Bilek Ağrısının Nedenleri

Bilek Ağrısının Nedenleri Bilek Ağrısı Tedavisi - Bu makaledeki notlar: bilek ağrısı nedenleri bilek ağrısının nedenleri..

Bilek Ağrılarının Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

Bilek ağrısı son derece ortak şikayeti, ve bu sorunun çok yaygın nedenidir. Öyle uygun tedavi neden yönelik olabileceği gibi belirtilerin nedeni doğru bir teşhis yapmak önemlidir. Eğer bilek ağrı var, bazı genel nedenleri şunlardır:

* Tendinit
Tendinit bu bilek ağrı ve şişlik neden olabilir ortak bir sorundur. Bilek tendinit tendon kılıfının iltihabı kaynaklanmaktadır. Tedavi bilek ağrısı tendinit tarafından genellikle ameliyat gerektirmez neden oldu.

* Sprain
Bilek burkulma bilek eklem çevresindeki bağları ortak yaralanmaları vardır. Burkulma bizim el kullanımını sınırlayan tarafından sorunlara neden olabilir.

* Karpal Tünel Sendromu
Karpal tünel sendromu durumdur tek bilek olarak sinirlerin disfonksiyonu kaynaklanır. Karpal tünel sendromunda median sinir, sıkıştırılmış veya kapalı kısık, gibi bilek ortak geçer.

* Artrit
Artrit bilek ağrı ve zorluk normal faaliyet gösteren neden olabilen bir sorundur. Orada artrit çeşitli nedenleri, ve Neyse ki bilek artrit tedavileri vardır.

* Gangliyon Kist
Bir ganglion kisti bir şişlik genellikle el veya bileğinizin arka gerçekleşir olduğunu. Bu, iyi huylu sıvı dolu kapsül. Ganglion kistler, bulaşmaz ve kanser değil iken boyutları büyümeye olabilir, bunlar vücudun diğer bölgelerine yayılmış değildir.

* Kırıklar
Bir bilek kırık ortak bir ortopedik yaralanmalar olduğunu. Hasta bir döküm tedavi olabilir, ya da kırık için ameliyat gerekebilir kırık bir bilek sürdürmek.

Ne zaman bileğinizi ağrı konusunda doktorunuzla aramak gerekiyor?
Eğer bilek ağrısının nedeni veya emin değilseniz eğer durum için özel tedavi önerileri bilmiyorsanız, size tıbbi başvurmalıdır. Tedavi bu koşulların Sorununuzun belirli neden yönelik olmalıdır. Bazı işaretler bir doktor tarafından görülmesi gerektiğini şunlardır:

o olamama nesneleri taşımak veya kol kullanmak
o Yaralanma Bunun deformitesi neden ortak
istirahat ederken o gece ya da oluşursa o Bilek ağrısı
birkaç gün dışında devam ederse o Bilek ağrısı
o olamama düzeltmek için veya flex ortak
o şişme veya eklem etrafında çürümeler veya önkol önemli
ateş, kızarıklık, sıcaklık gibi bir enfeksiyon o İşaretler,
diğer olağandışı belirtiler o

Ne bilek ağrısı için en iyi tedaviler nelerdir?
Bilek ağrı tedavisi tamamen sorunun nedenine bağlıdır. Bu nedenle, son derece önemlidir, bir tedavi programı başlamadan önce belirtilerin nedeni olduğunu anlamak. Eğer tanı, ya da durumun ciddiyeti emin değilseniz, herhangi bir tedavi başlamadan önce tıbbi yardım gerekir.

Tüm tedaviler listede her durum için, ancak durum yararlı olabilir uygundur.

& Aktivite Modifikasyon Rest *: ilk tedavi birçok genel koşulları için neden olan bilek eklem ağrısı ve akut inflamasyona çökmek izin dinlenme sağlamaktır. Ancak, kullanmak için dikkatli olun eklem, çünkü uzun süreli immobilizasyon sert bir ortak neden olabilir istirahat önemlidir. Bu gibi faaliyetler yapma bilek eklem ağrılarının kötüleşmesine engelleyebilirsiniz tahriş değil.

* Buz ve Isı Uygulama: Buz paketleri ve ısı pedleri bilek ağrısı için en sık kullanılan tedaviler arasındadır. Öylesine biri olan, buz veya ısı kullanmak için doğru olanıdır? Ve ne kadar süre buz veya ısı tedavisi sürmelidir? Okumak buz ve ısıl işlem hakkında daha fazla bilgi için.

* Bilek Destek: Destek parantez kim ya bir son bileği burkulma yaralanması ya da o kim kolaylıkla zarar bilek eğilimindedir sahip hastalarda yardımcı olabilir. Bu bilek hareketlerine yumuşak bir destek olarak hareket parantez. Onlar, ama ciddi yaralanmaları önlemek değil size basit faaliyetleri sırasında bileği burkulma gelen rehabilite yapmak yardımcı olabilir.

Anti-inflamatuar İlaçlar: Steroid anti-enflamatuar ilaçlar ağrı, genelde NSAİİ olarak, bazı en yaygın olarak reçete edilen ilaç vardır bilek ağrı artrit ve tendinit gibi sorunlara neden olan hastalarda özellikle anılacaktır.

* Kortizon iğnesi: Kortizon bu iltihap davranır güçlü bir ilaçtır ve inflamasyon bilek ağrısı olan hastalarda sık görülen bir sorundur. Doktorunuz bileğinizin ağrı durumu için kortizon enjeksiyonu olası yararları ile tartışın.

Ayak Bileği Ağrısı Nasıl Geçer

Ayak Bileğinizde Ağrı ve Şişlik varsa ilk yapmanı zgereken bunun nedenini bulmak eğer ayağınızın üstüne basabiliyorsanız muhtemelen kırığınız yoktur. eğer ayak bileğinizde abes bir çıkıntı yoksa kırık ihtimali zayıftır. Muhtemelen burkulmuş ya da incinmiş olabilir. Eğer bu spor esnasında olduysa ya da bir yere çarptığınızda olduysa ilk müdahaleniz buz tedavisi olmalıdır ayak bileğindeki şişlik ve ağrılar için en iyi tedaviyöntemi buz tedavisidir. Ayak şişliklerine buz tedavisi nasıl uygulanır buradan bakabilirsiniz. bkz. Buz tedavisi nasıl uygulanır Ayak bileğinizde ağrı dayanılmaz haldeyse ağrıya şişlik kaşıntı karıncalanma vb etkenler de ekleniyorsa bir doktora görünmenizde fayda var.

Yaralanmalarda en kısa ve etkili yöntemlerden biri de Buz Tedavisi‘dir. Buz Tedavisi yani buz kompresi yapmak şişmeleri ve ödemleri engeller

Buz Tedavisi Nedir?

Buz vücuda uygulandığında uygulama yapılan bölgenin damarlarının büzüşmesine yol açar. Kan akışı ve hücre metobolizması yavaşlar bu nedenle ağrı ve şişmeyi engeller. Buz tedavisi en sık akut yaralanmalar için kullanılır. Akut yaralanmalarda eğer üzerinden 48 saat geçmemişse, sorun olan bölge üzerine buz kompresi uygulanarak tedavi edilebilir. Bu tür yaralanmalarda hayati tehlike yoksa, yaralı bölgede kanama durdurulmuşsa buz tedavisine başlanabilir. Buz paketleri yaralanma nedeniyle oluşan şişlikleri en aza indirmeden size yardımcı olacaktır. Bu tedavi şekli için özel hazırlanmış jellerle doldurulmuş paketler vardır (coldpack). İçlerindeki jel buzlukta soğutulup ardından kullanılabilir. Fakat elimizde böyle bir materyal yoksa bize en yakın buzdolabından buz temin ederek bir beze sararak kendi buz paketimizi yapabiliriz. Hiç buz bulamazsak bulabildiğimiz en soğuk materyali mesela; “buzdolabında cam şişede soğutulmuş su ya da donmuş bezelye paketleri” kullanabiliriz.

Buz paketlerini travmadan sonra ne kadar erken kullanırsanız o kadar iyi sonuç alırsınız ve ağrılı bölgenin şişmesini engellersiniz. Aslında burada bizim yaptığımıza vücudumuzun yaralanmamıza verdiği tepkiyi durdurmak ya da yavaşlatmaktır. Bu işlemden sonra vücut homeostatik dengesini daha hızlı bulacaktır.

Buz tedavisinin faydaları nelerdir?

1-Yaralanan doku içindeki kanamaları azaltır.

2-Şişliklerin oluşmasını ya da büyümesini önler

3-Kas spazmını ve ağrıları azaltır

4-Ağrı kaynaklı şişmeleri de tedavi edicidir.

Buz tedavisi nasıl uygulanmalıdır?

Buz tedavisinde yaralanan bölgenin kanı temizlenir ve soğuk paketimiz ya da buz torbamız travma geçiren yani yaralanan bölgenin üzerine konur. Bu noktada önemli olan soğuk uygulamanın travmadan zarar görmüş tüm dokuların içine nüfuz etmesidir. Küçük eklem yaralanmalarında mesela ayak burkulması, diz dönmesi, ayak ya da bileklerinizde çarpma sonucu oluşan hasarlar vb. 30 dakika yeterlidir daha büyük yaralanmalarda ise süreyi 45-50 dakikaya çıkarabiliriz. Buz tedavisinin faydalı olması için muhakkak bu sürelerin uygulanması lazımdır.

Buz tedavisinde dikkat edilecek hususlar:

Buz kompresi uygularken, derinin rengi sürekli kontrol edilmeli ve her şey olağan ise her 30 dakika da bir buz torbası yenisi ile değiştirilmelidir. Yaralanmanın ilk saatlerinde soğuk kompres ne kadar bol yapılırsa tedavi o kadar hızlı olacaktır. İlk 6-8 saatte 120 dakikalık boşluklarla buz kompresi uygulanabilir. Yani buz torbası konur 30 dakika sonra kaldırılır 120 dakika sonra yeni buz torbası konur bu süreç ilk 6-8 saatte tekrarlanır. Ciltte uzun süre kalan buz cilde zarar verebilir.

Buz tedavisi uygulanan hastalar dinlenmeli yaralanmış olan bölgeleri kullanmamalıdırlar. Kompres uygulanan bölge kalpten daha yüksek bir yerde tutulmalıdır.

Dikkat: Her 5 dakikada bir ten rengini kontrol etmeniz ten rengindeki anormal değişikliklerde tedaviyi yarıda kesip doktora başvurmanız tavsiye olunur. Çabuk iyileşeyim diye saatlerce buzu aynı bölgede tutmak ya da 5 dakika arayla sürekli buz tedavisi yapmak çok kötü sonuçlar doğurabilir iki buz kompresi arasında muhakkak 2 saat civarında zaman olmalıdır.

Ayak Ağrılarının Nedenleri!

Ayak eklemi vücudun en uç kısmında yer aldığı için özellikle ayak parmaklarında tıpkı el parmaklarında olduğu gibi soğukluk ve solukluk olabilir.


Bu açıdan ayak damarlarının yakın takibi çok önemlidir. Özellikle ayak sırtındaki ‘dorsalis pedis’ adlı damar; bacakların beslenmesinin iyi bir belirtecidir. Bu beslenme zayıfladığında parmaklarda önce soğukluk ve solukluk başlar, hastalık tedavi edilmezse parmaklarda morarma, en son noktadaysa kangrene bağlı organ kaybı izlenebilir. Bu durum daha çok temiz kan damarlarındaki (atar damar) yetmezlikte görülür.

Kirli kan damarlarındaki (toplar damarlardaki) yetmezliklerse venöz yetmezlik adı altında sınıflandırılır. Bu yetmezliğin hafif durumlarında uzun süre ayakta durma sonrasında bacak damarlarında göllenme sonucunda ayak bileği etrafında ödem oluşur. Ayak bileğini kalp seviyesi üzerinde tutmakla bu ödem azaltılabilir. Yine bu ödem, ilk safhalarında varis çorapları ve egzersizlerle tedavi edilebilirken, ileri dönemlerde cerrahi müdahale gerekebilir. Venöz yetmezlikte ayak bileği etrafındaki derinin bozulması başka cilt hastalıklarıyla karıştırılabilir ancak bunun nedeni kanlanmanın bozulmasına bağlı gelişen ülserlerdir.
Spor sonrası şişkinlik Bacak ve ayaklardaki çoğu damar hastalıkları, şişkinlik veya dolgunluk hissi verir. Ancak bu tür vakalar içerisinde özellikle yoğun egzersiz sonrası olan ve tekrarlayan bir durum dikkat çekicidir. Kronik kompartman sendromu dediğimiz bu durumda bacak kaslarını içine alan ‘fasya’ adlı odacıklarda ödem oluşur. Bu ödem egzersizle ve kanın bacaklara yüksek düzeyde gönderilmesiyle artar. Bu hastalığın kesin tanısı için kompartman içi basınçlarının özel bir cihazla ölçülmesi gerekmektedir. Medikal tedavi ve egzersizlerin yeterli olmadığı durumlarda fasyatomi denilen kasları içine alan fasyaların kesilerek rahatlatılması önerilebilir.
Cam batması hissi

Bir de ‘plantar fasiit’ tablosu vardır. Bu tablo, kalkaneus denen topuk kemiğine yapışan kasların aşırı zorlanmalarına bağlı gelişir. Tedavisinde ayak taban kaslarını düzenli germe ve güçlendirme egzersizleri, uygun tabanlık ve ayakkabı kullanımı, tetikleyici faktörlerin ortadan kaldırılması önerilir. Halk arasında sıkça kullanılan ‘topuk dikeni’ndeyse topuktaki kalkaneus kemiğinin ucunda ek bir kemikleşme izlenir. Bu görüntü bir dikeni çağrıştırdığı için bu isim kullanılır. Tedavisi, ‘plantar fasiit’e benzer ancak inatçı vakalarda enjeksiyon tedavileri denenebilir.

Özellikle atletlerde sık rastladığımız aşil tendiniti, ayakkabı alışkanlıklarının sık değiştirilmesi ve zorlama- lar sonucunda sporla uğraşmayan kişilerde de görülebilir. Fizik tedavi ve rehabilitasyonun yanında topuk yükseltme, aşil tendonu üzerindeki baskıyı azaltacağı için fayda sağlar.
Ayak tabanında çökme

Bu şekilde ifade edildiğinde insanı karamsarlığa sürükleyen bir tanı olan pes planus (düz tabanlık) çok sık rastladığımız bir ayak hastalığıdır. Çok çeşitli nedenlere bağlı olabilir. Pedobarografi denen ayak basınç ölçüm cihazlarıyla kişinin kendine özgü ayak haritası çıkarılıp, özel tabanlıklar üretilebilir.

Bilek Ağrısı Sebepleri

Bilek Ağrısı Sebepleri

El ve ayaklar insanların en çok kullandığı uzuvlardır.Durum böyle oluncada en çok yük bunlara binmektedir.Boşuna atalarımız dememiş akılsız başın cezasını ayaklar çeker diye.Bilek ağrılarının sebeplerini irdelerken ayak ve el bilekleri olarak iki ayırmak daha doğru olacaktır.

Ayak bileği ağrıları nedenleri

Ayaklar bütün gün bizi taşıyan önemli parçalarımızdan biridir.Bu sebepten dolayıdır ki özellikle ayakta kalmayı çok gerektiren mesleklerle ilgilenenler bunlar: askerlik,tezgahtarlık,öğretmenlik olarak daha da artırabileceğimiz sıkça ayak bileği ağrısı görülmesine sebep olan mesleklerden bazılarıdır.
Ayak bileğine mesleğin etkisi dışıdna burkulmalar,bilek iltihaplanmaları,gut hastalığı,mineral eksikliği ve dolaşım bozuklukları olarak bilek ağrısına sebep gösterilebilir.

El bileği ağrısı nedenleri

Ayak bileği ağrısına oranla el bileği ağrısına çok sık rastlanılmaz.En çok el bileği ağrısı yaşayan kişiler bilgisayar ile çok haşır neşir olan kişilerdir.Genel olarak ayak bileği ağrısına sebep olan etkenler ile el bileği ağrısına sebep olan etmenler aynı sayılır.El bileğinin orantısı şekilde kullanılması,el bileğinin çok uzun süre aynı şekilde kalması,çok ağır yük kaldırmak başlıca el ağrısı sebepleridir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilek Ağrısının Nedenleri İçin Yorum Yap