Bebeklerin Karnı Neden Guruldar

Bebeklerin Karnı Neden Guruldar İnsanın Karnında Gürüldama Olması - Bu makaledeki notlar: karnımız neden guruldar bebeklerin karnı neden..

Acıktığımızda Karnımız Neden Guruldar?

Mide, kaslı bir yapıya sahiptir ve sindirimde çok çeşitli görevleri vardır. Sürekli olarak kasılan, gevşeyen, hareket eden, çalkalanan ve sindiren bir organdır. Midemiz dolu olduğunda, tüm bu aktiviteler normal ilerleyişini sürdürür. Ancak midemiz boş olduğunda da kasılmalar devam eder. Bu kasılma hareketleri devam ederken, mide duvarlarının birbirine sürtünmesi sonucunda da, “karın guruldaması” dediğimiz sesi duyarız. Bu bize, yemek yeme vaktinin geldiğini hatırlatan bir sinyaldir. Ancak uzun bir süre aç kaldığımızda, kas hareketleri azalır. Bunun nedeni, vücudun açlık fazına girmesi ve sindirilmiş besinler yerine depo yağların kullanılmaya başlamasıdır.

Karnımızın guruldamasının diğer bir nedeni ise, midemiz boş olduğunda içine dolan havadır. Midenin hareketleri ile, içinde bulunan hava kabarcıklarının da ileri-geri hareket etmesi sonucunda, guruldama sesi ortaya çıkar.

Deniz Candaş

Karın Neden Guruldar

Mide guruldaması sanıldığı gibi değil farklı bir olayın meydana gelmesi ile insanların vücutlarında meydana gelen fizyolojik bir olaydır.

Bu olay kişiler tarafından insanların açlık anlarında ortaya çıktığı sanılmakta ve bu dönemlerde insanların bir şeyler yemesi gerektiği inancına hakim olmaktadır. Bu bilgi ve ınanış tamamen yanlış olmasa da tam olarak doğru bilgiyi bizlere ulaştırmamaktadır.

İnsanlar yemeklerini yedikten sonra sindirim devresi ağız da, midede ve ince bağırsakta devam etmektedir. Bu sindirim esnasında ince bağırsağa gelen yediğimi yiyecekler sindirime uğrarlar.

Sindirim sırasında özellikler daha sıvı olan maddelerin taşıdıkları gazlar ince bağırsaktan dışarıya doğru çıkmak isteyeceklerdir. Dışarı çıkma esnasında eğer midede bir faaliyet varsa bunu duymamız mümkün olmayacaktır.

Daha henüz mide içindeki maddeler yerini korudukları için gazın sesinin duyulması mümkün değildir. Fakat sindirim sırasında mide de başka sindirilecek madde yoksa ince bağırsaklardan mideye gelen bu gazlar boşlukta olacakları için bir ses çıkaracak ve mide guruldaması gerçekleşmiş olacaktır.

Bu guruldama esnasında ise çıkan ses insanlar tarafından fark edilebilecek bir düzeye ulaşmaktadır. Ses insanlar tarafından acıktığımız için midemizden gelen bir uyarı şeklinde yorumlanır.

Midenin boş olması insanların acıkması veya acıkma isteğinin ortaya çıkmasına neden olmamaktadır. Fakat bu durumda psikolojik olarak olaya yaklaşan kişiler acıktığını varsaymakta ve herhangi bir şekilde yeme içme işlemine başlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerin Karnı Neden Guruldar İçin Yorum Yap