş ağrısı (65%)
* Gerilim tipi baş ağrısı (27%)
* Karışık veya diğer baş ağrısı (% 8)

Bu hastaların arasında çok daha fazla kadın erkek ilaç aşırı baş ağrısı (3,5-1) geliştirdi.

MOHS nedenleri

Kimyasal değişiklikler hala tam olarak anlaşılmış değildir MOHS üretirler. Ancak, MOHS beyinde çeşitli kimyasal maddeler arasındaki karmaşık etkileşimlerin dahil görünüyor. Bazı bilim adamları Bu tür baş ağrısı geliştirmek bireyler olabileceğini bir veya şunların bir birleşimidir:

Beyin kimyasal serotonin * azalmış düzeyleri
* Serotonin için beyin reseptörlerini artan etkinliği
* Beyin kimyasal ağrı dahil, P maddesi olarak bilinen artan üretim
* Sinir büyüme faktörü artışlarını

Önce tam olarak bu hastalığın anlamak Ancak, daha fazla araştırma gereklidir.

SB Tanı ve

SB tanısı için Uluslararası Başağrısı Derneği kriterler şunlardır:

* Baş ağrısı ayda fazla 15 gün, C & D mevcutsa kriterlerini de yerine getirmiş.
* Bir ilaç baş ağrısı belirtileri tedavisinde kullanılan en az üç ay, aşırı miktarda belirli uyuşturucu bağımlı ile gereksiz yere gitti:
o Ergotamin, Triptanlar, opioidler ve kombine analjezikler ayda en az 10 gün overused
o Basit analjezikler (asetaminofen, aspirin veya steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar) en az 15 gün, her ay için kötüye
* Baş ağrısı başladı veya şiddetinde zaman boyunca ilerledi ki ilaç aşırı meydana gelen oldu.
* Baş ağrısı bölüm ya ateşkes veya frekans ya da yoğunluk önceki modeli için gereksiz yere ilaç durdurma iki ay içinde döner.

Belirtiler MOHS ve

MOHS genellikle sahip olarak açıklanan – veya arasında alternatif – migren ve gerilim tipi baş ağrısı özellikleri, kafası bu zonklama içeren iki tarafında ağrı ile vurma ve sıkma duyu. Bu baş ağrısı genellikle sabah ilk şey grev. Zamanla, Bu tür baş ağrısı deneyimi bazı insanların hepsi gün, her gün baş ağrısı en azından hoş çok var hissediyorum. Diğer belirtiler baş ağrısı eşlik edebilir şunlardır:

* Bulantı
* Sinirlilik
* Huzursuzluk
* Işık duyarlılığı
* Hassasiyet ses
* Konsantrasyon ve hafıza ile Zorluk
* Zayıflık
* Sinirlilik
* Trouble sleeping
* Depresyon

Tedavi MOHS ve

Bu gereksiz olduğunu ilaç bağlı olarak, doktor olup evde ilaç durdurma veya yatarak tedavi altına, amacıyla yakın izleme ve olası yoksunluk belirtileri için tedavi sağlamak için size bildirecektir. Baş ağrısı günlük bir çalışma 2.006 SB tedavi etmek için kullanılması gereken altı adım listeler. Hasta SB ile sağlama doktora sormak gerekir:

1. SB eğitim ve her ilaç hakkında

2. Güvenle sorunlu uyuşturucu kullanımının durdurulması için bir plan

3. Bu yoksunluk belirtileri tedavi etmek için kullanılabilecek ilaçlar listesi

4. Nasıl sorunlu ilaç kullanmadan baş ağrıları önlemek için öneriler; bu diğer ilaçlar, davranış tedavisi, biofeedback içerebilir

5. Maksimum doz ve doz sıklığı her ilaç ile izin net bir açıklama ile bir eylem planı nasıl baş ağrısı tedavi açıklayan,

6. A follow-plan. Takip randevuları kadar en az her ay ilaç durdurduğu olduğunu zaman dönemde yapılması gerekir. Bundan sonra, ilk yıl boyunca sonra ilaç durduruldu, randevular en az üç ayda gerçekleştirilmelidir.

MOHS Kurtarma

2.004 Lancet Nöroloji çalışma MOHS, nerede başarı baş ağrısı ya olmaması ya da ay veya genel başına baş ağrısı ile gün sayısını en az% 50 oranında bir azalma olarak tanımlandı için tedavi ile başarı bir% 74 şans gösterdi. Relaps oranları Ancak, önemli ve ne kadar süre bağlı görünüyor uyuşturucu çekilmesi dan geçtikten, orijinal tipi baş ağrısı ve ilaç olarak da gereksiz yere yazın. Örneğin, nüks için zaman riskli dönem tedavisinden sonra ilk oniki ay sırasında. Başlangıçta gerilim vardı şahıslar tipi baş ağrıları için daha fazla relaps olanların başlangıçta migren baş ağrıları vardı vardır yatkındır. Kim gereksiz yere analjezikler sahip insanlar, özellikle formülasyonlar bu analjezikler çeşitli birleştirmek veya her iki analjezikler ve butalbital veya kafein içerir bu daha relaps için daha fazla risk altında olan ya da gereksiz yere Triptanlar ergo-uyuşturucu dayanmaktadır.

MOHS kaçınmak

Ilaç aşırı baş ağrıları önlemek için surest yolu dikkatlice sadece yönetmen şişe öğüt: “Take standart hapı aşağıdaki gereğidir.” MOHS önlemek için Ek ipuçları şunlardır:

* Ne zaman, yeni bir ilaç başladıktan sonra tam olarak nasıl alınması gerektiğini anladığınızdan emin olun.
* Dozaj veya size herhangi bir ilaç almak frekans artışı Don’t
*, Her bir ilaç için maksimum günlük ve haftalık doz anladığınızdan emin olun
* Olup ilaç kısa süreler için veya sadece alınmalıdır devamlı kullanılabilir öğrenin
* Hangi ilaçlar anlamanıza emin olun – ve – birlikte birbirleriyle kullanılamaz
* Herhangi bir sorunuz, doktorunuza veya eczacınıza danışın var.

Varsa yardımcı olabilir diğer tedaviler vardır Eğer ilaç dozu veya frekans reçete de, doktorunuza sorun çalışmıyor. Özellikle, sigara düşünün-farmakolojik tedavi (tamamlayıcı terapiler), hipnoz, biofeedback, gevşeme eğitimi ya da bilişsel davranışçı terapi gibi.

Sponsorlu Bağlantılar

Baş Ağrısına Neden Olan Yiyecekler İçin Yorum Yap