Başak Yükselen Terazi

Başak Yükselen Terazi Yükseleni Terazi Olan Başak - Bu makaledeki notlar: yükseleni yay olan başak başak yükselen..

Hizmette Sınır Tanımayan Başaklar

23 Ağustos –22 Eylül tarihleri arasında doğanlar başak burcudur.Yazı başlığımız başakları oldukça iyi anlatmaktadır. Zira başak burcunda doğanlar hizmet insanı olup, gerçekten de hizmet konusunda sınır tanımazlar.

Başak burcu toprak grubundadır. Biliyorsunuz burçlar ateş, hava, su ve toprak olarak gruplara ayrılıyor, bu gruplar burçların hayat görüşünü temsil ediyorlar. Toprak grubu burçları başak, boğa ve oğlaktan oluşuyor. Astrologlar toprak grubunun özelliklerini özgüvenli,kadınsı verimli, güvenli hareket edebilen,hırslı, duygu ve düşüncelerini gizleyebilen,maddeye önem veren pratik ve sakin davranan şeklinde açıklamışlar.Dolayısıyla başak burcunda bu özelliklerin hepsini bulmak mümkün. Gerçekten de başak burcu insanı, toprak grubunda olmasından kaynaklanmış olacak ki, toprağa sağlam basar. Yani kendi ayakları üzerinde dimdik durmayı hep başarır.Kendinden fazla kimseye güvenmez.Her şeyi kendi halletmek için uğraşır.”Kör, kendi işini kendin gör” deyimi, başak burcu insanı için söylenmiştir sanki.

Astrologların diğer sınıflandırması olan dörtlü grubun içinde ( bu gruplar öncü, sabit ve değişken diye adlandırılmakta ve her bir grupta dört adet burç bulunmakta.) ise başak burcu, değişken gruba dahildir. Bu gruplar burçların davranış biçimlerinde etkili. Başak burcunun dahil olduğu değişken grupta ikizler,yay ve balık mevcut. Bu burçların ortak özelliği de esnek davranış sergileyebilme, ancak bunun yanında geçmişteki deneyimlere de bağlı kalabilmeleridir.

Yine astrologlara göre altılı grup olarak adlandırılan erkeksi ve kadınsı gruplar içinde başak burcu, kadınsı gruba dahildir. Toprak ve su grubundaki tüm burçlar kadınsı gruptadırlar. Bu grubun özellikleri duygusallık, verimlilik, içe dönüklük, dışarıdan gelen etkilere göre davranış gösterme.

Başak burcunun yönetici gezegeni Merkür olup, bu gezegen zekanın ve canlılığın temsilcisi. Şimdi bulmacanın parçalarını bir araya getirelim ve tipik bir başak burcu insanının genel özelliklerini belirleyelim.

Tanıdığım başak burcu insanlarının hepsi çok çalışkandır. İşten güçten hiç korkmazlar. İş onlardan korkmalıdır. Hayatlarını kendileri disipline ederler. Bu anlamda bir otoriteye ihtiyaçları dahi yoktur. Düzenli bir hayat isterler. Her şey zamanında yapılmalıdır.Hayatları tik tak, tik tak , kurulu bir saat gibi geçmelidir. Zamanında çalışılmalı, zamanında dinlenilmeli ve zamanında da eğlenilmelidir. İş hayatı onlar için çok önemlidir. Başarılı olmak için yılmadan çalışırlar. Pratik ve titizdirler. Ama ne yazık ki bu titizlikleri, çoğu zaman başlarına dert açar.Zira titiz oldukları için ayrıntılara fazla önem verirler. Bu da çoğu zaman, ayrıntılar içinde boğulup, gerçek yapmak istedikleri yada elde etmek istedikleri şeylerden uzaklaşmalarına neden olur . İşte bu yüzden, başak burcunu olumlu bir şekilde yönlendirmekte yarar vardır.Önceliklerini tayin konusunda yardım ettiğiniz taktirde, başak burcu her konuda harikalar yaratacaktır.

Başak burcunun titizliği beraberinde, sağlık ve temizlik konularına aşırı önem vermeyi getirir. Çoğu başaklar, temizlik konusunda takıntılıdırlar. Evlerinde, işyerlerinde daha doğrusu yaşadıkları her mekanda temizliğe önem verirler.Her şey düzenli , yerli yerinde olmalıdır. Onun için de ortak kullanım alanındaki yerlerde huzursuzluk çıkarmaları olasıdır. Bu konuda dikkatli olun, zira hiç gözünüzün yaşına bakmaz, herkesin içinde sizi rezil ediverirler. “ Neden yerleri ıslattın? veya Niye örtüye çay döktün ? gibi türlü soru cümlelerini, özellikle başak burcu kadınından fazlaca duyarsınız. Aslında başak burcunun yanında hiç hareket etmeden, hatta soluk bile almadan oturursanız iyi olur. Zira her yaptığınız suçtur! Biraz abarttık galiba ama, yine de bu tahlillerimizde doğruluk payı fazladır.

Başak burcunun titizliği,ayrıntılara fazla önem vermesi hayatını güçleştirir.Hayata hep eleştirisel gözle bakmasına neden olur. Çoğu burç tahlillerinde başak burcundan, eleştiriden hiç bıkmayan bir burç olarak bahsedilir.Başak burcu etrafını eleştirdikçe eleştirir, ardından da doğal olarak yakınmalara başlar. Bu neden böyle? Niye böyle, Niçin öyle?… derken geçer zamanı. Tabi ki bu durum hem kendisini hem de çevresini yıpratmasına neden olur kuşkusuz. Başaklar için “pimpirikli “ demeleri de işte bundandır. Bu sebeple de başaklar kolay kolay rahat hareket edemezler. Şöyle uzun bir ohhhh! çekip, gevşeyip rahatlayamazlar. Dünyayı sıkıntılı bir hale getirmekte üstlerine yoktur. Başkalarının onları huzursuz etmesine de hiç gerek yoktur, zira kendileri bunu her daim başarırlar.

Bu denli titiz, ayrıntılara önem veren, eleştiren başak burcu insanının, kendine önem vereceği açıktır. Başak insanı her zaman mükemmeliyetçidir, dış görünüşüne özen gösterir.İçsel duyguları da önemlidir. Ruh halinin her zaman iyi olması gerekir. Eğer ruhen kendini rahat, huzurlu hissetmiyorsa bunu açıkça belli eder. Sıkıntılı , huzursuz olduğu anlarda başak burcu insanına yardım etmek gerçekten güçtür.Böyle zamanlarda onu yalnız bırakmak gerekir. Zira kendi ile baş başa kaldığında daha çabuk toparlanır.

Başak burcunun hayattan zevk alabilmesi için, her yönüyle kendisini dört dörtlük hissetmesi gerekir. Kendi içinde bunu hissetmiyorsa, hayattan bezgin bir ifade sergiler. Aslında hareketli, canlı bir kişiliktir. Ama morali iyi değilse hiç rol yapmaz, bir köşeye çekilir.

Başaklar aileleri, arkadaş ve dostlarıyla yakından ilgilenirler.Başaklar tutucu bir burç olarak nitelendirilmektedir.Tutuculukları arkadaşlık konusunda da geçerlidir, kolay arkadaşlık kurmazlar. Arkadaşlığa aday olarak gördükleri kişiyi iyice ölçer, biçer, tartarlar. Eğer bu kişi güven telkin ettiyse, nihayet arkadaşlık kurarlar.Bu yüzden çevrelerinde fazla arkadaşları yoktur.Hayatı birlikte paylaştıkları kişiler ise gerçek dostları ve arkadaşlarıdır.

Ölçülü ve güvenilir karakterli başaklarla arkadaş olmak istiyorsanız, sizin de aynı özelliklere sahip olmanız gerekir. Ayrıca arkadaşlığınız boyunca, sürekli eleştirilmeyi de göze amalısınız. Üstelik te bu eleştiriler, çoğunlukla sivri bir dille yapılacaktır. Ancak bu eleştiriler son derece yapıcı olup, eleştirilere kulak verip kendinize çeki düzen verdiğinizde, başarıya ulaşacağınız kuşkusuzdur.Başak burcunun akılcı eleştirileri, her zaman etrafındakilere yarar sağlar.

Başak burcu insanı tutumludur, paraya önem verir. Bu nedenle parasal olarak hiç zorda kalmaz. Bazı kaynaklarda başakların cimri olduğu da rivayet edilir. Ama biz böyle nitelendirmeyelim. Zira dış görünüşüne önem veren , titiz ve ince eleyip sık dokuyan birinin, cimri olması pek mümkün değildir. Başak burcunun bakımlı, temiz ve güzel görünmek için kesenin ağzını açacağı, malumdur.

Başaklar duygularını fazla belli etmek istemezler. İlk bakışta soğuk bir imajları vardır. Ancak onun arkadaşı ya da dostu olmayı hak etmişseniz, gerçek dünyasına da adım atabilirsiniz. Bu dünya son derece huzur ve güven veren bir dünyadır. Dürüst ve samimi bir dostluk sizi beklemektedir.Bu arada aslında ne kadar esprili olduklarını da görür, bir kez daha şaşırırsınız.

Başakların sürekli titiz ve çalışkan olduğundan bahsettik. Ancak bu konuda yanıldığımızı gösteren, yani bu özelliklerin hiçbirini taşımayan başaklarla da karşılaşmış olabilirsiniz. Bu konuda “ boş verin canım, istisnalar kaideyi bozmaz, “ demeyeceğim. Zira astroloji kaynaklarına göre bunun da bir sebebi var. Şöyle ki; ayın ilk on gününde, ikinci on gününde ve üçüncü on gününde doğan başakların karakterleri birbirinden ayrılıyormuş.Çünkü doğum tarihlerine ve saatlerine göre yükselen burçları değişeceğinden, yükselen burç etkisiyle başakların arasında farklılıklar oluşuyor. Buna göre, eğer başak burcu olduğunu bildiğiniz bir arkadaşınız varsa, fakat kendisinde titizlik, aşırı çalışkanlık gibi özellikler bulunmuyorsa, bu arkadaşınız muhtemelen Venüs gezegeninin etkisindedir . Venüs gezegeninin etkisinde kalan başaklar, yani yükselen burcu Venüs gezegeni tarafından yönetilen bir burç olan başaklar ( örneğin yükseleni terazi burcu olan bir başak ) daha rahatına düşkün , dışa dönük, hatta biraz tembel olabiliyormuş. Yine bu başaklar Venüs etkisiyle daha fazla estetiğe düşkün ve etraflarındaki kişilerin görüş ve beğenilerini dikkate alan kişiler olduklarından, modacılık ve benzeri işlerde daha başarılı oluyorlarmış.

Başaklar toplum içinde beğenilmeyi, hayatta her konuda başarıya ulaşmayı hedeflerler. Çalışmayı, hizmeti çok sevdikleri için de daima başarılı olurlar. Çekingenliklerini yok ettikleri zaman, başaramayacakları hiçbir şey yoktur.İş hayatında deli gibi çalışırlar ama kendi başlarına olmak kaydıyla.Başaklara bir organizasyonda görev verebilirsiniz, ekip çalışmasında yer almasını isteyebilirsiniz. Ama bu organizasyonda onu, asla başkalarına bağımlı olarak kabul etmeyin. Sadece ona, bu organizasyon içindeki görevini belirtin ve başka hiç bir şeye karışmayın.Zira işiyle ilgili olarak, görüş ya da nasihat verilmesinden pek hoşlanmaz. Kimseye sormadan, sakin ve sessiz bir biçimde çalışır ve işini sonuçlandırır. Dolayısıyla başakları , ekip çalışması içinde dahi yalnız başına bırakmalı, sadece işin bitmesi gereken zamanı kendisine bildirmelisiniz.Emin olun ki , yapması gereken işi , verdiğiniz zamandan çok daha kısa bir süre içinde sonuçlandırarak teslim edecektir.Eh yazımızın başında dediğimiz gibi, başak burcu bu, hizmette sınır tanımaz ki.Her verilen görevi en kısa zamanda ve en iyi bir şekilde sonuçlandıracaktır kuşkusuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Başak Yükselen Terazi İçin Yorum Yap