Bordo Berelilerin Eğitimi

Bordo Berelilerin Eğitimi Bordo Berelilerin Özellikleri - Bu makaledeki notlar: bordo bereliler eğitimi bordo berelilerin eğitimi..

Bordo Bereli Özel Sat Komandolarinin Aldiği Eğitimler

Eğitimden 2 örnek

Sas’a veya Sat’a girecek olan adaylar boş bir araziye götülür. Üzerlerinde don ve atlet dışında hiç bir şey bulundurulmaz. Bu adaylara bir yol gösterilir. Bu yolun sonunda onları bir kulübe bekler. Onlardan 6 kilometrelik yolu 1 saatte almaları istenir. Ve oraya gitmek için yola koyulurlar. Adaylar çıktıktan 10 Dakika sonra peşlerine her biri için özel sırf öldürmek için eğitilmiş köpekler bırakılır.

1 saat dolduğunda komutanlar ve denetçiler yola koyulur. O yolda o köpeklerin cesetlerini bulurlar genelde. Adamlar çıplak elle ya da dişleriyle o köpekleri parçalamıştır. Diğer bir egitimde de adayların hepsi Zodyak botlarla denizin ortasına götürülürler. Ve bırakılırlar. Belli bir saat sonra oraya tekrar bir botun onları almaya gelineceğini bildirip ayrılırlar.

Dirençli olan yaklaşık o suda 3 saat hayatta kalmayı başarır. Eğitim zaitti çok olur bu eğitimde. Bot geri geldiğinde kesinlikle durmaz. Yanlarından geçer. Tutundun tutundun tutunamadın bir 3 saat daha beklersin. Her seferinde böyle olur.

Ve SAS & SAT da şu anda 1 numaradır. Daha bu adamlar öyle eğitimler görürler ki bir insanın imkansız dediği şeyler.

Diğer bir eğitimde de komando cehennem haftası denilen bir eğitimden geçer. Asker ıssız bir ormana eline sadece bir çakı verilerek bırakılır ve 1 hafta yaşam mücadelesi verir. Kurbağalarla yılanlarla hayatta kalmaya çalışır.

Özellikleri
1- Subay ve Astsubaylardan oluşuyor.
2- üç-üçbuçuk yıl eğitim alıyorlar.
3- Gönüllülük esasına göre seçiliyorlar.
4- Yurt içinde 72 haftalık temel nitelikli kursları var.
5- Daha sonra ihtisas alanına göre 10-52 hafta arasında değişen yurt içi ve yurt dışı ihtisas

A- YURT İÇİ TEMEL KURSLARI

– Muharebe temel eğitimi
– Göğüs göğüse muharebe
– Uzak mesafeli keşif devriye
– Sızma
– teşhis ve tanıma
– Hayatı idame
– kaçma kurtulma
– Hedef atrifi,Ateş tanzimi
– Psikolojik Harekat
– Tahrip
– Paraşüt
– Kurbağa adam
– Gayri nizami savaş
– Özel harekat türleri.konularında eğitilirler.

B-İHTİSAS KURSLARI

– yer ekip komutanlığı
– tahrip teknikleri.mayın ve bubi tuzakları
– İlk yardım
– Cerrahi müdahale teknikleri
– Mühimmat imha
– Hafif ve ağır silah uzmanlığı
– İstihbarat uzmanlığı
– Muhabere kursları
– psikolojik harekat kursları

C-YURT DIŞI KURSLARI
Ranger
– Hava İndirme
– Sivil İşler
– Halkla İlişkiler
– Hayatı İdame
– Psikolojik harekat

Tümü iyi paraşütçüdür. Çeşitli yabancı dilleri iyi bilirler.

Bordo berelilerin görevi özel harekât ve savunmadır. Yıllarca PKK dâhil birçok yasadışı örgüte kan kusturmuşlardır. Farklı aralıklarla yapılan dünya özel kuvvetler taarruz, savunma yarışmalarında 2 defa dışında hep birincilikle dönmektedirler. Ne amor’u ne delta force’u bordo berelilerin önünde ayakta kalamadı. Almanya, Fransa dâhil birçok Avrupa ülkesi özel kuvvet eğitimi aldırmak için sıradalar. Ama bordo berelilere verilen eğitimin %30 u o ülkelere gösteriliyor.

Özel operasyonlarda sessizlik ve hız en önemli değerdir.

K.loca dedikleri kilitleri delta forte dâhil diğer ülkeler 10,13 saniye arası acarken bordo bereliler maksimum 7 saniyede acıyorlar.

200 metrede hâlâ nokta atışı yapabiliyorlar.

Ordudaki çoğu askerin hayalidir bordo bereli olmak. Ama bu iş her babayiğidin altından kalkabileceği bir iş değildir. Bordo bereliler çoluğunu çocuğunu, anasını babasını yok sayabilir.

Bordo bereli bildiğiniz askerlere benzemez. Tabiri yerindeyse yanında ailesini kesseler umursamazlar. O askerlerin eğitiminde duygusallık diye birsek yoktur. Komutanları vurun beni dese 2. emri beklemeden vururlar. Eğitimlerinde bir insanın başarabileceği noktanın üstünde ki işler için eğitim alırlar. Kısacası en ağır şartlar onlar içindir. İste bordo bereliler bundan dolayı bir numaradır. Iraktaki çatışmalarda komando ve piyade birlikleri PKK’lılarla çatışırken bordo berelileri her zaman çatışmanın arasına atarlar. Ve belki 3 saattir süren bir çatışma 20 dakikaya son bulur.

PKK mağarasında bulunan bir yazı;

 • Eğer bir asker sizi Gördüğü Zaman Durmadan Ateş Ediyorsa, Bilin Ki O Acemidir… Kurşununun Bitmesini Bekleyin… Bittiği Zaman Gidin Ve Kafasına Sıkın…

 • Eğer Sadece Sizi Gördüğü Zaman Ateş Ediyor Saklandığınız Zaman Duruyorsa O Bir Komandodur… Kaçın Ve Canınızı Kurtarın…

 • Eğer Sizi Gördüğü Zaman Ortadan Kaybolmuşsa Ve Etraf Sessizce Bilin Ki O Bordo Berelidir… Merak Etmeyin O Sizi Bulur…

PKK’lılara yakalandığı zaman sorulmuş;

 • ‘Türk askerinin geldiğini nasıl anlarsın’?

  Şarjörünü üstümüze boşaltarak.

  Komandonun geldiğini nasıl anlarsın’?

  Yarım şarjörü üstümüze boşalttığı zaman

  ‘Peki bordo berelinin geldiğini nasıl anlarsın’?

  TAK!

Bordo Berelilerle ilgili 3 olay

 • Olay 1: Doğuda bir gece 12 kişilik bir komando birliği aldığı talimat üzerine dağa çıkıyorlar. Dağda gezerken PKK’lılarla çatışmaya giriyorlar. Ama PKK zannettikleri aslında o gece orda devriye gezen başka bir bordo bereli tim. Komandoların hepsi şehit düşüyor. Bordo berelilerde de ise hiç kayıp yok. Olaylar öğrenildiğinde Komando birliğinin komutanı çatışma yerine gidiyor. Gittiği zaman şehitlerin olduğu yerde yüzlerce bos kovan görüyor. Bölgeyi araştırdıklarında biraz aşağısında 12 bos kovan buluyorlar.
  Şifrelerin birbirlerine söylenmemesi ve aradaki ihmalkârlıklar yüzünden 3 komutan ceza alıyor.

 • Olay 2: 11 kişilik bir bordo bereli timi bir köyün güvenliğini sağlıyor. Halk onlara çok samimi ve sıcak davranıyor. PKK’lılar bu timi bir gece pusuya düşürüp hepsini şehit düşürüyor. Ve kıyafetleri dâhil bütün eşyalarını alıp kendileri giyiyor. O köyde bordo bereliler şehit düştü diye bayram havası var. Aylarca korudukları o köyden bir hain PKK’lılara bilgi sızdırıyor. Köyün komple PKK’lı olduğu sonradan çıkıyor ortaya. PKK’lıların bu yaptığı anca 2.ci ayında çıkıyor ortaya. Ve oraya 4 kişilik bir bordo bereli birliği gidiyor.

 • Sonuç: 2 saat sonra o köyden tabiri caizse eser yok.

 • Olay 3: Amerikanın askerlerimizin kafasına çuval geçirdiği o olayda orda 2 bordo bereli vardı. Eğer orda başlarındaki komutan emir verseydi, ne oradaki 45 Amerikalı asker ne diğer 20 kişilik Kürtler hiçbiri sağ çıkmazdı. Orayı öyle bir savunurlardaki çok kanlı biterdi. Ve o binanın altında kilolarca patlayıcı vardı güvenlik için. En kötü ihtimal orayı uçurmaları bile bazı şeylere net bir cevap olurdu.

O olaydan sonra orda bordo bereli olduğunu o zamanki Amerikalıların basındaki komutan öğrendi ve telefonla genelkurmayı aradı.

‘Askerlerinizin gösterdiği anlayış beni çok mutlu etti. Tanrıya bin şükür ki askerleriniz askerlerimizi evlerine sağsalım gönderdi’

Ayrıca bordo bereliler dünyada “güven atışı eğitimi” alan tek birlik.

Nedir bu güven atışı?

– iki adet bordo bereli karşı karşıya geçer.
– ilk önce ikiliden birisi başının üzerinde kitap büyüklüğünde bir hedef tutar.
– diğer bordo bereli iki elinde iki tabancayla yürüyerek o hedefe gerçek mermilerle ateş eder.
– yolun yarısına geldiğinde arkasını dönüp, tabancaları bacaklarının arasından hedefe doğru sıkmaya devam eder.
mermiler bitince roller değişir, bu kez ateş eden kişi hedefi tutar, atış sırası diğerine gelir.
bu eğitim her gün yapılır.

Bu Vatanın Ekmeğini Yiyip İhanet Edenler..
Gün gELİR EkmeK Yediği Yerden KurşunDA Yer !!!!

Bordo Bereliler Ve Egitimleri Hakkinda

Bordo Bereliler ve Egitimleri

Bordo Bereliler ve Egitimleri Hakkinda – Bordo Bereliler Kimdir – Bordo Bereliler Tanitim – Komando Hakkinda Genel Bilgi – Bordo Berelilerin Egitimi Hakkinda – Bordo Bereliler – Komando

Bordo Bereliler
Eski Bir Bordo Bereli Komutanının Röportajı !!
Burada Eğitimleri Hakkında Azda Olsa Bilgi Verilmektedir !!

1)Amerika bize f-16 ları ilk gönderdiğinde mühendisler hemen işe koyuldular. Planları yapıyorduk ama hatalı çıkıyordu. Aksamında sorunlar vardı. Yapıp yapıp bozduk. Onlarca defa denedik. Amerikayı aradık ellerinden bir şey gelmeyeceği gibi laflar zırvaladılar. Bu ise o zamanın hava kuvvetleri komutanını o kadar kızdırmıştı ki mühendisleri bu iş için ayrı olarak görevlendirdi.2 aylık bir uğraşla amerikanın gönderdiği f-16 ların üzerinde öyle bir oynandı ki şu anda Amerika dahil diğer ülkelerin ellerinde bulunan f-16 ların 3 katı daha teknolojik ve güçlü.

2)Amerikanın ünlü stratejik keşifçisi hürriyete bir açıklamada bulunmuştu. Türkiye’nin bütün gizli üstlerini biliyoruz diye. Bende dahil bütün askeriye zamanında buna gülüp geçmiştik. Yıllar önce boşalttığımız yerleri bunlar sizin gizli yerleriniz diye önümüze koyuyorlardı. Sadece elle tutulur Boluda yeriniz var diyorlardı. Müsade istediler hiçbir zaman o müsadeyi alamadılar. Yıllar boyunca yalan olaylarla orayı bulabilmek için araştırma ekibi gönderdiler her seferinde asker onları ordan geri gönderiyordu. Bir gün Boluda vatandaşlarımız kayboldu dediler valilikten izin aldılar ve orayı araştırdılar. 2 hafta sonra arkalarına baka baka geldiler ve mızmızlandılar. Biz sizin müttefikiniziz niye bize söylemiyorsunuz diye.

3)Türkiye’de çoğunlukla gençler ve yeni nesil TSK’yı güçsüz buluyor. Araştırma yapılmadığını amerikanın şusu busu var bizim niye yok diyorlar. Ama hiç yazılanlara ve duyduklarına inanmıyorlar. Askeriye bir şey keşfettiğinde veya icad ettiğinde bunu direk açıklamaz. İnsanlar dedikodu dedikleri şeyler bazen gerçek olabilir. Kim demiş ki amerikada var bizde yok diye makine kimyada çok yönlü araştırmalar yapılıyor. İsrail teknolojik olarak güçlüdür ama demek ki Türkiyede güçlü ki köşe dönen füze ve silahları bizle birlikte üretip geliştirmek istiyorlar. Dünyanın ilk uzun menzilli topunu yaptık(35 km.). Bunu üzerine atom ve nükleer silahları soruyorum verdiği cevap bende dahil çoğu yetkili bu silahların bizde olup olmadığını bilmez. Bunlar en üst düzey yetkililerin bileceği çok gizli konulardır. Ama savunma bakanımızın hatırla dünyanın bir yerinde açıklanamayan füze denemeleri yapılıyorsa, kimse diyemez bunu Türkler yapmıyor diye.

4)sana kısaca Türk askerinin başarılarını, gerçek dış ülkelerde konuşulanları ve olası bir savaşta Türklerin ne yapacağını söyleyeyim.

a)Türk askeri dünyanın en iyi ve ciddi ordusudur(dünya ülkelerinin ortak yaptığı bir araştırmada Türkiyenin bu dalda ödülü var ve bunu alan baksa ordu yok)

b)Türk hava kuvvetleri dünyanın en iyi pilotlarına sahiptir. NATO ve birçok ülkenin pilotlarını eğitiriz. Amerikada düzenlenen gerçek savaş simülasyonunda(bu bir pc oyunu ama tam bir savaştır ve en üst derece dünya ülkeleri tarafından onaylıdır.) Burada dünyanın her ülkesinin en iyi pilotları savaşırlar. Bu stratejik simülasyon o kadar zordur ki 1 düşman uçağı indirmek bile çok zordur. Ama biz ne yaptık bizim bir pilotumuz tek basına iken 8 düşman uçağı indirmiştir. Bu başarısı amerikada olay oldu ve başkan Bush onu amerikan ordusuna alabilmek için neler neler yaptı ama alamadı.

c)Deniz kuvvetlerine yatırımımız çok yoktur. Deniz kuvvetlerimiz çok güçlü değildir ama buda bir stratejidir. 3 yanı denizlerle kaplı bir ülkede soruyorsun kendine değil mi? Nasıl bu ülkenin deniz kuvvetleri çok güçlü değildir diye. Onunda bir çaresini genel kurmay bulmuştur sana Rusların gemilerle boğaza girmek istediğinde karsılarına aniden çıkan o denizaltı olayını hatırlamanı istiyorum(bu olay karadenizden boğazlara geçmek istediklerinde karsılarına aniden çıkan denizaltıyla kaçmaları olayı. Dağın altında mağaralardan koskoca bir filo cıktı.

d)Profesyonel ve gerilla askerliğini en iyi bilen ordu bizdedir. Hala İsrail dahil birçok ülkeye dersler veriyoruz bu alanda. Kısaca şu zamanda Türkiyeye bir ülkenin saldırma olasılığının nerdeyse sıfır olduğunu ve TSK nın gücünün tüm dünyaca bilindiğini söyledi ve şu örnekle devam etti ihtilal bile olsa şu anda Türkiye dünyada en çok askeri çıkarabilen ülke ne Amerika nede 1.5 milyarlık Çin nede başka ülkeler. Türkiye 19.5 milyon asker çıkarabilir. Ben ona zamanında bordo bereli olmayı istediğimi söyleyince oda bordo berelilerden söz etmeye başladı.

Bordo berelilerin görevi özel harekât ve savunmadır. Yıllarca PKK dahil birçok yasa dışı örgüte kan kusturmuşlardır. Farklı aralıklarla yapılan dünya özel kuvvetler taarruz, savunma yarışmalarında 2 yarışma hariç hep birincilikle dönmüşlerdir. Ne Amon’u ne Delta Force’u bordo berelilerin önünde ayakta kalamadı. Almanya, Fransa dahil birçok Avrupa ülkesi özel kuvvet eğitimi aldırmak için sıradalar. Ama bordo berelilere verilen eğitimin %30’u o ülkelere gösteriliyor. Özel operasyonlarda sessizlik ve hız en önemli değerlerdir. k.lock dedikleri kilitleri Delta Force dahil diğer ülkeler 10,13 saniye arası acarken bordo bereliler maksimum 7 saniyede acıyorlar. 200 metrede hala nokta atışı 400 metredede bir kâğıda her çizgisi 5cm’lik üçgen çizebiliyorlar. Ordudaki çoğu askerin hayalidir bordo bereli olmak. Ama bu iş her babayiğidin altından kalkabileceği bir iş değildir. Sen karını, çoluğunu çocuğunu, ananı babanı yok sayabilir misin Erhan? Bak oğlum bordo bereli bildiğimiz askerlere benzemez tabiri yerindeyse yanında ailesini kesseler umursamazlar. O askerlerin eğitiminde duygusallık diye bir şey yoktur. Ben onların komutanı olsam ve onlara beni vurun emri versem ikinci bir emri beklemez vururlar. Eğitimlerinde bir insanın başarabileceği noktanın üstündeki işler için eğitim alırlar. Kısacası en ağır şartlar onlar içindir. İşte bordo bereliler bunun için bir numaradır. Komando ve piyade birlikleri PKK lılarla çatışırken bordo berelileri her zaman çatışmanın arasına atarlar ve belki 6 saattir süren çatışmalar maksimum 20 dakika içinde son bulur. PKK lılara bir soru sorarız yakaladığımız zaman:’Türk askerinin geldiğini nasıl anlarsın? Şarjörlerini üstümüze boşaltırlar ‘peki komandonun geldiğini nasıl anlarsın’ yarım şarjör atarlar isabetli atarlar. ‘peki, bordo berelilerin geldiğini nasıl anlarsın’ tek atış duyduysak ve isabetliyse veya hiç atış olmadan adamlarımız azalıyorsa biliriz ki etrafta bordo bereli vardır ve sadece kasaturayla bizi harcıyordur. İşte oğlum bordo bereliler böyledir. Sana 3 olay anlatacağım o olaylar biraz daha detaylı açıklar sana kim olduklarını.”
(olay 1)doğuda bir gece 12 kişilik bir komando birliği aldığı talimat üzerine dağa çıkıyorlar. Dağda gezinirken PKK lılarla çatışmaya giriyorlar. Ama PKK zannettikleri aslında o gece orda devriye gezen bordo bereli timi(3 kişi). Komandoların hepsi şehit düşüyor. Bordo berelilerde ise hiç kayıp yok… Olaylar öğrenildiğinde komando birliğinin komutanı çatışma yerine gidiyor. Gittiği zaman şehitlerin olduğu yerde yüzlerce boş kovan görüyor. Bölgeyi araştırdıklarında 275 metre aşağısında 12 boş kovan buluyorlar. Bu şu demek tak tak ve tak…

(olay2) 11 kişilik bir bordo bereli timi bir köyün güvenliğini sağlıyor. Halk onlara çok sıcak ve samimi davranıyor. PKK lılar bu timi bir gece pusuya düşürüp hepsini şehit düşürüyor ve kıyafetleri dahil bütün eşyalarını alıp kendileri giyiyor. O köyde bordo bereliler şehit düştü diye bayram havası var. Aylarca korudukları o köyden bir hain PKK lılara bilgi sızdırıyor. Köyün komple PKK lı olduğu sonradan ortaya çıkıyor. PKK lıların bu yaptığı olayın ikinci ayında ortaya çıkıyor ve oraya 4 kişilik bir bordo bereli birliği gidiyor. sonuç:2 saat sonra 178 kişilik köyden tabiri caizse eser yok oğlum.

(olay3) amerikanın askerlerimizin kafasına çuval geçirdiği o olayda orda 8 kişilik bir bordo bereli timi vardı. Eğer orda komutanları emir verseydi ne oradaki 45 Amerikalı asker ne diğer 20 kişilik Kürtler hiçbiri sağ çıkamazdı. Orayı öyle bir savunurlardı ki çok kanlı biterdi. Hiç olmadı o binanın altında kilolarca patlayıcı vardı. Güvenlik için orayı havaya uçurmaları bile bazı şeylere net bir cevap olurdu. O olaydan sonra orda bordo bereli olduğunu Amerikalıların o zamanki komutanı öğrendi ve genelkurmayı aradı ’’askerlerinizi n gösterdiği anlayış ve merhametten dolayı çok teşekkür ederim. Tanrıya bin şükür ki askerleriniz askerlerimizi evlerine sağ salim gönderdi.’’ Bu anlattıklarından sonra gerçekten gurur duymaya başladım ve komutan konuyu Sas ve Sat’a getirdi ve devam etti. Bordo bereliler dışında TSK nın birçok birimi vardır. Bunların her biri birbirinden değerli askerlerdir. Sas ve Sat’ı duymuşsundur. O askerlerde çok ağır eğitimden geçerler. Al sana bu eğitimden 2 örnek…

1)Sas’a veya Sat’a gidecek olan adaylar boş bir araziye götürülür. Üzerlerinde don ve atlet dışında hiçbir sey bulundurulmaz. Bu adaylara bir yol gösterilir. Bu yolun sonunda onları bir kulübe bekler. Onlardan 6 km’lik yolu 1 saatte almaları istenir ve oraya gitmek için yola koyulurlar. Adaylar çıktıktan 10 dakika sonra her biri için özel sırf öldürmek için eğitilmiş köpekler bırakılır. 1 saat olduğunda komutanlar ve denetçiler yola koyulurlar. O yolda o köpeklerin cesetlerini bulurlar. Genelde adamlar çıplak elle veya dişleriyle köpekleri parçalamıştır. Hemen sordum peki komutanım hiçmi eğitim zayiatı olmuyor diye hemen cevap verdi. Olmaz olurmu….

2)Diğer bir eğitimde de adayların hepsi Zodyak botlarla denizin ortasına götürülürler ve bırakılırlar. Belli bir saat sonra oraya tekrar bir botun onları almaya geleceğini bildirip ayrılırlar. Dirençli olan yaklaşık 3 saat o suda hayatta kalmayı başarır. Eğitim zayiatı çok olur bu eğitimde. Bot geri geldiğinde kesinlikle durmaz. Yanlarından geçer tutundun tutundun tutunamadın bir 3 saat daha beklersin.

Her seferinde böyle olur ve Sas ve Sat bu yüzden alanlarında 1 numaradır daha ne eğitimler görürler ki bir insanın imkansız dediği şeyler. Türk silahlı kuvvetlerinin stratejistleri yüzlercedir. Komutanların altında çok önemli ve kıdemli insanlardır.

Biz boşuna demedik PKK ya yardım ettiği için suriyeye 15 dakikada kuzeyinizden girer güneyinizden çıkarız diye.(Bu lafa bayıldım) İşte TSK nın sadece bir bölümü bu kadar kuvvetlidir. Sadece bordo bereliler birçok Avrupa ve dünya ülkelerinin bütün ordularına denk sayılır.

Saygılarımla…

Bordo Bereli diye tabir edilen Özel Harekât Birliğinin asli görevi, Ülkemizin herhangi bir işgal altında kalması durumunda, Gayr-i Nizam-ı Harb usullerini kullanarak, halk içinden direniş maksadıyla milis kuvvetleri hazırlayarak, düşmana zarar verip yıldırmaktır. Almış oldukları eğitim sayesinde düzenli olmayan savaş biçimini çok iyi bildiklerinden dolayı, Güneydoğu bölgesinde, gerilla taktiği uygulayan PKK’ya karşı fazlasıyla etkili olmuşlardır.
Çok fazla fedakârlık isteyen Bordo Bereli olmak, bir meslek değil, bir yaşam biçimidir.

Özellikleri

1-Subay ve Astsubaylardan oluşuyor.
2-üç-üçbuçuk yıl eğitim alıyorlar.
3-Gönüllülük esasına göre seçiliyorlar.
4-Yurt içinde 72 haftalık temel nitelikli kursları var.
5-Daha sonra ihtisas alanına göre 10-52 hafta arasında değişen yurt içi ve yurt dışı ihtisas eğitimleri var.

A- YURT İÇİ TEMEL KURSLARI
-Muharebe temel eğitimi
-Göğüs göğüse muharebe
-Uzak mesafeli keşif devriye
-Sızma
-teşhis ve tanıma
-Hayatı idame
-kaçma kurtulma
-Hedef atrifi,Ateş tanzimi
-Psikolojik Harekat
-Tahrip
-Paraşüt
-Kurbağa adam
-Gayri nizami savaş
-Özel harekat türleri.konularında eğitilirler.

B-İHTİSAS KURSLARI
-yer ekip komutanlığı
-tahrip teknikleri.mayın ve bubi tuzakları
-İlk yardım
-Cerrahi müdahale teknikleri
-Mühimmat imha
-Hafif ve ağır silah uzmanlığı
-İstihbarat uzmanlığı
-Muhabere kursları
-psikolojik harekat kursları

C-YURT DIŞI KURSLARI
Ranger
-Hava İndirme
-Sivil İşler
-Halkla İlişkiler
-Hayatı İdame
-Psikolojik harekat

Tümü iyi paraşütçüdür. Çeşitli yabancı dilleri iyi bilirler.

Alinti//

Tsk’nın Gururu Bordo Bereliler…

TSK’nın Gururu Bordo Bereliler


Özellikleri

1-Subay ve Astsubaylardan oluşuyor.
2-üç-üçbuçuk yıl eğitim alıyorlar.
3-Gönüllülük esasına göre seçiliyorlar.
4-Yurt içinde 72 haftalık temel nitelikli kursları var.
5-Daha sonra ihtisas alanına göre 10-52 hafta arasında değişen yurt içi ve yurt dışı ihtisas eğitimleri var.

A- YURT İÇİ TEMEL KURSLARI
-Muharebe temel eğitimi
-Göğüs göğüse muharebe
-Uzak mesafeli keşif devriye
-Sızma
-teşhis ve tanıma
-Hayatı idame
-kaçma kurtulma
-Hedef atrifi,Ateş tanzimi
-Psikolojik Harekat
-Tahrip
-Paraşüt
-Kurbağa adam
-Gayri nizami savaş
-Özel harekat türleri.konularında eğitilirler.

B-İHTİSAS KURSLARI
-yer ekip komutanlığı
-tahrip teknikleri.mayın ve bubi tuzakları
-İlk yardım
-Cerrahi müdahale teknikleri
-Mühimmat imha
-Hafif ve ağır silah uzmanlığı
-İstihbarat uzmanlığı
-Muhabere kursları
-psikolojik harekat kursları

C-YURT DIŞI KURSLARI
Ranger
-Hava İndirme
-Sivil İşler
-Halkla İlişkiler
-Hayatı İdame
-Psikolojik harekat

Tümü iyi paraşütçüdür. Çeşitli yabancı dilleri iyi bilirler.

Bordo berelilerin görevi özel harekât ve savunmadır. Yıllarca PKK dâhil birçok yasadışı örgüte kan kusturmuşlardır. Farklı aralıklarla yapılan dünya özel kuvvetler taarruz, savunma yarışmalarında 2 defa dışında hep birincilikle dönmektedirler. Ne amor’u ne delta force’u bordo berelilerin önünde ayakta kalamadı. Almanya, Fransa dâhil birçok Avrupa ülkesi özel kuvvet eğitimi aldırmak için sıradalar. Ama bordo berelilere verilen eğitimin %30 u o ülkelere gösteriliyor.
Özel operasyonlarda sessizlik ve hız en önemli değerdir.

K.loca dedikleri kilitleri delta forte dâhil diğer ülkeler 10,13 saniye arası acarken bordo bereliler maksimum 7 saniyede acıyorlar.

200 metrede hâlâ nokta atışı yapabiliyorlar.

Ordudaki çoğu askerin hayalidir bordo bereli olmak. Ama bu iş her babayiğidin altından kalkabileceği bir iş değildir. Bordo bereliler çoluğunu çocuğunu, anasını babasını yok sayabilir.

Bordo bereli bildiğiniz askerlere benzemez. Tabiri yerindeyse yanında ailesini kesseler umursamazlar. O askerlerin eğitiminde duygusallık diye birsek yoktur. Komutanları vurun beni dese 2. emri beklemeden vururlar. Eğitimlerinde bir insanın başarabileceği noktanın üstünde ki işler için eğitim alırlar. Kısacası en ağır şartlar onlar içindir. İste bordo bereliler bundan dolayı bir numaradır. Iraktaki çatışmalarda komando ve piyade birlikleri PKK’lılarla çatışırken bordo berelileri her zaman çatışmanın arasına atarlar. Ve belki 3 saattir süren bir çatışma 20 dakikaya son bulur.

PKK mağarasında bulunan bir yazı;

Eğer bir asker sizi Gördüğü Zaman Durmadan Ateş Ediyorsa, Bilin Ki O Acemidir… Kurşununun Bitmesini Bekleyin… Bittiği Zaman Gidin Ve Kafasına Sıkın…

Eğer Sadece Sizi Gördüğü Zaman Ateş Ediyor Saklandığınız Zaman Duruyorsa O Bir Komandodur… Kaçın Ve Canınızı Kurtarın…

Eğer Sizi Gördüğü Zaman Ortadan Kaybolmuşsa Ve Etraf Sessizce Bilin Ki O Bordo Berelidir… Merak Etmeyin O Sizi Bulur…

PKK’lılara yakalandığı zaman sorulmuş;

‘Türk askerinin geldiğini nasıl anlarsın’?

Şarjörünü üstümüze boşaltarak.

Komandonun geldiğini nasıl anlarsın’?

Yarım şarjörü üstümüze boşalttığı zaman

‘Peki bordo berelinin geldiğini nasıl anlarsın’?

TAK!

Bordo Berelilerle ilgili 3 olay

Olay 1: Doğuda bir gece 12 kişilik bir komando birliği aldığı talimat üzerine dağa çıkıyorlar. Dağda gezerken PKK’lılarla çatışmaya giriyorlar. Ama PKK zannettikleri aslında o gece orda devriye gezen başka bir bordo bereli tim. Komandoların hepsi şehit düşüyor. Bordo berelilerde de ise hiç kayıp yok. Olaylar öğrenildiğinde Komando birliğinin komutanı çatışma yerine gidiyor. Gittiği zaman şehitlerin olduğu yerde yüzlerce bos kovan görüyor. Bölgeyi araştırdıklarında biraz aşağısında 12 bos kovan buluyorlar.
Şifrelerin birbirlerine söylenmemesi ve aradaki ihmalkârlıklar yüzünden 3 komutan ceza alıyor.

Olay 2: 11 kişilik bir bordo bereli timi bir köyün güvenliğini sağlıyor. Halk onlara çok samimi ve sıcak davranıyor. PKK’lılar bu timi bir gece pusuya düşürüp hepsini şehit düşürüyor. Ve kıyafetleri dâhil bütün eşyalarını alıp kendileri giyiyor. O köyde bordo bereliler şehit düştü diye bayram havası var. Aylarca korudukları o köyden bir hain PKK’lılara bilgi sızdırıyor. Köyün komple PKK’lı olduğu sonradan çıkıyor ortaya. PKK’lıların bu yaptığı anca 2.ci ayında çıkıyor ortaya. Ve oraya 4 kişilik bir bordo bereli birliği gidiyor.

Sonuç: 2 saat sonra o köyden tabiri caizse eser yok.

Olay 3:Amerikanın askerlerimizin kafasına çuval geçirdiği o olayda orda 2 bordo bereli vardı. Eğer orda başlarındaki komutan emir verseydi, ne oradaki 45 Amerikalı asker ne diğer 20 kişilik Kürtler hiçbiri sağ çıkmazdı. Orayı öyle bir savunurlardaki çok kanlı biterdi. Ve o binanın altında kilolarca patlayıcı vardı güvenlik için. En kötü ihtimal orayı uçurmaları bile bazı şeylere net bir cevap olurdu.

O olaydan sonra orda bordo bereli olduğunu o zamanki Amerikalıların basındaki komutan öğrendi ve telefonla genelkurmayı aradı.

‘Askerlerinizin gösterdiği anlayış beni çok mutlu etti. Tanrıya bin şükür ki askerleriniz askerlerimizi evlerine sağsalım gönderdi’

Ayrıca bordo bereliler dünyada “güven atışı eğitimi” alan tek birlik.

Nedir bu güven atışı?

-iki adet bordo bereli karşı karşıya geçer.
-ilk önce ikiliden birisi başının üzerinde kitap büyüklüğünde bir hedef tutar.
-diğer bordo bereli iki elinde iki tabancayla yürüyerek o hedefe gerçek mermilerle ateş eder.
-yolun yarısına geldiğinde arkasını dönüp, tabancaları bacaklarının arasından hedefe doğru sıkmaya devam eder.
mermiler bitince roller değişir, bu kez ateş eden kişi hedefi tutar, atış sırası diğerine gelir.
bu eğitim hergün yapılır.

Daha önce verilmiş olabilir fakat resimlerle birlikte özellikle şu günlerde tekrar verme ihtiyacı duydum.

Bordo Bereliler – Ölüm Üçgeni Bölüm 1

Gerçek bir BORDO BERELİ Operasyonu..

Hava üşütecek kadar serindi. Güneş tepelerin ardından kendini göstermiş ama henüz doğmamıştı. Bir çalılığın üzerine konan üç beş kuş, duydukları seslerden ürküp havalandılar. Bunlar yorgunca yere vurulan postalların çıkardığı seslerdi. Her bir adımda irili ufaklı taş parçaları birbirine çarpıyor, iç gıcıklayıcı sesler çıkarıyordu. Yedi kişiydiler. Başlarını beyaz poşularla örtmüşler, geniş kıyafetler giymişlerdi. Ellerinde otomatik tüfekler taşıyorlardı. Bir müddet yürüdükten sonra durdular. En önde yürüyen, eliyle gruptan iki kişinin ayrılmasını işaret etti. İşareti anlayan iki kişi gruptan ayrıldılar ve kendilerine işaret edilen iri bir kayanın arkasına mevzilendiler. Her ikisinin de makineli tüfeği vardı. Tüfeklerinin namlularını karşı dağlara çevirip, dağları gözlemeye başladılar. Makineli tüfekçiklerin mevzilenmesinin ardından diğerleri de kendilerine bir kaya dibi bularak oturdular.
Üsteğmen Mehmet, bu Bordo Bereli timin komutanıydı. Üç gündür bir terörist grubun peşindeydiler. Ve şimdiye kadar onlarla temas kuramamışlardı. Üsteğmen Mehmet geniş pantolonunun cebinden dörde katlanmış bir harita çıkarıp yere serdi. Haritanın uçuşan köşelerine yerden aldığı iri taş parçalarını yerleştirdi. Komutanının harita üzerinde eğildiğini gören yardımcısı Ahmet Teğmen de onun yanına seğirtti. Mehmet üsteğmen büyük bir dikkatle rotalarını harita üzerine işaretliyordu.
-Komutanım!
Yardımcısının seslenişi üzerine Mehmet üsteğmen haritasından başını kaldırdı.
-Söyle Ahmet.
-Komutanım bugün üçüncü gün olacak. Hala aradığımız grupla temas sağlayamadık.
Mehmet üsteğmen umursamaz bir tavırla sırıttı.
-Bunun farkındayım…
-Komutanım, suyumuz azalıyor. Eğer su ikmali yapmazsak, takibe devam edemeyiz.
Mehmet üsteğmen sıkıntıyla başındaki poşusunu çözüp saçsız başını kaşıdı. Sonra yine sıkıntılı bir sesle:
-Biliyorum ama bu herifler buralarda bir yerde. Hissediyorum. Son iki saattir şüphelerim iyice arttı. Belki, biz bu herifleri takip etmiyoruz, onlar bizi takip ediyor.
-Keskin nişancı bir şey görmediğini söyledi.
-O görmez. Ama ben hissederim.
İşte Özel Kuvvetlerde bulunmanın, Bordo Bereli olmanın farkı diye düşündü Ahmet teğmen. Düşmanı görememek ama hissetmek… Mehmet üsteğmen ondan çok daha tecrübeliydi. O yıllarını bu dağlarda teröristlerle çarpışarak geçirmişti. Kendisini onunla karşılaştırmak, aptallıktan başka bir şey değildi.
Mehmet üsteğmen huzursuzca elindeki Kalaşnikofunu kontrol etti. Teröristlerin onları izliyor olması düşüncesi onu rahatsız etmişti. Başını çevirip göz ucuyla mevzilenen astsubaylarına baktı. Hepsi bir kaya dibi bulup mevzilenmişti. Gözlerini onlardan alıp dağlara çevirdi. Bodur çalılıklarla kaplı kayalıklardan başka bir şey daha göremedi. Gözlerini daha kıstı. Çıplak gözle bir şey göremeyeceğini anlayınca, yerinden kalkıp yavaş adımlarla keskin nişancının yanına yürüdü.
-Anormal bir şey var mı Serdar?
Keskin nişancı Serdar, Dragunav tüfeğinin dürbününden gözlerini ayırmadan cevapladı.
-Hayır, komutanım.
-Ama, o herifler buralarda bir yerdeler.
-Olabilir komutanım. Bu pislikler diğerlerine nazaran daha profesyoneller. O yüzden peşlerine bizi gönderdiler ya.
Mehmet üsteğmen yerden bir taş alıp ileriye fırlattı. Ve o meşum ıslığı duydu. RPG-7’nin havada hedefine uçarken çıkardığı sesi.
-RPG, diye bağırıp kendini keskin nişancının mevzilendiği kayalığın arkasına attı. Roket makineli tüfekçilerin mevzilendiği kayanın soluna isabet edip infilak etti.
-Allah belasını versin! Bak şunların hesabına!
-Tamam komutanım!
Keskin nişancı Serdar gözünü yine dürbüne yapıştırıp nişan aldı. Dragunav, dört kere gürledi. Tüfeği sesi dağlarda yankılandı.
-Solda! Soldalar! Sarımtırak kayanın orada! Makineli tüfekler, uyumayın!
Serdar’ın bu haykırışı, makineli tüfekçileri ilk başta şaşırttı. Gözleri ile sarımtırak kayayı aradılar. Ve onu görür görmez Biksilerinin tetiklerine asıldılar.
Serdar, keskin nişancı tüfeğiyle ardı ardına ateş ediyor, teröristlere göz açtırmıyordu. Makineli tüfek mermileri de sarımtırak kayayı un ufak etmişti adeta. Ahmet teğmen Kalaşnikofunu karşı kayalıklara çevirmişti. O da Serdar gibi tekli atışlar yapıyordu. Diğer Bordo Bereliler, seri atışlarla bitirdikleri şarjörlerini söküp yenilerini takıyorlardı.

Ne Amor’u Ne Delta Force’u Bordo Berelilerin Önünde Ayakta Kalamadı.

TSK’nın Gururu Bordo Bereliler

Özellikleri

1-Subay ve Astsubaylardan oluşuyor.
2-üç-üçbuçuk yıl eğitim alıyorlar.
3-Gönüllülük esasına göre seçiliyorlar.
4-Yurt içinde 72 haftalık temel nitelikli kursları var.
5-Daha sonra ihtisas alanına göre 10-52 hafta arasında değişen yurt içi ve yurt dışı ihtisas eğitimleri var.

A- YURT İÇİ TEMEL KURSLARI
-Muharebe temel eğitimi
-Göğüs göğüse muharebe
-Uzak mesafeli keşif devriye
-Sızma
-teşhis ve tanıma
-Hayatı idame
-kaçma kurtulma
-Hedef atrifi,Ateş tanzimi
-Psikolojik Harekat
-Tahrip
-Paraşüt
-Kurbağa adam
-Gayri nizami savaş
-Özel harekat türleri.konularında eğitilirler.

B-İHTİSAS KURSLARI
-yer ekip komutanlığı
-tahrip teknikleri.mayın ve bubi tuzakları
-İlk yardım
-Cerrahi müdahale teknikleri
-Mühimmat imha
-Hafif ve ağır silah uzmanlığı
-İstihbarat uzmanlığı
-Muhabere kursları
-psikolojik harekat kursları

C-YURT DIŞI KURSLARI
Ranger
-Hava İndirme
-Sivil İşler
-Halkla İlişkiler
-Hayatı İdame
-Psikolojik harekat

Tümü iyi paraşütçüdür. Çeşitli yabancı dilleri iyi bilirler.

Bordo berelilerin görevi özel harekât ve savunmadır. Yıllarca PKK dâhil birçok yasadışı örgüte kan kusturmuşlardır. Farklı aralıklarla yapılan dünya özel kuvvetler taarruz, savunma yarışmalarında 2 defa dışında hep birincilikle dönmektedirler. Ne amor’u ne delta force’u bordo berelilerin önünde ayakta kalamadı. Almanya, Fransa dâhil birçok Avrupa ülkesi özel kuvvet eğitimi aldırmak için sıradalar. Ama bordo berelilere verilen eğitimin %30 u o ülkelere gösteriliyor.
Özel operasyonlarda sessizlik ve hız en önemli değerdir.

K.loca dedikleri kilitleri delta forte dâhil diğer ülkeler 10,13 saniye arası acarken bordo bereliler maksimum 7 saniyede acıyorlar.

200 metrede hâlâ nokta atışı yapabiliyorlar.

Ordudaki çoğu askerin hayalidir bordo bereli olmak. Ama bu iş her babayiğidin altından kalkabileceği bir iş değildir. Bordo bereliler çoluğunu çocuğunu, anasını babasını yok sayabilir.

Bordo bereli bildiğiniz askerlere benzemez. Tabiri yerindeyse yanında ailesini kesseler umursamazlar. O askerlerin eğitiminde duygusallık diye birsek yoktur. Komutanları vurun beni dese 2. emri beklemeden vururlar. Eğitimlerinde bir insanın başarabileceği noktanın üstünde ki işler için eğitim alırlar. Kısacası en ağır şartlar onlar içindir. İste bordo bereliler bundan dolayı bir numaradır. Iraktaki çatışmalarda komando ve piyade birlikleri PKK’lılarla çatışırken bordo berelileri her zaman çatışmanın arasına atarlar. Ve belki 3 saattir süren bir çatışma 20 dakikaya son bulur.

PKK mağarasında bulunan bir yazı;

Eğer bir asker sizi Gördüğü Zaman Durmadan Ateş Ediyorsa, Bilin Ki O Acemidir… Kurşununun Bitmesini Bekleyin… Bittiği Zaman Gidin Ve Kafasına Sıkın…

Eğer Sadece Sizi Gördüğü Zaman Ateş Ediyor Saklandığınız Zaman Duruyorsa O Bir Komandodur… Kaçın Ve Canınızı Kurtarın…

Eğer Sizi Gördüğü Zaman Ortadan Kaybolmuşsa Ve Etraf Sessizce Bilin Ki O Bordo Berelidir… Merak Etmeyin O Sizi Bulur…

PKK’lılara yakalandığı zaman sorulmuş;

‘Türk askerinin geldiğini nasıl anlarsın’?

Şarjörünü üstümüze boşaltarak.

Komandonun geldiğini nasıl anlarsın’?

Yarım şarjörü üstümüze boşalttığı zaman

‘Peki bordo berelinin geldiğini nasıl anlarsın’?

TAK!

Bordo Berelilerle ilgili 3 olay

Olay 1: Doğuda bir gece 12 kişilik bir komando birliği aldığı talimat üzerine dağa çıkıyorlar. Dağda gezerken PKK’lılarla çatışmaya giriyorlar. Ama PKK zannettikleri aslında o gece orda devriye gezen başka bir bordo bereli tim. Komandoların hepsi şehit düşüyor. Bordo berelilerde de ise hiç kayıp yok. Olaylar öğrenildiğinde Komando birliğinin komutanı çatışma yerine gidiyor. Gittiği zaman şehitlerin olduğu yerde yüzlerce bos kovan görüyor. Bölgeyi araştırdıklarında biraz aşağısında 12 bos kovan buluyorlar.
Şifrelerin birbirlerine söylenmemesi ve aradaki ihmalkârlıklar yüzünden 3 komutan ceza alıyor.

Olay 2: 11 kişilik bir bordo bereli timi bir köyün güvenliğini sağlıyor. Halk onlara çok samimi ve sıcak davranıyor. PKK’lılar bu timi bir gece pusuya düşürüp hepsini şehit düşürüyor. Ve kıyafetleri dâhil bütün eşyalarını alıp kendileri giyiyor. O köyde bordo bereliler şehit düştü diye bayram havası var. Aylarca korudukları o köyden bir hain PKK’lılara bilgi sızdırıyor. Köyün komple PKK’lı olduğu sonradan çıkıyor ortaya. PKK’lıların bu yaptığı anca 2.ci ayında çıkıyor ortaya. Ve oraya 4 kişilik bir bordo bereli birliği gidiyor.

Sonuç: 2 saat sonra o köyden tabiri caizse eser yok.

Olay 3: Amerikanın askerlerimizin kafasına çuval geçirdiği o olayda orda 2 bordo bereli vardı. Eğer orda başlarındaki komutan emir verseydi, ne oradaki 45 Amerikalı asker ne diğer 20 kişilik Kürtler hiçbiri sağ çıkmazdı. Orayı öyle bir savunurlardaki çok kanlı biterdi. Ve o binanın altında kilolarca patlayıcı vardı güvenlik için. En kötü ihtimal orayı uçurmaları bile bazı şeylere net bir cevap olurdu.

O olaydan sonra orda bordo bereli olduğunu o zamanki Amerikalıların basındaki komutan öğrendi ve telefonla genelkurmayı aradı.

‘Askerlerinizin gösterdiği anlayış beni çok mutlu etti. Tanrıya bin şükür ki askerleriniz askerlerimizi evlerine sağsalım gönderdi’

Ayrıca bordo bereliler dünyada “güven atışı eğitimi” alan tek birlik.

Nedir bu güven atışı?

-iki adet bordo bereli karşı karşıya geçer.
-ilk önce ikiliden birisi başının üzerinde kitap büyüklüğünde bir hedef tutar.
-diğer bordo bereli iki elinde iki tabancayla yürüyerek o hedefe gerçek mermilerle ateş eder.
-yolun yarısına geldiğinde arkasını dönüp, tabancaları bacaklarının arasından hedefe doğru sıkmaya devam eder.
mermiler bitince roller değişir, bu kez ateş eden kişi hedefi tutar, atış sırası diğerine gelir.
bu eğitim hergün yapılır.

ben okudum tamamen ve tüylerim diken oldu

sizinde bir defa okumanızı tavsiye ederim
Çok garib yartık mı desem insan mı desem bordo bereliiler
Onlar gururumuz:yuppi::)

Sponsorlu Bağlantılar

Bordo Berelilerin Eğitimi İçin Yorum Yap