Beyin Jimnastiği Soruları Ve Cevapları

Beyin Jimnastiği Soruları Ve Cevapları Beyin Jimnastikleri - Bu makaledeki notlar: beyin jimnastiği beyin jimnastiği soruları ve..

Biraz Beyin Jimnastiği

Arkadaşlar sorum şu:

Elinizde
1 Adet 10 litrelik kova
1 Adet 7 Litrelik Kova
1 Adet 3 litrelik kova var

10 litrelik kovada tam 10 litre su var.
Elinizde bulunan kovalardan başka herhangi bir ölçü aleti kullanmadan 10 litrelik kovadaki suyu, 7 ve 10 litrelik kovalara 5 er litre dağıtmanızı istiyorum.

Bakalım kimler yapabilecek. Sadece biraz kafa yoruyorsunuz. Ben bundan kola kazanmıştım. Hadi kolay gelsin

Çok Güzel Bir Beyin Jimnastiği.

1. Aşağıdaki linki tıklayın.

2. ‘start’ a basın.

3. 3- 2- 1′ in gelmesini (geri sayımı) bekleyin.

4. Ekranda rakamların yerlerini ezberleyin ve en
küçükten başlayarak en büyüğe doğru
yuvarlakları tıklayın.

5. Oyunun sonunda, beyninizin kaç yaşında olduğunu
bilgisayar size söyleyecek.

http://flashfabrica.com/f_learning/brain/brain.html

Beyin Jimnastiği

iki katlı bir evin üst katının aydınlatılmasında 3 adet ampul kullanılmış ve bu 3 ampulun açma kapama anahtarları 3 ü de ayrı ayrı açılıp kapatılabilecek şekilde alt kata konulmuştur. üst kata sadece 1 defa çıkıp inerek hangi ampulun hangi anahtardan açılıp kapandığını bulabilirmisiniz

Bebeklerde Beyin Jimnastiği

Bebeklerde Beyin jimnastiği
Bebeklerde Eğitim – Bebek jimnastiği – Bebek Gelişimi Ve Bebek Bakımı

Bebekler bir şey anlamaz diye düşünmeyin. Doğduğu günden itibaren bebek her gün yeni şeyler öğrenir. Yeni kişiler ve nesneler tanır. Sesleri ayırt eder. Kendisi tekrarlar yapar. Bebeğiniz öğrenmeye öncelikle kendi vücudunu tanımakla başlar. Ellerine, ayaklarına bakar, dokunur, ağzına götürür. İlk aylarda anneyi ve annenin memesini kendi vücudunun bir parçası olarak algılar. Ayrımı yavaş yavaş yapmaya başlar. Çocuğunuzun ilk aylarını önemseyin. Onun gelişim potansiyelini araştırmasında yardımcı olun.

Bebeklerde Eğitim Bebek jimnastiği

0-6 aylık bebeklerle neler yapabilirsiniz:

Bebeğin dış dünyayla olan ilgisini geliştirin. Duyularını keşfetmesini sağlayın. Ufak bir ayna ile ışık oyunları yapabilirsiniz. Işığı fark ediyor mu? Işığı takip ediyor mu? Önce göz takibi, sonra başıyla izleyebiliyor mu? Işığı her izlemesinde mutlu olduğunuzu, sevindiğinizi ona anlatın. Bebek masajı yaparak onun kendine güveninin gelişmesini, kendini emniyette hissetmesini ve başkalarıyla duygusal bağlar kurmasını sağlayın. Böylece bebeğinizin nelerden hoşlandığını bilir ve onu daha iyi tanırsınız. Ağladığında sizin bildiğiniz hoşlandığı davranışları yaparak onu susturabilir ve eğlendirebilirsiniz. Göz teması kurarak yapılan masaj çok değerli olacaktır. Siz masaj yaparken hem ona dokunarak vücudunu doyururken hem de göz teması (kontağı) kurarak ruhunu da doyurmuş olursunuz.

6-12 aylık bebeklerle neler yapabilirsiniz:

Bebeğiniz sizinle birlikte oyunlar oynayarak sebep sonuç ilişkilerini kavrayacaktır. Bebeğinizin yaratıcılığını arttırıcı yeni girişimlerde bulunmasını destekleyerek onun öğrenmesini ve beceriler geliştirmesini sağlayabilirsiniz. Farkındalık yaratma, keşfetmesini sağlamak çok önemlidir. Bu konuda sık ve tekrarlayıcı uygulamalar yapmak öğrenmenin ve duygusal doyumun artmasını sağlayacaktır.

Sosyal farkındalık yaratmak ve beyin gelişimini hızlandırmak için müzik ve dansla yapılan aktiviteler yapabilirsiniz. Ona bir oyuncak gösterin ve bu oyuncağı saklayın, onun bulmasını sağlayın. Her defasında oyuncağı farklı bir yere saklayın ve bulduğunda sevindiğinizi bildirin. Alkışlayın, sevinç çığlıkları atın ve aferin deyin. Bu oyuncağı işin başında hep aynı yere saklayın. Bulmasını sağlayın, bulunca olumlu tezahürat yapın. Daha sonra oyuncağı sakladığınız yeri ondan biraz daha uzaklaştırın ve nereye kadar oyuncakla ilgisinin kaybolmadan devam edebileceğini fark edin. Oyuncağın adını söyleyin. Sakladığınız oyuncak herhangi bir bebek, emzik veya onun battaniyesi olabilir. Önceden tanıdığı sevdiği, aşina olduğu bir materyal olmalıdır. Daha sonrasında sesli oyuncaklar da kullanabilirsiniz. Çıngırak, diş kaşıyıcı gibi yuvarlanan, canlı renkleri olan bir top, araba veya onun ayısı, kuzusu olabilir. Sakladığınız mesafe yaş ilerledikçe artacaktır.

Belli bir aydan itibaren oyuncağın sadece sesini duymasının sağlanmasıyla araması mümkün olacaktır. Belli bir yaşta da siz ona oyuncağın ismini söyleyerek saklayabilirsiniz. Oyuncağı bulacak, size getirecek ve sizin sevinmenizi isteyecektir. Bütün bunlar onun öğrenme sürecini tetikleyecek, harekete geçirecektir. Bu karşılıklı oyunları yaparken mimikleriniz çok önemlidir. Teşvik edici, isteyici, onaylayıcı olmalısınız. Tekrarlardan kaçınmayın. Tekrarlar pekiştirici olacaktır. Bebekler böyle pozitif iletişimi içeren keyifli oyunlardan sıkılmazlar. Bu aylarda müziğin ve dansın etkisi çok önemlidir.

12-16 aylık bebeklerle ne tür oyunlar oynayabilirsiniz:

Artık ikili olarak oyunlar kurabilirsiniz. Bebeğiniz ile birlikte oyun alanındaki oyuncakları, aletleri bu aylarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Topu tut ve at oyunu en sevdikleri oyundur. Saatlerce hiç bıkmadan usanmadan oynayabilecekleri bir oyundur. Artık o sizin bulmanınız için oyuncaklarını saklayabilir. Siz oyuncağı bulun ve sevinin. Ama hemen bulmayın, bir süre arayın. Arama süresinii bebeğinizin beklentisine göre ayarlayın. İpin ucundaki bir oyuncağı çekip sürüklemek, yürütmek onun bu aylarda çok hoşuna gidecektir. İpinden tutup çekilebilen tekerlekli arabalar veya hayvanlar bu yaşta seçilmesi gereken oyuncaklardandır. Örneğin yürürken başını veya kuyruğunu sallayan bir köpek çok heyecan verici olabilir.

Bebekler oynadıkça istedikleri, hissettikleri ve düşündükleri şeyleri ifade edebilme becerisi kazanırlar, sosyalleşirler. Siz onun her defasında yeni bir denge, koordinasyon duygusu geliştirmesini izlersiniz. Bu aylarda bebeğiniz artık diğer bebeklerle ve çocuklarla birlikte oyunlar oynamaya başlar. Tam anlamıyla oyuncaklarını paylaşmasa da onları verip alabilir. Bu aylarda yanına gelen çocukları fark eder ve sevinç tepkisi gösterir. Çocuk gidecekken gitmesin diye ağlar. Ondan kesinlikle oyuncaklarını vermesini veya paylaşmasını istemeyin. Birlikte oyun, evcilik, öğretmencilik 3 yaşında devreye girecektir, Bu konuda aceleci olmayınız.

16-24 aylarda bebeklerle nasıl oyunlar oynayabilirsiniz:

Bu 1-2 yaş aralığıdır. Bu dönemde bilişsel, fiziksel ve sosyal gelişim hızlı olarak devam etmektedir. Fiziksel hareket bu dönemde tam anlamıyla devreye girmiştir. Takla atma, koşma, zıplama rahattır. Artık düşme korkusu tamamıyla kaybolmuştur. Artık konuşma ve kelime haznesinin zenginleşmesi için sözlü oyunlar oynamalısınız. İstenilen komutu almak ve uygulamak, zorlukları başarmak, yaptığını size göstermekten zevk almak artık istenilen yaklaşımlardır. Bu dönem ona pek çok şey öğretebildiğiniz bir dönemdir. Sizi taklit eder. Hızlı öğrenir. Sesli onaylanmak ister. Çiş alışkanlığı kazandırma da bu aylarda olacaktır. Onunla artık saklambaç gibi oyunlar oynayabilirsiniz.

Bu dönem karıştırıcılık, meraklılık dönemidir. Her şeyi, her yeri karıştırmak ister. Eline almak, tutmak, bakmak ister. Pek çok şeyi atar. Sesini dinlerler, bu bir öğrenme sürecidir. Sakın bu dönemde sizi kızdırdığını düşünmeyin. Oyuncaklarını bırakıp çatal, kaşıklarla oynamayı seçebilir. Dönem inatçılık dönemidir. Bazen inat eder, kendi söylediklerinin ve isteklerinin kabul edilmesini ister. Bu durum sizi paniğe sokmamalıdır. Oyun konusunda hiç itiraz etmez. Gerekli olan fazla oyuncak değil, yaşına uygun olan oyuncaklardır.

Anne-bebek jimnastiği

Bebeklik döneminde bebekler gaz sorunu yaşadıkları için onlara sık sık masaj yapmak, jimnastik yaptırmak uygun olmaktadır. Masajla jimnastiği birleştirebilirsiniz. Bu çalışmaları yaparken konuşun, göz teması kurun, ona güzel sözler söyleyin. Anne ile bebeğin iyi bir bağ kurması anlamına gelen bu tür çalışmalar bebeğin duygusal gelişimi ve kendine güveni açısından çok önemlidir. Yoga bazlı bir çalışmada hem bebek hem anne için dinlendirici ve canlandırıcı olacaktır.

Serbest oyun

Evinizin içinde bebeğiniz için minderlerden yükseltiler oluşturun. Oyuncaklar onun kaldırabileceği kadar hafif ve renkli olmalıdır. Tırmanma minderleri zevkli olabilir. Ona rahatlıkla yaralanmadan, bir yerini acıtma korkusu olmadan düşebileceği bir ortam yaratmalısınız. Eğer oyuncaklarıyla rahat rahat oynuyorsa onu kendi haline bırakabilirsiniz. Onunla konuşurken yüksek ses tonu kullanmamalısınız.

Bebeklerle resim

Bebeklerinizin resim yapması iki yaş civarında olur. Daha ufak yaşlarda da annenin yardımıyla el boyası gibi resim çalışmaları yapılabilir. Çocuğunuz resim yaparken onun adına renkleri seçmeyin. Onun seçtiği renkler size göre uygun değilse bile değiştirmeye çalışmayın. Kırmızı at, mavi adam gibi.

Müzik

Her bebek müzik duyunca sallanmaya, oynamaya, vücudunu oynatmaya başlar. Bebeklerde ritim duygusu önemlidir. Ritim, vuruş, tempo, melodi gibi müziğin temel kavramları bebeğe tanıştırılabilir.

Beyin Hakkında Gerçekler


Beyin Hakkında Gerçekler

Beyin Hakkına Gerçekler

İnsan beyninin ağırlığı ortalama 1.3 gram civarındadır.Beyniniz ölmeye başlamadan önce en fazla 4 ile 6 dakika arasında oksijensiz kalabilir. Beyninizde tam 100 milyar sinir hücresi bulunuyor.´İnsan beyninin yüzde 10´unu kullanıyor´ deyimi yanlıştır. Beynin her bölgesinin bir işlevi vardır.Her insan doğduğunda aynı sayıda beyin hücresine sahiptir. Bu sayı altı yaşında maksimum seviyeye ulaşır. Yeni doğmuş bir bebeğin beyni ilk bir yıl içerisinde 3 kat büyür (bebeklerin kafası bu nedenle çok büyüktür).Ceninin geliştirdiği ilk duyu dokunmadır. 8 hafta sonra dudak ve yanakları yardımıyla temas kurmaya başlar.Beyninizi sürekli çalıştırın çünkü beyinsel aktiviteler beyninizde yeni sinir hücrelerinin oluşmasını sağlarUyanıkken beyniniz 10 ile 23 watt enerji üretir (Bir ampulu aydınlatmaya yeter!)Her zaman pozitif düşünün. Araştırmalar doktorlara başvuranların yüzde 60´ının psikolojik nedenlerle doktora başvurduğunu ortaya koyuyorBeslenmenin beyne oldukça yararlı etkisi vardır. New York´ta yapılan bir araştırmada öğle yemeğinde yapay soslar ve takviyeler kullanmayanların IQ seviyelerinin diğerleine göre yüzde 14 daha yüksek olduğunu ortaya koydu.Beyin vücuduzdaki en yağlı organdır.Uyuduğunuz süre içinde beyniniz yarı paralize oluyor. Bu sürede beyniniz bir hormon salgılıyor. Bu hormon rüyalarınız sırasında tepki vermenizi engelilyorKoku yoluyla edindiğiniz bir hatıranız, beyninizde kurulan en duygusal bağlantıdır. Koku ile ilişkili (parfüm gibi) hatıraların daha güçlü duygusal bağlantıları vardır ve bu nedenle hafıza tetikleyicilerden çok daha kuvvetlidirler.Uykunuzu düzenleyin. Beyninizin en dinlendiği an uykuda oduğunuz anlardır.Başınız ağrıdığında beyniniz hiçbir acı hissetmez. Olay tamamen acı reseptörleriyle bağlantılıdırBeyin jimnastiği çok önemlidir, çünkü zihinsel aktiviteler tüm hayatınız boyunca yeni nöronlar üretmenizi sağlamaktadır.İnsanların ortalama yüzde 12´si rüyasını siyah beyaz görüyorBirşeyler hatırladığınız ve yeni düşünceler yarattığınız her an beyninizde yeni bağlantılar kuruyorsunuz Kendinizi gıdıkladığınızda gülmezsiniz, çünkü beyniniz bunu siziz yaptığınızı bilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Beyin Jimnastiği Soruları Ve Cevapları İçin Yorum Yap