Biyolojik Çeşitliliğin Korunması

Biyolojik Çeşitliliğin Korunması Biyolojik Çeşitliliğin Korunması İçin Bize Düşen Görevler - Bu makaledeki notlar: Biyolojik Çeşitliliğin Korunması Biyolojik Çeşitliliğin..

Biyolojik Çeşitliliğin Korunması ve Biyolojik Çeşitliliğin Korunması İçin Bize Düşen Görevler ile ilgili bu yazıda Biyolojik Çeşitliliğin Korunması hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not denizinden…

Biyolojik Çeşitliliğin Korunması

Biyolojik Çeşitliliğin Korunması

Name:	Biyolojik Cesitlilik.jpg 
Views:	37 
Size:	11,5 KB (Kilobyte) 
ID:	31907 Biyolojik çeşitlilik, bir bölgedeki bitki ve hayvan türlerinin ve çeşitlerinin sayıca zenginliğidir. Ülkemizde ve dünyada nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bitkiler kardelen ve salep yapımında kullanılan orkidelerdir. Deniz kaplumbağaları, Akdeniz fokları, bozayı, Ankara keçisi, Tuj koyunları, alageyik, sülün ise nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanlardandır.

İster bitki ister hayvan olsun bu canlıların nesillerinin konuna altına alınması için tabiat parklarının, doğal yaşam alanlarının oluşturulması, organik tarımın tercih edilmesi ve insanların bu konularda eğitilmesi gerekmektedir.

Çiftçiler aşırı otlatmanın, bitkilerin aşırı toplanmasının, ormanların arazi kazanmak amacıyla tahrip edilmesinin biyolojik çeşitlilik açısından olumsuz etkileri konusunda bilinçlendirilmelidir. Kıyı habitatlarının tahrip edilmesi, balıkçılığın ve avlanmanın aşırı ve kontrolsüz yapımı engellenmelidir. Ayrıca bu türlerin korunması ve denetimi için mekanizmalar geliştirilmelidir.

Biyolojik çeşitlilik tüm dünyanın ortak zenginliğidir. Bugünün ihtiyaçlarını karşılayarak gelecek kuşaklara da bu çeşitliliği aktarabilmek amacıyla biyolojik çeşitliliğin korunması gereklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Biyolojik Çeşitliliğin Korunması İçin Yorum Yap