Bebeklerde Oksuruk

Bebeklerde Oksuruk Bebeklerde Öksürük Ve Burun Akıntısı - Bu makaledeki notlar: bebeklerde öksürük bebeklerde oksuruk bebeklerde öksürük..

Bebeklerde Öksürük

bebeğim 9 aylık, öksürüğü yeni geçmişti, şimdi tekrarladı. üç gündür burun akıntısı, kuru öksürük, gece öksürük ile uyanma. şuanda balgamlı öksürüğü var. doktora gitmek gerekir mi? nekadar sürede geçer? bol sıvı içiriyorum. öksürüğün bebeğimi harap etmesinden bıkmış durumdayım.

Bebeklerde Öksürük Nedenleri

Bebekler, bir çok nedenden ötürü öksürebilirler.

Soğuk algınlığı bunlar arasında en yaygın olanıdır; ama onlar Boğmaca, Alerjiler, Teneffüs edilmiş zararlı maddeler ve burun / sinüs enfeksiyonu ile Tüberküloz gibi nedenlerle de öksürük nöbeti geçirebilirler. Ancak genel manada öksürüğü bir düşman değil, dost olarak almak en iyisidir.

Ciğerleri koruyan, gizli salgıları temizleyen öksürme eylemi, birçok enfeksiyondan kurtulmaya da bire birdir.

Bu anlamda öksürük bize, bedenimizin birşeylerle meşgul olduğu mesajını da aktarır. Eğer öksürük, yaygın bir soğuk algınlığından kaynaklanmışsa, ya da uyku bölünmelerine neden oluyor, veya art arda farklı içecekleri tüketmekle ilgiliyse, belki onu durdurmaya çalışmak faydalı da olabilir.

Yalnız bu noktada saat başı süren öksürük ve soğuk algınlığına bağlı sıkıntıların tedavisinin altı yaşın altındaki çocuklara uygulanması pek tavsiye olunmaz.

Ciddi ve kontrollü kimi araştırmalar, pek az orandaki çocukların bu uygulamalardan yarar sağlayabileceğini bile garanti edememektedir. Evet, bir çok çocuk burun tıkanıklığını giderici ilaçları, anti-histamini veya kimyasal öksürük azaltıcıları aldıklarında öksürük ve soğuk algınlıkları iyileşme belirtileri gösterebilmektedir.

Ama ortalama bakışla, bu ilaçların çoğu olmazsa da, aynı psikolojik etkiyi ‘olmayan ilaçları’ / plaseboları çocuklara vererek de elde edebilirsiniz. Bu koşullar altında öksürük devam edecek olursa, doktorla temas kurmanız gerekebilir. Zira yaygın bir soğuk algınlığından ötesi, bebeğinizin öksürüğünün nedeni olabilir.

alıntı

Çocuklarda Öksürük Tedavisi

Çocuklarda Öksürük Tedavisi
bebeklerde öksürük – çocuklarda balgamlı öksürük – çocuklarda kronik öksürük – öksürüğü kesmek – soğuk algınlığı öksürük – çocuklarda kuru öksürük

Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler:

Vişne, Gül, Sırça otu, Semiz otu, Papatya, Nane, Bal

Hazırlanış Şekli:

* Çekirdekleri alınmış vişne dövülerek ezilir. Elde edilen posaya gül suyu ve bal ilave edilerek şurup kıvamına gelinceye kadar karıştırılır, hazıryanan bu şuruptan hastalık süresince aç karına bir çorba kaşığı içirtilir.

* Sırça otu ve nane birlikte demlenir. Süzüldükten sonra iki saat süre ile dinlendirilir. Hazırlanan bu karışım şurup kıvamına gelinceye kadar bal ile tatlandırılarak karıştırılır. Hastalık süresince şuruptan günde üç çorba kaşığı içilir.

* Semiz otu haşlandıktan sonra süzülür. Elde edilen sıvı şurup kıvamına gelinceye kadar gül suyu ve bal ile karıştırılır. Tedavi süresince bu şuruptan yemekten önce iki çorba kaşığı içilir.

* Papatya on dakika süre ile sıcak suda demlenir. Süzülerek elde edilen sıvıya bal ilave edilerek şurup kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Hastalık süresince hazırlanan bu şuruptan üç çorba kaşığı içilir.

alıntı

Çocuklarda Geçmeyen Öksürüğün Nedenleri

Çocuklarda Geçmeyen Öksürüğün Nedenleri

Çocuklarda geçmeyen öksürüğün nedenleri
Bugün önce, çocuğunun rahatsızlığından hayli dertli bir okurumun e-postasını özetleyerek vermek istiyorum. Bu mektubu yayınlamamın sebebi, çok sık buna benzer mektuplar almam ve muayenehanemde neredeyse her gün bu tür hastalar görmem:

“Hocam selamlar ve saygılar sunarım. Benim 9 yaşında bir oğlum var. Sık sık bronşit oluyor ve akciğer enfeksiyonu geçiyor. Önce bir Tıp Merkezine götürdük. Balgamında tüberküloz mikrobu çıkmadığı halde PPD 14 mm olduğu için tüberküloz tanısı konuldu ve çocuğa 9 ay boyunca tüberküloz ilaçları kullandırıldı. Çocuğun şikayetleri geçmedi, o zamanlar 2 yaşında idi. Bizi başka bir yere de sevk etmediler. Biz de özel doktorları gezdik. Herkes bir şey söyledi. Kimi uzamış akciğer enfeksiyonu, kimisi geçirilmiş tüberküloz, kimisi sinüzit dedi.

Ben en son bir üniversite hastanesinin göğüs polikliniğine götürdüm, orada tetkikleri yapıldı. Ciğerleri çok temiz çıktı. Gene tüberküloz mikrobu arandı, üreme olmadı. PPD normal çıktı. Astım ve alerji konsültasyonu istediler. Koluna ilaç damlatarak alerji testi yaptılar ve alerjisi olmadığı söylendi. Solunum fonksiyon testi yaptılar, o da normal çıktı. Tekrar göğüs polikliniğine döndük. Reflüden şüphelendiler, gastroya gönderdiler. Asit ölçümü yapıldı ve reflü de çıkmadı ve biz yine göğüse döndük. Tekrar bizi alerji ve astım polikliniğine gönderdiler ve orada solunum fonksiyon testlerinden sonra astım olduğunu söylediler. Oysa ki bir ay önce astım olmadığı yönünde bilgi vermişlerdi. Bunu kendilerine anlattım. O zaman gözden kaçmış olabilir dediler ve bize iki tane ilaç verdiler. Bunları şubat ayına kadar kullanıp tekrar gideceğiz kontrole ve bunları kullanırken çocuk yine hastalandı, ama bu sefer o kadar ağırlaşmadı.

Şaşırmış durumdayız. Bize yardım ve yönlendirmelerinizi bekler saygılar sunarım” Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, Mynet okurları için yazdı.

GECE GELEN ÖKSÜRÜK

Bu çocukların başlıca şikayeti aylardan beri devam eden ve bir türlü geçmeyen öksürük. Öksürük geceleri daha fazla oluyor ve çocuğu uykusundan uyandırabiliyor. Koşmak, gülmek… öksürüğü tetikleyebiliyor. Hastaların çoğunda bu şiddetli öksürüğe karşılık hiç balgam olmuyor, ama bazılarında, az miktarda zor çıkan, yapışkan, köpük niteliğinde balgama rastlanabiliyor.

Hastalığın bir özelliği çocuğun gece yatar yatmaz boyundan ve saç diplerinden terlemesi. Bunun dışında çocuğun ne ateşi oluyor, ne halsizliği, ne de iştahsızlığı. Astımlılardaki gibi hırıltı ve nefes darlığı da görülmüyor.

Bu çocukların kullanmadığı öksürük şurubu, antibiyotik… kalmamış oluyor, içlerinde verem tedavisi görenlerin sayısı da az değil.

Ellerinden birkaç akciğer ve sinüs röntgeni mutlaka oluyor. Hatta akciğer tomografisi olanların sayısı da az değil. Bunlara okuyucumuzun çocuğunda da olduğu gibi, yapılmadık tahlil de kalmamış oluyor. Alerji testleri, solunum testleri, reflü incelemeleri, kan tahlilleri… Geçmeyen öksürük nedeniyle bronkoskopi yapılan çocuklar bile var.

İSTANBUL BRONŞİTİ

Çocuklarda böyle uzun süre devam eden ve her türlü tedaviye direnç gösteren öksürüğe neden olabilecek hastalıkların başında, benim “İstanbul Bronşiti” ismini verdiğim bir hastalık geliyor.

Bebekte Aşırı Öksürük Ve Nefes Tıkanıklığının Nedeni Nedir?

bebeğim gece tıkanmış bi şekilde öksürükle uyanıyor ve bikere nefes alamadığını farkettim öksürmeye çalışıyor fakat tıkanık olduğu için öksüremiyor kuscak gibi oluyor ve kusamıyor nefesi tamamen kesilcek diye korktum kusturmaya çalıştım olmadı bu şekilde tıkandığı zaman o anda ne yapmamız lazım rahatlatabilmek için

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerde Oksuruk İçin Yorum Yap