Basur Kremi Göz Altı Morlukları

Basur Kremi Göz Altı Morlukları Hemoroid Kremi Göz Altına Sürülürmü - Bu makaledeki notlar: hemoroid kremi göz altı basur kremi..

Basur Kremini Sakin Gözlere Sürmeyin ..

BASUR KREMİNİ SAKIN GÖZLERE SÜRMEYİN ..
Dr. Işıl Çelikel, göz altlarına sürülen kremin hangi hastalıklara yol açtığını anlattı!

18.05.2007 17:53
Gazetelerde yer alan ‘ Ünlü mankenler göz altı morluklarına basur kremi kullanıyor’ haberinden sonra bir çok bayanın basur kremi almak için eczaneye koştuğu söyleniyor. Uzmanlar ise, basur kreminin kortizon içerdiğini ve cildi incelttiğinin altını çizerken, yarardan çok zarar getirebileceğini belirtiyorlar. Bu arada toplumun önündeki insanların demeç verirken daha dikkatli davranmaları konusunda da uyarıda bulunuyorlar.

Hemoroid konusunda çeşitli araştırmaları bulunan Tem Hospital doktorlarından Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Işıl Çelikel şunları söyledi; “Hemoroid tedavisinde kullanılan bazı kremlerin göz altı morlukları için kullanılabileceği fikri Sandra Bullock’un güzellik yarışmasına katılmak zorunda kalan bir FBI ajanını canlandırdığı Miss Congeniality (Güzel dedektif) filminde dile getirildiğinden bu yana zaman zaman gündeme gelmekte. Özellikle yakın çevremiz tarafından sık sık bu tedavinin geçerliliği sorulmakta. Hemoroid ilaçlarının büyük çoğunluğu kortizon içerir. Mukozadaki mikrodolaşımı arttırarak hemoroidal genişlemenin olduğu bölgedeki ödemi azaltır. Ancak bu tür ürünleri göz çevresi gibi hassas bir bölgede kullanmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Bu ürünlerin amacı dışında ve bilinçsiz kullanımının kişiye yarardan çok zarar getirebileceği gözden kaçırılmamalı. Dermokozmetik alanındaki çalışmaların dev adımlarla ilerlediği bu modern zamanlarda gözaltı morluklarına iyi gelecek hemoroid kreminden çok daha sağlıklı seçenekler mevcut. Kozmetik açıdan gözaltı morluklarından şikayetçi olan kişilerin popüler ürünlerle değil, bir dermatoloji uzmanı tarafından önerilecek ürünlerle sorunlarına sağlıklı çözümler bulabileceğine inanıyorum”

Gözaltı Şişiklerine Ne İyi Gelir?

gözaltı şişiklerine ne yarar

İşte Doğru Sandığınız Yanlışlar !

“Yanlış-metre” çalışmaya devam ediyor. Bu hafta da kanser, beslenme ve güzellik alanında doğru bildiğimiz bazı yanlışları ölçüyor!

Mesela, hemoroid kremi göz altı morluklarını tedavi etmiyor, botoksla güzelleşmek beyni zedelemiyor, süt içmek kanseri tetiklemiyor. İşte en yaygın “sağlık yanlışları”ndan bazıları ve çözümleri…

KANSER YANLIŞLARI

Biyopsi kanserin yayılmasına yol açar. Bu sağlık yanlışlarının en önemlilerinden biri. Kanser hastalarında erken teşhis koymak, teşhisi kesinleştirmek veya tedavi sonuçlarını takip etmek için biyopsi yöntemi sık kullanılan bir işlemdir. Kanserli olduğundan kuşku duyulan bir dokuya biyopsi uygulanması ne kanseri hızlandırır, ne de başka dokulara atlamasına yol açar.

Kanserli hastalar süt ve şekerden uzak durmalı. Kanser sorunuyla mücadele edenlerin beslenme bakımından dikkat etmeleri gereken en önemli nokta optimum bir beslenmeyi sürdürmektir. Şekerin veya sütün kanser hücrelerini tetiklediği, beslediği konusunda ortak bir kanaat yok. Kanser hastaları da herkes gibi dengeli ve çeşitli beslenmeli. Aşırı şeker de süt de tüketmemeli. Bu hastaların özellikle çok kilo almaması gerekir. Antioksidan besinlerden özellikle üzüm suyu, nar suyu, havuç suyu, karadut şurubu ve benzeri içeceklerden faydalanmaları yararlı olabiliyor.

Antioksidan haplar kanseri önler. Besinlerle doğal yoldan alınan antioksidanların kanserle savaşta önemli bir destek sağladığı doğrudur. Yeşil çayda bulunan kateşinler, domatesteki likopen, üzümdeki resveratrol, lahana grubundaki sülforafan ve benzeri doğal antioksidanlar ile Beta-Karoten, C vitamini, selenyum gibi vitamin ve mineraller tekrar altını çizelim, doğal yoldan alındığında, yani besinlerle vücuda girdiğinde kanserden korunmaya destek oluyor. Bu doğal maddelerin haplarla, tabletlerle alınmasında aynı sonuçları sağladıkları kuşkulu! Hatta bazen durum tersine bile dönebiliyor. Antioksidan bir madde olan Beta-Karoten besin desteği olarak yüksek dozda kullanıldığında sigara içenleri korumak bir yana akciğer kanseri riskini artırabiliyor.

Kanserden korunmak için alkali besinler yiyip içmek daha iyi! Bu özellikle detoks tutkunları arasında çok yaygın bir şehir efsanesi ama bilimsel hiçbir dayanağı yok. Vücudunuz o kadar mükemmel dizayn edilmiştir ki, sahip olduğu çok sayıda tamponlama sistemiyle asit-baz dengesini sıkı bir şekilde kontrol altında tutar. Yani yiyip içtiklerimizle vücudumuzun pH (asit-baz) dengesini asla etkileyemeyiz. Kısacası kanser hücrelerinin asitli ortamda geliştiği tam bir sağlık palavrasından ibaret. Eğer bu bilgi doğru olsaydı asit kaynayan midede kanser olmazdı.

Domatesi ısıtmadan yerseniz kanserden korumaz! Domateste kanserle savaşta dünyanın en güçlü antioksidanlarından biri var: Likopen. Likopen domates ısıtıldığında daha kolay ve daha çok serbestleşiyor. Bu nedenle ısıtılarak yenen domatesten likopeni vücuda kazandırmak daha kolay oluyor. Özellikle üzerine 1-2 damla zeytinyağı damlatırsanız, likopen yağda eriyen bir madde olduğu için, vücut daha çok likopen kazanıyor. Bütün bunlar doğru ama çiğ yenilen domatesten de likopen kazanmak mümkün. Domatesteki C vitamini ısıtılınca azalıp kaybolabiliyor. Folik asit içeriği düşebiliyor. Sözün kısası siz bildiğinizi yapmaya devam edin. Domatesin pişmişini de, çiğini de bol bol yiyin. Domatesi çiğ yediğinizde çok iyi yıkamayı da unutmayın.

GÜZELLİK YANLIŞLARI

Botoks beyne zarar veriyor. Botoks uygulaması dünyanın en çok yapılan tıbbı uygulamaları arasında gösteriliyor. Her yıl dünyada milyonlarca kişi kozmetik veya başka amaçlarla botoks uygulatıyor. Bu uygulamaların sonuçları dikkate alındığında botoksun sanıldığından da güvenli tıbbi bir işlem olduğu biliniyor. Bedene verilen her ilaç gibi botoks toksinini de vücudun başka yerlerinde bulmak mümkün olabiliyor. Ama botoksun buralarda zararlı olabileceğini gösteren ciddi bir bulgu saptanmamış.

Hemoroit kremi göz altı morluklarını tedavi eder! Hemoroit kremlerinin içinde damar büzücü maddeler var. Nasıl ki göz damlaları kızarmış gözlere damlatılınca damarları büzerek gözünüzü bembeyaz yapıyorsa, hemoroit kemleri de ağrılı ve şiş damarları büzerek yardımcı oluyor. Eğer bu kremleri göz altına sürerseniz az da olsa bir yarar sağlayabilir ama, tahrik etme tehlikesi ve bağımlılık yapma riski var! Kremle büzülen damarlar daha şiddetli olarak genişliyor morluk daha da belirginleşiyor. En iyisi göz için göz kremi, hemoroit için hemoroit kremi kullanmaktır.

Uçuk ve sivilceye diş macunu sürün! Diş macununun kurutucu özelliliği bir miktar fayda sağlasa da dermatologlar bu uygulamayı onaylamıyor. Hatta diş macununda bulunan florun cildi tahriş edebileceğini belirtiyorlar.

DİYET YANLIŞLARI

Metabolizmam yavaş, bu yüzden kilo alıyorum. Bu çok yaygın bir sağlık yanlışı ama kilo problemi olanlar sık sık buna sığınır. Metabolizma yavaşlığının kilo problemindeki etkisi yüzde 3-5’i geçmez. Tam tersine kilo fazlası olanların çoğunda metabolizmanın normalden daha da hızlı olduğunu gösteren bulgular var.

Su içsem yarıyor! Hiç kimse su içerek kilo almaz. 1980’lerde İsviçre’de birlikte çalıştığımız metabolizma profesörü hocam kilolu hastalardan bu cümleyi duyduğunda “suyla sadece bitkiler büyür, gelişir, irileşir” derdi! Su sıfır kalorili bir içecek. Eğer düzenli ve sık tüketilirse çok az da olsa kilo verdirmeye yardım bile edebilir. Kilo almanın birinci nedeni gereğinden çok yemek, ikincisi ise az hareket etmektir.

Yaşlandıkça kilo almak doğaldır. Yaş ilerledikçe kas kütlesi azalır, yağ miktarı ise artar. Yani kas ve yağ dokusu arasında bir değişim ortaya çıkar. Eğer bir beslenme yanlışı yapılmaz ve aktivite azaltılmazsa yaşlanmak kilo artışına neden olmaz sadece yağ-kas oranı değişmesine yol açar.

Yağ eritmek için en az yarım saat yürümek şart! Egzersize başlamak isteyenleri en çok korkutan palavralardan biri de budur! Vücudunuz fazladan yediğiniz her lokmayı kalori kazancı hesabına yazdığı gibi, fazladan attığınız her adımı da kalori kaybı hesabına dahil eder. Yani ister 5 dakika, ister 10 dakika, yeter ki siz yürüyün, mutlaka bir faydası var.

Araştırmalar rastgele atılan 25-30 adımın bile bir kalori kaybettirdiğini gösteriyor. Eğer sıkı ve tempolu adım atarsanız 15 adımda bir kalori yakıyorsunuz. Postacılar gibi hızlı yürümeyi becerebiliyorsanız bir kalori kaybetmek için 10 adım bile yeterli oluyor. Günde 10.000 adım atan sağlıklı bir yetişkin 400 kalori kaybediyor. Bu adımları ister 5-10 dakikalık bölümler halinde, isterseniz 30-35 dakikalık sıkı bir egzersizle atınfark etmez. Kısacası egzersiz özellikle yürümek çok az bile yapılsa mutlaka etkili oluyor.

Hürriyet
Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU

Gözaltı Şişlikleri Ve Morlukları İçin Öneriler

Göz çevremiz cildimizde yaşımızı en çok gösteren bölge. Bir çok kadın için de oldukça kritik bir özelliği var.

Çünkü 25 yaşında bir kişi sırf gözaltı çukuru nedeniyle 35 yaşında gösterebiliyor maalesef!

Yaş ilerledikçe de bu bölgede artan sorunlarla kadınlar panik yaşıyor.. Örneğin 35 ve 45 arası göz çevresinde 25 yaşındaki bir kişiden farklı olarak kırışıklıklar ve problemler başlar. Bazı kadınlarda ise gözaltlarında farklı sorunlar baş gösterir… Eğer kronolojik yaşımızdan daha genç göstermek istiyorsak, göz çevremize ve gözaltlarına ciddi şekilde özen göstermeliyiz. Sizleri bu konuda aydınlatmak istiyorum: Güzellik uzmanı bir hekim olarak bilmeniz gereken hayli şey olduğunu düşünüyorum. Göz çevremizde cildimiz yüzümüzün diğer bölgelerine göre farklıdır. Yüzümüzün diğer kısımlarına göre çok daha incedir. Göz çevresinde yağ bezleri olmadığından oldukça kurudur. Çok hassastır. Göz hareketlerinden ve özellikle çeşitli nedenlerle gözümüzü kıstığımızda çok etkilenir.

Eğer genç görüntümüzün daha uzun süre devam etmesini istiyorsak bu göz çevremizi öncelikle zararlı etmenlerden korumalıyız.
Örneğin gözümüzü sıkça kısıyorsak bunu engellemeye çalışmalıyız. Göz kısmak göz kenarındaki kaz ayaklarının artmasına neden olur. Genellikle uzağı iyi göremeyenler farkında olmadan gözlerini kısarlar. Siz de farkında bile olmadan gözünüzü kısıyor olabilirsiniz. Bunu anlamak için yakın çevrenizin gözlemlerinden yararlanabilirsiniz. Gözünüzü kısıp kısmadığınızı onlar size söyleyecektir. Eğer kısıyorsanız bir göz hekimine başvurmanız, olası bir görme probleminin de ortaya çıkarılmasını sağlayacaktır.
Tüm cildimizi olduğu gibi, göz çevresini de güneşin zararlı etkilerinden korumalıyız. Güneşin sadece yazın değil kışında zararlı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Güneşten koruyucu kremler ve güneş gözlükleri çok önemli. Güneş gözlüğünü havamıza hava katsın diye değil, gözümüzü ve göz çevresindeki cildimizi güneşten korumak için taktığımızı unutmayalım. Yani göz çevremizi de kapatacak şekilde geniş gözlükleri tercih edelim.
Göz çevresi ince ve kuru olması nedeni ile kolay tahriş olabilir. Yoğun ve sık göz çevresi makyajı cildi tahriş edebilir. Ciltteki tahriş serbest radikal oluşumuna ve göz çevresinin daha hızlı yaşlanmasına neden olur. Uzun yıllar daha genç bir göz çevresi için aşırı göz makyajından kaçınmalıyız.
Göz çevresinde en çok karşılaştığımız problemleri şöyle sıralayabiliriz
Gözaltı ödemi
Göz çevresinde en sık karşılaştığımız problemlerden biri gözaltı ödemidir. Ödem yumuşak dokuda fazla sıvı birikmesine denir. Ödem gözaltında şişlik şeklinde kendini gösterir. Ödem nedeni ile gözaltında cildimiz gerilir, sonunda sarkma ve çizgilenmelere neden olur. Vücudun başka yerlerinde de ödem varsa, karaciğer ya da böbreklerden kaynaklanan bir hastalık olabilir. Böyle bir durum söz konusu ile muhakkak bir iç hastalıkları uzmanına başvurmalıyız.
Gözaltı şişliğinin pek çoğumuzda görülen bir tipi ise sabah şişliğidir. Sabahları belirgindir ve gün ilerledikçe azalır. Bir hastalık belirtisi olmaktan çok yaşam tarzına bağlıdır. Göz çevresindeki yaşlanmanın önemli bir sebebi olduğundan azaltılması önemlidir.
Sabah şişliğini azaltmak için alabileceğimiz birkaç önlemimiz var. Gece sırt üstü uyumak, akşamları sıvı tüketimini azaltmak, tuz tüketimini azaltmak, günde 7-8 saatlik dinlendirici bir uyku uyumak bunların başında geliyor.
Göz çevresi damarlardan oldukça zengin bir bölgedir. Damar duvarının zayıflığı damar içinde dışına sıvı akımının fazla olmasına neden olarak ödemi artırır. Damar duvarını güçlendirici maddeler ödemin azalmasına yardımcı olur. At kestanesi ekstresi ve üzüm çekirdeği ekstresinin damar duvarını güçlendirdiği düşünülüyor. Bunlardan da yararlanabilirsiniz.
Bunları yaptınız ve hala sabah kalktığınızda göz çevresinde şişlik oluyor. O zaman buzlu suyu bir naylona koyun, 20-30 sn. bir göze uygulayın, sonra diğer göze geçin. Ama toplam uyguladığınız süre 5 dakikayı geçmesin.
Kafeininde damar dışındaki sıvının drene olup uzaklaşmasını sağlayıcı etkisi var. Gözaltı şişliği şikayetiniz varsa, içeriğinde kafein de bulunan göz çevresi kremlerini tercih etmek uygun olur.
Etraftan duymuşsunuzdur. Pek çok hanım göz çevresine hemoroid kremi sürüyor. Epinefrin içeren hemoroid kremleri şişlik üzerine etkili olabilir. Ama aşırı damar daralması olursa bununda zararları vardır. Dolayısı ile böyle bir uygulama yapılırsa haftada 1 veya 2 yi kesinlikle aşmamalı ve çok az miktarda krem kullanılmalıdır.
Göz çevresi kuruluğu
Göz çevresi sebase bezler içermediğinde kuru bir yapıya sahiptir. Çizgilenmeleri geciktirmek için göz çevresine özel bir nemlendirici kesinlikle kullanılmalıdır. Krem sürerken yüzük parmağınızı kullanınız. Çünkü yüzük parmağı ile daha az basınç uygulayıp, cilde zarar vermeden daha yumuşak bir şekilde sürmek mümkündür.
Göz torbaları için önemli bir sır
Göz çevresi torbaları da pek çoğumuzun sorunu. Göz altı torbalarının nedeni, cildin tonusunu yani gerginlik ve elastikliğini kaybetmesi. Tüm sorunlarda olduğu gibi olmadan önlemek, olduktan sonra yok etmeye çalışmaktan daha kolay ve daha iyi sonuç verir.
Yukarıda anlattığım şekilde gözaltı şişliği ile mücadele ettiğinizde otomatik olarak gözaltı torbalarını oluşmasını da geciktirirsiniz.
Gözaltının tonusunu arttırmak yani daha gergin bir gözaltına sahip olmak için basit bir önerim olacak. Yeşil çayı buzlukta dondurun ve cilt temizliğinizi yaparken bunları gözaltına uygulayın. Ama yine kısa sürelerle ve birkaç dakikayı geçmeyecek şekilde. Hem soğuğun hem de yeşil çayın etkisi ile cilt altında damarların ve cildin tonusu artacaktır.
Gözaltları torbaları için size bir sır vermek istiyorum. Göz çevresinde torbalanma başlıyorsa DMAE ( dimetil aminoetanol) içeren göz çevresi kremlerini tercih etmelisiniz. Bu madde balıklardan (özellikle somon) türetilerek elde edilen doğal bir öz. Göz altı torbalarında çok yararlı.
Bu arada şunun da altını (üzülerek) çizmek isterim: Gözaltı torbaları çok artmış ise fazla derinin ameliyatla alınmasından başka çare ne yazık ki yok. Bu ameliyata blefaroplasti deniyor. Plastik cerrahlar ya da göz hekimleri uygulayabiliyor.
Gözaltı Morlukları
Gözaltı morlukları gözaltında damarlanmanın artması ve yağ dokusunun azalmasıyla oluşur.
Gözaltı morluklarınız varsa K vitamini de içeren göz çevresi kremlerini kullanmak uygun olur. Damar duvarını güçlendiren at kestanesi ekstresi ve üzüm çekirdeği ekstresi de faydalı olacaktır.
Göz Çevresindeki ince çizgiler (Kaz ayakları)
Göz kenarındaki mimik kırışıklıklarıdır. Fazla güldüğümüzde ya da gözümüzü fazla kıstığımızda oluşumunu hızlandırırız. Güneş hasarı ve göz çevresine nemlendirici kullanmayıp kuru kalmasına izin verdiğimizde de daha kolay oluşur.
Göz çevresi kırışıklıkları az ise ve derin değilse göz çevresi kremleri ile iyileşmeleri mümkündür. Ama yoğun ve derin olduğunda Botox en iyi uygulamadır. Bu uygulama ise gerçekten acısız, çok kısa süren bir işlemdir.
Yüzümüzdeki doğal ifadeyi ise kesinlikle bozmaz. Ama mutlaka deneyimi fazla bir hekim tarafından yapılmalıdır.
Göz çevresi ve gözaltları gerçekten özen isteyen bir bölge. Yüzümüzde bu bölgeye ihtiyaç duyduğu özeni her zaman gösterelim.
Güzellik ve sağlık hep sizinle olsun
Dr. Beyhan Arıkan

Sponsorlu Bağlantılar

Basur Kremi Göz Altı Morlukları İçin Yorum Yap