Bebeklere Tuz

Bebeklere Tuz Bebeklerde Tuz - Bu makaledeki notlar: bebeklerde tuz kullanımı bebeklere tuz bebeklerde..

Bebeklerde Tuz Alımı

Bebeklerde Tuz Alımı
Bebekler, hepimiz gibi bir miktar tuza ihtiyaç duyarlar. Fakat yine hepimiz gibi çok fazla tuza da gereksinim duymazlar. Gerçekte, böbrekler yüksek miktarlarda sodyumla başa çıkamaz ki doğa da kesinlikle bu sebepten dolayı anne sütünü çok düşük bir sodyum oranıyla yaratmıştır. (İnek sütündeki bardak başına 120 miligrama kıyasla bardak başına sadece 5 miligram sodyum). Çok fazla tuzun özellikle hipertansiyon öyküsü olan ailelerde, ergenlikte yüksek kan basıncı seviyesine yol açması bilinen bir gerçektir. Çalışmalar, bebeklerin tuzlu şeyleri kendiliğinden seçmediklerini fakat olağan bir tercihin yüksek sodyumlu bir diyetle beslendiklerinde gelişebileceğini ki bu tercihin de ilerideki hayatları için ölümcül olabileceğini göstermiştir. Artan kanıtlara yanıt olarak, sodyum fazlalığı bebekler için iyi değildir ve bebek besini üreticilerinin bir kısmı tariflerindeki tuzu azaltmışlardır. Bebeklerinin besinlerini kendileri hazırlayan anneler de aynısını yapmalıdır. Bezelyelerin ya da pürelerin yalnız siz böyle sevmediğiniz için üzerlerine tuz serpilmeksizin çocuğunuzun da hoşuna gitmeyeceğini sanmayın. Ona yiyecekleri tuzla karıştırmadan tatması için bir şans verin. Böylece bütün hayatı boyunca sahip olacağı doğal bir yiyecek lezzeti geliştirmiş olur.

0-1 Yaş Sağlıklı Bebek Beslenmesi

0-1 Yaş Sağlıklı Bebek Beslenmesi
Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bebek beslenmesinde 1 yaşına kadar tuz,baharat ve salça içeren yetişkin yemekleri verilmemelidir. Bebeğinize vereceğiniz her besin ona özel hazırlanmış olmalıdır.
Fazla tuz, bebeğinizin henüz gelişmemiş böbreklerine çok fazla yük oluşturacağından zararlıdır. Ayrıca, büyüdükleri zaman damak tadlarının tuzludan yana olmasına neden olur; bu ise ilerleyen yıllarda yüksek tansiyon riskini artırabilir.

Bebeğinize çok fazla şeker vermekten kaçınmanız önemlidir. İlave şeker içeren gıda ve içeceklerin bazılarında yeterince kalori olmakla birlikte besin değerleri daha düşüktür. Yani bu tür gıdaları yalnızca arada bir vermeyi deneyebilirsiniz. Şekerli gıda ve içecekler, özellikle bebeğiniz bunları yemek aralarında alıyorsa, diş çürümesine sebep olabilir.

Tuz ve şeker gibi maddelerin sınırlı oranda tüketilmesi, beslenme dengesizliklerini ve bu dengesizlikler yüzünden ilerleyen yıllarda ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını önler.
Anne sütünün verilemediği durumlarda özellikle ilk bir yıl inek sütünün kullanılmaması gerektiği, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve tüm tıp otoritelerinin kabul ettiği bilimsel bir gerçektir.
İnek sütü kullanımı:
*Demir ve C vitamini bakımından yetersiz olduğu için barsaklarda gözle görülmeyen gizli kanamalara,demir eksikliği anemisine(kansızlığa) neden olur.
*Allerjik hastalıklara yakalanılma olasılığı yüksektir.
*Böbrek fonksiyonlarını ve su-elektrolit dengesini olumsuz etkiler
*Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini içermediği için bebeğin retina tabakası,beyin hücreleri ve doku hormonu gelişimini olumsuz etkiler.
*Düşük D vitamini içeriği nedeni ile normal bir kemik ve iskelet gelişimi sağlayamaz.
Bebek beslenmesinde 1 yaşına kadar verilmemesi gereken besinler şunlardır:Soğan, patlıcan, bakla, inek sütü, çok şekerli gıdalar, pirinç unu ve nişasta ile yapılan su muhallebileri, çikolatalı tatlılar, bal, tuz, baharat, salça, kepek ekmeği,yumurta beyazı

Az Tuz Kalp Krizi Sebebi

Vücudunuzdaki tuz eksikliği kalp krizine yol açabilir…

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Akbaş, anne sütünden 3 kat fazla tuz içeren mamalarla beslenen bebeklerin tansiyonlarının normalden daha yüksek olarak ölçüldüğünü söyledi.

Annelerin bebeklerinin mamalarına kesinlikle tuz katmaması gerektiğini belirten Akbaş, Online Sağlık’a (Online Sağlık | Doktor ve Hastaları Buluşturan Türkiye’nin Sağlık Portalı) yaptığı açıklamada, çok sayıda hastalığın temelinin çocukluk ve gençlik yıllarında atıldığına dikkat çekti. Birçok insanın, tuzun sadece tansiyon hastalarına zararlı olduğunu sandığını ifade eden Dr. Murat Akbaş, yapılan araştırmaların bu maddenin her yaştan insana zarar verebildiğini ortaya koyduğunu anlattı.

Hollandalı bilim adamlarının 245 bebek üzerinde yaptıkları araştırmada, anne sütünden üç kat fazla tuz içeren mamalarla beslenen bebeklerin tansiyonlarının daha yüksek olarak ölçüldüğünü bildiren Akbaş, bebeklerdeki tansiyon yüksekliğinin ileriki yıllarda da devam ettiğini bildirdi. Günlük beslenmelerindeki tuz tüketimini önemli miktarda düşüren insanların, gelecek 10-15 yılda kalp-damar hastalıklarına yakalanma olasılığının yüzde 25 oranında azaldığını kaydeden Dr. Murat Akbaş, bu kişilerin kalp-damar hastalıklarından ölme riskinin de yüzde 20 düştüğünü belirtti.

İç hastalıkları uzmanı Dr. Akbaş, yemeklerin lezzetini arttırmak için tuz yerine maydanoz, nane, kekik, dereotu, rezene, fesleğen gibi bitkiler kullanılabileceğini dile getirdi.

GÜNLÜK 5 GRAM CİVARINDA TUZ İHTİYACI KARŞILAR

Tuzun insan sağlığına çeşitli şekillerde zarar verebildiğini, bu zararların başında da tansiyon hastalığının geldiğine dikkat çeken Dr. Akbaş, “Dünyada bugüne kadar tuzu hiç tanımayan ve kullanmayan 20 kadar topluluk bulunmuştur. Yemek pişirirken deniz suyu kullananlar dışında, bu topluluklarda yüksek tansiyon görülmez” diye konuştu.

Günlük tuz tüketiminin az miktarda azaltılmasının hastalık risklerine karşı büyük etkisinden bahsedildiğine dikkat çeken Akbaş, tüketilen tuzun dörtte üçünün zaten alınan gıdaların içinde bulunduğunu, günlük 5 gram tuz tüketimi hedefinin de, yediklerine dikkat etmeleri durumunda çoğu insan için ulaşılabilir olduğunu vurguladı.

Tuzun diğer zararlı etkileri arasında mide kanseri ve kalp yetmezliği oluşturma, böbrek hastalığını ve kemik erimesini şiddetlendirme gibi olumsuz etkilerini de sayan Akbaş, “Aslında yiyeceklerimizin hepsinde ve içme suyu da dahil içeceklerimizde doğal olarak tuz vardır. Ancak, bu miktardaki tuz sağlığa zarar vermez. Zarar, yiyecekler hazırlanırken ve tüketilirken içine katılan tuzdan kaynaklanıyor” dedi.

Bebeklerin anne sütü ile beslenmelerinin önemini de değinen Dr. Murat Akbaş, annelerin tat vermesi için mamaların içine kesinlikle tuz katmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

İHA

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklere Tuz İçin Yorum Yap