Bebek İshalinde Ne Yedirilmeli

Bebek İshalinde Ne Yedirilmeli İshal Olan Bebeklere Ne Yedirilmeli - Bu makaledeki notlar: ishal bebeklere ne yedirmeli bebek ishalinde..

İshal Olan Bebeğe C Vitamini Önerisi

İshal olan bebeğe C vitamini önerisi

Grip belirtileriyle başlayan üst solunum yolu enfeksiyonunun, ishale dönüşmesinin bebeklerde tehlikeli sonuçlara yolaçabileceği bildirildi. Uzmanlar, ishal olan bebeğe C vitamini verilmesini ve sıvı takviyesi yapılmasını önerdi.

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr. Esef Karakuş, vücuttaki bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte gribal enfeksiyonlara yakalanma riskinin arttığını söyledi. Dr. Karakuş, grip belirtileriyle başlayan üst solunum yolu enfeksiyonunun ishale dönüşmesinin, bebeklerde tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini söyledi. Dr. Esef Karakuş, şöyle devam etti:

“Karın ağrısı, sık ve sıvı şekilde tuvalete çıkma, kusmayla ve keyifsizlik belirtisiyle başlayan ishal, bebeklerde önlem alınmadığı zaman ölüme yol açabilir. Bebeğin su kaybını önlemek için öncelikle bol su ve sıvı gıda verilmeli. Ağız yoluyla beslenme sağlanamazsa, serum takılmalıdır. Orta şiddetli ateşin de görüldüğü vakalar yakından takip edilmeli, hastalığın seyri mutlaka hekim tarafından izlenmeli, C vitamini için de bol bol meyve ve sebze yedirilmeli.“

İshal Çocuğa Ne Yedirmeli

Özellikle 0-2 yaş grubundaki çocuklarda sık görülen ishal, hızlı sıvı kaybı nedeniyle ölümlere sebep olabiliyor.

İshal olan çocuklara şekerli gıdalar az verilmeli.
Katı gıdaları alabilen çocuklara verilecek pirinç suyunda bulunan amino asitler, bağırsaklarda hasarın düzelmesini hızlandırmaktadır. Patates, haşlanıp verildiğinde bileşimindeki nişastanın su tutucu özelliğinden dolayı ishalli hastalara faydalıdır. Yoğurt ile karıştırılması çok daha iyi sonuç vermektedir. Şeftali ve elmada bulunan pektin, bağırsak hareketlerini yavaşlatmaktadır

İshalli Bebekte Beslenme

İshal olan bebeklerde genellikle kusma da görülür. Kusma ve is­hal nedeniyle su ve tuz kaybeden bebek yorgun düşer ve halsizleşir. Bu yüzden çoğunlukla beslenmeyi reddeder. Böylesi bir durumda eczanelerde bulunan tuz-şeker karışımı elektrolit çözeltilerden kullanmanız faydalı olabilir.Kullanılan bu çözeltilerin tatları bebeklerin pek hoşuna gitmediği için mide bulantısına ve ardından tekrar kusmalara neden olabilir. Bu nedenle çözeltinin 2-3 dakikada bir 1-2 tatlı kaşığı verilmesi gerekiyor.

Bu dönemde bebeğin beslenmesindeki ana kural su ve tuz kaybı­nın yerine konması. Bu kaybı önle­mek için ishal döneminde bebeğinize bol miktarda su içirmelisiniz.
Ancak bu yeterli gelmeyebilir. Böyle zamanlarda çay ikinci alternatif olarak görülse de idrarla sıvı kaybını artırdığı için bebeğe çay içirmek pek uygun bulunmuyor.
Hazır meyve suları, gazoz ve kolalı içeceklerse çok şekerli olduklarından ishali artırabiliyor.

Anne sütü alan bebeklerde emzirmenin sürdürülmesi ve sıklığının artırılması en büyük yararı sağlıyor. Anne sütünün yanı sıra karışık ya da mamayla da beslenen 4-6 aylıktan küçük bebek­lerde 1-2 gün süre ile mama veya yarı yarıya sulandırılmış ayran ek olarak veya tek başına verilebilir. Bir diğer önemli nokta da öğünlerin sık aralıklarla ve bebeği zorlanmadan yapılması.
Anne sütü almayan 4-6 aylıktan büyük bebeklere enerji açısından zengin, protein içeren, posasız, yu­muşak besinler taze hazırlanarak verilebilir, içine ekmek doğranmış ayran veya yoğurt ilave edilmiş sulu pirinç lapası, elma, muz püresi de yedirilebilir. Ayrıca öğün aralarında da bol bol su içirmek ihmal edilmemeli.
Bebeğiniz katı gıdalarla beslenmeye geçmişse, pirinç lapası, kuru ekmek, patates ve muz püresi gibi nişastalı yiyecekler verin.
korunma

  • Temiz olduğuna inandığınız suları içirin. Eğer su konusunda emin değilse­niz, suyu en az 10 dakika kaynatın ve oda sıcaklığına geldikten sonra içirin.
  • Bebeğinizin sildiğiniz ya da banyo ettirdiğiniz suların temiz olup olmadığı­na dikkat edin. Eğer emin değilseniz, suyu en az 10 dakika kaynatın ve ılıdıktan sonra kullanın.
  • Çocuğunuza yalnızca pastörize süt ve şişelenmiş meyve suyu verin.Ya da, normal sütü kaynama noktasına geldikten sonra 5-10 dakika daha kaynatın ve soğuduktan sonra içirin.
  • Taze meyve ve sebzeleri yıkamadan yedirmeyin.
  • Et, balık ve deniz ürünlerini iyice pişirin.
  • Peynir, yoğurt, dondurma gibi ürünlerin pastörize sütten yapıldığına emin olun.
  • Sokaktan yiyecek almamaya dikkat edin.
  • Yemek yemeden önce ve tuvaletten çıktıktan sonra ellerini yıkamasına özen gösterin.
  • Kendiniz tuvaletten çıktıktan sonra ve bebeğinizin altını değiştirdikten sonra ellerinizi iyice yıkayın.

Tedavi
Tedavinin esası, kusma ve ishal yoluyla kaybedilen sıvı ve tuzların, ağız yoluyla hastaya verilmesidir. Ağız yoluyla gerektiği kadar sıvı verilemiyorsa, o zaman damar yoluyla aynı tedavi verilir. Bu ise çocuklarda, hastaneye yatma anlamına gelir.

Çocukluk döneminde ishal kesici ilaçların kullanılması doğru değildir.Çünkü bu ilaçların bebeklerde kullanımı bağırsakların çalışmasını engelleyerek ishali durdurabiliyor. Bu durum bağırsaklardaki sıvıları durgunlaştırarak enfeksiyona yol açan bak­teri ve virüslerin kana karışmasına neden olur. Kana karışan bakteri ve virüsler çok daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebek İshalinde Ne Yedirilmeli İçin Yorum Yap