Bilgisayarın Ip Numarası Nasıl Bulunur

Bilgisayarın Ip Numarası Nasıl Bulunur Bilgisayarımın Ip Numarası Nasıl Bulunur - Bu makaledeki notlar: ip nasıl bulunur bilgisayarın ıp numarası..

Ip Adresı Nasıl Bulunur Yardım???

Misyonun mu var?Bu forumda bu tür araştırmalar yasak.

(Death_Awakened)

Ip Adresi Nasıl Bulunur? Ip Adresi Gizleme

IP adresleri bilgisayarlar için en bilgisayar ağlarında kendilerini tanımlamak için temel yöntem vardır. Her bilgisayarda (ya da diğer ağ cihazı) internete bağlı bir IP adresi vardır. Bu eğitimde, bulma temelleri, değişen açıklar ve gizleme (sizin) IP adresleri.
Iç IP Adresleri
IP adresleri bir gösterimde numaraları noktalarla ayrılmış kullanılarak yazılmıştır. Bu “noktalı ondalık” gösterimi denir. Her ne kadar farklı IP adresleri milyonlarca biri IP adresleri örnekleri noktalı ondalık notasyon 10.0.0.1 ve 192.168.0.1 vardır.

* Nasıl IP Adresleri İş

Bulgu IP Adresleri
Herkesin anlaması gereken bir bilgisayar ağı kullanarak nasıl kendi IP adreslerini aramak gerekir. Takip prosedürleri bilgisayar kullanmak tipine bağlıdır. Ayrıca, bazı durumlarda bilgisayarı başkasının IP adresini bulmak gerekebilir.

* Nasıl IP adresleri bulun

Sabitleme IP Adresi Sorunları
Bir bilgisayar ağı düzgün çalışıyorsa, IP adresleri arka planda kalmak ve herhangi bir dikkat gerektirmez. Ancak, bazı genel sorunların ne zaman kurma veya bir bilgisayar ağı katılmadan karşılaşabilirsiniz şunlardır:

* Bir bilgisayar herhangi bir IP adresi vardır
* İki bilgisayar aynı IP adresine sahip
* Bir bilgisayar bu “ağ konuşmak için izin vermez bir” kötü “IP adresi vardır

Bu sorunları çözmek için çeşitli teknikler IP adresi sürümü de dahil olmak üzere uygulanabilir / renew, statik IP adresleri ayarını ve alt ccnfiguration güncelleme
Gizleme IP Adresleri
Genel IP adresleri Internet üzerinden diğerleri ile paylaşılır ve bu bazı insanların kafasında gizlilik sorunlarına yol açmaktadır. IP İnternet kullanımı izlenir ve coğrafi konumu hakkında kabaca bilgi vermek izin giderir.

Varken ths için basit bir çözüm sorun, bazı teknikler IP adresinizi gizlemek yardım yapmak ve Internet gizlilik artışı:

Cep Telefonu Numarası İle Adres Nasıl Bulunur

cep telefonu numarası ile adres nasıl bulunur

İnternetten Ip Adresi Nasıl Gizlenir ..

Internet’te web sayfalarını gezerken karşı tarafın sunucu bilgisayarı bizim internet’teki kimlik bilgimizi tutan ip adresini kayıt defterine yazabilir. Günümüzdeki forum sayfalarının çoğu ziyaretçilerin ip bilgilerini kayıt altına almaktadır. Bunun dışında şöyle bir senaryo da düşünülebilir. Çalıştığımız firmadan internet erişimi sağlıyoruz ve girdiğimiz her sayfada şirketin dışa açık internet bacağının ip’si görünüyor. Bazı yerlerde bu durum başımıza iş açabilir ve/veya bize kısıtlı kullanım zorunluluğu getirebilir. Bunları aşmak için ip adresimizi gizlememiz gerekecektir. Bunu, dışarıdan herhangi bir proxy adresi yazarak yaptığımızı düşünebiliriz ama bu da çok güvenli bir yol değildir. Yazdığımız proxy sunucusunun loglarında yine bizim ip adresimiz tutuluyor olacaktır. MSN ile yaptığımız konuşmalarda da ip adresimizin gizli kalmasını isteyebiliriz. Bunu nasıl sağlayacağız? Biz internet’te ip adresimizi gizleyip nasıl dolaşacağız? Bunları ve daha fazlasını bize TOR sağlıyor.
Giriş:

Internet’te web sayfalarını gezerken karşı tarafın sunucu bilgisayarı bizim internet’teki kimlik bilgimizi tutan ip adresini kayıt defterine yazabilir. Günümüzdeki forum sayfalarının çoğu ziyaretçilerin ip bilgilerini kayıt altına almaktadır. Bunun dışında şöyle bir senaryo da düşünülebilir. Çalıştığımız firmadan internet erişimi sağlıyoruz ve girdiğimiz her sayfada şirketin dışa açık internet bacağının ip’si görünüyor. Bazı yerlerde bu durum başımıza iş açabilir ve/veya bize kısıtlı kullanım zorunluluğu getirebilir. Bunları aşmak için ip adresimizi gizlememiz gerekecektir. Bunu, dışarıdan herhangi bir proxy adresi yazarak yaptığımızı düşünebiliriz ama bu da çok güvenli bir yol değildir. Yazdığımız proxy sunucusunun loglarında yine bizim ip adresimiz tutuluyor olacaktır. MSN ile yaptığımız konuşmalarda da ip adresimizin gizli kalmasını isteyebiliriz. Bunu nasıl sağlayacağız? Biz internet’te ip adresimizi gizleyip nasıl dolaşacağız? Bunları ve daha fazlasını bize TOR sağlıyor.

TOR Nasıl Çalışıyor?

TOR sadece web sayfaları için değil, anında mesajlaşma yazılımları (msn, icq v.s.), ssh, IRC v.s. gibi TCP protokolünden çalışan uygulamalarda da kullanılabilir. TOR ile yaptığımız bağlantıda paketler birbiri arkasına eklenmiş TOR sunuculardan geçerek gittiği için iletişim son derece güvenli olmaktadır. Bu iletişim modeline Onion Router denmektedir. Gönderdiğimiz istek TOR sunuculardan geçerken seçilen yol tamamen rastgele seçilmektedir. Böylece hedefe ulaştığımızda son çıkış yaptığımız TOR sunucusunun ip adresini almış oluruz. Güvenliği sağlarken istemciden gönderilen paket, TOR sunucularından gönderirken şifrelenerek iletiliyot. Her bir TOR sunucusu sadece kendisinden bir sonraki ve bir önceki sunucudan haberdar oluyor. Seçilen yolda hiçbir sunucu gidilecek yol bilgisine sahip değildir. Yine de bizden gönderilen ve bize gelen çerez (cookie) bilgileri ile tam bir güvenlik sağlanamayabilir bunun için TOR’a uygun proxy yazılımları kullanmak gerekebilir. Bu amaçla TOR privoxy adlı yazılımı önermektedir. TOR kullanmak istediğimiz uygulamanın SOCKS desteğinin olması gerekmektedir. İletişim SOCKS üzerinden sağlanmaktadır. Ayrıca TOR sadece TCP protokolünü destekler. UDP desteği yoktur….

Kurulum :

TOR’u windows, linux-unix-bsd ve mac-os x üzerine kurabilirsiniz. Ben bu yazıda TOR client’ın windows işletim sistemi üzerine kurulumunun nasıl yapılacağını anlatacağım. TOR client yazılımını windows 98, 98SE, NT4, 2000, XP, Server üzerine kurabilirsiniz. Bu yazı hazırlanırken windows için son TOR sürümü 0.1.0.15 idi. Ben bu sürüm üzerinden anlatımı yapacağım. http://tor.eff.org/dist/win32/tor-0.1.0.15-win32.exe adresinden TOR’u indirebilirsiniz. TOR kurulduktan sonra isterseniz bilgisayarınızda konsol olarak çalışır, isterseniz de windows servisi olarak çalışmasını ayarlayabilirsiniz.

Kurulum dosyasını çalıştırdıktan sonra karşımıza aşağıdaki ekran gelecektir. Burayı Next’e basıp geçiyoruz……

Aşağıdaki ekranda TOR kurulumu sırasında yapılmasını istediğimiz işlemleri seçiyoruz. TOR’un bilgisayar açılırken otomatik olarak başlaması varsayılan olarak işaretlenmemiştir. Burayı işaretleyerek TOR’un açılışta başlamasını sağlayabilirsiniz.

Son olarak TOR’un kurulacağı dizini seçmemiz gerekiyor…

Kurulum tamamlandıktan sonra aşağıdaki konsol ekranı ile karşılaşacaksınız. Bu ekranda TOR sunucuları arasındaki geçişleri, oluşan muhtemel hata loglarını v.s. takip edebilirsiniz. Konsol modunda çalışırken bu ekranı kapatmamalısınız. TOR’un bir windows servisi olarak çalışmasını istiyorsanız C:Program FilesTortor –install komutunu kullanmalısınız. Eğer TOR’u windows servisi olarak kullanmaktan vazgeçerseniz C:Program FilesTortor –remove ile servisi kaldırabilirsiniz…

Kullanım :

TOR servisi çalışmaya başladığında ilk yaptığı iş gidip mevcut TOR serverların bir listesini almaktır. Bu listede TOR serverların şifreli konuşmak için kullandıkları anahtarlar ve TOR server kural dizgileri gibi bir çok kayıt tutulur. Bu dosya Windows işletim sisteminde C:Documents and SettingsKullaniciApplication DataTor dizininde tutulur. TOR server listesi dökümanında server’ın ip numarası, kullandığı port, kullanılan TOR sürümü, TOR server’ın işletim sistemi ve şifreleme anahtarları vardır.

TOR ile internette gezinmek için SOCKS destekli tarayıcınızı (Örn: Firefox) açıp SOCKS proxy olarak 127.0.0.1 yani localhost ve port olarak da 9050 yazmanız yeterli olacaktır. TOR konsolu çalışır durumdayken bu ayarlarla artık ip numaranız gizlenmiş bir şekilde internet’te dolaşabilirsiniz. IP adresinizin ne olduğunu ve hangi ülkeden bağlanfığınızı görebilmek için ip adresiniz nedir, ip nasıl bulunur, ip numarası değişir mi? adresine bakabilirsiniz. MSN messenger’ı da TOR üzerinden çıkartıp daha güvenli sohbet edebiliriz. Bunun için de MSN bağlantı ayarlarında SOCKS yerine yukarıdaki ip ve port bilgilerini girmeniz yeterli olacaktır….

Peki SOCKS desteği olmayan bir tarayıcı ile veya program ile nasıl TOR kullanarak internete çıkacağız? Bunun için HTTP proxy olabilecek ve kendisine gelen istekleri SOCKS proxy’ye aktaran bir yazılım kullanmamız gerekli. TOR bunun için Privoxy programını önermektedir. Privoxy’yi http://www.privoxy.org/ adresinden indirebilirsiniz.

Privoxy programını kurduğunuzda aşağıdaki gibi bir konsol ekranı ile karşılaşırsınız. Bu ekranda TOR ile internet erişimi sağlamak istiyorsanız yapmanız gereken bir ayarlama var. Şimdi ona bakacağız….

Öncelikle windows system tray’de duran P şeklindeki privoxy ikonuna sağ klik yapıp Edit > Main Configuration menüsüne giriyoruz. Burada açılan config.txt dosyası privoxy için geçerli konfigürasyon satırlarını içermektedir. Bu konfigürasyon işlemlerinden biride forwardingdir. Biz TOR için yapacağımız konfigürasyonu config.txt içindeki Forwarding kısmına gelip ekliyoruz. Yazacağınız konfigürasyon satırı forward-socks4a / 127.0.0.1:9050 . olacaktır (Sonda nokta olduğuna dikkat edin). Bu satırı yazıp kaydettikten sonra privoxy’yi kapatıp açmamız yeterli olacaktır.

Şimdi internet explorer’a privoxy ayarlarını yapıp nasıl TOR ile internette güvenli dolaşım yapacağımıza bakalım. Bunun için internet explorer’ın proxy ayarları kısmına geliyoruz. Tools > Internet Options > Connections > LAN Settings ve buraya HTTP proxy olarak 127.0.0.1 ve port 8118 ekliyoruz.

Bu ayarlamalardan sonra tarayıcımız ile web sayfası açtığımızda ip adresimizin servis sağlayıcının bize atadığından farklı olduğunu görmemiz gerekir. Bunu test etmek için önce TOR ve privoxy kullanmadan internete erişip ipbul.com ile ip adresinizi öğrenin. Bu servis sağlayıcının size verdiği gerçek ip adresinizdir. Bunu bir kenara not ettikten sonra TOR konsolunu çalıştırıp privoxy’yi aktif hale getirin ve tekrar ipbul.com dan ip adresinize bakın. Çok farklı bir ip göreceksiniz. TOR bağlantısında normalde 10 dk.’da bir sunucu değiştirilerek çıkış yaptığınız ip numarası da değiştirilir. Eğer kullandığınız TOR sunucuda bir problem oldu ve çalışmıyorsa yine farklı bir sunucuya yönlendirilirsiniz ve ip adresiniz değişir.

SOCKS ve HTTP proxy kullanmayan programlar TOR kullanarak internete çıkamazlar mı? Bu soruya cevap FreeCap programıdır. FreeCap dışında bu işi yapabilecek SocksCap’da kullanılabilir. Bunlar TOR’un web sitesinde önerilen yazılımlardır. Bu yazıda FreeCap kullanarak nasıl SOCKS ve HTTP proxy kullanmayan bir programın TOR’dan internete erişeceği incelenecektir. FreeCap programını FreeCap Homepage – Home adresinden indirebilirsiniz.

FreeCap programını standart ayarlarla kurduktan sonra File > Settings menüsüne girerek Server kısmına 127.0.0.1 ve port olarak TOR portu olan 9050 yazıyoruz.

TOR kullanmasını istediğimiz programı FreeCap’a tanıtmak için File > New application menüsüne girip bilgileri doldurmamız yeterli. Biz burada Outlook Express’i FreeCap kullanarak TOR üzerinden internete çıkartacağız ve gönderdiğimiz maillerde ip adresimizin gizli kalmasını sağlayacağız. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus şudur. TOR serverlarda SMTP portu 25 kapalıdır. O nedenle SMTP SSL portu 465 den çalışması gerekmektedir. Bu bilgilendirmeden sonra şimdi aşağıdaki şekilde bir tanımlama ile Outlook Express’i FreeCap’a ekliyerek işe başlayabiliriz.

Bu işlemden sonra FreeCap ana menüsünde Outlook Express ikonunu göreceksiniz. TOR konsolunu çalıştırdıktan sonra bu ikona tıklayarak Outlook Express’i açın ve daha önceden tanımlı mail hesabınızla bir mail göndermeyi deneyin. Gelen maildeki ip bilgilerini kontrol ettiğinizde sizin ip adresinizden farklı olduğunu ve TOR serverlarından birine ait olduğunu göreceksiniz.

Sonuç :

Internette güvenli dolaşım ve kimlik gizlemenin alternatif bir yolu olan TOR gayet başarılı çalışan bir yazılım. Kullanımı çok pratik ve gerçekten iyi sonuçlar çıkartıyor. Bazı programlar FreeCap ile uyumsuzluk gösterse de bir çoğu başarılı bir şekilde iş görüyor. Ayrıca hatırlatmak isterim ki bu yazıda anlatılan tekniklerin kullanılmasıyla yapılacak hack atakları ve diğer saldırılardan sorumlu olmayacağım. Bu yazı sadece internet’te kimlik gizleme ile ilgili bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Resim Uploadları Bana Aittir Anlatım Alıntıdır ….

Tcp/ıp Ye Genel Bir Bakış

TCP/IP’ye Genel Bir Bakis
Internet üzerinde bilgisayarlar nasil adreslenirler ve paketler yollarini nasil
bulurlar. Bu soru bilgisayar aglari ile ugrasan herkesin bir süre kafasini
kurcalamis bir sorudur. Bu soruya yanit bulabilmek için internet’in temel protokolü
olan TCP/IP’nin yapisini bir miktar bilmek gerekmektedir.
TCP/IP protokolünde tüm bilgisayarlar 32 bitlik “özgün” bir IP numarasina
sahip olacak sekide adreslenirler (buradan çikarilabilecek teorik bir sonuç ise
internete ayni anda bagli olabilecek bilgisayar sayisinin en fazla 232 =
4,294,967,296 olabilecegidir) Bunu bir örnekle ele alirsak, internet üzerinde
3,559,735,316 sayisi ile adreslenmis bir bilgisayar düsünelim. Bu sayinin
heksadesimal karsiliginin D42D4014 oldugunu kolaylikla hesaplayabiliriz. Bu
sekilde bir gösterimin hemen hiç kimseye birsey ifade etmeyecegi sanirim
oldukça açik bir sekilde görülmektedir. Bu yüzden su sekilde bir yol izlenir, bu 32
bitlik adres 8 bitlik adresler halinde 4’e ayrilip (D4 2D 40 14 seklinde), daha
alisildik bir sayi sistemiyle çalisabilmek için desimale çevrilirler (0xD4 = 212,
0x2D = 45, 0x40 = 64 ve 0x14=20). Bu gösterim son olarak aralara konan bir
nokta ile birlestirilir ve sonuç olarak IP numarasi olarak tanimlanan notasyona
ulasilir, yani internet üzerinde 3,559,735,316 sayisi ile adreslenmis bilgisayar
212.45.64.20 IP nolu bilgisayardir. Benzer bir yaklasimi tersten izleyecek olursak
A.B.C.D IP nosuna sahip oldugu bilinen bir bigisayarin gerçek adresi, A * 224 + B
* 216 + C * 28 + D sekline hesaplanir.
Örnegimizden yola çikarsak 212.45.64.20 için gerçek adres 212 * 224 + 45
* 216 + 64 * 28 + 20 = 3,559,735,316 ‘dir.
IP numarasinin bu sekildeki gösterilimi aslinda internet trafiginin yönünün
nasil bulundugu konusunda hiçbirsey ifade etmez elbette, bir yigin halinde
bulunan 4 milyarin üzerindeki adresin bir kisim gruplara ayrilmasi zorunludur.
Trafigin yönünün belirlenmesi ancak paketlerin belli IP gruplarindan gelmesi ve
belli gruplara yönelmesi ile mümkün olabilecektir. Bu durumda her IP paketi,
kendi numarasinin bagli oldugu gruplar için tanimlanmis kurallara göre hareket
eder. Yapilan gruplama islemine ise subnetting adi verilir. Bu islem sirasinda IP
adresi ait oldugu grubu ve bu grubun üyeleri arasinda kaçinci sirada oldugunu
belirtmek üzere iki kisma ayrilir. Ilk kisma network numarasi, ikinci kisma ise uç
adresi adi verilir ve islem su sekilde gerçeklesir.
Tüm internet IP blogunu 255 kisma ayirmayi istedigimizi düsünelim, bu
gruplama sonucunda ortaya çikacak IP numaralarinin 1.x.y.z, 2.x.y.z,
……,255.x.y.z seklinde olacagi kolay bir akil yürütme ile görülebilmektedir. Bu
tanimlamada elde edilen IP numaralarinin olusturdugu bloklarin her birine subnet
veya network adi verilmektedir ve 1.0.0.0 networkü, 2.0.0.0 networkü vs seklinde
telaffuz edilmektedir. Bu durumda örnegin 2 ile baslayan bütün IP numaralarinin
(2.x.y.z) 2.0.0.0 networkünün parçasi oldugu kolayca anlasilabilir. Dikkati
çekmesi gereken bir nokta elde edilen bloklarin hala devasa boyularda
olduklaridir (224 = 16,777,216) ve bu bloklar kendi içlerinde daha fazla
bölünmeye tabi tutulabilirler, örnegin 1.0.0.0 networkünü 1.0.0.0, 1.1.0.0, …..
1.254.0.0, 1.255.0.0 seklinde 255 ayri networke ayirmak da mümkündür, ayni
sekilde 1.1.0.0 networkünü de 1.1.1.0, 1.1.2.0,…..1.1.255.0 vs seklinde daha da
küçültmek mümkündür, bu isleme her blokta 2 hatta 1 IP kalincaya kadar devam
edilebilir. Burada önemli nokta bu blok büyüklerinin ihtiyaca göre belirlenmesi
geregi ve her blogun bir üst blogun alt kümesi olmasidir. Daha detayli
açiklarsak, 1.0.0.0 networkünden bahsediyor iseniz otomatik olarak 1.1.0.0
networkünden ve 1.10.5.0 networkünden de bahsediyorsunuz demektir.
IP numarasini network numarasi ve uç adresi olarak ikiye böldügümüzü
yukarida söylemistik, bunlari örneklerle açiklaylim, test amaciyla seçtigimiz
212.45.64.20 IP numarasindan yola çikarsak, bu IP’nin hem 212.0.0.0 hem
212.45.0.0 hem de 212.45.64.0 networklerinde yer alan bir IP oldugu söylenebilir.
Burada kritik nokta netwok numarasi olarak hangisinin alinacagi (212, 212.45,
212.45.64) daha da önemlisi buna nasil karar verilecegidir. Açikça görülen odur
ki bunu bilmek yalnizca IP numarasi ile mümkün olmamaktadir. Bu nedenle IP
numarasinin hangi bitlerinin network numarasinini temsil ettigini, hangilerinin ise
uç adresini olusturdugunu tanimlayacak baska bir bilgiye ihtiyaç duyulmaktadir.
Buna “subnet mask” adi verilmektedir. Çogu zaman kullanicilarin kafasini
karistirmakla beraber aslinda anlami ve kullanimi son derece açiktir.
Subnet mask’i daha sonra detayli incelemek üzere kabaca tanimlarsak
network numarasinin bulundugu bit pozisyonlarinda 1, kalan pozisyonlarda 0
bulunduran bir sayi olarak tarif edebiliriz.
Örnegin 212.45.64.20 IP’sini alt bölümlemeye gitmeden 212.0.0.0
blogunun bir parçasi olarak görmek istiyorsak, network adresini yalnizca ilk 8
bitin olusturdugunu söylüyoruz demektir. Bu durumda subnet maskimiz 8 tane 1
ve 24 tane 0 ‘dan olusacaktir (toplam 32’yi verecek sekilde).
Subnet mask (binary) : 11111111 00000000 000000000 0000000
Subnet mask (desimal) : 255 0 0 0
Subnet mask : 255.0.0.0
Ya da 212.45.0.0 blogunun bir parçasi olmasini istiyorsak, bu kez network
adresini ilk 16 biti ile tanimlamamiz gerekecektir, bu durumda subnet mask 16
tane 1 ve 16 tane 0’dan olusacaktir.
Subnet mask (binary) : 11111111 11111111 000000000 0000000
Subnet mask (desimal) : 255 255 0 0
Subnet mask : 255.255.0.0
Son olarak, 212.45.64.0 blogu için ayni hesaplamayi yaparsak, network adresi ilk
24 bitte bulunacaktir. Subnet mask ise 24 tane 1 ve 8 tane 0’dan olusacaktir.
Subnet mask (binary) : 11111111 11111111 11111111 0000000
Subnet mask (desimal) : 255 255 255 0
Subnet mask : 255.255.255.0
Burada subnet mask’i belitrmek için kullanilan farkli bir yöntemden
bahsetmek gerekir, bu da “/” ayraci ile IP numarasina ya da network numarasina
eklenen bir sayidir (212.45.64.20/25 veya 212.45.64.0/19 gibi). Burada verilen
sayi subnet maskta ilk kaç bitin 1 oldugunu gösterir. Örnegin /8, 8 tane 1, 24 tane
0 anlatir, bu da 255.0.0.0 netmaskinin esdegeridir, yine benzer sekilde /16, 16
tane 1, 16 tane sifiri tanimladigi için 255.255.0.0’in, /24 de 255.255.255.0’in
esdeger gösterimleridir.
Daha çok kullanilan subnetler için konulmus bir takim isimler vardir,
burada bunlardan da bahset gerekir. Ilgili isimler, kisa bir tanimlama ile Tablo
1’de verilmistir.
Tablo1:
NetMask “/” lü gösterim Ip Adedi Isim
255.0.0.0 /8 16,777,216 A Sinifi (A Class)
255.255.0.0 /16 65,536 B Sinifi (B Class)
255.255.255.0 /24 256 C Sinifi (C Class)
* Kullanilabilen IP adedi burada verilenden iki eksik olacaktir (bir broadcast ve bir network numarasi için)
Kullanicilar arasinda sikça karsilasilan 32’lik bir C class veya 128’lik bir C
class gibi kullanimlar tamamen yanlistir. Çünkü bir “C class” tanimi geregi 256’lik
bir bloktur.
Subnetlerin buraya kadar olan kismi hemen herkesçe bilinmesine ragmen
genellikle /24’den küçük bölümlemeler sorun yaratmaktadir. Bilgisayar aglari ile
ugrasirken çogu zaman 32’lik, 64’lik veya 128’lik subnetlere ihtiyaç
duyulmaktadir. Bunlarin nasil yapilacagini dogrudan örneklerle açiklamanin daha
faydali olacagini düsünüyorum.
Elimizde bulunan 212.45.64.0/24 ‘lük bir blogu 8 tane 32’lik subnete
ayimak için neler yapilmasi gerektigine bakalim. Öncelikle 32’lik bir subnet için
maskin ne oldugunu hesaplamak gerekmektedir.32, 2’nin besinci kuvvetidir, yani
0-31 arasi sayilar binary sistemde 5 bitle yazilabilirler. Öyleyse subnet maskta
sagdan 5 biti uç adresi için ayirmamiz gerekmektedir, geriye kalan 27 bit ise
network kismini olusturacaktir. Bu durumda 32’lik subnet için masklar,
Subnet mask (binary) : 11111111 11111111 11111111 11100000
Subnet mask (desimal) : 255 255 255 224
Subnet mask : 255.255.255.224
olacaktir. Her subnet için ayrilan 32 IP için sirasiyla network adresleri
212.45.64.0/27, 212.45.64.32/27, …….212.45.224/27 olacaktir. Ancak burada,
bir adet /24’te yalnizca 0 ve 255 olarak iki IP kullanilamazken (biri network
numarasi digeri broadcast) 32’lik subnetlere ayrildiginda her biri için için 2,
toplam 2*8=16 IP numarasinin kullanilamadigina dikkat edilmelidir.
Benzer bir sekilde 212.45.64.0/24 ‘lük blogumu 4 tane 64’lük subnete
ayiralim. 64, 2’nin altinci kuvvetidir, yani 0..63 arasi sayilar 6 bitle yazilabilirler,
öyleyse, 64’lük bloklar için masklar,
Subnet mask (binary) : 11111111 11111111 11111111 11000000
Subnet mask (desimal) : 255 255 255 192
Subnet mask : 255.255.255.192
seklinde olacaktir. Sirasiyla subnetler de 212.45.64.0/26, 212.45.64.64/26, …… ,
212.45.64.192/26 olacaktir. Burada kaybedilen IP sayisi 4*2=8 olarak
hesaplanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarın Ip Numarası Nasıl Bulunur İçin Yorum Yap