Bios Güncellemesi Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

Bios Güncellemesi Nasıl Yapılır Resimli Anlatım Bios Update Nasıl Yapılır Resimli Anlatım - Bu makaledeki notlar: bios güncelleme nasıl yapılır resimli anlatım..

Bios Güncellemesi Nasıl Yapılır Ayrintilariyla


Nasıl Yapılır?

BIOS ve Firmware (sabit yazılım) güncellenebilen şeyler olarak genellikle donanımsal bileşenlerin yeteneklerini geliştiren ve yeni teknolojilerle uyumluluklarını perçinleyen bir yapıya sahiptir. BIOS, anakartlar ve ekran kartlarıyla anılan bir kavramken, güncellenebilen firmware ise sabit disk ve optik sürücü gibi bileşenlerde mevcuttur. Dolayısıyla üründen ürüne değişen bir güncelleme sistemi mevcuttur. Ürün ürün bu işlemlerin nasıl yapılabildiğini ve bir şeyler ters gittiğinde durumun nasıl kurtarılabileceğini anlatalım.

UYARI!

Burada anlatılan yöntemler bilgisayarınıza kalıcı hasar verebilir. Burada anlatılanları denemekteki tüm yükümlülük size aittir. Dolayısıyla “vay benim anakartım patladı” veya “grafik kartımı bir daha kullanamadım” gibi durumlarla bize gelmeyin. Her BIOS güncellemesindeki ana kural şudur: Düzgün çalışıyorsa güncelleme yapmayın!

Anakart BIOS’u Nasıl Güncellenir?

Anakartınızdaki BIOS, sisteminize taktığınız yeni nesil işlemcilerin desteklenmesi ve yeni bellek modüllerindeki uyumsuzlukların giderilmesi için güncellenebilir. Sorun varsa BIOS güncellemesi derdinize deva olabilir. Bunun yanında eğer her şey düzgün çalışıyorsa bu işe girişmeyin.


Çift BIOS’lu anakartlar kullanıcılara bir arıza durumunda
daha hızlı kurtarma imkanı sunuyor.

BIOS Güncelleme Yöntemleri

Anakart üreticileri kullanıcılara birçok BIOS güncelleme yöntemi sunuyor. Bunların başında, maalesef hâlâ kullanılan ama birçoğumuzun bilgisayarında olmayan Disketten başlatıp DOS altından güncelleme yapma yöntemi var. Fakat merak etmeyin, güncel bir anakartınız ve akıllı bir üreticiniz varsa Windows altından da BIOS güncellemesi yapabilirsiniz.

Güncelleme Yapanlara Öğütler

Anakartınızın BIOS’una bir şey olursa, sisteminiz bir daha hiç açılmayabilir. Elbette bu durumda kurtulma yolları var; fakat bu işlerle hiç uğraşmamak için size birkaç önerimiz var.

:: Windows altında kullanılan güncelleme yazılımlarının arıza çıkartmaması için gerekiyorsa antivirüs ve antispyware yazılımlarınızı etkisizleştirin. 1-2 dakikada sisteminiz gitmez ama BIOS güncellemesi başarısız olursa, gereksiz bir eğlence yaşayabilirsiniz.

:: Doğru BIOS sürümünü indirdiğinize, BIOS güncelleme yazılımının (BIOS dosyasını anakarttaki Flash ROM’a yazan araç) en son sürüm olması önemli.


Acil Durumlarda bu sizi kurtarmayabilir.
O sebeple bahsettiğimiz önlemleri alın.

:: Bilgisayarınızda devam eden bir, kurulum veya güncelleme işlemi olmadığından emin olmalısınız. Bu tür olaylar güncellemeyle ilgili sorun çıkartabilir.

:: Sisteminizde halihazırda uygulanmış bir overclock varsa bunu devre dışı bırakmanızı öneririz. BIOS’un ana bloğu silinip yeniden programlanmaya başladığında eminiz ki mavi ekran görmek istemezsiniz.

Nasıl Güncellenir?

BIOS güncellemenin en kolay yolu, firmalar tarafından sunulan sistemleri kullanmaktır. Örneğin önde gelen anakart üreticilerinden Gigabyte, @BIOS (at BIOS) isimli uygulamasıyla kullanıcılara Windows altından sistem güncelleme imkanı sunuyor. Bu şekilde en güncel BIOS’u birkaç tıklamayla sisteminize kurabilirsiniz.

Yapmanız gerekenler, anakartınıza uygun güncel BIOS sürümünü anakartınızın üreticisinden indirmek ve gerekli önlemleri aldıktan sonra güncelleme yazılımına bu indirdiğiniz dosyayı göstermek. BIOS dosyaları genellikle .BIN veya Windows altında bir anlam ifade etmeyen .fh6 gibi uzantılara sahip olabilirler. Genellikle 1 MB (8 Gbit Flash ROM) veya daha düşük bir boyuta sahiptirler.

Bu tür yazılımlar size en güncel BIOS’u internetten doğrudan indirme imkanı sunsa da bizim önerimiz, elle kontrol ettiğiniz BIOS sürümünü bilgisayarınıza indirip yüklemeyi yapmanız.

İşler Ters Giderse…

Anakart üreticileri özellikle üst seviye anakartlarında çift BIOS bulunduruyorlar. Dolayısıyla hatalı BIOS yüklenmesi, BIOS güncellemesinin sistem arızası veya elektrik kesintisi gibi sebeplerle yarıda kesilmesi gibi durumlarda anakartınızın kullanım kılavuzunda bulunan tuş kombinasyonları veya karşınıza çıkacak kurtarma seçeneklerini değerlendirerek anakartınızı servise göndermeden kurtarabilirsiniz.

Tabii bu yöntemler marka ve modele göre değiştiği için burada hepsini anlatmamız imkansız. Eğer çift BIOS’u olmayan bir anakartınız varsa, yine modeline göre bazı kurtarma adımlarını uygulamanıza izin veren sistemler mevcut. Dolayısıyla her ne kadar bilgi ve deneyimi az olan kullanıcılar için anakartın servis görmesi gerekiyor gibi görünse de, aslında birçok güncel anakart BIOS güncellemesi başarısızlığa uğradığında kullanıcı tarafından kurtarılabiliyor.

Ekran Kartı BIOS Güncelleme

Bilgisayarlarımızdaki ekran kartlarının BIOS’larını güncelleme pek alışık olmadığımızı biliyoruz. Fakat bazı arızaların giderilmesi için nadiren de olsa ekran kartlarına BIOS güncellemeleri yapmak gerekebiliyor. Örneğin fanı yavaş döndüğü için fazla ısınan ekran kartlarına çözüm, firmalar tarafından BIOS güncellemesiyle sunulur. Ayrıca, BIOS güncellemesi esnek çalışma frekanslarına sahip olan ekran kartlarını kalıcı olarak esnetmek isteyen kullanıcılar tarafından da yapılır. Yeni gerilim ve saat hızları BIOS’a yazılşarakl kartın özünden uzak performansa yakın olması sağlanıyor. Ama konumuz BIOS mod değil, şimdilik sadece arızaları gidereceğiz.

Ekran kartlarına masumane şekilde BIOS güncellemesi yapmak istiyorsanız elde edebileceğiniz kaynak BIOS Mod’cuların yayınladığı haşin içeriğe göre çok daha az olacak, öncelikle bunu kabullenmeniz gerekiyor. Ardından ise yine ekran kartınızın üreticisi tarafından sağlanan yöntemleri kullanmanızı önereceğiz. Ekran kartınıza zarar gelme ihtimalini en iyi bu şekilde bertaraf edebilirsiniz.

Nasıl Güncellenir?

Kullanıcılara sunulan güncelleme araçları genellikle grafik işlemcinin üreticisi değil ekran kartının üreticisi tarafından sağlanıyor. Dolayısıyla ekran kartını satın aldığınız markaya başvurmanız gerekiyor. Örneğin Asus’tarafından sunulan ekran kartlarında ATI tarafında ATI WinFlash isimli küçük prıogram indirdiğiniz Windows BIOS paketinde size sunuluyor.

Nvidia için ise komut satırından çalıştırabileceğiniz bir DOS yazılımı size bir pakette veriliyor. Dolayısıyla Asus markalı ekran kartları için Windows tarafında yapmanız gereken tıklamakken, Nvidia için Başlat>Çalıştır şeklinde komut çalıştırdıktan sonra CMD yazarak komut satırına geçmek gerekiyor. Ardından ise biraz DOS komutuna ihtiyacımız var:

Bunun ardından gerekli BIOS dosyasını çalıştırdığınızda size sorulacak onay sorularına Y şeklinde cevap vermeniz yeterli olacaktır.

İşler Ters Giderse…

Umarız bir sorun olmaz ama eğer olursa ekran kartınızı kurtamanın bir yolu var: Çoklu ekran kartı teknolojileri olan SLI veya Corssfire’ı destekleyen bir anakartın üzerinde, BIOS’u uçmuş ekran kartını ikinci ekran kartı olarak yerleştirip sistemi açmak ve BIOS’u bu şekilde yeniden yazmayı denemek. Bunun için kullanabileceğiniz yazılımlar arasında ATIFlash ve nvFlash programları mevcut.

Gerekli Yazılımlar :
nvFlash– Nvidia tabanlı ekran kartları için BIOS güncelleme yazılımı.
NiBiTor – Nvidia tabanlı ekran kartları için BIOS düzenleme yazılımı.
ATI WinFlash – ATI tabanlı ekran kartları için BIOS güncelleme yazılımı.
ATI BIOS Editor – ATI tabanlı ekran kartları için BIOS düzenleme yazılımı.

Windows Xp Pc Formatlama Resimli Anlatim

Başlıyoruz…

Windows XP Home ve Professional versiyonlarının
kurulumunun nasıl yapıldığını adım adım görelim.
Windows XP CD-ROM’unu takın ve bilgisayarınızın güç düğmesine dokunun.
Not: bilgisayar açılırken çıkan ekran sizin bilgisayarınızda biraz farklı olabilir.
Bu değişkendir.

Sonra Bilgisayarımızın Del F2 F12 vs. tuşlarından birine basıp Bios Setup
menüsüne giriyoruz.(Bios Setupa girmek normalde del tuşu ile yapılır
ama bu da değişkendir.ikinci sayfada iki resimli 2 bios
örneği verdim ordan bakabilirsiniz.)Girme amacımız bilgisayarımıza
takacağımız Windows kurulum cd sinin Boot olmasını sağlamaktır.Bios Setup
menüsüne girdiğimiz de çıkan menülerden Boot yazanı bulun İçindeki 1.device
olan kısmı cd rom olarak + – tuşları ile değiştirin.sonra F10 ve Y ye basıp
re-start başlasın.Dediğim gibi sistemimizi ilk açılış menüsünde del f2 f10 f12
vs. gibi tuşlardan biri ile açıp biosa girdikten sonra içinden boot menüsünü
buluyoruz.size bir adet örnek bios menüsü veriyorum.her bios değişkendir.
benim en çok karşılaştığınız budur.bir çoğunuzda bunu kullanırsınız!içinde
boot menüsünü bulup cd rom u 1.kullanılabilen ön yükleme merkezi haline
getirip harddiskinizi okumasını 2.kullanılabilen haline getireceğiz.böylece boot
olan cd rom içindeki cd önyüklemeyi başlatacak ve format başlayacak.

Bios örneği anasayfası ve gitmemiz
gereken yer kırmızı ile belirtildi.

boot kısmı

re-start yapınca önyükleme için bir tuşa basın…
mesajını göreceksiniz. Herhangi bir tuşa bastığınız anda sistem takılı olan
XP CD-ROM’undan sistem dosyalarını yükleyecektir ve kurulum başlayacaktır.
Eğer herhangi bir tuşa basmazsanız bir süre sonra sistem harddiskten boot
etmeye çalışacaktır.
Kurulumdan sonra XP CD-ROM’unu cd sürücüde unutanlar karşılarına tekrar
kurulum ekranı gelip şok olmasınlar diye alınmış bir önlem…


Daha sonra Setup is starting Windows mesajı ve
Windows XP Professional Setup yada Windows XP Home Setup ekranı:

ENTER tuşuna basarak devam edersek:
Windows XP Licensing Agreement yani yazılım anlaşması geldi. F8 tuşuna
basarak geçelim.
Şimdi önemli bir adıma geldik. Diskin bölümlenmesi ve formatlama işlemi.

Burası formatın en önemli kısımlarından biridir.
Bu bölümde Hdd (harddisk) nizi biçimlendirme ve bölme yapacağız.Yukardaki
resimde yapmanız gereken iki seçenek var
ya c yi formatlar üzerine kurarsınız varsa d sürücünüzü de yeniden
biçimlendiririsiniz!yada biçimlendirmessiniz size kalmış.
yada de sürücünüz yoksa c yi silmek ve c-d yapmak için bölümlendirirsiniz.
bu menüde eğer menüyü iyi okur sanız zaten kolaydır.
amaç bölümü veya bölümleri sıfırlayıp yenilemektir.
Eğer disk daha önceden kullanılmışsa veya zaten içinde başka bir işletim sistemi
yüklü ise, bu ekranda varolan disk bölümü görünecektir. Ya da yukarıda olduğu
gibi Unpartitioned space adı altında bölümleme yapılmamış disk alanı görünecektir.
Siz duruma göre varolan bölümü(partititon) seçip Enter ile devam edebilir veya
Unpartitioned space’i seçip C tuşuna basarak bu alanı bölümleyebilirsiniz. Şu anda
yukarıda gözükmüyor ama bu ekranda varolan bir bölümü silme imkanı da var
(bu durumda o bölümün içindeki herşey gider ona göre..).Bu kısmı Baştan almak
gerekirse bu bölüme geldiğinizde C varsa D varsa hatta E F bile olabilir.bu bölümlerin
amacı C de Windows sistem dosyaları biriktirilir.D E F gibi bölümlerde özel dosyalarınızı
korumak ve format C bölümüne atılacağı için bilgilerinizi kaybetmemenizi sağlamak
adına ayırma işlemi olur.Böylece D de format olmadığı için bilgiler kaybolmaz.C varsa
üzerine ok tuşu ile gelin D ye basın Enter diyin L diyin bölüm sıfırlanır.D varsa ve onuda
sıfırlamak isterseniz D + Enter + L tuşuna basarak sıfırlayın.karşınıza çıkan bölümlenmemiş
alanı bölümlemek için C ye basıp harddiskinizin kapasitesine göre bütün diski bölümlendirin.
Yada C ye direk Windowsu kurun.2 ye ayırmak isterseniz böldüğünüz C nin mb mesela 80 lik
bir hdd için 15 i geçmesine gerek yok.ona 15000 değeri yazdıktan sonra geri kalan
bölümlenmemiş alan kısmına tekrar C ye basıp D bölümünü oluşturun değer olarak yazan
kısma Enter diyin 7-8 mb bi kısım kalır bu normaldir.kalan kısım bölümlenmez.

Bu ekranda ise hangi dosya sisteminin kullanılacağını soruyor.

Eğer varolan bir disk bölümünü seçip bu ekrana gelmişseniz
tekrar formatlamadan o bölümü kullanma seçeneğinizde olacaktır. Böylece o bölümdeki
bilgiler de korunmuş olur.
Bizim ise şimdi iki seçeneğimiz var: FAT veya NTFS.
(ntfs tavsiyemdir.)
şimdi diske format çekiyoruz.

Ve dosyalar CD-ROM’dan diske koplayalanıyor:

Ve sistem yeniden açılacak…:


Bu adımlarda biz hiçbirşeye elimizi sürmüyoruz, çay, kahve, kakao,
salep işte ne varsa….

Şimdi karşımıza önemli bir adım geldi. Eğer Türkçe dışında
bir versiyonu yüklüyorsanız(muhtemelen English olanı..) bu ekranda hem Customize
düğmesine tıklayarak Türkiye’yi seçmemiz lazım, hem de Details ile Türkçe klavyeyi
seçmemiz gerekiyor.

İsminizi ve eğer bir kurumda yükleme yapıyorsanız kurum
ismini yazın:

25 haneli Product key’i girin (Windows XP CD-ROM üzerinde-
kutusunda yazıyor) sonra sırayla resimlere bakın

bu kısma görünmesini istediğiniz adı yazın.(ingilizce karakter
olmalı imla içermemeli)
restart:

hazır şimdi dayanın foruma…..

Not:Resimlerin türkçesini bulamadım ama menü olarak aynısı
karşımıza çıkacaktır.

_______________________________İŞİNİZİ GÖRÜRSE BİRACIK REP FENA OLMAZDI HANİ:d__________________

Sponsorlu Bağlantılar

Bios Güncellemesi Nasıl Yapılır Resimli Anlatım İçin Yorum Yap