Bayramların Toplum Hayatındaki Yeri Ve Önemi Nedir Kısaca Hakkında Bilgi

Bayramların Toplum Hayatındaki Yeri Ve Önemi Nedir Kısaca Hakkında Bilgi ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Bu not umarım işinize yarar.

Bayramların Toplum Hayatındaki Yeri ve Önemi

Bayramların Toplum Hayatındaki Yeri ve Önemi Nedir Kısaca Hakkında Bilgileri sizlere özet ve kısa olarak sunacağız. Ülkemizde kutlanılan dini ve milli bayramların temel amacı toplumsal ve kültürel bütünleşmenin sağlanması insanlarımızın bir bütün olarak hareket edebilmesini sağlamaktır diyebiliriz kısaca.

Kelimenin aslı bazram veya badramdır. Terim olarak yılın belli gününde, günlerinde kutlanan geleneksel ve toplumsal sevinç.

iyi bayramlar

Bayramlar iki ana kola ayrılır:

1. Dini bayramlar (Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı vb.)

2. Resmi ulusal bayramlar (Cumhuriyet Bayramı,23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı,30 Ağustos Zafer Bayramıvb.).

3. Etnik ve uluslararası bayramlar (1 Mayıs vb.)

Deyimler! :

….

Bayram yeri, bayramlık, eski bayramlar, bayramlaşmak, bayram ayı, bayram etmek, bayram havası, bayram koçu gibi, bayram şekeri, iki bayram arası, bayram tekbirleri, bayramda seyranda, bayramdan bayrama, bayramüstü, bayram değil seyran değil.

Etnik veya mezheplere özgü kutlamalara şenlik denir, bunları bayramdan ayıran ulusal veya toplumsal olmamasıdır. Hıdrellez, Ertuğrul Gazi Şenlikleri gibi.

Dini bayramlar ay takvimine göre kutlanır. Bu nedenle her yıl 10 gün öne gelir ve dolayısıyla bir bayram günü bir insan ömründe yaza, kışa, sonbahara, ilkbahara gelecektir. Dini bayramlarda da resmi yerler kapalıdır, ulusal bayramlarda da.

Bayram öncesi evlerde temizlik yapılır, çocuklara bayramlık alınır. Bayram gezmesi ve ziyaretleriyle, akrabalar ziyaret edilir, dargınlar barışır, yaşlılara genç olanlar ziyarete gider. Bayramda tatlı, şeker ikramı adettendir, Ramazan Bayramı’nın bir adı da Şeker Bayramı olmuştur. Bayramda mezarlık ziyaretleri de adettendir.

Ulusal bayramlar, kurtuluş bayramlarında ise, resmigeçit yapılır. Tarihsel coşku ve anlam konuşmaları kutlamalarla devam eder. Etnik ve uluslararası bayramlarda halk dansları ve festivaller düzenlenir. 1 Mayıs, Nevruz ve Hıdrellez, Mesir bayramları bu tür bayramlardır

notusta & Vikipedi Genel Kültür Ansiklopedisi

Sponsorlu Bağlantılar

Bayramların Toplum Hayatındaki Yeri Ve Önemi Nedir Kısaca Hakkında Bilgi İçin Yorum Yap