Bebeğin Ateşi Kaç Olmalı

Bebeğin Ateşi Kaç Olmalı Havale Kaç Derecede Olur - Bu makaledeki notlar: bebeklerin ateşi kaç olmalı bebeğin ateşi..

Çocuklarda Ateş Ve Ateşli Havale

ÇOCUKLARDA ATEŞ ve ATEŞLİ HAVALE

Normalin üstündeki vücut ısısı olarak tanımlayabileceğimiz ateş, anne babaları korkutsa da aslında çocuk için zararlı değil hatta yararlıdır. Çocuk hastalıklarında, özellikle enfeksiyonlarda görülen bir bulgudur, kendi başına bir hastalık değildir. Ateş, vücudun enfeksiyon etkeniyle savaşmasını, bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.
Kaç Dereceye Ateş Demeliyiz?

Bu, ateşin ölçüldüğü yere göre değişir. Makattan yapılan ölçümlerde 38 derece üzeri, ağızdan 37.5 , koltuk altından 37.2, kulaktan 38 derecenin üstündeki değerler ateş olarak kabul edilmelidir.
Ateş Ne Kadar Yükselirse Tehlikeli Olur?

Ateşli bir çocuğu değerlendirirken, ateşin yüksekliğinden çok çocuğun genel durumu yol gösterici olmalıdır. Ateşin ne kadar yüksek olduğu, hastalığın ağırlığının bir göstergesi değildir. Çocuklarda ateşin en sık nedeni olan basit viral enfeksiyonlar, 39-40 derece ateşe neden olabilir. Tam tersine, bazı ciddi hastalıklar da çok yüksek ateşe yol açmayabilir. Ancak 0-3 ay arası bebeklerde, normalin üstünde ölçülen bir vücut ısısı- değer kaç olursa olsun- hemen doktora ulaşmayı gerektirir. Daha büyük çocuklarda, çocuğun genel durumuna dikkat etmek gerekir. Eğer çocuk uyanık, aktifse, oynuyorsa, yiyip içebiliyorsa, uykusu iyiyse, solunumu normalse çok korkmaya gerek yoktur.
Ancak eğer; uyku hali, huzursuzluk, solunum zorluğu varsa, yeme içmeyi reddediyorsa, şiddetli başağrısı varsa, ateşi düşse de genel durumu düzelmiyorsa veya ateş 24-48 saatten uzun sürerse yine doktora ulaşmak gerekir.
Çoğu anne babanın ateşle birlikte aklına gelen havale geçirme olasılığı ise, ancak bazı ateşe hassas çocuklarda, ateşin ani yükselmesiyle görülmektedir. ( Buna yazının devamında ayrıca değineceğiz)
Ateşin Nedenleri Nelerdir?

Virüs veya bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlar: Soğuk algınlığı, grip gibi enfeksiyonlar ateşin sık görülen nedenleridir. Soğuk algınlığında ilk 24 saat tek bulgu ateş olabilir, diğer belirtiler arkadan gelir. Anjin, orta kulak iltihabı, ishal, idrar yolu enfeksiyonu da ateşe yol açar. Nadiren zatürre, menenjit, tüberküloz gibi ciddi enfeksiyonlar da ateşin nedeni olarak saptanabilir.
Aşılar: Bazı aşılardan sonra ateş görülebilir, aşıyı yaparken doktorunuz sizi uyaracaktır.
Fazla kalın giydirme: Küçük bebekler, özellikle yenidoğanlar sıcak ortamlarda fazla giyimli olurlarsa, vücut ısılarını dengeleyemediklerinden ateşleri çıkacaktır.
Romatizmal hastalıklar, bağışıklık sistemi hastalıkları,lösemi, lenfoma gibi hastalıklar ise uzun süren ateşlerde araştırılması gereken nedenlerdir.
Ateşli Çocuğa Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle, ateşin düşmanımız değil dostumuz olduğunu bilerek hareket etmeliyiz. Ateşin yükselmesiyle, vücut enfeksiyon etkeniyle daha iyi savaşabilmektedir. O halde, ateşli çocukta hemen ateşi düşürmeye çalışmak gereksizdir. Eğer bir enfeksiyon söz konusuysa, ateşi düşürmek enfeksiyonu daha çabuk iyileştirmeyecek, nedeni ortadan kaldırmayacaktır. Ancak çocuk ateşli dönemde kendini kötü hissediyorsa, halsizse ateş düşürücü ilaçların yardımıyla kendini daha iyi hissedecektir. Bu durumda, doktorun önereceği parasetamol veya ibufen grubu ateş düşürücüler kullanılabilir.
Ateşli çocuğun, normalden fazla sıvı almasına, susuz kalmamasına dikkat etmek gerekir.
Eğer ateş çok yüksek değilse ve çocuk kendini kötü hissetmiyorsa, ilaç vermeden önce üzeri soyulup ılık bir duş aldırılabilir. Bulunduğu oda serin tutulmalı, giysileri mümkün olduğunca ince ve pamuklu olmalıdır.
Ateşli Havale Nedir?

Ateşli havale, 6 ay- 5 yaş arası ateşe hassas çocuklarda, ateşin ani yükselmesiyle görülen bir havale ( nöbet ) türüdür. Görülme sıklığı yaklaşık yüzde 3 ‘tür. Ateşli havaleye ailesel bir yatkınlık söz konusudur. Ateşli havale geçiren çocukların anne, baba veya yakınlarında çocuklukta ateşli havale geçirme öyküsü saptanabilir.
Ateşli Havalede Ne Görülür?

Çocuk aniden bilincini kaybeder, vücudu, kol ve bacakları kilitlenir. Ardından kasılmalar başlar, gözleri kayabilir.Altını ıslatabilir. Rengi solar. Genelde birkaç saniyeden 1-2 dakikaya dek sürer ve kendiliğinden geçer. Kasılmaların ardından çocuk derin bir uykuya dalmış gibi görünür.
Ateşli Havale Sırasında Ne Yapmak Gerekir?

Çocuğunun havale geçirdiğine tanık olmak, anne babalar için korkunç bir deneyimdir. Özellikle ilk defa böyle bir olay yaşanıyorsa, soğukkanlılığını korumak, paniğe kapılmamak pek kolay değildir. Ancak elden geldiğince sakin olmak, çocuğun da yararına olacaktır. Nöbet sırasında boğulma, tıkanmayı önlemek için çocuğun başı yana çevrilir. Ağzını açmaya çalışmak doğru değildir. Üzerinde sıkı giysiler varsa, açılıp gevşetilmesi uygun olur. Nöbet sonrası, ateşi düşürmek için ilaç verilebilir. İlk ateşli havale mutlaka doktor tarafından değerlendirilmeli, ateşe neden olan etken saptanıp buna uygun tedavi başlanmalıdır. Tekrarlayan ateşli havaleler geçiren çocuklarda, aileye nöbet sırasında makattan verilecek, nöbeti durduracak bir ilaç önerilebilir.
Ateşli Havalenin Tehlikesi Nedir?

Korkutucu görünümüne rağmen, ateşli havale geçirmek çocuklarda kalıcı bir hasara, nörolojik bir bozukluğa neden olmaz. Bir kez ateşli havale geçiren çocuk, ateşli olduğu dönemlerde tekrar havale geçirebilir. Yaşı büyüdükçe bu risk azalacak, 5-6 yaştan sonra ateşli havale görülmeyecektir.

Bebeklerde Ateş

BEBEKLERDE ATEŞ

Bebeklerin ateşinin bir parça yüksek olduğunu görmek bir çok anne babanın paniğe kapılmasına yol açar.Hemen acaba tehlikeli bir durum mu söz konusu?sorusu akla gelir.Özellikle de ilk kez anne baba olmuşlarsa….Hatta bu nedenle doktoru arayan yada hastaneye koşturanların sayısı oldukça fazladır.Oysa deneyimli anne babalar,bebeklerinin vücut ısısındaki her artışın ona zarar vermeyeceğini bilirler.Ne tür yükselmelerin basit nedenlerden(örneğin ,diş çıkarma),ne tür yükselmelerin mikrobik yada viral bir enfeksiyondan kaynaklandığını tahmin edebilirler.Hemen doktoru aramak yada hastaneye koşmak yerine önce gözler ve ilk yapılması gerekenleri yaparlar…Ve onlar bilirler ki;gerçekte ateş hastalığa verilen mücadelenin bir göstergesidir.Bu yönüyle de yararlıdır.Tabi kontrol altına alınmak kaydıyla…Nasıl mı?Bu konuyla ilgili bilinmesi gerekenlere gelin birlikte göz atalım.

ATEŞ NEDİR?
Ateş,hastalık halinde vücut ısısının normalin üzerinde olması durumuna deniyor.Tabi ’normal’ kavramı değişken bir kavram.Biz büyüklerde normal vücut ısısı 36 C ila 37 C arasında değişirken bebeklerde normal vücut ısısı 38 C’ye kadar çıkabiliyor.yine biz yetişkinler için vücut ısısının 39 C’nin üzerine çıkması hayati risk yaratan bir durumken bebeklerde bu sınır 41.5 C.Ateş dendiğinde bilinmesi gerekenlerden biri de,ateşin bir hastalık değil bir hastalık belirtisi olduğu.

BEBEĞİN ATEŞİ NEDEN VE NASIL YÜKSELİR?
Ateş çeşitli uyaranlar tarafından ortaya çıkabiliyor.Bunlar arasında bakteriler ve bakterilerin parçalanmasıyla ortaya çıkan toksinler,virüsler ve mantarları saymak mümkün.Bu uyaranların savunma hücreleriyle etkileşimi sonucu endojen pirojen denen bazı maddeler ortaya çıkıyor.Bu maddeler beyindeki ısıya hassas sinir hücrelerini etkiliyor,böylece vücut ısı üretimi artıyor ve ateş yükseliyor.Bu da bebeğin daha hızlı nefes alıp vermesine,kalbin daha hızlı çalışmasına ve deriye daha hızlı kan pompalamasına neden oluyor.Böylece iç sıcaklık deriye de yansıyor.Geriye dönüş ise ısı kaybı mekanizmalarının devreye girmesiyle ve özellikle terleme ile gerçekleşiyor.Vücut terleme yoluyla ısısını azaltma yoluna gidiyor.
Kısacası ateşin yükselmesi ve beraberinde gelişen tüm bu reaksiyonlar vücudun hastalığa karşı geliştirdiği kendini savunma yöntemleri.Bir başka deyişle ateşin vücudun doğal savunmasını aktive eden yardımcı bir sistem olarak görülmesi gerekiyor.Bu noktada ‘Aman ne iyi !Madem ki ateş enfeksiyona karşı mücadele ediyor,biz ateşle niye mücadele edelim ki?diye düşünebilirsiniz.Kısmen haklı olmakla beraber,göz ardı etmemeniz gereken bir konu var.Ateşin hem dost hem düşman olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız!Çünkü kontrol altına alınmayan yüksek ateş bebeğin beyin hücrelerine zarar verebiliyor.

BEBEĞİN VÜCUT ISISI KENDİNE ÖZGÜDÜR.

Sağlıklı bir bebekte normal vücut sıcaklığı koltuk altından ölçüldüğünde 36 C ile 37.2 C arasında değişiyor.Yine bebeklerde ortalama ağız içi sıcaklığının ise ortalama 37 C olduğu kabul ediliyor.Bunun yanında her bebeğin kendine özgü bir vücut sıcaklığı olduğunu ve vücut ısısında gündelik değişmeler olabileceğini unutmamak gerekiyor.
Bir diğer bilinmesi gereken de bebeklerin vücut ısısının gün içinde değişkenlik gösterebileceği.Örneğin;sağlıklı bir bebeğin normal vücut sıcaklığı sabah saatlerinde 36 C iken öğleden sonra 37.8 C ye çıkabiliyor.Yine makat sıcaklığı sabah saatlerinde 37.8 C iken öğleden sonra 38.3 C civarında oluyor.Bu çerçevede bir bebeğin ateşini doğru değerlendirebilmek için onun kendine özgü vücut sıcaklığını bilmek en iyisi.İyisimi siz bir süre boyunca her sabah ve her öğleden sonra bebeğinizin vücut sıcaklığını makattan ölçün ve bu sıcaklıkları bir bir not edin.Elde edeceğiniz ortalama sıcaklık bebeğinizin kendine özgü normal vücut sıcaklığıdır.İleride yapacağınız sıcaklık ölçümü sonucunun normalölçümlerden fazla olmasını yüksek ateş belirtisi olarak değerlendirebilirsiniz.

BEBEĞİNİZİN ATEŞİNİ NASIL ÖLÇERSİNİZ?
Bebeklerde ateş ölçümü özellikle ilk iki yıl rektal(mzkattan)yoldan öneriliyor.Çünkü koltuk altı ölçümleri çevre ısısıyla ve terlemeyle değişiklik gösterebiliyor.Ayrıca ağızdan,kulaktan veya cilt üzerinden de ölçüm yapılabiliyor.Bunun için kulak ve ciltten ölçen özel elektronik derecelerin yanında ağızdan ölçüm için emzik şeklinde derecelerde piyasada mevcut.Aslına bakacak olursanız,ısı ölümü teknolojisi öylesine hızlı gelişiyor ki,cam termometrelerin yakın bir gelecekte tarihe karışacaklarını söylemek mümkün

Ateşli olan bir bebek şu durumlarda mutlaka uzmana gösterilmelidir:
*Bebek iki ile altı aylıksa(daha küçük olanların acil müdahaleye gereksinimleri vardır)
*Bebeğin kalp,böbrek,nörolojik hastalık,anemi vs.gibi kronik bir hastalığı varsa
*Bebeğin geçmişinde ateşli havale öyküsü varsa,
*Bebekte susuz kalma belirtileri varsa (seyrek idrar,koyu sarı idrar,tükürük ve gözyaşı azalması,dudak ve ciltte kuruma,gözlerin ve bıngıldağın içeri çökmesi)
*Bebeğin davranışları farklılık gösteriyorsa,(aşırı huysuzsa ,uyuyamıyorsa,ışığa duyarlıysa,her zamankinden daha fazla ağlıyorsa,yemeyi reddediyorsa,kulaklarını çekiştiriyorsa)
*Birkaç gün hafif seyreden ateşi birden bire yükselirse,yada birkaç gündür soğuk algınlığı olan bebeğin ateşi birden bire yükselmeye başlarsa(Bu durum orta kulak iltihabı yada bademcik iltihabı gibi ikincil bir enfeksiyonun belirtisi olabilir.
*Bebeğin ateşi rektal olarak 39 C den yüksekse (ateşin bu derecelerde olması tek başına önemli bir hastalık belirtisi sayılmaz.Bazı hafif hastalıklarda bile bebeklerin ateşi 40.5_41 C’ ye kadar çıkabilir.Fakat ,yinede emin olmak için doktorunuza danışın.
*Ateşli ilaçlarla düşmüyorsa,
*Hafif nezle ve soğuk algınlığına eşlik eden 39 C nin altındaki rektal ateş üç günden daha uzun bir süre devam ediyorsa,
*Herhangi başka bir hastalık belirtisi olmaksızın bebeğin ateşi 24 saatten fazladır devam ediyorsa,bir uzmana başvurulması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeğin Ateşi Kaç Olmalı İçin Yorum Yap