Bebeklerde Kemik Gelişimi

Bebeklerde Kemik Gelişimi Çocuklarda Kemik - Bu makaledeki notlar: çocuklarda kemik gelişimi bebeklerde kemik gelişimi..

Çocuklarda Kemik Gelişimi..

Çocuklarda Kemik Gelişimi..

Çocukların sağlıklı gelişiminde, aldıkları kalsiyum miktarı kadar kalsiyumun emilimi de çok önemlidir. Lizin, 2-12 yaş çocuklarda kalsiyum emilimini artırır, kemik oluşumunu hızlandırmaya yardımcı olur.

Gelişimini tamamlamış bir insan iskeletinde 206 kemik vardır, oysa bir bebeğin iskeletinde kemik sayısı 300’den fazladır. Çocuklar büyüdükçe bazı kemikler birleşerek daha büyük kemikler oluşturur. Çocuğun sağlıklı gelişimi ve kemiklerinin güçlenmesi için lizin büyük önem taşımaktadır.

Peki lizin nedir?

Lizin, proteinlerin yapı taşları olan aminoasitlerden biridir. Amino asitler hücreleri yapılandırırlar, dokuları onarırlar, enzimlerin oluşturulmasından sorumludurlar ve de ruh sağlığımızda temel bir rol oynarlar.

Uygun bir protein sentezi elde edebilmek için, vücudumuzda bütün amino asitlerin aynı zamanda ve doğru miktarda bulunmaları mutlaka gereklidir. Bu temel amino asitlerden biri olan Lizin; vücutta kalsiyum emilimini artırmada ve kalsiyumun kullanımında rol oynar. Bütün proteinlerin esansiyel yapı bloğu olarak çocuklarda büyüme ve kemik gelişimi için gereklidir.

Lizin’i vücudumuz üretebilir mi?

Lizin, vücudumuz tarafından sentezlenemediği için dışarıdan besinler yolu ile alınmalıdır. Yumurta, süt ürünleri, baklagiller ve tahıllar başlıca lizin kaynaklarıdır.

Lizin;

Gün içerisinde besinler yolu ile alınan kalsiyumun emilimini ve depolanmasını artırarak sağlıklı kemik oluşumunu destekler.

Kas gelişimini destekler.

Hücre yenilenmesini hızlandırır.

Beslenmesi yetersiz bireylerde metabolizma dengesini destekleyerek iştahı yerine getirir.

Lizin sayesinde çocuklar kalsiyumdan daha fazla faydalanır, daha sağlıklı büyürler.

www.lizinnedir.com

Kemik Gelişimi İçin Gerekli Mineraller Nelerdir?

kemik salığı için gerekli olan minerelleri bulamıyorum söylermisiniz

Çocuklarda Boy Ve Kilo Gelişimi

Sağlıklı çocuk kontrollerinde, bebeğinizin aşı günü geldiğinde veya ne nedenle olursa çocuk doktoruyla görüştüğünüzde, bebeğinizin / çocuğunuzun kilo ve boyu ölçülecek ve size yaşıtlarına göre kilo ve boyunun nerede olduğu ( kaç persentilde olduğu) söylenecektir. Zaten, bu anne baba olarak sizin de en merak ettiğiniz konulardan biridir. Anne babalar, ellerinde olmadan çocuklarını yaşıtlarıyla kıyaslar, daha zayıf veya kısa gördüklerinde üzülür, çocuğun normal büyüyüp büyümediğinden endişe ederler. Peki, o zaman bu persentiller, büyüme çizelgeleri ne anlama gelmektedir? Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocukların kilo ve boy dağılımını gösterir. Örneğin; eğer 3 yaşındaki kızınız kiloda 25 persentildeyse, kilosu o yaştaki kız çocuklarının % 25′iyle aynı veya daha fazla , % 75 ‘inden ise daha azdır. Aslında tek bir değer, pek de anlamlı değildir. Çocuk doktorunuz, çocuğun büyümesini zaman içindeki değişimiyle değerlendirecek, kendi normallerinden sapmalar olursa bunun sebebini araştıracaktır. Yoksa bütün çocukların birbiriyle aynı boy veya kiloda olmasını beklemek doğru değildir. Çocuklarınızın gelişinde size yardımcı olacak tabloyu aşağıda sunuyoruz.

Kemik Gelişimini Engelleyen Durumlar

İki yıldır devam eden araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Pediatrik Endokrinoloji Anabilim Dalı’nda, Trabzon’da yaşayan 11-18 yaş grupları arasında çocuklarda D vitamini eksikliğinin açtığı rahatsızlıklar araştırılıyor.

İki yıldır devam eden araştırmada Trabzon il merkezi ve ilçelerinde toplam 620 öğrenci üzerinde inceleme yapıldı. Araştırma için alınan kan örnekleri KTÜ Tıp Fakültesinde değerlendiriliyor. Fakültede değerlendirme sonucunda tedavi olmasına gerek duyulan öğrencilere fakültede ücretsiz tedavi hizmeti veriliyor.

Araştırmayı yapan Dr. Beril Dilber ve Dr. Sevim Türkday, “Bölgemizde güneş ışığı yıl düzeyinde yetersiz. 11-18 yaş grubunun loş ışık alan internet kafelerde veya evlerindeki bilgisayar ortamında zaman geçirmeleri dengesiz ve yetersiz beslenme, spor yapmama gibi nedenler kemik gelişimini engellemekte ve zaman içinde de kemik erimesine neden olmaktadır. Amacımız gençlerin bilinçlendirilmesi erken teşhis ve gereken tedaviyi uygulamak. Vakfıkebir Lisesi’nde yaptığımız çalışmalarda desteğini ve duyarlılığını gördüğümüz Okul Müdürü Mustafa Balaban’a idarecilere, okul rehberlik servisine teşekkür ederiz.” açıklamasını yaptı.

Çocuklarda Zeka Gelişimi

Çocuklarda Zeka GelişimiBİLİŞ:Cognition,
BİLİŞSEL: Cognitive
BİLİŞ: Çevremizi anlamayı, tanımayı ve öğrenmeyi içeren tüm zihinsel süreçleri kapsar… Zeka, algılama, kavram oluşturma, dil edinme, hatırlama, sembolleştirme, kategorize düşünce, problem çözme ve üretme gibi zihinsel aktiviteleri içerir.
Piaget e göre bilişsel gelişim refleks düzeydeki tepkilerden olgun insanın tepkilerine ulaşıncaya kadar 4 dönemden geçer.
1-Duyu-hareketsensory motordönemi: 0-2yaş
2-İşlem öncesi preoperational stage dönem: 2-6/7 yaş
3-Somut işlemsel concrete operational dönem: 6/7-11/12 yaş-
4-Soyut işlemsel formal operational dönem: 11/12 ve sonrası
MOTOR DEVİNİMSELGELİŞİM
Motor gelişimi üç genel kurala göre gerçekleşir.
1. Sephalokaudal gelişim baştan ayağa doğru gelişim
2. Proksimodistal gelişim Merkezden dışa doğru gelişim
3. Bütünden özel hareket gelişimine geçiş

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerde Kemik Gelişimi İçin Yorum Yap