Bilgisayarım Çalındı Nasıl Bulabilirim

Bilgisayarım Çalındı Nasıl Bulabilirim Laptop Çalındı Nasıl Bulurum - Bu makaledeki notlar: çalınan bilgisayarı bulma bilgisayarım çalındı nasıl..

Çalınan Bilgisayarlar Nasıl Bulunur?

Cep telefonu hırsızlığının yerini dizüstü (laptop) bilgisayar aldı. Çalınan bilgisayarı bulmak mümkün; ancak cep telefonları gibi kolay değil. Bilgisayarı olan şunları mutlaka bilmeli:

İnanılması güç bir bilgisayar hırsızlığı: Hukuki boşluklar yüzünden yaralanma ve ölümlere sebep olan cep telefonu hırsızlığının yerini dizüstü (laptop) bilgisayar aldı. Gerekli önlemlerin alınmaması halinde, cep telefonu hırsızlığındaki gibi ölümle sonuçlanan gasp ve hırsızlık yaşanabileceği belirtiliyor.

Sarıyer’de yaşanan bir laptop hırsızlığı sonrasında bilgisayar sahibinin hırsızlara ulaşması ‘bu kadarı da olmaz’ denilebilecek tarzda. Fatih Güleryüz’ün arabası geçtiğimiz ay Sarıyer’de soyuldu. Arabanın camını kıran hırsızlar bagajdaki laptop ve ruhsatlı silahı çaldı. Güleryüz, konuyu hemen emniyete intikal ettirdi. Güleryüz, bir taraftan da dedektif gibi araştırma yaptı.

5 bin YTL değerindeki bilgisayarını ikinci el teknoloji ürünlerinin de satıldığı www.sahibinden.com sitesinde gören Güleryüz adeta şoke oldu. Güleryüz “Siteyi açtığımda hemen bilgisayarın özelliklerine baktım. Benimki ile aynıydı. Ayrıca bilgisayarın üzerindeki etiketi hard disk ısınıyor diye yırtmıştım. Fotoğraftaki bilgisayarın benim olduğunu anladım.” diyor. İletişim bilgilerinden satıcıya ulaştığını ve bilgisayarı görmek istediğini anlatan Güleryüz, Yenibosna’daki satış yerine gittiğinde; bir inşaatın zemin katında camları gazete kâğıtları ile kaplı, onlarca bilgisayar bulunan bir dükkanla karşılaştığını söylüyor.

Bilgisayarın kendisine ait olduğuna emin olduktan sonra polisi arayan Güleryüz, çalıntı bilgisayarların satıldığı dükkana baskın yaptırdı. Satıcının mallarına el konuldu. Yapılan araştırmada el konulan 75 bilgisayardan çoğunun çalıntı olduğu belirlendi. Ancak konuyla ilgili gözaltına alınan C.A. ve S.H. isimli şahıslar, Sarıyer Cumhuriyet Savcılığı’na verdikleri ifadelerden sonra çıkarıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Zanlı C.A., bilgisayarı çalmadığını ve satmak için Yenibosna bitpazarındaki bir dükkandan aldığını ileri sürdü. C.A.’ya bilgisayarı sattığını kabul eden S.H. ise dükkanına her gün çok sayıda kişi geldiğini ve bu bilgisayarı satanı hatırlamadığını ifade etti.

Hırsızların yeni gözdesi dizüstü bilgisayarlar

İstanbul’da 2006’da kayıtlara geçen bin 500 civarında laptop hırsızlığı yaşandı. Son dönemlerde bu konuda vaka sayılarının artmasını emniyet yetkilileri şöyle açıklıyor: Teknolojik ürünlerde ikinci el piyasasının kayıt dışılığı, çalınan ürünlerin teknolojik takibinin yapılamaması, alım-satımlardaki hukuki düzensizlik, ruhsatsız dükkanlara belediyelerin müsamahalı davranması ve çalıntı ürünlerle yakalanan kişilerin yargılanmasındaki sıkıntılar hırsızlıkların artmasına neden oluyor.

Bilgisayar hırsızlığı veya çalıntı mal satanlar için Türk Ceza Kanunu (TCK) 3 yıla kadar hapis öngörüyor. Ancak polis yakaladığı hırsızlık mallarını delillendiremediği için hırsızlar kısa sürede serbest kalıyor. Bir emniyet yetkilisi, “İkinci el teknoloji ürünü satan kişi, ‘Bana her gün yüzlerce müşteri geliyor. Birisinden satın aldım; ama kim olduğunu hatırlamıyorum’ dediği zaman tıkanıp kalıyorsunuz.” diyor.

Çalınan bilgisayarlar nasıl bulunur?

Çalınan bilgisayarı bulmak mümkün; ancak cep telefonları gibi kolay değil. Toshiba Ürün Müdürü Korhan Oray, bilgisayar sahibi kişilerin öncelikle cihazlarına ait model, seri no ve yazılım bilgileri içinde bulunan MAC numarasını bilmeleri gerektiğini belirtiyor. Oray, bilgisayarların MAC numaraları vasıtasıyla da bulunabileceğini belirterek, “Çalınan bilgisayarla internete girildiği zaman MAC numarası ile takip edilip bulunabiliyor. Ancak bugüne kadar bu yolla bilgisayar bulunduğunu Türkiye’de duymadım.” dedi. Teknik servise girmeyen veya internete bağlanmayan çalıntı bilgisayarların ise bulunma ihtimali çok zayıf.

Kayıp / Çalıntı Notebook/çalıntı Laptop Hakkında

Kayıp / Çalıntı Notebook/çalıntı laptop hakkında

Emniyet Genel Müdürlüğü, son dönemin en popüler hırsızlık unsuru olan laptoplar için takip sistemini hayata geçiriyor. Yeni uygulama “Laptop Takip Sistemi” ile çalınan bilgisayar anında nokta olarak tespit edilecek.

Her yıl binlerce dizüstü bilgisayar hırsızların hedefi oluyor. Dizüstü bilgisayarların yaygınlaşması hırsızların çalışma sahalarını bu yöne kaydırmalarına neden oldu. Elde hafif, pahada ağır dizüstü bilgisayarların bugüne kadar takibinin yapılmaması da hırsızlara geniş bir pazar olanağı sağlıyordu.
Emniyet Genel Müdürlüğü cep telefonlarının ardından diz üstü bilgisayarlarda yaşanan hırsızlık olaylarını asgariye indirebilmek amacıyla yeni bir çalışma başlattı. “Laptop Takip Sistemi” adı verilen proje ile çalıntı dizüstü bilgisayarlar anında tespit edilebilecek.

KAYIT ŞARTI VAR


Laptop Takip Sistemi’ne veri girişi gönüllülük esasına göre yapılacak. Çalındıktan sonra bilgisayarının takip edilmesini isteyen vatandaşlar cihazlarına ait model, seri-no ve yazılım bilgilerini içinde bulunduran MAC numarasınının kaydını gönüllü olarak Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki sisteme yaptıracaklar.
Bilgisayarın çalınmasının ardından takip edilmesi için karakola başvuru yeterli olacak. Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki sistem kaydın alınmasının hemen ardından aktif hale gelecek. Dizüstü bilgisayarın çalındıktan sonra sadece bir kez internete bağlanması halinde hangi IP numarasından bağlandığı tespit edilecek. Sistemin uygulamaya konulmasının ardından çalıntı bilgisayarın satıcısı ve alacısı hakkında “Hırsızlık, hırsızlık malın satışına aracılık etme ve çalıntı mal alma” suçlarından hukuki işlem yapılacak. Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından teknik takibi yapılacak bilgisayarlar için ayrıca teknik servise gitmeyen ya da internete bağlanmayan çalıntı bilgisayarların ise bulunma ihtimalinin çok zayıf olduğu belirtiliyor.

ALDIĞINIZ YERDE İNTERNETE BAĞLANIN


Emniyet kaynakları özellikle ikinci ile bilgisayar alacak vatandaşları çalıntı bilgisayarlara karşı uyardı. Kullanıcıların ikinci el bilgisayarı satın aldıkları bayide internete bağlı halde çalıştırılması gerektiğine dikkat çekiyor. Dizüstü bilgisayarların genellikle internet amaçlı kullanıldığına dikkat çeken emniyet kaynakları sistemin uygulamaya konulmasının ardından dizüstü bilgisayar hırsızlığının bitme noktasına geleceğini savunuyorlar.

Bilgisayar Ip Bulma Teknikleri!…

Arkdaşlar bu konuya cevaplarınızı bekliyorum!…

ilk bulma teknigi bneden: BAŞLAT/ÇALIŞTIR/cmd(KOMUT OLARAK YAZIN)/netstat n ordakı yabancı adresler msnde konuştugunuz kişilerin adresleridir. :dans:

Hadi sıra bılenlerde bilgi paylaşıldıkça çogalır :super:

Kayıp Çalıntı Telefon Nasıl Bulunur ?

Kayıp çalıntı telefon nasıl bulunur ? Sakın benim başıma gelmez demeyin yinede bir göz ucuyla okuyun. Aşağıya doğru okudukça yavaş yavaş ümitlerinizi kaybedebilirsiniz ve aslında bu yazının adı Kayıp çalıntı telefon nasıl bulunur değil nasıl bulunamaz olsa idi daha isabetli olur diyebilirsiniz.
Bilgi ve ihbar merkezine ulaşarak telefonun çalıntı olduğunu belirterek kullanıma kapattırabilirsiniz. Ancak telefon bu şekilde kapatılırsa bulunması mümkün olmaz!. Eğer bulunmasını istiyorsanız kapattırmayıp kullanımına razı olmanız gerekmekte. Bundan sonra olay yerine en yakın savcılığa giderek suç duyurusunda bulunmanız gerekiyor. Bazen savcılık önce en yakın karakola gidip zabıt tutturmanızı ondan sonra gelmenizi isteyebiliyormuş ama direk gidebilirsiniz. Böylece savcılık olayı incelemeye alırsa elektronik istihbarat toplayarak telefonun kim tarafından nerede kullanılmakta olduğunu bulacak ve el koyarak kullanan hakkında tahkikat başlatacak, telefonunuzu da size geri teslim edecektir. Suç duyurusu, savcılğa giderek telefonunuzun çalındığını ve suçluların cezalandırılması, çalınan malınızın bulunarak tarafınıza geri verilmesini talep ederek bir şikayet dilekçesi doldurmanızdır. Savcılık ben telefonu nasıl bulabilirim ki babında 5392 sayılı kanun 25/d maddesi gereğinde görevli olmadıkları için ‘görevsizlik’ kararı vermekte. Buradan eli boş dönen mağdurlar Telekominikasyon Kurumuna yönlenmekte. TK ise kendisine verilmiş telefon bulma gibi bir görev olmadığı bunun savcılıkların görevi olduğunu belirtip sadece telefonu kapatabileceğini bildirmekte. Olan mağdurlara olmakta ve telefonları gitmekte. Üstüne bir de kurumlar arası mekik dokuyup çalınan 100 liralık telefon için 50 da lira masraf etmekte. Zararı 150 liraya çıkmakta. AB kapısındaki koskoca Türkiye’de çalınan telefonları bulup geri getirecek bir kurum malesef yasal olarak yok hükmündedir.
Buradaki sorun şudur ki. Cep telefonu denen cihaz kim tarafından kullanılıyor, şuan nerededir? an be an bilinebiliyor. Kaybolma söz konusu olmamasına rağmen malesef takibat yapılıp çalınan telefonlar sahiplerine iade edilmiyor, suçlular cezalandırılmıyorlar.
Durum böyle Türkiyede bu iş için iki kurum var görevleri de yasalarla düzenlenmiş ve ikisi de ben yapmam o yapsın diyor.

Bilgi ve İhbar Merkezi’ne nasıl ulaşırım?
Bilgi ve İhbar Merkezi’ne Türkiye’nin her yerinden 444 9 777 – 0312 232 23 23 numaralı telefonu aramak sureti ile 7/24 ulaşılabilmektedir..

Kayıp/çalıntı ihbarı nasıl gerçekleşir?
Kayıp/çalıntı ihbarının gerçekleşmesi için hat sahibi olan kişinin telefon ile ihbarda bulunması gerekmektedir. İhbar sırasında kişinin vermiş olduğu bilgiler doğrulanmak üzere ilgili GSM İşletmecisine iletilmekte ve kişinin verdiği bilgilerin doğrulanması halinde cihazın haberleşmeye kapatılması işlemi gerçekleşmektedir.

Savcılık ve mahkeme kararı ile kapatılan ya da Bilgi ve İhbar Merkezi’ne yapılan kayıp/çalıntı ihbarları doğrultusunda kapatılan cihazlara ilgili GSM işletmecisi tarafından “YASAL UYARI IMEI nolu cihaz ÇALINTI’dır. En yakın kolluk kuvvetine teslim ediniz” içeriğinde mesaj gönderilmektedir.

Çalıntı Telefona nasıl işlemler yapılıyor ?
5392 sayılı Kanunun 25d maddesinde “elektronik kimlik bilgisini haiz cihazı çalınan, yağmalanan, cihazını kaybeden veya her ne suretle olursa olsun rızası dışında elinden çıkan kişiler öncelikle cihazının elektronik haberleşme bağlantısının kesilmesi için Kurumun Bilgi ve İhbar Merkezi’ne başvurur.” ve Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazlara Dair Yönetmeliğin 11 nci maddesinin 1 inci fıkrasında “Cihazları beyaz listede yer alan kullanıcılar çalınma, yağmalanma, kaybolma veya her ne suretle olursa olsun rızası dışında elden çıkma durumlarında cihazlarının elektronik haberleşme şebekesinden hizmet almasını engellemek için telefon yolu ile ihbarda bulunur” hükümleri yer almaktadır.
Söz konusu hükümler çerçevesinde Bilgi ve İhbar Merkezi’nin telefon ile aranması ve verilen bilgilerin doğrulanması halinde cihazın haberleşme şebekesinden hizmet alması engellenmektedir.

İhbarın onaylandığını nasıl anlarım?
İhbarda bulunulduktan sonra cihaza ait IMEI numarası IMEI Sorgulama | MCKS&nbsp&nbsp&nbsp&nbsp&nbsp&nbsp&nbsp&nbsp adresinden sorgulandığında “çalıntı ihbarı yapılmış cihaz” olarak görülmektedir. İhbar doğrulandıktan sonra yapılan sorgulamada söz konusu ifade “çalıntı cihaz” ibaresine dönüşmektedir.
İhbarı doğrulanmayan kişilere kısa mesaj (SMS) gönderilmesi sureti ile bilgi verilmektedir. Ayrıca, Telekomünikasyon Kurumu’nun Bilgi ve İhbar Merkezi’nin aranması suretiyle de ihbar sonucu öğrenilebilmektedir.

Kayıp/çalıntı ihbarında bulunduğum cihazımı buldum. Tekrar haberleşmeye açılmasını nasıl sağlarım?
Yapılan kayıp ve çalıntı ihbarı ancak ihbarda bulunulan yöntem ile iptal edilebilmektedir. Örneğin, Savcılık talimatı ile haberleşmeye kapatılmış olan cihaz Savcılık talimatı olmaksızın açılmamaktadır. Telefon ile alınmış bir ihbar sonucu kapatılan cihaz; ihbarda bulunan kişinin araması ve kimlik bilgilerinin doğrulanması halinde haberleşmeye açılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarım Çalındı Nasıl Bulabilirim İçin Yorum Yap